+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Ekspert Rezulteo Awatar rezulteo opony
    Imiê
    rezulteo
    Opis
    Mondeo
    Od
    18 Oct 2012
    Mieszka w
    Warszawa

    Czy opony mog± zmniejszyæ zu¿ycie paliwa ?

    W czasach, kiedy cena paliwa stajê siê coraz bardziej wa¿na dla wszystkich zmotoryzowanych warto dowiedzieæ siê czy mo¿na zredukowaæ warto¶æ na rachunku podczas tankowania na stacji benzynowej za pomoc± opon?
    Jak siê okazuje to w³a¶nie one maj± wp³yw na 20% zu¿ycia paliwa.


    ”Opony zielone”: opony o niskim oporze toczenia.

    Jednym z g³ównych parametrów, na który zwracaj± uwagê producenci opon przy konstruowaniu nowego modelu jest zmniejszenie oporów toczenia. Dodatkowym powodem, do k³adzenia nacisku w³a¶nie na ten aspekt jest to, ¿e jest on umieszczony na europejskich etykietach na opony.

    ¦rednio opony sprzedawane w 2009 roku w porównaniu do tych z 1995 roku maj± ni¿sze opory toczenia o 30%.
    Szczegó³ tkwi w innowacyjnych mieszankach gumowych, gdzie dodaje siê substancje o wysokiej zawarto¶ci krzemionki w górnych warstwach opony co ogranicza jej nagrzewanie i pozwala lepiej rozproszyæ energiê.
    Jest to niezwykle wa¿ne kryterium, które ogrywa ogromn± rolê na europejskich etykietach na opony.

    Aby uzyskaæ wynik kosztów ( i potencjalnych oszczêdno¶ci) wynikaj±cych z u¿ytkowania Twojego samochodu z oponami o danych notach, zapraszamy do naszego symulatora etykiet pod linkiem: http://www.rezulteo-opony.pl/etykiet...zuzycie-paliwa


    Na przyk³ad kierowca posiadaj±cy samochód typu Ford Mondeo III (silnik benzynowy) i je¿d¿±cy ¶rednio 15 000 km na rok mo¿e zaoszczêdziæ na benzynie oko³o 800 z³otych wybieraj±c opony z not± A, a nie z najgorsz± not± G.
    Jednak na rynku jest ci±gle ma³o opon z najwy¿sz± not± A na europejskich etykietach na opony, na przyk³ad s± to:

    - Bridgestone Ecopia EP001S
    - Michelin Energy E-V (dla samochodów z napêdem elektrycznym)
    - Nokian eLine
    - Toyo NanoEnergy 2

    => Przysz³e badania dotycz±ce obni¿enia oporów toczenia id± w kierunku koncepcji opon wiêkszych ale i wê¿szych.

    Odpowiednie ci¶nienie w oponach zapobiega nadmiernemu zu¿yciu paliwa.

    Oprócz wybierania opon z lepszymi notami wa¿ne jest, aby regularnie kontrolowaæ ci¶nienie w oponach swojego samochodu. Z³e ci¶nienie powoduje wzrost zu¿ycia paliwa.
    I tak na przyk³ad opony niedopompowane o 0,3 bar zwiêkszaj± opory toczenia o 6% i mog± nawet wzrosn±æ do 30% je¿eli bêdzie nam brakowa³o 1 bara od warto¶ci zalecanej przez producenta. To daje nam wzrost zu¿ycia paliwa na poziomie 3 do 5%.

    [Co my¶licie w tym temacie? Czy zwracacie uwagê na to kryterium przy wyborze opon?]
    Opony do Mondeo - najnowsze informacje, porady, testy, porównywarka cen na www.rezulteo-opony.pl

    ¦led¼ nas na: Facebooku oraz na Twitterze: https://twitter.com/rezulteo_opony

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza Awatar RalfiX78
    Imiê
    Rafa³
    Model
    Focus Ml. II
    Silnik
    2.0 136 KM
    Od
    13 Jul 2012
    Mieszka w
    Mys³owice
    Szczególnie patrzê na opory toczenia, jak i ha³as. Obecnie mam Michelin Energy Saver, ale na przysz³y sezon my¶lê kupiæ nowe, tylko czy dalej Michelin czy mo¿e Continental. Nie wiem, co na razie wybraæ.


  4. #3
    Zielony listek
    Opis
    2007 MkIII 2.2 TDCI Gold X
    Od
    27 Jan 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Cytat Zamieszczone przez rezulteo opony Zobacz posta
    [Co my¶licie w tym temacie? Czy zwracacie uwagê na to kryterium przy wyborze opon?]
    Cytat Zamieszczone przez RalfiX78 Zobacz posta
    Szczególnie patrzê na opory toczenia, jak i ha³as.
    A ja NIE! Bo ni¿szy ha³as i ni¿sze opory toczenia to z regu³y mniejsza przyczepno¶æ. A opony s± po to, ¿eby mia³y jak najlepsz± przyczepno¶æ i zapewnia³y dobre prowadzenie i bezpieczeñstwo. A nie po to, ¿eby by³o cicho i tanio.

  5. #4
    Niedzielny kierowca Awatar enjoypoznan
    Model
    MDO IV SEDAN, A3 8P, CBR 1000RR
    Silnik
    2.0 PB 145PS, 2.0 TDI CR
    Od
    05 Dec 2011
    Mieszka w
    Poznañ/Warszawa
    Ja uje¿d¿am w MK3 Goodyear Efficient Grip Performance(Paliwo B , Hamowanie A , ha³as 68db). Kupi³em nowe na pocz±tku roku. Jestem z nich zachwycony. Trzymaj± w ka¿dych warunkach, s± do¶æ ciche i auto zauwa¿alnie mniej spala w trasie. Póki co nie widaæ zu¿ycia. Ale nawet gdyby trochê szybciej znika³y to warto. W najwiêksze upa³y nawet nie zapiszcza³y.

    Mimo ¿e w mk4 oponki mam idealne to chyba kupie takie same. Naprawdê polecam. I nie zgadzam siê z poprzednikiem ¿e ciche i oszczêdne to ¶liskie. Jedyn± wad± dobrych parametrów mo¿e byæ minimalnie mniejsza trwa³o¶æ.

    CBR1000RR + MICRON
    FORD - nigdy mnie nie zawiód³.

  6. #5
    Pogromca zakrêtów Awatar bartekk
    Imiê
    Bartosz
    Model
    3V
    Silnik
    1.5 TSI
    Od
    05 Oct 2011
    Mieszka w
    Wieleñ nad Noteci±
    Cytat Zamieszczone przez rezulteo opony Zobacz posta
    Czy zwracacie uwagê na to kryterium przy wyborze opon?
    W której¶ tam z kolei kolejno¶ci. Dla mnie najwa¿niejsze jest zachowanie na mokrym, suchym, potem ha³as i na koñcu opory toczenia.

  7. #6
    Ekspert Rezulteo Awatar rezulteo opony
    Imiê
    rezulteo
    Opis
    Mondeo
    Od
    18 Oct 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez enjoypoznan Zobacz posta
    Ja uje¿d¿am w MK3 Goodyear Efficient Grip Performance(Paliwo B , Hamowanie A , ha³as 68db). Kupi³em nowe na pocz±tku roku. Jestem z nich zachwycony.
    Rzeczywi¶cie noty i testy s± bardzo dobre i opona ta optymalizuje wiele kryteriów. Nie ma na rynku wielu opon z takimi notami. My mieli¶my okazjê testowaæ ten model we Francji na torze: test Goodyear, a tutaj jest trochê wiêcej informacji: Goodyear Efficient Grip Performance
    Generalnie to wiele osób nie wie jak bardzo wp³ywaj± opony na spalanie. Jednak niezale¿nie od posiadanych opon pierwszym krokiem jest sprawdzenie ci¶nienia w oponach - to s± zawsze jakie¶ realne oszczêdno¶ci.

    Pozdrowienia
    Rezulteo
    Opony do Mondeo - najnowsze informacje, porady, testy, porównywarka cen na www.rezulteo-opony.pl

    ¦led¼ nas na: Facebooku oraz na Twitterze: https://twitter.com/rezulteo_opony

  8. #7
    Niedzielny kierowca Awatar enjoypoznan
    Model
    MDO IV SEDAN, A3 8P, CBR 1000RR
    Silnik
    2.0 PB 145PS, 2.0 TDI CR
    Od
    05 Dec 2011
    Mieszka w
    Poznañ/Warszawa
    Ja osobi¶cie mam porównanie do opon zimowych. Ta sama trasa, styl jazdy i prêdko¶æ(maksymalna dozwolona na autostradzie i ekspresówce). Spalanie na ww. oponie Efficient Grip Performance spad³o o 1,3l na ka¿de 100km. Uwa¿am ¿e sporo. Bior±c pod uwagê ¿e to "tylko" opony. W koñcu opona oponie podobna. Wszystkie okr±g³e. Ale okazuje siê ¿e ró¿nica jest.
    Co prawda porównanie opon zimowych z letnimi nie do koñca ma sens. Bo dla wielu oczywiste jest to, ¿e zimówki powoduj± wiêksze opory toczenia.

    Bardzo ciekawy jestem testu opon letnich z kategori± spalania A i G. Jaka wtedy by³aby ró¿nica.
    Ostatnio edytowane przez enjoypoznan ; 09-09-2013 o 18:29

    CBR1000RR + MICRON
    FORD - nigdy mnie nie zawiód³.

  9. #8
    Zielony listek
    Opis
    2007 MkIII 2.2 TDCI Gold X
    Od
    27 Jan 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Cytat Zamieszczone przez enjoypoznan Zobacz posta
    Co prawda porównanie opon zimowych z letnimi nie do koñca ma sens. Bo dla wielu oczywiste jest to, ¿e zimówki powoduj± wiêksze opory toczenia.
    Opory toczenia to tylko czê¶æ powodów, wcale nie najwa¿niejsza.
    Cytat Zamieszczone przez enjoypoznan Zobacz posta
    Bior±c pod uwagê ¿e to "tylko" opony.
    No w³a¶nie nie tylko - z tego 1.3 l/100km, co najmniej litr, jak nie wiêcej, to nie kwestia opon i oporów toczenia tylko zimowych warunków jazdy, kiedy KA¯DY samochód, niezale¿nie od opon, pali WIÊCEJ. Ze wzglêdu na znacznie ni¿sze temperatury i pracê przez znaczn± czê¶æ czasu znacznie poni¿ej optymalnej temperatury.
    Ostatnio edytowane przez YatzeK ; 10-09-2013 o 01:53

  10. #9
    Ekspert Rezulteo Awatar rezulteo opony
    Imiê
    rezulteo
    Opis
    Mondeo
    Od
    18 Oct 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Witamy,
    To prawda co do zimy, ¿e warunki s± wówczas specyficzne, ale bardzo dobre opony zmniejszaj± zu¿ycie paliwa i to nie ulega w±tpliwo¶ci
    Rezulteo
    Opony do Mondeo - najnowsze informacje, porady, testy, porównywarka cen na www.rezulteo-opony.pl

    ¦led¼ nas na: Facebooku oraz na Twitterze: https://twitter.com/rezulteo_opony

Podobne w±tki

  1. [TDCi MKIII] Zu¿ycie paliwa mk4
    By gard in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-11-2010, 22:46
  2. [All] wysokie zu¿ycie paliwa
    By piast37 in forum Silnik - Zetec, Duratec rzêdowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-02-2009, 18:30
  3. TDcI - zu¿ycie paliwa w mie¶cie
    By gigi in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-11-2007, 14:57
  4. [MkI] Czy opony 195/65 R 15 mog± byæ do Mk I???
    By multivitamina111 in forum Eksploatacja bie¿±ca i FAQ
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-07-2007, 21:27
  5. zu¿ycie paliwa
    By osiolek in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 25-11-2006, 19:00

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów