+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Kursant Awatar mareno
    Imię
    Marek
    Opis
    MK1 1.6 Pb + LPG
    Od
    30 May 2010
    Mieszka w
    Wierzejewice

    Lightbulb Navigator Free na OpenStreetMap

    Witam

    Nie znalazłem tego wątku na forum, więc postanowiłem go założyć. Kilka tygodni temu za namową znajomego ściągnąłem i zainstalowałem sobie darmową nawigację Navigator Free. Można ją ściągnąć ze strony producenta http://navigatorfree.mapfactor.com/en/ Na stronie Manty znajdziecie mały przewodnik dotyczący instalacji http://www.manta.info.pl/2011/09/08/...mowania-i-map/

    Nawigacja ta opiera się na mapach OpenStreeMap, mapach które tworzą Internauci na całym świecie. Tutaj znajdziecie mapę http://www.openstreetmap.org/ a tu serwis polskiej społeczności OSM http://openstreetmap.org.pl/

    Piszę o tym, ponieważ Moim zdaniem Navigator Free jest godny uwagi. Po pierwsze jest darmowy. Po drugie aktualizacje wychodzą co 3-4 tygodnie. Po trzecie przetestowałem go na swoim Larku i działa naprawdę przyzwoicie. Podczas łącznej trasy ok 150 km, ani razu nie wyprowadził mnie na manowce. Ponadto przez to, że mapy OSM są cały czas aktualizowane mapa Polski w szybkim tempie goni komercyjne nawigacje. Dla przykładu, mapy OSM Niemiec, Holandii, czy Wielkiej Brytanii już teraz są dużo dokładniejsze, niż płatne odpowiedniki. Warto więc skorzystać z Navigatora Free jeśli ktoś jeździ często do rajchu, czy na wyspy. Zapewne kwestią czasu będzie, by podobnie było z Polską. Ja sam wyedytowałem i zaktualizowałem mapę mojej wiochy, więc dołożyłem malą cegiełkę do tego, by mapa była dokładniejsza.

    Na tą chwilę widzę tylko dwa minusy Navigatora Free. Pierwszy to fakt, że za każdym razem ustawiając plan podroży trzeba wpisywać punkt początkowy. W komercyjnych mapach wystarczy wpisać miejsce docelowe. Druga sprawa, to brak punktów POI z fotoradarami. Jeśli się nie mylę, za taką dogodność trzeba dodatkowo zapłacić. Jeśli ktoś nie korzysta z CB radia, na pewno takie udogodnienie by się przydało.

    Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu udało mi się Was zachęcić by skorzystać z Navigatora. Ja wiem już na pewno, że płatne mapy sobie odpuszczę, bo po co płacić czy kombinować z crackowaniem, skoro dobry produkt można mieć za darmo. Załóżmy do tego, że część użytkowników przeznaczy trochę czasu na edytowanie map i w krótkim czasie możemy mieć produkt, który dokładnością będzie bił na łeb na szyję AutoMapę, czy inne MapyMap.

    To tyle, 3majcie się.
    Ostatnio edytowane przez mareno ; 22-01-2014 o 20:28

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    mondeo
    Od
    06 Apr 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez mareno Zobacz posta
    [...]
    Piszę o tym, ponieważ Moim zdaniem Navigator Free jest godny uwagi. Po pierwsze jest darmowy.[...].
    Witam

    1) Było już na ten temat
    2) Wcale nie jest tak różowo => kiedyś to pobrałem i okazało się, że jest to funkcjonalne DEMO => aby mieć pełne mapy trzeba ZAPŁACIĆ

    http://www.mapfactor.com/en/products...tor-11/#e-shop

    Akurat znajomy miał to wgrane do nawigacji którą kupił => przyszedł, że nie może wpisać popularnego adresu => zacząłem sprawdzać i "zgłębiać temat" => dopiero po zapłaceniu za mapy, miały funkcjonalny sens

    np. co z tego, że mapa zna przebieg ulic w Krakowie, skoro na danej ulicy (która ma ponad 300 numerów) możesz wpisać kilka wybranych numerów i kilka wybranych skrzyżowań

    3) Z mojego doświadczenia wynika, że jak coś dają za darmo to trzeba uciekać.

    4) Dziwne, że tyle osób woli kupić (czy spiracić) płatną mapę / program niż brać coś darmowego => to daje do zastanowienia


    Cytat Zamieszczone przez mareno Zobacz posta
    [...]
    Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu udało mi się Was zachęcić by skorzystać z Navigatora. Ja wiem już na pewno, że płatne mapy sobie odpuszczę, bo po co płacić czy kombinować z crackowaniem, skoro dobry produkt można mieć za darmo. Załóżmy do tego, że część użytkowników przeznaczy trochę czasu na edytowanie map i w krótkim czasie możemy mieć produkt, który dokładnością będzie bił na łeb na szyję AutoMapę, czy inne MapyMap.

    [...].
    A teraz powidz ile płacą za takie artykuły

    Piszesz, że użytkownicy sami mogą pomóc w opracowaniu mapy => mam pytanie => Ty sam pieczesz chleb czy kupujesz w piekarni? => powiedz kierowcom TIRów aby wzięli sią za tworzenie map => "zabiją" Cię śmiechem


    pozdrawiam
    Arturek_67
    Ostatnio edytowane przez Arturek_67 ; 23-01-2014 o 21:02
    pisane z mojego laptopa za 10.000$

  4. #3
    Kursant Awatar mareno
    Imię
    Marek
    Opis
    MK1 1.6 Pb + LPG
    Od
    30 May 2010
    Mieszka w
    Wierzejewice
    Navigator Free to żadne demo. To pełnowartościowa mapa. Być może kiedyś było tak jak piszesz, darmowe było demo. Teraz na pewno za nic nie trzeba płacić. Tak jak pisałem, płatne są jeśli się nie mylę, jedynie dodatkowe informacje o fotoradarach itp. Poza tym nic jej nie brakuje. Obecnie NF jest obecny m.in. na urządzeniach Manty i Garmina. Ponadto map OpenStreetMap używa m.in. Straż Pożarna, więc na pewno ich dokładność stoi na niezłym poziomie. Co do piracenia - jestem przekonany, że o Navigator Free wie bardzo mało osób, w tym może tkwić problem jego popularności. Ludzie o nim nie wiedzą, więc szukają skrakowanych AutoMap itp.

  5. #4
    Mistrz pobocza
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    mondeo
    Od
    06 Apr 2008
    Mieszka w
    Kraków
    Witam

    Wyjaśnij mi jedną kwestię - na tej samej stronie
    a) w jednej zakładce masz darmową wersję
    b) w innej zakładce masz płatną wersję

    Czy naprawdę wierzysz, że za darmow dadzą to co sprzedają?

    Wejdź na link który podałem do wersji płatnej => to jest płatna "normalna" mapa, a nie ekstra dodatki

    http://www.mapfactor.com/en/products...tor-11/#e-shop

    Sprawdź sobie konkretne adresy
    a) wejdź na Google Street View i zobacz jakie są numery domów w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej (główna wylotówka za Zakopane)
    b) w Google Map sprawdź jakie są skrzyżowania z ul.Zakopiańską w Krakowie

    c) teraz weź polecany program i sprawdź czy mapa zna numery do domów (zakres od 2-do ok. 300) przy tej ulicy oraz skrzyżowania (nazwy ulic poprzecznych)

    A potem, w analogiczny sposób spradź sobie ulice i numery domów w miejscowościach powitowych - jako porównanie niech bedzie strona TARGEO

    Na podanej przez Ciebie stronie
    http://navigatorfree.mapfactor.com/en/

    piszą, że mają dane mapowe Teleatlas => naprawdę wierzysz, że za darmo dają to co teleatlas sprzedaje jako aktualizacje za 400zł?
    Pomijam kwestię, że holenderska firma Teleatlas została przejęta przez TomToma => marka Teleatlas formalnie zniknęła


    W temacie map - każdy podejmie decyzję którą uzna za słuszną => to sami forumowicze zdecydują czy ten produkt jest przydatny - moim zdaniem NIE

    pozdrawiam
    Arturek_67
    Ostatnio edytowane przez Arturek_67 ; 24-01-2014 o 11:40
    pisane z mojego laptopa za 10.000$

  6. #5
    Kursant Awatar mareno
    Imię
    Marek
    Opis
    MK1 1.6 Pb + LPG
    Od
    30 May 2010
    Mieszka w
    Wierzejewice
    Z tego co widzę, to Navigator Free opiera się na mapach OpenStreetMap, a nie Teleatlasu. Ale już Navigator 12 opiera się właśnie na nich. I byłoby to logiczne zważywszy na to, że NF jest darmowy, a N12 jest płatny. Navigator Free i Navigator 12 to dwa różne produkty, bazujące na innym "silniku".

    A co do ulicy zakopiańskiej, proszę, linkd o mapy OSM, tej samej która jest w Navigator Free. Moim zdaniem jest świetnie wyedtowana, nr domów także nie brakuje http://www.openstreetmap.org/way/124...00730/19.92498
    Ostatnio edytowane przez mareno ; 24-01-2014 o 15:43

Podobne wątki

  1. coś dla naszego kolegi navigator'a
    By Oktan in forum Tuning
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-07-2005, 01:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów