+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    08 Jan 2015
    Mieszka w
    Kraków

    W³±czaj±cy siê podczas jazdy wentylator, nawet II bieg

    Witam wszystkich, je¿d¿ê Mondeo mk3 2,0 145 KM, LPG.
    Szpera³em, szuka³em, by³em u dwóch mechaników i ¿aden nie pomóg³. Jeden po sprawdzeniu komputerem stwierdzi³, ¿e wszystko ok (wentylator w³±cza³ siê po uzyskaniu odpowiedniej temperatury i wy³±cza³ prawid³owo kiedy j± obni¿y³), a drugi wymieni³ mi czujnik temp. I nic. Problem?
    Ano taki, ¿e po przejechaniu oko³o 40-50 km, czasem mniej, w³±cza siê nie wiedzieæ czemu wentylator, nawet na drugi bieg i krêci dopóki nie wy³±cze silnika. Kiedy¶ tak nie robi³. Auto musia³o jechaæ w upale w korku, ¿eby co¶ takiego nast±pi³o. Teraz, nawet pomimo ujemnej temperatury wentylator za³±cza siê i nie chce siê wy³±czyæ. Uwa¿am, ¿e tak byæ nie powinno. Co o tym s±dzicie??? Szuka³em na forum, by³o trochu podobnych tematów, ale ¿aden nie wyja¶ni³ co mo¿e mu dolegaæ. Auto grzeje dobrze, raczej nie zauwa¿y³em utraty mocy a temperatura na wska¼niku w po³o¿eniu idealnym. To samo dzieje siê na pb jak i na lpg.
    Bardzo proszê o pomoc.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    rustin
    Go¶æ
    Wtyczka przy wentylatorze sprawdzona? Przeka¼niki w skrzynce pod mask± sprawdza³e¶? Odpina³e¶ na zap³onie wtyczkê z czujnika temp g³owicy?

  4. #3
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    By³ MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez charles83 Zobacz posta
    Jeden po sprawdzeniu komputerem stwierdzi³, ¿e wszystko ok (wentylator w³±cza³ siê po uzyskaniu odpowiedniej temperatury i wy³±cza³ prawid³owo kiedy j± obni¿y³),
    No to mo¿e po prostu silnik siê jednak nagrzewa do takiej temperatury ¿e potrzebna pomoc wentyli, sprawd¼ w czasie jazdy jaka jest temperatura wtedy gdy wentyle startuj±.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolno¶æ wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolno¶ci po wypowiedzi.

  5. #4
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    08 Jan 2015
    Mieszka w
    Kraków
    Ok, sprawdzê do jakiej temperatury siê nagrzewa silnik. Jest taka opcja, bo wentylator faktycznie w³±cza siê dopiero po przejechaniu d³u¿szego dystansu (chocia¿, temperatura raczej zimowa a auto nie jest ¿y³owane). Tylko dziwi mnie, ¿e je¿d¿ê nim trzy lata i dopiero miesi±c temu co¶ takiego zaczê³o siê dziaæ i czemu wentylator siê nie wy³±cza.
    Oczywi¶cie jak zajadê do gara¿u, to sprawdzê te ustrojstwa, które podpowiedzia³ mi rustin. A jak sprawdziæ przeka¼niki?
    Dziêki za podpowiedzi panowie. Jak co¶ uda siê znale¼æ, to opiszê rozwi±zanie.
    Ostatnio edytowane przez charles83 ; 09-01-2015 o 19:48

  6. #5
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    By³ MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez charles83 Zobacz posta
    Tylko dziwi mnie, ¿e je¿d¿ê nim trzy lata i dopiero miesi±c temu co¶ takiego zaczê³o siê dziaæ
    Najbanalniejsza przyczyna to zamulona/zakamieniona ch³odnica, z wierzchu te¿ mog³a brudem obrosn±æ, a poziom p³ynu prawid³owy jest?
    Bo jak mechanior sprawdza³ ¿e wentyle startuj± i wy³±czaj± siê przy prawid³owej temperaturze, to wygl±da³oby ¿e elektrycznie jest wszystko OK, tylko pytanie czy mechanior na bank dobrze sprawdza³.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolno¶æ wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolno¶ci po wypowiedzi.

  7. #6
    Niedzielny kierowca Awatar remlen
    Model
    MDO MK3 Pb i MK4 ON
    Silnik
    2.0Pb oraz 1.8 TDCi 125KM
    Opis
    Zombi Mk3 BLACK & Zombi Mk4 Blue Blazer
    Od
    15 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznañ
    Ja mia³em taki przypadek, ¿e wentyl siê w³±cza³ i chodzi³ do momentu wy³±czenia silnika, czasem po 5-10 min. siê wy³±cza³. Przyczyna - zacinaj±cy siê termostat. Sprawd¼ w trybie serwisowym zegarów temp. przy jakiej siê w³±cza wentyl i czy zbije temp. do 99-101 stopni. Wtedy siê powinien wy³±czyæ. Je¿eli temp. bêdzie ca³y czas >103 stopnie to wentyl lata w trybie awaryjnym i oznacza to, ¿e ch³odnica zalepiona lub termostat siê przycina...

  8. #7
    Pieszy
    Model
    Mondeo MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    26 Apr 2014
    Mieszka w
    Elbl±g
    Witam mam ten sam problem co charles83 tylko, ¿e u mnie w³±cza siê wcze¶niej bo po ok15km sch³odzi silnik i siê wy³±cza .Dodam,¿e pojawi³o siê to po wymianie termostatu.Mechanik te¿ sprawdza³ na kompie i wysz³o wszystko ok.Pomocy bo co to bêdzie w lato jak temperatura bêdzie wysoka

  9. #8
    Niedzielny kierowca Awatar remlen
    Model
    MDO MK3 Pb i MK4 ON
    Silnik
    2.0Pb oraz 1.8 TDCi 125KM
    Opis
    Zombi Mk3 BLACK & Zombi Mk4 Blue Blazer
    Od
    15 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznañ
    Jaki kupi³e¶ termostat? Jaka temp. w trybie serwisowym? Przy jakiej temp. siê w³±cza i przy jakiej wy³±cza? W jakich okoliczno¶ciach (korki)?

  10. #9
    Pieszy
    Model
    Mondeo MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    26 Apr 2014
    Mieszka w
    Elbl±g
    Termostat z Allegro firma MAXGAR W³±cza siê podczas normalnej jazdy po mie¶cie bez korków co do temperatury to nie bardzo pamiêtam ale chyba przy 101 siê wy³±cza³

  11. #10
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    Mondeo MKIII Kombi Ghia 2.0 145 KM /Lancer 2.0 DiD
    Od
    16 Apr 2009
    Mieszka w
    Tarnów
    Jak dla mnie to masz zapewne stary,wadliwy panel klimy i w t± stronê bym szed³ ( w profilu nie masz opisanego rocznika). Mia³em podobne objawy ( i nie tylko takie) u siebie.
    Problem za³±czaj±cego siê bez sensu wentylatora jak i nadmiernego grzania wnêtrza nawet w upalne dni znik³ po wymianie panelu na ten z nowszym softem.

  12. #11
    Niedzielny kierowca Awatar remlen
    Model
    MDO MK3 Pb i MK4 ON
    Silnik
    2.0Pb oraz 1.8 TDCi 125KM
    Opis
    Zombi Mk3 BLACK & Zombi Mk4 Blue Blazer
    Od
    15 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznañ
    Cytat Zamieszczone przez radoslaw71 Zobacz posta
    Termostat z Allegro firma MAXGAR W³±cza siê podczas normalnej jazdy po mie¶cie bez korków co do temperatury to nie bardzo pamiêtam ale chyba przy 101 siê wy³±cza³
    Firma Maxgear jest s³aba , ale je¿eli zbija Ci temp. do 101 stopni i wentyl si ê wy³±cza to jest ok. potem temp. ro¶nie do 106-107 stopni i powinien odpalic wentyl na I biegu - sprawd¼ to.

  13. #12
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    08 Jan 2015
    Mieszka w
    Kraków
    Panowie, auto by³o u kolejnego speca (przy okazji wymiany uszczelki pod g³owic±). T³umaczy³em burakowi, ¿e w trybie serwisowym temperatura dochodzi do 105 st. i wentylator nie daje rady jej zbiæ a facet podpi±³ pod kompa, pó¼niej przejecha³ ponoæ kilkana¶cie km i wentylator siê nie w³±cza³, wiêc stwierdzi³, ¿e wszystko ok i pewnie je¿d¿ê na klimie. Przecie¿ z tymi fachowcami wyl±dujê na z³omie razem z tym autem!!!
    Dzi¶ zagl±da³em do zbiorniczka p³ynu ch³odniczego i oczom mym ukaza³ siê widok zmêtnionego p³ynu w kolorze jasnej ceg³y. Chyba kolega Netoper ma tutaj racjê. Trzeba bêdzie sprawdziæ ch³odnicê, tylko ja ju¿ nie wiem jak gadaæ z tymi mechanikami.
    Z drugiej strony, mêtny p³yn móg³ byæ skutkiem walniêtej uszczelki pod g³owic±.
    Dziêki za podpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez charles83 ; 25-01-2015 o 18:06

  14. #13
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    08 Jan 2015
    Mieszka w
    Kraków
    No i temat trzeba kontynuowaæ.
    Ch³odnice mi przep³ukali, wymienili termostat a wentylator nadal szaleje. A przy okazji zauwa¿yli¶my jedn± rzecz, mianowicie po kilku km spokojnej jazdy katalizator tak siê rozgrza³, ¿e a¿ strzela³, a pod autem ¶nieg wytopi³ siê a¿ do kostki brukowej. Ja wiem, ¿e kat ma prawo siê rozgrzaæ, ale to chyba przesada. Pomo¿ecie?

  15. #14
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    By³ MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez charles83 Zobacz posta
    Ch³odnice mi przep³ukali, wymienili termostat a wentylator nadal szaleje.
    No dobra ale jak± masz temperaturê w silniku jak wentylator startuje?
    Trza ustaliæ czy to faktycznie silnik tak siê nagrzewa, ¿e wentyl startuje, czy gdzie indziej jest b³±d.
    Trzeba sprawdziæ przy jakiej temperaturze on startuje.

    Katalizator nagrzewa siê do oko³o 600 stopni, wiêc sporo ciep³a wypromieniowuje, ale jak jest zapchany to i do 900 siê grzeje.
    Sprawny katalizator nie ma prawa strzelaæ, no chyba ¿e s± to d¼wiêki stygn±cego metalu.
    Ostatnio edytowane przez Netoper ; 08-02-2015 o 11:39 Powód: dubel
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolno¶æ wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolno¶ci po wypowiedzi.

  16. #15
    Niedzielny kierowca Awatar krzys k-c
    Imiê
    krzys
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    mondeo mkIII
    Od
    30 Apr 2011
    Mieszka w
    AZM P³ock
    Mo¿e cie to naprowadzi ale tez tak mia³em ,ja jadê a wentylator siê kreci i kreci, przyjza³em siê sprê¿arka klimy tez chodzi. Klima wy³±czona, b³êdów zero ,ale wszed³em w wszystkie systemy - w hamulcach jaki¶ dziwny b³±d którego nie powtórzê , ale siê pó³ dnia ¶mia³em, po³±czony w³a¶nie z sterowaniem zaworu klimy ??? dopiero po zdjêciu klem i resecie kompa usun±³em go i spokój jest . Co ma piernik do wiatraka nie wiem...

  17. #16
    Pogromca zakrêtów Awatar MarekPrint
    Imiê
    Marek
    Model
    Mazda 6 Red:By³o MKIII HB '04, 2,0 PB
    Silnik
    2.0 Benzynka
    Od
    13 Feb 2009
    Mieszka w
    £ód¼/£owicz
    Skoro klima z³apa³a jaki¶ b³±d i pracowa³a sprê¿arka to wtedy automatycznie rusza wiatrak by ch³odziæ ch³odnicê klimy.

    Co do problemu charles83 nie mamy danych przy jakiej temperaturze robi siê ciep³y lewy dolny w±¿ ch³odnicy i jak± temperaturê osi±ga silnik podczas pracy. Prawdopodobnie silnik na ma³ym obiegu ma za wysok± temperaturê pracy i broni siê wentylatorem , wiêc albo uszkodzony termostat lub zapowietrzony uk³ad ch³odzenia.

  18. #17
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    08 Jan 2015
    Mieszka w
    Kraków
    W trybie serwisowym wentylator wskakuje chyba przy 90-kilku stopniach, pó¼niej wskakuje drugi bieg a temperatura dochodzi do 107 stopni, ale wentylator jej nie zbija. Dopiero jak w³±czy³em ogrzewanie i wentylatory na full, to temperatura zaczê³a spadaæ. Po jakim¶ czasie nawet zszed³ na ni¿szy bieg. Katalizator wyciêli, ale wsadzili¶my z powrotem bo nie by³o efektu. Sprawdzali mi pompê wody i jest ok, to samo szczelno¶æ g³owicy i termostat. Uk³ad odpowietrzony.
    Ju¿ wymienili ch³odnice. Silnik nie ma wycieków. Ja ju¿ nie wiem. Takiego problemu jeszcze nie spotka³em a mia³em kilka aut.
    Ostatnio edytowane przez charles83 ; 02-03-2015 o 20:25

  19. #18
    Kursant Awatar chodaki4
    Model
    Mondeo
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    220000 przebiegu 2001r
    Od
    28 Feb 2010
    Mieszka w
    Nowa Sucha
    Cytat Zamieszczone przez zigzag82 Zobacz posta
    Jak dla mnie to masz zapewne stary,wadliwy panel klimy i w t± stronê bym szed³ ( w profilu nie masz opisanego rocznika). Mia³em podobne objawy ( i nie tylko takie) u siebie.
    Problem za³±czaj±cego siê bez sensu wentylatora jak i nadmiernego grzania wnêtrza nawet w upalne dni znik³ po wymianie panelu na ten z nowszym softem.
    U mnie to samo jak u kolegi.
    Po wymianie panelu klimatronika na ten z ¿ó³t± ikonk± wentylator siê uspokoi³ i inne problemy jak w cytacie.

Podobne w±tki

  1. [Zetec] Wysoka temperatura i w³±czaj±cy siê wentylator
    By jerzuu123 in forum Silnik - Zetec, Duratec rzêdowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-11-2011, 02:45
  2. [TDCi MKIII] Wentylator 2 bieg.
    By lisek1 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-06-2011, 18:54
  3. [MkII] pó¼no w³±czaj±cy sie wentylator ch³odnicy
    By swiezak in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-05-2010, 14:03
  4. [MkIII] rozrusznik w³±czaj±cy siê w trakcie jazdy
    By darpro in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-04-2008, 16:44
  5. [MkIII] Non stop w³±czaj±cy siê wentylator ch³odnicy.
    By ugni in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-04-2008, 18:15

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów