+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21
    Kursant
    Opis
    Ford Mondeo tdci mkIII 2003
    Od
    16 Sep 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Cytat Zamieszczone przez dmisieekk Zobacz posta
    Do ropy dolewam oleju 2T z Orlenu co by pompa miała lżej i daje radę.
    Ja [ciach] Masz dwu suwa? Większej bzdury nie czytałem jak żyję.
    Wystarczy poczytać opis na allegro lub etykiecie produktu a potem puknąć się w głowę.
    Ostatnio edytowane przez jarek33 ; 30-05-2013 o 19:08

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #22
    Pochłaniacz prostych Awatar Jareczek1980
    Model
    Laguna
    Silnik
    1.6 88 KM
    Od
    13 Mar 2010
    Mieszka w
    Czeladź
    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    Do tego DPF po drugim lifcie
    to dotyczy tylko auto sprowadzonych, ja nie mam

  4. #23
    Kursant Awatar dmisieekk
    Opis
    Mondeo MK3
    Od
    30 Nov 2012
    Mieszka w
    Zawiercie
    Cytat Zamieszczone przez mbydlinski Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez dmisieekk Zobacz posta
    Do ropy dolewam oleju 2T z Orlenu co by pompa miała lżej i daje radę.
    Ja p.... Masz dwu suwa? Większej bzdury nie czytałem jak żyję.
    Wystarczy poczytać opis na allegro lub etykiecie produktu a potem puknąć się w głowę.
    HE HE HE HE widać Panie kolego Twój pierwszy DIESEL ?? Paliwa w Polsce są suche dlatego zaleca się dolewać oleju 2T aby poprawić ich smarność , a dlatego 2T bo się ładnie miesza... . Każdy pompiarz Ci to powie, a te pomysły z pukaniem się w głowie to zachowaj dla Siebie i swoich potomków bo trochę Cie ponosi.

  5. #24
    Pogromca zakrętów Awatar steell
    Imię
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Są też dedykowane środki firmy LM i innych, ale to już drogo wychodzi.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  6. #25
    Pogromca zakrętów Awatar fundil
    Imię
    Łukasz
    Model
    był B6 jest B7
    Silnik
    X0+XT+XTR+DuraAce
    Opis
    fundil edyszyn
    Od
    31 Aug 2010
    Mieszka w
    Mysłowice
    Cytat Zamieszczone przez mbydlinski Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez dmisieekk Zobacz posta
    Do ropy dolewam oleju 2T z Orlenu co by pompa miała lżej i daje radę.
    Ja p.... Masz dwu suwa? Większej bzdury nie czytałem jak żyję.
    Wystarczy poczytać opis na allegro lub etykiecie produktu a potem puknąć się w głowę.
    Sam się puknij.Jak nie masz pojęcia to nie podejmuj rozmowy.
    fundil@interia.pltel;604-236-407
    Na stanie STN 1170, ELM, F-super i coś do radyjek.




  7. #26
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Adam
    Opis
    MKII 1,8TD
    Od
    05 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    A czy takie dolewanie oleju 2T jest też wskazane w przypadku mojego już leciwego silniczka 1.8TD? Na razie nie mam problemów ale nie chciałbym takich mieć.
    Teoria jest ważna ale praktyka ważniejsza. Przynajmniej tak mi się wydaje.

  8. #27
    Zielony listek
    Imię
    Piotrek
    Model
    MK2 98' TD + TDDI 02'
    Silnik
    1.8 TD 90 KM
    Od
    13 Oct 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Cytat Zamieszczone przez mbydlinski Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez dmisieekk Zobacz posta
    Do ropy dolewam oleju 2T z Orlenu co by pompa miała lżej i daje radę.
    Ja [ciach] Masz dwu suwa? Większej bzdury nie czytałem jak żyję.
    Wystarczy poczytać opis na allegro lub etykiecie produktu a potem puknąć się w głowę.
    W Niemczech zrobili badania dot. dolewania oleju 2T do silników diesla. W/g tych badań dobrze jest dolewać olej w stosunku ok 1:250 i nie należy dolewać więcej niż 1:200!
    Także naukowo udowodnione jest że dolewanie oleju 2T do paliwa ma sens.

  9. #28
    Niedzielny kierowca
    Model
    MkV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    mkV
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Brodnica
    Też się bałem tdci, ale ani chwili nie żałowałem - pali malutko, jeździ extra - bardzo dobre przyspieszenie no i ten komfort. Mój miał akurat zmieniane wtryski za Niemca.
    ps. mój jest do sprzedaży (oczywiście w dziale market). i od razu odpowiem - sprzedaję, bo chcę kupić młodszy egzemplarz - oczywiście tdci!
    MK III w kombi

  10. #29
    Kursant Awatar skot
    Imię
    Szymon
    Opis
    Mondeo mkII 2.0 LPG aut.
    Od
    17 Sep 2011
    Mieszka w
    Krotoszyn
    Z postów wynika że jak mondeo z dieslem do tdci po LF, warto dolewać dodatku do paliwa.
    Ale piszecie że po drugim LF czyli co mk3 miało dwa? jeden w 2004r a drugi? co w tym drugim pozmieniali i kiedy był?

    Załóżmy czysto teoretycznie że mamy dwa modele z np 2005 r 2.0 tdci jeden ma przebieg np 130k km a drugi np 230k km. W teorii można zakładać że z mniejszym przebiegiem był używany w mieście a drugi typowo w trasie. Który z nim ma osprzęt (wtryski turbina itd) w lepszym stanie? wiadomo jak użytkowanie w mieście krótkie trasy rożnie z rozgrzaniem trasa w miarę równomierna praca i temp.

  11. #30
    Pogromca zakrętów Awatar steell
    Imię
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Drugi pod koniec 2005 roku, wizualnie zmieniono kratkę dolną w zderzaku na plaster miodu, lampy tylne z paskami i chromem, czarna dokładka dolna tylnego zderzaka z odblaskami i jeszcze parę szczegółów jak nowy grill przedni ze znaczkiem ford itd.

    ---------- Post added at 16:25 ---------- Previous post was at 16:24 ----------

    Auto jeżdżone na długich trasach pomimo większego przebiegu, będzie w lepszym stanie technicznym.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  12. #31
    Kursant
    Imię
    Tomasz
    Opis
    Ford Mondeo Mk II kombi 1.8TD 97'
    Od
    28 Mar 2013
    Mieszka w
    Piastów
    Cytat Zamieszczone przez studys Zobacz posta
    A czy takie dolewanie oleju 2T jest też wskazane w przypadku mojego już leciwego silniczka 1.8TD? Na razie nie mam problemów ale nie chciałbym takich mieć.
    Podpinam się pod pytanie. Ma sens dolewanie 2T jeśli się ma 1.8TD z 97'?

  13. #32
    Pogromca zakrętów Awatar Jendrekmak
    Model
    2x Citroen C5 X7
    Silnik
    2.0Hdi
    Od
    03 Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    ciężko coś konkretnego powiedzieć w przypadku mk1 i mk2 i klasycznego diesla ale w przypadku mk3 na common rail'u pomaga bo te wtryskiwacze dostają trochę w kość z powodu zbyt "suchego" paliwa. druga sprawa to dobór odpowiedniego oleju 2T bo między nimi też są różnice i nie każdy się nadaje do tdci. gdzieś był post na ten temat ale tak ad hoc nie mogę go znaleźć
    Ostatnio edytowane przez Jendrekmak ; 10-06-2013 o 23:08

  14. #33
    Zielony listek
    Imię
    Piotrek
    Model
    MK2 98' TD + TDDI 02'
    Silnik
    1.8 TD 90 KM
    Od
    13 Oct 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Cytat Zamieszczone przez tommo1982 Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez studys Zobacz posta
    A czy takie dolewanie oleju 2T jest też wskazane w przypadku mojego już leciwego silniczka 1.8TD? Na razie nie mam problemów ale nie chciałbym takich mieć.
    Podpinam się pod pytanie. Ma sens dolewanie 2T jeśli się ma 1.8TD z 97'?
    Ma sens jeżeli dolewasz olej w stosunku 1:250.
    Nie ma sensu (jest wręcz szkodliwe) jeżeli dolewasz więcej jak 1:200.

  15. #34
    Niedzielny kierowca Awatar dbdrag
    Imię
    jacek
    Opis
    mondeo mk3
    Od
    19 Nov 2009
    Mieszka w
    sulejów
    a możesz uzasadnić dlaczego dolanie oleju w stosunku 1:200 jest szkodliwe dla pompy i wtrysków??


    ściągnięte z innego forum wszystko na ten temat!


    Komplikacja konstrukcji współczesnych silników z zapłonem samoczynnym (diesla)
    spowodowała znacznie większe obciążenia mechaniczne materiałów konstrukcyjnych.
    Jednym z czynników "wysilenia" konstrukcji jest zastosowanie ciśnień wtrysku na poziomie 1000-2000 bar.
    Ciśnienia te wytwarza w systemie CR pompa paliwa.
    Schemat konstrukcji takiej pompy przedstawia zdjęcie z poniższego linka:
    http://us1.webpublications.com.au/st...108104_2mg.jpg

    Wałek mimośrodowy napędzany najczęściej paskiem rozrządu wymusza ruch posuwisto-zwrotny sekcji tłoczącej pompy, która tłoczy paliwo do listwy akumulacyjnej
    silnika.
    Bezpośrednia współpraca wałka krzywkowego z sekcją tłoczącą wymusza zapewnienie odpowiedniego smarowania i odbierania ciepła, które wytwarza się podczas pracy.
    Rolę "smaru" i "chłodziwa" spełnia paliwo. Jest to powód, dla którego jakość paliwa musi być na odpowiednim poziomie.

    W latach 2005-2006 zmniejszono zawartość siarki w ON. Siarka i jej związki poza destrukcyjnym działaniem korozyjnym polepszały własności smarujące paliwa.
    Efekt zmian składu paliwa był jednoznaczny: pogorszyły się warunki pracy precyzyjnych elementów układów wtryskowych.
    Zauważono zwiększoną awaryjność silników o zapłonie samoczynnym - dotyczy układu zasilania silnika paliwem.
    Zaobserwowano niewielkie, błyszczące drobiny w filtrach paliwa, które przedostając się do wtryskiwaczy powodowały ich uszkadzanie.
    Wywnioskowano że, owe drobinki, to elementy współpracujących par pompy wysokiego ciśnienia. Powodem ich powstawania jest podwyższone tarcie i temperatura pracy pompy wskutek obniżonej smarności paliwa .
    Na poparcie owej tezy przytacza się opracowanie naukowe pracowników Politechniki Krakowskiej - "Zagadnienia smarności ciekłych paliw silnikowych":
    http://suw.biblos.pk.edu.pl/resource...aSmarnosci.pdf

    Koszt nowej pompy paliwa wysokiego ciśnienia zawiera się w przedziale od 2000 do 5000 w zależności od modelu silnika.
    Nie wiem, czy istnieje możliwość regeneracji pomp wysokiego ciśnienia.
    Koszt 1 wtryskiwacza CR to kwota około 1200 PLN.
    Regeneracja wtryskiwacza o ile w ogóle możliwa (tylko Bosch i Delphi) to wydatek rzędu 600 PLN.
    Do kosztów takiej naprawy należy doliczyć koszty robocizny, sprawdzenia układu elektrycznego wtryskiwaczy. Najczęściej również koszt czyszczenia układu paliwowego i zbiornika oraz oczywiście wymiany filtrów.

    Wobec powyższej perspektywy, użytkownicy zaczęli się zastanawiać w jaki sposób zwiększyć trwałość elementów wtryskowych silników.
    Na konstrukcję pomp i wtryskiwaczy oraz rodzaj użytego materiału wpływu nie mamy, więc tutaj poprawa nie jest możliwa.
    Pewien wpływ możemy mieć na własności smarne paliwa. Użytkownicy w różnych krajach na całym świecie zauważyli problem i sami zaczęli poprawiać smarność ropy olejem do 2T.
    Sięgnięto do jednego z najprostszych i najstarszych metod poprawy smarności jest dodawanie do paliwa
    oleju wykorzystywanego w silnikach dwusuwowych, tzw oleju 2T lub oleju mieszankowego lub po prostu "Miksolu".
    Silniki dwusuwowe smarowane są właśnie olejem dodawanym do benzyny. Benzyna w takim silniku dostarczana jest do wnętrza silnika.
    Ma kontakt z elementami współpracującymi (łożyska wału korbowego) i dzięki temu zapewnia wystarczające smarowanie.
    Zasadę smarowania mieszankowego wykorzystano w silnikach diesla. Do oleju napędowego dodawany jest olej 2T, który przepływając przez pompę i wtryskiwacze zapewnia im odpowiednie smarowanie, a więc polepszenie warunków współpracy wydłużając tym samym trwałość.
    Same zalety?
    Niby tak, ale nie do końca jest tak kolorowo.
    Użytkownicy niemieckiego forum motortalk.de próbowali przeprowadzać profesjonalne testy oleju napędowego z dodatkiem oleju do dwusuwów i wyniki wpływu 2T na parametry paliwa, a tym samym procesy spalania są dość zaskakujące.

    Wpływ oleju 2T na liczbę cetanową.
    Liczba cetanowa ON to oględnie mówiąc, zdolność paliwa do samozapłonu. Im LC jest wyższa, tym „miększa” jest praca silnika.
    Minimalna LC paliwa wynosi 50.
    I tak, dodatek oleju 2T w proporcji 1:50 zmniejsza LC o 26 punktów!
    Dodatek 2T w proporcji 1:150 zmniejsza LC już zaledwie o 3 punkty, co jest wartością akceptowalną.
    Linki:
    próbka 1:50 http://www.motor-talk.de/forum/aktio...hmentId=686109

    próbka 1:150: http://www.motor-talk.de/forum/aktio...hmentId=686110


    Wpływ oleju 2T na parametr HFRR
    HFRR to parametr opisujący własności smarne paliwa. Wyrażany jest w ľm. Im mniej ľm na badanej próbce, tym mniejsze zużycie, a więc lepsza smarność. Ponownie podeprę się niemieckim forum mt.de, gdzie użytkownicy zlecili badania HFRR paliwa z dodatkiem 2 różnych olejów:
    http://img33.imageshack.us/img33/2937/hfrr.jpg
    Próbka wzorcowa miała smarność równą 238 um, a dwie próbki z dodatkiem różnych olejów 2T miały smarność 178 i 256um.
    Wniosek z tego jest taki, że jeden olej poprawił smarność o około 25% w stosunku do próby wzorcowej, czyli czystego ON, drugi natomiast pogorszył HFRR o 10%.

    Własności czyszczące oleju 2T.
    Użytkownicy, którzy przez dłuższy czas dodają olej 2T do ON, stwierdzają, że paliwo takie posiada lepsze własności oczyszczające wnętrze mechanizmów z różnego rodzaju osadów.
    Wniosek subiektywny

    Zalecane proporcje oleju 2T
    Nasuwa się wniosek, że najbardziej zalecanymi proporcjami oleju 2T w stosunku do oleju napędowego mieszczą się w przedziale od 1:200 do 1:300.
    Oznacza to, że dla proporcji 1:200 na 50 L paliwa dodajemy 250 ml oleju, dla 1:250.
    Przedział jest o tyle ważny, że umożliwia nam niezbyt dokładne dozowanie oleju 2T bez jakiejkolwiek szkody dla silnika.

    Zalecane oleje
    Najbardziej znanym i sprawdzonym olejem dodawanym do paliwa jest produkt f-my Liqui Moly o symbolu 1052:
    http://www.liquimoly-sklep.pl/pl/p/O...ml-i-1L-1L/280
    Innym polecanym olejem, głównie ze względu na parametry i dostępność jest produkt naszego rodzimego giganta Orlen Platinum Moto 2T:
    http://www.orlenoil.pl/oferta/motocykle,4,168.html

    I do starszych silników, „klasyczny” Miksol S:
    http://www.orlenoil.pl/oferta/motocykle,4,125.html
    Koleżanka Iwona dotarła do informacji:
    Najbardziej polecane na MT.de, półsyntetyki API TC, JASO FC, ISO-L-EGC bądź ISO-L-EGD (w kolejności alfabetycznej):
    *Addinol Super 2 T MZ 406
    *Delticom HighPerformer
    *Liqui Moly 1052
    *Liqui Moly Racing 2T 1504
    *Liqui Moly Racing Scooter 1621
    *MEGUIN megol TC
    *Shell Advance VSX 2T
    *RAVENOL Scooter

    nie polecają na podstawie przeprowadzanych testów: nadają się do smarowania, ale mają słabe właściwości myjące
    *Castrol Act>evo 2T, mineralny API TC / JASO FC,
    *Mobil Extra 2T, półsyntetyk API TC, JASO FC, ISO L-EGC

    zdecydowanie niepolecane:
    *Divinol FF API TC, JASO FD/FC, ISO L-EGD
    *MEGUIN megol 2T TC mineralny API TC, ISO L-EGB, JASO FB
    *Motul 510 2T API TC, JASO FD/FC, ISO L-EGD


    Oczywiście stosowanie innych olejów również jest dozwolone, ale ze względu na dużą ilość nie podajemy ich gatunków. Należy tutaj napisać, że bardziej trzeba się kierować umiejętnością doboru oleju wg parametrów, niż podawaniem konkretnych wyrobów o czym w następnym punkcie.

    Kryteria doboru oleju 2T jako dodatku do oleju napędowego
    Jako, że stosowanie olejów 2T w paliwie silników diesla jest wymysłem użytkowników, żadne oficjalnie wytyczne nie istnieją.
    Przeglądają jednak parametry olejów, można natknąć się na pewne wspólne cechy, które wydają się być istotne z punktu widzenia zastosowania 2T w dieslu.
    I tak, wyróżnić można 3 grupy parametrów, które mówią z jakim olejem mamy do czynienia:
    1. Temperatura zapłonu
    2. Ilość popiołów siarczanowych po spaleniu
    3. Spełniane normy jakościowe,

    Temperatura zapłonu jest parametrem, który ma wpływ na przebieg spalania paliwa w cylindrze. Owa temperatura dla czystego ON ma wartość około 60*C. Dlatego temp zapłonu oleju 2T powinna być jak najbliższa wartości, którą ma ON.
    I tek, oleje 2T na bazie mineralnej, czyli nasz Mixol, mają temperaturę zapłonu równą temperaturze zapłonu ON.
    Oleje półsyntetyczne, czyli Liqui Moly i Orlen Platinum mają temperaturę zapłonu w przybliżeniu 80*C. Oleje w pełni syntetyczne zapalają się w temperaturze 100*C i więcej.

    Ilość popiołów siarczanowych po spaleniu wpływa na pracę filtrów cząstek stałych. Jak najmniejsza ich ilość służy utrzymaniu przynajmniej takiej samej ilości cząstek stałych w spalinach, jak w paliwie bez dodatków.
    W praktyce ilość około 0,1% popiołów należy uznać za bardzo małą zawartość cząstek stałych.
    I tak, Liqui Moly posiada deklarowaną wartość popiołów na poziomie 0,06%, a Orlen Platinum Moto 2T 0,07%.
    Stary Miksol S posiada 0,11% popiołów po spaleniu.

    Współczesny olej do silników dwusuwowych spełnia 3 rodzaje norm: ISO, JASO i API.
    Normy JASO odpowiadają za bezdymne spalanie oleju w cylindrze i własności „myjące”.
    W praktyce należy przyjąć, że „nowsze” silniki muszą spełniać te normy. Najodpowiedniejsze to JASO FC i JASO FD:
    http://en.wikipedia.org/wiki/JASO_FC

    Oleje, które spełniają tylko normy API TA/TB to oleje klasy Mixol i ze względu na obecność filtra cząstek stałych w układzie wydechowym, nie są zalecana do takich samochodów.
    Klasa API TC jest odpowiednia dla każdego silnika.

    Optymalny olej to półsyntetyk spełniający normy: ISO L-EGC , API TC , JASO FC.

    Zaobserwowane efekty ze wzbogacania ON olejem do 2T są praktycznie niezależnie od krajów i marek samochodów :

    Zalety obiektywne (zmierzone i udokumentowane):
    • Analiza spalin wykazuje mniejsze zadymienie.
    • Zmniejszają się i wyrównują korekcje na wtryskach (dotyczy silników z CR)


    Zalety subiektywne:
    • Większa kultura pracy silnika (ładniejszy i cichszy dźwięk pracy silnika)
    • Łatwiejsze zapalanie silnika
    • Mniejsze zużycie paliwa –
    • Pompy wysokiego ciśnienia ciszej i dłużej pracują


    Wady:
    • Kłopotliwe dolewanie przed tankowaniem
    • Dodatkowe koszty na olej do 2T
    Ostatnio edytowane przez dbdrag ; 18-08-2013 o 09:50

  16. #35
    Zielony listek
    Imię
    Piotrek
    Model
    MK2 98' TD + TDDI 02'
    Silnik
    1.8 TD 90 KM
    Od
    13 Oct 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Cytat Zamieszczone przez dbdrag Zobacz posta
    a możesz uzasadnić dlaczego dolanie oleju w stosunku 1:200 jest szkodliwe dla pompy i wtrysków??
    Dolewanie oleju w stosunku większym niż 1:200 znacząco zmniejsza liczbę cetanową paliwa. Jest to przebadane przez jakiś niemiecki instytut.
    W/g tych badań można dolewać olej w stosunku ok 1:250, ale nie więcej niż 1:200
    W sumie to w swoim poście potwierdziłeś to co napisałem.
    Ostatnio edytowane przez SwPiotrek ; 18-08-2013 o 14:21

Podobne wątki

  1. [Duratec] Wady i zalety 1.8 SCi.
    By freeszu in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-10-2012, 21:08
  2. 2.5T & 2.2 wady i zalety
    By nokitel in forum Kupujemy Mondeo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-04-2012, 21:27
  3. 1.6 TDCI 109 KM zalety, wady, opinie
    By bikus69 in forum Inne samochody
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-10-2011, 13:27
  4. [MkIII] Zalety i wady -ST220
    By krzychot in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-01-2008, 14:46
  5. Przenośne CB - wady i zalety
    By tommy000 in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-10-2006, 19:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów