+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp

    Wskaźnik PB dla LPG

    Witajcie,
    po awarii wskaźnika LPG wpadłem na pomysł, żeby do tego celu użyć wskaźnika benzyny. Jak zawsze wklepałem problem w google i ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem gotowego rozwiązania (chyba, że źle szukałem ?!). Temat ten był poruszany także na MKP:

    http://www.mondeoklubpolska.pl/showt...ik-LPG-Benzyna

    w temacie dowiedziałem się, że istnieją takie rozwiązania z Holandii albo jakieś urządzenia z allegro czy komputery za 700zł Choć to temat dość stary i być może jest jakiś nowszy ?!

    No więc postanowiłem spróbować sam. Okazuje się, że wskaźnik poziomu benzyny to w zasadzie omomierz/woltomierz. Posiada trzy wyprowadzenia, górne to GND, patrząc od przodu lewe to +12V, a prawe opór dołączony do masy. Przy "zerowym" oporze jest FULL potem wraz ze wzrostem oporu wskazania maleją. Pomyślałem, że w takim razie posiadając wskaźnik LPG 0-90 ohm nie będzie problemu z wysterowaniem wskaźnika. Zabawę zacząłem od popularnego układu LM317 (regulowane źródło napięcia). Problemem okazało się dopasowanie samych wartości E, 1/2, F... oraz strasznie dziwna rzecz - duża nieliniowość wskaźnika. Nieliniowość ta nie występuje tylko u mnie, sądząc po wypowiedziach w przytaczanym temacie:

    "Też mam taki wskaźnik w holenderskiej instalacji. Ale wskazania do niczego się nie nadają. Czasami przejadę 70km i mi spadnie o 1/4 zbiornika. A czasmi przejadę 250km i też spadnie o 1/4."

    Tak więc nie pozostało nic innego jak wykorzystać poczciwą i niezastąpioną ATmegę.

    Ogólna zasadza działania:
    Pierwsza część układziku to dwa przekaźniki przełączające pomiędzy „bakiem” a zbiornikiem LPG. Wyzwalane są z +12V z elektrozaworów otwierających gaz. Czyli wskazania LPG pojawiają się po przejściu silnika na LPG.
    Wskaźnik poziomu LPG na butli to liniowy opór 0-90 ohm, podłączony jest on poprzez dzielnik napięcia do wejścia ADC mikrokontrolera - wraz ze zmianą oporu zmienia się napięcie na porcie.

    W programie, który napisałem wartość z ADC przetwarzana jest na wypełnienie PWM (przynajmniej producent tak to nazywa bo fachowo nie jest to PWM a sterowanie impulsowe). Port wyjściowy PWM podłączony do bramki tranzystora NPN, kolektor do wskaźnika a emiter do GND.

    Bardzo prosta i standardowa aplikacja. Teraz, jeśli chodzi o nieliniowość wskaźnika stworzyłem tablicę ze 120 (starczy, można tą dokładność oczywiście zwiększyć – jednak na razie nie widzę potrzeby) punktami a w niej zapisane dopasowane położenia wskaźnika benzyny.

    No i to w sumie tyle… Aha bym zapomniał, dodałem tzw. „żydka” czyli kontrolkę rezerwy Jak by nie było jest to procesor i można by tu dodać jeszcze mnóstwo opcji, jednak na razie nic więcej nie przyszło mi do głowy. Zapala się kiedy poziom LPG osiągnie ustaloną wartość i działa niezależnie czy silnik pracuje na LPG czy PB. Jako jego kontrolkę wykorzystałem „niski poziom oleju” ten pomarańczowy. Kontrolkę stanu pracy LPG zaadoptowałem do jakieś kontrolki amortyzatora (?!) – takiej zielonej – widać na filmiku.

    Co do wahań wskaźnika – eliminuje je on sam podczas dotychczasowych testów nie zauważyłem potrzeby dodatkowej eliminacji (wskazówka nie lata) – jakby ktoś bardzo chciał nie ma problemu w trzech linijkach programu można się dodać aby po np. 1000 pomiarach ADC wyciągnąć z nich średnią i dopiero rzucić na wskaźnik.

    Całość działa bardzo dobrze w zakresie liniowym nie gorzej jak PB. Układ może być problematyczny dla ludzi którzy nie mieli do czynienia z jakimiś mikrokontrolerami… Aby zaprogramować układ trzeba posiadać programator… Jakby co chętnie pomogę wszystkim zainteresowanym. Teraz kilka zdjęć (teraz patrzę, że trochę mało ich porobiłem ) :

    Podczas testów:



    I teraz w sumie największy mój problem zastosowanie diody w kontrolce - ja użyłem do tego jakieś zaślepki podgrzałem i wyprofilowałem, żeby ładnie wchodziła i trzymała się w gnieździe standardowej żarówki:





    Zmontowany układzik:



    Bez problemu mieści się za licznikiem ( oczywiście nie taki "goły" tylko w jakieś obudowie czy chociażby owinięty:



    Filmik ukazujący przejście pracy silnika z PB na LPG przy pełnym zbiorniku LPG:

    http://www.youtube.com/watch?v=783z7...ature=youtu.be


    Schemat urządzenia:
    http://www.sendspace.pl/file/1aaa889280b7d8653ee01e2

    Urządzenie skład się z kilku łatwo dostępnych i tanich elementów:

    ATmega8 ~7zł
    LM7805 ~ 0,5 zł
    dwa przekaźniki po 0,8 zł
    dwa tranzystory bc547 ~0,1 zł
    rezystory, kondensatory, dławik, goldpiny ~ 2 zł
    złącza AK500 ~ 3zł

    Trzeba do niego doprowadzić:
    +12V po zapłonie (można wykorzystać sygnał doprowadzany do diodowego wskaźnika LPG)
    GND (j.w.)
    wskaźnik poziomu LPG z butli
    +12V z elektrozaworu
    No i sygnały do licznika - za sygnały odpowiadają przewody z prawej kostki licznika patrząc od przodu o numerze 5 i 7.

    Zasilanie doprowadzane jest dopiero po zapłonie więc układ nie bierze nic prądu na postoju. Ja mam MKI, pasuje na pewno też do MKII a czy do MKIII musiał bym zobaczyć licznik. Rodzaj instalacji LPG nie ma żadnego znaczenia, tylko czujnik umieszczony na butli ważne żeby był rezystancyjny, nie ważne czy rosnący czy malejący.
    Ostatnio edytowane przez Korniszon ; 15-08-2013 o 16:28

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Pochłaniacz prostych Awatar ARTi
    Model
    2011 Titanium S
    Silnik
    DW10C 193PS/400Nm
    Od
    21 Sep 2007
    Mieszka w
    West-Vlaanderen Belgia
    Genialne rozwiazanie Graty że Ci się chciało, pewnie gdyby nie trzeba było tego programatora to bym według Twojego opisu coś takiego zrobił

    Ale pytanko mam czy jadąc na LPG kontrolka rezerwy benzyny nadal działa niezależnie od wskazań wskaźnika? Chodzi mi o MkII
    Czarna Pantera Titanium S & Fiesta Titanium X 2017 Ecoboost PowerShift


  4. #3
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Przepraszam nie wiem na co "patrzy" kontrolka rezerwy, bo mam MKI. Ale nie widzę problemu gdyby patrzyła na wskazówkę to można by dodać dodatkową kontrolkę rezerwy która odpowiedzialna była by za paliwo aktualnie nie używane, a ta oryginalna byłaby od tego na którym się jedzie. Ta ATmega ma 6 kanałów ADC więc bez problemu można coś takiego zrobić. A programator to nie takie wielkie pieniądze - USBasp kosztuje 17 zł.

  5. #4
    Pogromca zakrętów Awatar bartekk
    Imię
    Bartosz
    Model
    3V
    Silnik
    1.5 TSI
    Od
    05 Oct 2011
    Mieszka w
    Wieleń nad Notecią
    Ogromny szacun Świetne rozwiązanie, chętnie bym coś takie zrobił u siebie ale widzę że nie ogarnę. Skąd jesteś dokładniej? Bo ja też z Wlkp, ale to spore województwo

  6. #5
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Z Grodziska

  7. #6
    Pochłaniacz prostych Awatar ARTi
    Model
    2011 Titanium S
    Silnik
    DW10C 193PS/400Nm
    Od
    21 Sep 2007
    Mieszka w
    West-Vlaanderen Belgia
    Teoretycznie wg Twojego opisu Trip w MkII po 1999 roku powinien pokazywać w miare realny dystans do przejechania na LPG bo korzysta z tego samego kabelka sygnałowego co wskaźnik na desce
    Czarna Pantera Titanium S & Fiesta Titanium X 2017 Ecoboost PowerShift


  8. #7
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Z tego co wiem to do aut z tripem była inna pompa z dodatkowym wyjściem... chyba że czegoś nie wiem i po '99 było inaczej.

  9. #8
    Mistrz pobocza Awatar zetes
    Imię
    Michał
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    '93 Sedan
    Od
    28 Sep 2011
    Mieszka w
    Szczecin
    W Mk1 nie ma kontrolki rezerwy paliwa w liczniku, dopiero jest w Check Panelu

    Pompki były dwie - 5 pin bez tripa i 6 pin z tripem. W pompce bez tripa mozna wziąć sygnał rezerwy z 3 pinu, ale można go podłączyć albo pod Check Panel, albo pod Tripa (jak się oba podłączy z jednego sygnału to będzie wariował). W pompce z tripem jeden pin odpowiada za sygnał na kontrolkę rezerwy w Check Panelu, a drugi pin daje sygnał na zasięg w tripie

    Cytat Zamieszczone przez ARTi_V6 Zobacz posta
    Teoretycznie wg Twojego opisu Trip w MkII po 1999 roku powinien pokazywać w miare realny dystans do przejechania na LPG bo korzysta z tego samego kabelka sygnałowego co wskaźnik na desce
    Tak jak wyżej - nie wiem jak w Mk2 ale w Mk1 jest osobny sygnał do deski i osobny sygnał do zasięgu na tripie

    ---------- Post added at 12:54 ---------- Previous post was at 12:47 ----------

    A układ pierwsza klasa Możesz zdradzić ile kosztuje programator i program ? Chyba że w inny sposób się programuje

  10. #9
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Tak jak pisałem wyżej bardzo fajny i popularny programator USBasp kosztuje 17 zł, a program pisze się samemu w bezpłatnym środowisku AVR Studio albo Eclipse.

  11. #10
    Kursant Awatar niachu
    Imię
    Artur
    Model
    Honda Accord VII
    Silnik
    K24
    Od
    05 Apr 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Cytat Zamieszczone przez Korniszon Zobacz posta
    tylko czujnik umieszczony na butli ważne żeby był rezystancyjny, nie ważne czy rosnący czy malejący.
    a jak to dokładnie sprawdzić? Czujnik na butli mam jakiś prosty, z nieregulowaną rezerwą, lecz nic nie stało by na przeszkodzie aby go wymienić, jeśli wskazania LPG były by w miarę sensowne. Zdjęcie poglądowe: http://obrazki.elektroda.pl/3164141000_1347728568.jpg (u mnie jeden kabel jest podpięty do masy, a drugi u góry w szkiełku do jakiegoś czujnika). Wieczorem wstawię właściwe zdjęcie jeśli to coś pomoże.

  12. #11
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    Cytat Zamieszczone przez niachu Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez Korniszon Zobacz posta
    tylko czujnik umieszczony na butli ważne żeby był rezystancyjny, nie ważne czy rosnący czy malejący.
    a jak to dokładnie sprawdzić? Czujnik na butli mam jakiś prosty, z nieregulowaną rezerwą, lecz nic nie stało by na przeszkodzie aby go wymienić, jeśli wskazania LPG były by w miarę sensowne. Zdjęcie poglądowe: http://obrazki.elektroda.pl/3164141000_1347728568.jpg (u mnie jeden kabel jest podpięty do masy, a drugi u góry w szkiełku do jakiegoś czujnika). Wieczorem wstawię właściwe zdjęcie jeśli to coś pomoże.
    Najlepiej zmierzyć multimetrem - czy jest rezystancyjny i ile ma progów. W instalacjach nie sekwencyjnych chyba zawsze jest jeden przewodzik do masy auta i w przypadku mojego układziku tak by zostało.

  13. #12
    Kursant Awatar niachu
    Imię
    Artur
    Model
    Honda Accord VII
    Silnik
    K24
    Od
    05 Apr 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    A w jaki sposób zmierzyć ile ma progów? U mnie wygląda to tak: http://imageshack.us/a/img716/8752/gtrx.jpg i przy takim stanie gazu opór jaki mi pokazał multimetr wyniósł bodajże 1 ohm z kawałkiem, jutro pewnie zatankuję i jeszcze wtedy sprawdzę. Czy mógłbym prosić o program i dokładną listę potrzebnych elementów? Miałem pisać na pw, ale przydało by się także dla innych użytkowników forum.
    Ostatnio edytowane przez niachu ; 12-09-2013 o 17:20

  14. #13
    Kursant
    Opis
    mondeo
    Od
    26 Nov 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Z tego co wiem, czujnik w zbiorniku LPG jest mniej dokładny niż w baku, może się okazać, że cała zabawa będzie zepsuta bardzo zgrubnymi wskazaniami.

  15. #14
    Kursant Awatar niachu
    Imię
    Artur
    Model
    Honda Accord VII
    Silnik
    K24
    Od
    05 Apr 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Autor tematu wyżej opisał swój pomysł na wskazywanie poziomu lpg na desce i twierdzi, że wskazuje w miarę dokładnie. Osobiście zadowolony będę, jeśli nawet na postoju by dobrze wskazywał, wtedy orientacyjnie wiedział bym ile mam paliwa w zapasie, już to by było jakieś ułatwienie, bo odkopywanie wskaźnika na butli do przyjemnych nie należy

    @Korniszon,
    w moim przypadku ułatwieniem było by także posiadanie diodowego czujnika poziomu lpg, którego niestety nie mam, posiadam jedynie zwykły przełącznik ze wskaźnikiem rezerwy, która zapala się za wcześnie tak czy inaczej, prosił bym jednak o pomoc, gdyż byłbym zainteresowany zmontowaniem sobie tego układu

  16. #15
    Kursant
    Opis
    mondeo
    Od
    26 Nov 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Najprościej resetować licznik przy tankowaniu, ja nie patrzę nawet na wskaźnik lpg (ten diodowy|) bo jest baardzo niedokładny, mimo prób regulacji.
    Ostatnio edytowane przez Robert_kce ; 14-09-2013 o 21:55

  17. #16
    Zielony listek Awatar Korniszon
    Model
    CharlesWhino
    Silnik
    CharlesWhino
    Opis
    Mondeo MKI 1994 Kombi 1.8 + MK3 2001 2.5 V6
    Od
    03 Jul 2010
    Mieszka w
    https://t.me/pump_upp
    @Robert_kce

    Też wyczytałem takie rzeczy w internecie... i nie do końca się z tym zgadzam. Benzyna to ciecz, LPG także. Przewagą wskaźnika benzyny są przegrody umieszczone w baku oraz mała bezwładność pływaka ( podobny jak nie taki sam efekt możemy uzyskać programowo uśredniając wyniki LPG). Ludzie zwalają niedokładność wskazań LPG na sprzężenie pływaka ze wskaźnikiem poprzez magnez - też się nie zgadzam, moim zdaniem pływak mocno "trzyma" wskazówkę - ewentualne nienadążanie wskaźnika za pływakiem może wystąpić przy gwałtownych zmianach poziomu co i tak jest odrzucane. Kolejne z czym się zgodzę to wskaźniki z małą liczbą progów (np. 4) - w takim wypadku faktycznie dokładność wskazań spada. I ostatnie - nieregularny kształt butli - faktycznie pływak nie opada liniowo wraz z liniowym upływem gazu - ale to też da się łatwo obejść.

    Układ jest dla ludzi którym nie wystarcza resetowanie licznika dziennego - moim zdaniem to bardzo słaba opcja z której też byłem zmuszony korzystać. Ja wolę mieć podgląd ile tam tego gazu jeszcze pływa i "kontrolować" sytuację na bieżąco.

    @niachu

    Co do spisu elementów jest to bardzo podstawowa aplikacja tego mikroprocesorka. Polecę wg. schematu:

    C1 - 100nF
    C3 - 100uF
    IC2 - LM7805
    JP3 - pinhead
    L1 - dławik 10uH
    C5, C6, C7 - 100nF
    C8 - 100uF
    R4 - dobrany w zależności od czujnika ( wzór na dzielnik napięcia, żeby mieć jak najużyteczniejszy zakres)
    Q1, Q2 - BC547
    R1 - w zależności od LED-a
    R2, R3 - 4,7K
    JP2 - pinhead
    K1, K2 - dowolne przekaźniki z cewką na 12V
    wyjścia oznaczona jako X to u mnie AK500 ale oczywiście można zastosować dowolne

    Teraz co do programu oczywiście mogę umieścić ale trzeba go dostosować do własnego wskaźnika na butli i jeśli się różnią do tego na desce - więc konieczna jest podstawowa znajomość C++ i AVR - w aktualnej wersji trochę mi wstyd go umieszczać, bo: układ i program powstał trochę na szybko z dostępnych w domu części. Na razie nie mam ani chwili wolnego czasu więc nie dopracuję tego projektu co miałem w planach... Zastosowanie mniejszego procesorka, jakaś symulacja opadania pływaka w butli, dobre uśrednianie i napisanie jakiegoś uniwersalnego programu w którym zmieniało by się typ i rezystancję czujnika , może nawet rodzaj butli i jej rozmiar. Jeśli znajdę chwilkę - na pewno to zrobię.

    Co do wskazań obecnej wersji - jestem bardzo zadowolony, wyjeździłem już kilka baków i wszystko działa bardzo ładnie - kto nie chce niech nie wierzy Pojawił się mały problem z wahaniem wskazań podczas hamowania i przyśpieszania - co wyeliminuję w kolejnej odsłonie programu.


    Aha i padło też pytanie jak zmierzyć ilość progów - trzeba zdemontować wskaźnik, pokręcić nim i analizować jak zmienia się opór.

    Pozdrawiam

  18. #17
    Kursant Awatar niachu
    Imię
    Artur
    Model
    Honda Accord VII
    Silnik
    K24
    Od
    05 Apr 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    @Korniszon, dzięki wielkie, z C++ problemu nie będzie, z AVR myślę, że sobie jakoś poradzę. Będę musiał jednak zmienić wielozawór na butli i dopiero się za to zabiorę, bo obecny wskaźnik do tej operacji chyba się nie nadaje. Oczywiście jak wszystko złożę to dam znać
    Również pozdrawiam

    edit:
    wie ktoś może, czy taki sensor pełnego wskazania lpg, lub podobny: http://www.phjacus.pl/upload/sklep/35Q575.jpg można dołożyć do mojego obecnego wielozaworu na butli? Fotka wielozaworu wyżej, ale podam jeszcze raz: http://obrazki.elektroda.pl/3164141000_1347728568.jpg
    Ostatnio edytowane przez niachu ; 21-09-2013 o 15:12

  19. #18
    Zielony listek Awatar Ciko
    Imię
    Krzychu
    Model
    MK4, MKIII
    Silnik
    2.3 160 KM
    Opis
    Dwa Mondea to nie jedno :)
    Od
    14 Apr 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Wie ktoś może jak zmienia się rezystancja na czujniku poziomu paliwa w Mondeo MK3? W takim jak tutaj http://allegro.pl/mondeo-mk3-2-0-2-0...544667791.html.
    Jaki zakres i czy przy pełnym jest 0 Ohmów czy przy pełnym?

  20. #19
    Pieszy
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 110 KM
    Od
    18 Dec 2013
    Mieszka w
    Cieszanów
    Witam wszystkich na tym forum, jestem tu nowy ale temat wskazań ilości LPG w liczniku bardzo mnie ciekawi od kilku lat szukam informacji na ten temat, bez rezultatu, a tu proszę kolega Korniszon rozwiązał problem.
    Jeżeli można to miałbym prośbę do kolegi Korniszon czy nie zechciałby udostępnić mi swego wsadu z mikroprocesora, tylko do podpatrzenia o co w nim chodzi, bo ja raczkuje w temacie programowania więc na pewno wsad kolegi by mi trochę naświetlił sprawę.
    Z góry dziękuję

  21. #20
    Zielony listek Awatar Tomekp
    Opis
    MK1 Liftback 1.8 Zetec '95
    Od
    05 Jun 2009
    Mieszka w
    Lublin
    Dołączam się do prośby

Podobne wątki

  1. [MkI] Wskaźnik LPG
    By Jazz in forum LPG
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 17:55
  2. [MkII] Wskaźnik paliwa
    By Wojtacz in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 18-11-2012, 13:08
  3. [MkII] wskaźnik temperatury
    By Jerzyk25 in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-06-2010, 18:53
  4. [MkII] Wskaźnik temperatury
    By basil in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-11-2006, 16:43
  5. [MkI-III] Wskaźnik LPG
    By Slawik in forum LPG
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 08-10-2006, 22:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów