+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 49
  1. #21
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    No więc chyba rozwiązałem problem krótkiego zasięgu w Teddym. Fabrycznie to radyjko jest ustawione na częstotliwość EU. Częstotliwość PL jest obniżona o 5kHz na każdym kanale, natomiast D jest podniesiona o 5kHz. Angole to już zupełnie inna bajka, ale u nich wszystko jest zepsute . Jak Cassius wróci z Belgi to przestawimy radyjko na PL, sprawdzimy SWR i zobaczymy jak wtedy będzie z zasięgiem i jakością odbioru.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #22
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    Tylko że 5 kHz to nie chodzi o moc tylko przestrojenie. Słychać to go było, słyszał również tylko na pewno słabo. I stąd był "mały zasięg"

    Niestety ale część radyjek po włączeniu jest w FM, i jak "operator" nie wie i nie przełączy w AM to jeszcze go gorzej słychać

  4. #23
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Moc podajemy w Watach a ja wyraźnie pisałem o kilohercach. Słychać i słuchać było rewelacyjnie tylko na krótkim dystansie. Radio było ustawione na AM-ach. FM-y włącza się jadąc w kolumnie, blisko siebie. Korzystam z radia od kilku dobrych lat i takim totalnym laikiem nie jestem
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  5. #24
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    Ależ ja wiem o czym pisałeś.
    Jeżeli mimo innej częstotliwości (a 5 kHz to nie jest mało) słychac dobrze to jest to typowy tzw. "szumofon"
    Już sobie wyobrażam jak sieje.

  6. #25
    Mistrz pobocza Awatar Gin
    Imię
    Janusz
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    kolejny w stajni...
    Od
    22 Jul 2008
    Mieszka w
    Koronowo
    Cytat Zamieszczone przez majek32 Zobacz posta
    Ależ ja wiem o czym pisałeś.
    Jeżeli mimo innej częstotliwości (a 5 kHz to nie jest mało) słychac dobrze to jest to typowy tzw. "szumofon"
    Już sobie wyobrażam jak sieje.
    Otóż kolego nie sieje - słyszalność w obie strony bya doskonała i bardzo czysta tylko zasięg słaby- byłe słyszałem , sam gadałem. To co uro2 pisze - może być absolutną prawdą. Mogę juro @Cassius podpytać jak to radio się sprawuje tam na miejscu (w Belgii). Pewnie zaraz to przeczyta i tak czy siak sprawdzi osobiście..

  7. #26
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Cytat Zamieszczone przez majek32 Zobacz posta
    jest to typowy tzw. "szumofon
    Nadawać i odbierać można za pomocą puszki po konserwie. Za jakość przesyłania fali odpowiada antena i prawidłowe dopasowanie fali pomiędzy radiem a promiennikiem. Nie wystarczy ustawić SWR na poziomie 1.1-1.2 Również należy zachować dopasowanie na skrajnych kanałach 1 i 40, co często jest pomijane w serwisach radiowych ustawiających SWR za 2 dychy.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  8. #27
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    Jak rozumiem odstrojenie od prawidłowej częstotliwości (pełnych 10 kHz) jest nie istotne wg. Ciebie?
    Istotny jest tylko SWR?

  9. #28
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Nie 10 tylko 5. Dziesięć kHz to już następny kanał. W takim wystarczyłoby przełączyć kanał w górę lub w dół i byłaby normalna 19-ka . Te 5kHz powoduje to że z mijanym autem można się porozumieć bez problemu. SWR to jest inna bajka. To jest dopasowanie fali, czyli fala wychodząca z odbiornika bez zakłóceń wydostaje się przez promiennik. W przypadku dopasowania zbliżonego do jedynki moc fal wychodzącej z promiennika jest prawie wartością nominalną radioodbiornika. W przypadku niedopasowania, fala nie wypromieniuje tylko się odbije i wróci do radia uszkadzając końcówkę mocy. Podsumowując: moc tak ustawionego radia jest 4W (sprawdzone miernikiem), te 4W wyłażą przez antenę, tylko poruszają się z inną częstotliwością. Stąd na bardzo krótkich odległościach (mijanka) da się rozmawiać i nic poza tym.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  10. #29
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    Wiesz co, powiem tylko tyle, "dzwonią w kościele, tylko w którym"
    Troszku wiesz ale niestety mało.
    Nie będę się tu rozpisywał i Ci udowadniał gdzie zaprzeczasz sam sobie.
    Temat był całkiem inny

    p.s
    Nie wiem czy wiesz ale na podstawowej czterdziestce jest 45 kanałów
    Ostatnio edytowane przez majek32 ; 07-03-2015 o 00:24 Powód: p.s.

  11. #30
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Cytat Zamieszczone przez majek32 Zobacz posta
    Troszku wiesz ale niestety mało.
    Nie będę się tu rozpisywał i Ci udowadniał gdzie zaprzeczasz sam sobie.
    Temat był całkiem inny
    Spróbuj mnie przekonać, choć nie wiem czy potrafisz pisząc o strojeniu w kHz. I jak potrafisz to wytłumacz co jeszcze użytkownik może zrobić oprócz ustawienia właściwego SWR. i nie zapomnij walnąć wykładu dlaczego optymalna wysokość anteny od poziomu ziemi dla mobila jest 2,5m.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  12. #31
    rustin
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez uro2 Zobacz posta
    Nadawać i odbierać można za pomocą puszki po konserwie. Za jakość przesyłania fali odpowiada antena i prawidłowe dopasowanie fali
    to po co się kupuje radia po 500zł lub więcej jeżeli można kupić za 50-100zł a do tego porządna antenę , skoro jakość będzie taka sama przy puszcze po konserwie i cb za 500zł ?

  13. #32
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Czytałeś artykuł, który wrzuciłem wcześniej? Idea odbiory i nadawania we wszystkich radiach jest taka sama. W radiach z wyższej półki z całą pewnością komponenty są trochę lepsze, ale wcale nie powiedziane, że muszą być w swojej konfiguracji lepsze. Reszta to bajery podnoszące cenę. Zastosowany wyświetlacz, czy wskaźnik mechaniczny, automatyczny rf-gain, automatyczny squelch, możliwość odsłuchu dwóch kanałów jednocześnie, grucha z przełącznikiem kanałów, i co najważniejsze: im droższe radio, tym większym procentem ceny jest nazwa producenta. Fakt w tych lepszych filtry są montowane fabrycznie, w tych tańszych trzeba sobie dołożyć. Jednak mając diesla można sobie je odpuścić podłączając radio bezpośrednio do aku.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  14. #33
    rustin
    Gość
    Czyli jakaś cobra czy magnum za 50zł lub coś podobnego, będzie miała taką samą jakość odbioru i nadawania jak radio za 500zł ?
    Aż założę temat na forum cb , po co oni kupują takie drogie radia Jak jakość taka sama. Nie wiem , czy masz tam konto , jak nie to dam znać co odpisali. Sam jestem ciekaw

  15. #34
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    Cytat Zamieszczone przez uro2 Zobacz posta
    strojeniu w kHz.
    Nic nie pisałem o strojeniu w kHz. To Ty pisałes że radio "stoi w tzw. piątkach" a nie w pełnych 10 kHz jak jest używane w PL. Wystarczy tylko pewnie kombinacja klawiszy przestawić w PL i będzie OK. Ja Ci tylko napisałem że odstrojenie o te 5 kHz wpływa na jakość i zasięg CB radia.
    SWR jest ważny to prawda, ale nie masz szans ustawienia 1,1. 1,2 na kanałach 1, 19, 40 co sugerowałeś że serwisy ustawiają tylko na kanał 19. Wcale się nie dziwię bo praktycznie wszyscy tylko na tym kanale mają radia.

    Nie wiem czy używałeś SSB, tam nawet odstrojenie o 1kHz jest bardzo istotne.

    Wiekszość użytkowników CB nawet nie wie co to jest SWR ( wspólczynnik fali stojącej)
    więc co może sam zrobić? Tylko wyjąć radio z opakowania, podłączyć do zapalniczki, antenę magnesową postawić gdziekolwiek na dach, i co chwilę pytać " jak droga na .... "
    Niestety bardzo mi szkoda czasów kiedy były wymagane pozwolenia na użytkowanie CB radia, przynajmniej była kultura w eterze.

    Nie mam zamiaru prawić Ci żadnych wykładów na tematy wysokosci anteny na aucie od ziemii, to nie istotne. Nic nie wspominałem o "wysokości anteny"
    Istotna jest tylko długość anteny.

    ---------- Post added at 23:59 ---------- Previous post was at 23:49 ----------

    Cytat Zamieszczone przez uro2 Zobacz posta
    automatyczny rf-gain,
    Nie ma czegoś takiego !!

    Co do filtrów przeciw zakłóceniowych z instalacji auta, podłączenie bezpośredni pod aku nie zawsze pomaga.

    Uwierz mi dobre radio ma nie tylko filtry jak powyżej, ma również wiele innych poprawiających użytkowanie CB radia.

    Taka ciekawostka, dobre radio z USB potrafi sprawić wiele frajdy z łączności na nieograniczoną odległość

  16. #35
    rustin
    Gość
    Mówisz , że każde radio tak samo nadaję i odbiera a jakość zależy od anteny. To dlaczego różne radia mają różną modulację która chyba wpływa na jakość ?
    Ciekawie się temat rozwinął, coś się ciekawego dowiem , nie mówię tego z ironią tylko całkiem poważnie bo ost cb zaczęły mnie interesować.

  17. #36
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Cytat Zamieszczone przez majek32 Zobacz posta
    ale nie masz szans ustawienia 1,1. 1,2 na kanałach 1, 19, 40 co sugerowałeś że serwisy ustawiają tylko na kanał 19. Wcale się nie dziwię bo praktycznie wszyscy tylko na tym kanale mają radia.
    Tu to ja nie pisałem, że na trzech kanałach ma być tyle samo. Chodzi o to, że ustawiając na "19" 1.2 uważają, że jest ok. Ale że na "1" jest 1.5 a na "40" jest 1.1 to dla nich mało ważne.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  18. #37
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    Cytat Zamieszczone przez uro2 Zobacz posta
    na "19" 1.2 uważają, że jest ok. Ale że na "1" jest 1.5 a na "40" jest 1.1 to dla nich mało ważne.
    I tak jest OK
    Jak pisałem wcześniej, głównie używa się 19 kanału, mało kiedy innych co niestety nie jest dobre

    ---------- Post added at 00:09 ---------- Previous post was at 00:06 ----------

    Cytat Zamieszczone przez rustin Zobacz posta
    To dlaczego różne radia mają różną modulację która chyba wpływa na jakość ?
    Są modulacje AM, w PL używana, FM częściej za granicą.
    W modulacji FM w sumie można "czyściej rozmawiać" tzn. bez większości zakłóceń

    Pominę tu modulacje SSB, którą tylko lepsze radia mają, co daje możliwośc odbioru z fali odbitej, a nie przyziemnej.
    Ostatnio edytowane przez majek32 ; 07-03-2015 o 01:10

  19. #38
    rustin
    Gość
    majek32 więc nie ma różnicy w jakości rozmów w radiu za 50zł i za 500zł ?

  20. #39
    Kursant
    Imię
    Mateusz
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 ST200 205 KM
    Od
    16 Jan 2015
    Mieszka w
    bydgoszcz
    Wszystko bez zmian słychać dobrze, ale na małym dystansie. na asc wycina 100%
    jak wrócę się pobawimy Ocypel odpada bede w pracy.
    swoja droga moze radio zostanie w Polsce z moim mondkiem jeśli wyśle go do mechanika i Ukradnę Ojcu jego v6 (wtedy dodam film ile można z niego wycisnąć)

  21. #40
    Kursant
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Focus II FL
    Od
    23 Jul 2013
    Mieszka w
    Dobre Miasto
    W samej rozmowie na odległość kilku km. raczej nie
    Przy kilkunastu km. będzie różnica

Podobne wątki

  1. [Radio] President Teddy czy Yosan 300?
    By duzeM in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-09-2013, 23:51
  2. [Antena] president valery
    By Undead in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 09:57
  3. [Radio] president
    By przemomkI in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 24-12-2007, 12:49
  4. [Antena] President
    By zibii in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-12-2007, 17:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów