+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    Ekspert Rezulteo Awatar rezulteo opony
    Imiê
    rezulteo
    Opis
    Mondeo
    Od
    18 Oct 2012
    Mieszka w
    Warszawa

    Jak wybraæ odpowiedni± oponê ?

    Opony odgrywaj± ogromn± rolê w bezpieczeñstwie i komforcie jazdy samochodem.
    Pod kr±¿kiem z gumy kryje siê skoncentrowana technologia m.in. w karkasie, mieszance gumowej czy w bie¿niku.
    W zwi±zku z tym, ¿e opony maj± ró¿ne osi±gi i daj± kierowcy ró¿ne korzy¶ci dziel± siê na ró¿ne kategorie i pozycje.
    Oto kilka informacji i regu³ dotycz±cych wyboru opon:

    - Zakup odpowiedniego rozmiaru. Ka¿dy samochód i jego wersja posiada jeden b±d¼ kilka rozmiarów homologowanych. Indeks prêdko¶ci i ciê¿ko¶ci mo¿e byæ zmieniany wed³ug ¶ci¶le okre¶lonych zasad.

    => Indeks prêdko¶ci: Zgodnie z prawem i technicznymi mo¿liwo¶ciami jest mo¿liwo¶æ zwiêkszenia indeksu prêdko¶ci. (na przyk³ad z H na V). Natomiast prawnie i dla bezpieczeñstwa zabronione jest montowanie opon z ni¿szym indeksem prêdko¶ci ni¿ ten oryginalny (na przyk³ad z V na Q). Ale uwaga, istnieje wyj±tek w przypadku opon zimowych, mo¿na zmniejszyæ swój indeks prêdko¶ci a¿ do Q. Zobacz tekst rozporz±dzenia Komisji Europejskiej – Za³±cznik II paragraf 4.2.2 na: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...011:01:PL:HTML


    => Indeks no¶no¶ci : Zgodnie z prawem i mo¿liwo¶ciami technicznymi jest mo¿liwe zwiêkszenie indeksu no¶no¶ci (na przyk³ad z 79 do 83). Natomiast zabroniony jest ustawowo monta¿ opony z ni¿szym indeksem no¶no¶ci ni¿ oryginalny - z homologacj± (na przyk³ad przej¶cie ze 101 do 95).


    Je¶li chodzi o wymiary opon to zalecamy te, które posiadaj± homologacje producenta samochodu.
    Je¿eli chodzi o samochody tuningowane zalecamy do skontaktowania i przekonsultowania to z osobami kompetentnymi w tej kwestii, aby poznaæ odpowiednik danego rozmiaru.


    - Zweryfikuj wiek opony. DOT zawiera informacje o producencie, zak³adzie produkcyjnym jak i samej dacie produkcji.
    Aby poznaæ datê produkcji nale¿y popatrzeæ na cztery ostatnie cyfry DOT. Pierwsze dwie z nich oznaczaj± tydzieñ produkcji (tydzieñ w roku) a dwie ostatnie oznaczaj± rok produkcji.
    Przyk³adowo 1013 oznacza, ¿e opona zosta³a wyprodukowana w dziesi±tym tygodniu roku 2013. Kiedy opona ma wiêcej ni¿ 5 lat zalecamy zasiêgniêcia opinii fachowców raz w roku czy opona mo¿e s³u¿yæ nam dalej do jazdy. Je¿eli opona jest starsza ni¿ 10 lat trzeba j± wymieniæ.



    - Opona dostosowana do mnie. Wybór opony przyprawia nas czasem o zawrót g³owy. Jakie trzy pytania powinni¶my sobie zadaæ przed zakupem ?

    - Jaki jest mój styl jazdy ?
    - Jaki jest mój bud¿et ?
    - Jakie s± dla mnie najwa¿niejsze osi±gi przy je¼dzie : hamowanie, efektywno¶æ energetyczna, wytrzyma³o¶æ…


    - Porównaj osi±gi dziêki naszym ocenom. Rezulteo zamie¶ci³ do Waszej dyspozycji unikalny system ocen, który bierze pod uwagê ró¿ne rezultaty testów miêdzynarodowych organów. Noty zosta³y podzielone wg. kilku kryteriów.
    Pozwala to porównaæ opony i oceniæ, który model jest najbardziej dostosowany do naszych potrzeb. Szczegó³owy opis znajduje siê w fiszce produktu w zak³adce „testy opon”.

    ---------- Post added at 14:24 ---------- Previous post was at 14:21 ----------

    Witamy ponownie,

    Je¿eli chcecie zobaczyæ troszkê naszej pracy od kuchni zapraszamy do ogl±dniêcia filmiku na: testy opon

    Wkrótce wiêcej relacji z naszego testu

    Pozdrawiamy i mamy nadzieje, ¿e mi³o spêdzacie wakacje,

    Rezulteo
    Opony do Mondeo - najnowsze informacje, porady, testy, porównywarka cen na www.rezulteo-opony.pl

    ¦led¼ nas na: Facebooku oraz na Twitterze: https://twitter.com/rezulteo_opony

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

Podobne w±tki

  1. Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 11-11-2013, 10:14
  2. [MkIII] Oponê mi ze¿ar³o ..
    By wrozek in forum Podwozie, zawieszenie, napêd i wydech
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-11-2010, 19:42
  3. [MkII] Alu 6,5 szerokie czy oponê 195/55/16 mo¿na ?
    By DarekII in forum Eksploatacja bie¿±ca i FAQ
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-10-2007, 13:05

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów