+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin

    Piasta umar³a, ³o¿ysko nie ¿yje... Konkretne pytanie.

    Witam.

    Niestety i mnie spotka³ ten los... £o¿ysko tylne w moim Mondeo umar³o ¶mierci± naturaln±, w zwi±zku z czym mam krótkie pytanie, na które przekopuj±c siê przez otch³anie forum odpowiedzi nie znalaz³em - je¶li gdzie¶ mi to umknê³o, to przepraszam i proszê o zamkniêcie tematu i ewentualne wskazanie linku do tej informacji.

    Mianowicie - czy piasty tylne nale¿y wymieniaæ parami? Jakie s± ewentualne skutki wymiany tylko jednej z nich. Dodam, ¿e druga strona nie szumi, nie ma luzów - wszystko ok. Bawiæ siê w jedno, czy dla ¶wiêtego spokoju wymieniæ dwa? Wiadomo, ¿e koszta spore, ale komfort psychiczny wa¿niejszy, je¶li oczywi¶cie jest konieczno¶æ wymiany obu piast).

    Co do producenta piasty, bez kombinowania... SKF z oficjalnego sklepu forda, wiêc raczej podróbki nie wcisn±.

    P.S. Tak przy okazji, luz na kole w którym pad³a piasta by³ od momentu w którym autko kupi³em. Czy jest mo¿liwe, ¿e to jest przyczyn± tego, ¿e przy wjechaniu w dziurê i jazdy po nierówno¶ciach d¼wiêki które wydobywaj± siê spod auta s± co najmniej niepokoj±ce i g³o¶ne - co¶ jakby ³upniêcie (uderzenie gumowym m³otkiem w metal). Wymieniane mia³em ³±czniki stabilizatora oraz odboje amortyzatorów, wiêc to raczej ju¿ nie to, a pomys³y siê skoñczy³y.

    Pozdrawiam i z góry dziêkujê za wszystkie odpowiedzi.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Niedzielny kierowca Awatar MondeoManiac
    Imiê
    Marcin
    Model
    2.0 TDCi
    Silnik
    2.0 143 KM
    Opis
    MKIII, MKIV
    Od
    15 Apr 2013
    Mieszka w
    Czarnocinek
    Je¿eli chodzi o ³o¿ysko, to z ca³± odpowiedzialno¶ci± wymieñ tylko to zu¿yte. SKF, to dobry wybór.
    My name is Maniac...
    MondeoManiac

  4. #3
    Mistrz pobocza Awatar ghostu
    Imiê
    Przemo
    Model
    Passat B6 / Suzuki SX4
    Silnik
    1.9 TDI/1.6 Bp
    Opis
    BLS105KM/120KM
    Od
    19 Jun 2011
    Mieszka w
    Kielce
    Cytat Zamieszczone przez MondeoManiac Zobacz posta
    Je¿eli chodzi o ³o¿ysko, to z ca³± odpowiedzialno¶ci± wymieñ tylko to zu¿yte. SKF, to dobry wybór.
    Potwierdzam.Wymieñ tylko piastê uszkodzon±,a na SKF-ach latam ju¿ trzy lata i nic siê nie dzieje.
    Na zawsze w moim sercu (*)

  5. #4
    Pogromca zakrêtów Awatar steell
    Imiê
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Lepsz± opcj± jest FAG, SKF od przeniesienia produkcji do chin mocno straci³ na jako¶ci. Niestety obecnie wiêkszo¶æ czê¶ci produkowana jest w Chinach wiêc wiele zale¿y od kontroli jako¶ci firm.
    Wymieniasz tylko uszkodzon± stronê, sprawd¼ od razu czy rêczny ci siê po tej stronie nie blokuje, zbyt wysoka temperatura od przyblokowanego zacisku zabija ³o¿yska w pia¶cie.
    Co do pukania to sprawd¼ linkê otwierania wlewu paliwa. Znajduje siê pod wyg³uszeniem z prawej strony w baga¿niku. Lubi stukaæ w podobny sposób na nierówno¶ciach
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  6. #5
    Poch³aniacz prostych Awatar ratmed24
    Imiê
    Maciek
    Model
    by³o 2xMK1 HB & MK2TD kombi
    Silnik
    1,8 TD 90KM&1,8 115KM+gaz
    Opis
    Panther Black '98 & Citrine Geel '93 RS
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Nowa Sól - lubuskie
    Jak wymienisz ³o¿ysko z piast± to wtedy sprawd¼ czy dalej co¶ stuka - nie pisa³e¶ nic o tulejkach stabilizatora, w jakim s± stanie i tuleje wahaczy do przejrzenia szczególnie wahacza wzd³u¿nego

    by³o -Team Mondeo- Citrine Geel RS 93' , Mondeo MK1 td hb, MK2 kombi td, jest Fokus mk2 lift sedan 2,0TDCI 136KM-GHIA full

  7. #6
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Dziêkujê bardzo za odpowiedzi i porady. Jestem tutaj nowy i ju¿ w tej chwili mogê stwierdziæ - uwielbiam to forum.

    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    Lepsz± opcj± jest FAG, SKF od przeniesienia produkcji do chin mocno straci³ na jako¶ci. Niestety obecnie wiêkszo¶æ czê¶ci produkowana jest w Chinach wiêc wiele zale¿y od kontroli jako¶ci firm.
    Te¿ niestety o tym czyta³em, ale w zaufanym sklepie, w którym zawsze kupujê czê¶ci maj± tylko SKF'a, a wolê siê nie wpakowaæ w jak±¶ podróbkê FAG'a prosto z Chin. Tak¿e mimo wszystko - SKF. Opinii dobrych znalaz³em bardzo wiele.

    Bardzo zainteresowa³a mnie ta linka od wlewu paliwa - jutro rozbieram os³ony w baga¿niku i sprawdzam - dam znaæ.

    Przy wymianie piasty (bêdê robi³ to sam) sprawdzê zgodnie z zaleceniem równie¿ rêczny.

    Cytat Zamieszczone przez ratmed24 Zobacz posta
    Jak wymienisz ³o¿ysko z piast± to wtedy sprawd¼ czy dalej co¶ stuka - nie pisa³e¶ nic o tulejkach stabilizatora, w jakim s± stanie i tuleje wahaczy do przejrzenia szczególnie wahacza wzd³u¿nego
    Faktycznie, zapomnia³em napisaæ - tulejki dr±¿ka wymienione równie¿ na nowe, oryginalne.

    Jutro wybieram siê na stacjê diagnostyczn± i zobaczê co tam jeszcze w trawie piszczy - mam nadziejê, ¿e poza ³o¿yskiem to ju¿ nic.
    Ostatnio edytowane przez Myonessos ; 17-11-2014 o 18:30

  8. #7
    Pogromca zakrêtów Awatar steell
    Imiê
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Przypomnia³em sobie o jeszcze jednym. Stukaæ lubi± gumy na dr±¿ku stabilizatora. Niestety stukaj± nawet nowe, jedyne pewne to orygina³y w tym wypadku. Wa¿ny jest te¿ monta¿, trzeba je montowaæ na stoj±cym na ko³ach samochodzie. Mechanicy czêsto pope³niaj± b³±d, montuj±c gumy na podno¶niku, wtedy po opuszczeniu w bardzo krótkim czasie gumy padaj±.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  9. #8
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Te gumy (tuleje gumowe) ju¿ wymienia³em na orygina³y w³a¶nie, tylko kurde... Trochê mnie zmartwi³e¶, bo robi³em to z tego co pamiêtam na podniesionym aucie... No ale trudno, padn± to siê zmieni na nowe, koszt nie du¿y bo raptem ok. 50z³.

    Przypomnia³o mi siê za to, ¿e w trakcie monta¿u tych tulei mia³em problem z "w³o¿eniem" na swoje miejsce ³±czników stabilizatora. Po do¶æ mêcz±cej walce jednak siê uda³o... Ogólnie wszystko dzia³a tak jak powinno i ani tuleje ani ³±czniki nie pad³y od tego czasu, ale mo¿e tutaj le¿y problem tych stuków? Chocia¿ w sumie stuka³o tak od samego pocz±tku nawet na starych czê¶ciach. Sam nie wiem... Posprawdzam tê linkê od wlewu (od rêcznego ju¿ przymocowane "na sztywno"), a resztê powiedz± mi na stacji diagnostycznej.
    Ostatnio edytowane przez Myonessos ; 17-11-2014 o 20:34

  10. #9
    Pogromca zakrêtów Awatar steell
    Imiê
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Gumy ³atwo sprawdziæ. Przesmarowaæ smarem i z³o¿yæ na opuszczonym nadwoziu na chwilê pomo¿e, ale nie na d³ugo.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  11. #10
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Wiêc tak... By³em dzi¶ u diagnosty, wszystko sprawdzone. Amorki, hamulce (jedynie tylny prawy troszkê s³abiej bierze - trzeba ³adnie przeczy¶ciæ zaciski), zawieszenie - wszystko ok, nic nie powybijane, nic nie stuka, jest ok i oby tak jak najd³u¿ej.

    Co do tego pukania, my¶lê, ¿e to wina mimo wszystko lu¼nego ko³a przez zu¿yt± piastê - zamówiona ju¿ nowa, SKF, z pewnego ¼ród³a. Poza tym no có¿... Mam Hatchbacka, a wiêc mam i ciê¿k±, tyln± klapê. W rodzinie jest te¿ Mondeo MKI i stuka podobnie - w³a¶nie klapa.

    Dziwi mnie ogólnie jedno, bo stukanie ogólnie dosyæ intensywnie s³ychaæ tylko na samym pocz±tku jazdy, tak przez pierwsze 5 minut, pó¼niej jest znacznie ciszej lub nie s³ychaæ go w ogóle...

    Co do samej piasty i jej wymiany - przyjdzie, wymieniê, dam znaæ co i jak.

  12. #11
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Piasta wymieniona, oby³o siê bez ¿adnych problemów. Przetestowana jeszcze na letnich ko³ach - wszystko ok. Po zmianie na zimowe (wywa¿one przed wymiana oczywi¶cie) muszê siê przyzwyczaiæ do ich specyficznego szumu i "wyleczyæ" przewra¿liwione na ró¿nego rodzaju szumy z podwozia d¼wiêki.

    Dziêkujê wszystkim za pomoc i odpowiedzi w moim w±tku.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Myonessos ; 24-11-2014 o 00:50

Podobne w±tki

  1. [MkIII] £o¿ysko czy piasta?
    By Kromir in forum Podwozie, zawieszenie, napêd i wydech
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-10-2013, 21:40
  2. [MkIII] £o¿ysko, piasta SKF MK3 ty³
    By mad in forum Na w³asne oczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-03-2013, 18:16
  3. [MkII] piasta ty³ + ³o¿ysko
    By uzi008 in forum Podwozie, zawieszenie, napêd i wydech
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-02-2013, 00:04
  4. [MkIII] £o¿ysko/Piasta
    By krzysiek88 in forum Podwozie, zawieszenie, napêd i wydech
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 16-08-2012, 12:07
  5. ³o¿ysko czy piasta
    By WBmondeo in forum Podwozie, zawieszenie, napêd i wydech
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-07-2005, 22:12

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów