+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    Zielony listek Awatar mateusz_513
    Imiê
    Mateusz
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    Ford Mondeo mk3 2.0 TDDi 115KM, manual, kombii.
    Od
    07 Aug 2011
    Mieszka w
    ¦widnik

    Question Automatyczne wy³±czanie ledów po zmianie na mijania - Jak?

    Witam.

    Jak w temacie mam pod³±czone ¶wiat³a LED do wi±zki od postojówek, w momencie przekrêcenia prze³±cznika na pozycjê pal± siê LEDy. Teraz po spotkaniu z mi³ym policjantem muszê zrobiæ tak aby w momencie przekrêcenia w³±cznika na drug± pozycjê tzw. ¶wiat³a mijania, LEDy siê wy³±cza³y automatycznie. Jak takie co¶ zrobiæ?

    Pozdrawiam wszystkich.
    ...Szybsze bicie serca.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Niedzielny kierowca Awatar werwer
    Model
    MKIII
    Silnik
    90ps TDDI
    Opis
    Lift 2003.12
    Od
    03 Aug 2013
    Mieszka w
    Mielec
    Wepnij przeka¼nik , zasilanie z obwodu ¶wiate³, jak zadzia³a to roz³±czy obwód ledów

  4. #3
    Niedzielny kierowca Awatar werwer
    Model
    MKIII
    Silnik
    90ps TDDI
    Opis
    Lift 2003.12
    Od
    03 Aug 2013
    Mieszka w
    Mielec
    Je¶li masz ledy bez automatu to podepnij przeka¼nik pod instalacje postojowych - tak bêdzie najlepiej i tak maj± dzia³aæ wed³ug prawa

    np.taki


    i podpinasz:
    85 (+)do kabla postojówek
    86 (-)masa
    30 (+) do miejsca w którym pojawia siê +12v po kluczyku (mo¿e byc bezpiecznik w komorze silnika(patrz w post w linku ni¿ej)
    87a (+) zasilanie do ledów

    i wtedy ledy ¶wiec± ci po przekrêceniu klucza w stacyjce, przekrêcenie prze³±cznika w jak± kolwiek pozycjê gasi ledy

    popatrz tu: http://www.mondeoklubpolska.pl/showt...=1#post2115288
    Ostatnio edytowane przez werwer ; 29-03-2015 o 19:38

  5. #4
    Niedzielny kierowca Awatar Virus500
    Imiê
    Piotr
    Model
    Focus MK3
    Silnik
    1.6 TDCi 115 KM
    Od
    28 Jun 2007
    Mieszka w
    Juszkowo
    werwer przy Twoim pod³±czeniu LED-y bêd± siê zapalaæ po przekrêceniu kluczyka w stacyjce na prze³±czniku w pozycji zero. Natomiast Mateuszowi chodzi aby siê od³±cza³y po w³±czeniu mijania. Proponujê wiêc taki uk³ad pod³±czenia:
    85 (+) do kabla zasilaj±cego przeka¼nik ¶wiate³ mijania np. do wtyczki w³±cznika C 478 – nó¿ka 6
    86 (-) masa np. do wtyczki w³±cznika C 478 – nó¿ka 10
    30 (+) proponuje do wtyczki w³±cznika C 478 – nó¿ka 16
    87a (+) zasilanie do LED-ów
    Teraz LED-y zapal± dopiero jak w³±czysz postojowe a zgasn± jak tylko w³±czysz mijania i chyba o to chodzi³o Mateuszowi :-)
    Pierwszy Mondek przez 7lat - MKI 1,8 16V 112PS 1995 HB , BRC Sequent24
    Drugi Mondek - MK III 2,0 TDCI 130PS 2005 HB
    Obecnie Ford Focus MK3 - 1,6 TDCI 115PS 2011 HB

  6. #5
    Niedzielny kierowca Awatar werwer
    Model
    MKIII
    Silnik
    90ps TDDI
    Opis
    Lift 2003.12
    Od
    03 Aug 2013
    Mieszka w
    Mielec
    wiem o co chodzi³o
    ale napisa³em jak jest zgodnie z prawem, za Wikipedi±:
    Lampy w³±czaj± siê automatycznie po ustawieniu urz±dzenia zap³onowego w pozycji umo¿liwiaj±cej uruchomienie silnika
    w sumie to zamontuje jak mu wygodniej a jak by chcia³ tak jak ty piszesz to wystarczy ten przeka¼nik zamontowaæ ko³o lampy i nie trzeba nigdzie przewodów ci±gn±æ tylko zasiliæ go ze ¶wiate³ mijania i jak zadzia³a zrobi przerwê w zasilaniu led - ¿adna filozofia, tyle ze jak w³±czy d³ugie to i dzienne siê za¶wieca, oczywi¶cie mo¿na za³o¿yæ drugi przeka¼nik na ¶wiat³ach drogowych, ale po co komplikowaæ.


    http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aw...jazdy_dziennej
    Ostatnio edytowane przez werwer ; 29-03-2015 o 22:37

  7. #6
    Niedzielny kierowca Awatar Virus500
    Imiê
    Piotr
    Model
    Focus MK3
    Silnik
    1.6 TDCi 115 KM
    Od
    28 Jun 2007
    Mieszka w
    Juszkowo
    Je¶li zrobi wed³ug Wikipedii to przy ka¿dym przekrêceniu kluczyka b±d± mu siê paliæ LED-y tylko pytanie po co ? Bêdzie chcia³ cokolwiek sprawdziæ przy aucie i bêd± siê paliæ bez sensu. My¶lê, ¿e wiêkszo¶æ wola³a by mieæ mo¿liwo¶æ ich wy³±czenia. Je¶li chodzi o drogowe to mo¿e si± mylê ale i tak siê ¶wiec± chyba z mijania wiêc Ledy wcale siê nie w³±cz± przy d³ugich. Osobi¶cie wola³bym pod³aczaæ przeka¼nik przy prze³±czniku bo dobry dostêp, du¿o miejsca i nie muszê siê martwiæ aby to dobrze zabezpieczyæ przed wod±. Pu¶ciæ jeden kabel do dziennych to chyba nie problem :-)
    Pierwszy Mondek przez 7lat - MKI 1,8 16V 112PS 1995 HB , BRC Sequent24
    Drugi Mondek - MK III 2,0 TDCI 130PS 2005 HB
    Obecnie Ford Focus MK3 - 1,6 TDCI 115PS 2011 HB

  8. #7
    Pogromca zakrêtów Awatar steell
    Imiê
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    Ja mam zrobione tak. Ledy mam wmontowane w lampy. Jeden przeka¼nik w komorze silnika, uruchamiany plusem ze skrzynki bezpiecznikowej. Ten plus pojawia siê tam po przekrêceniu kluczyka. Przeka¼nik mo¿e byæ zwyk³y "ZWIERNY" ale ja zastosowa³em czasowy, zw³oka 30 sekund, mo¿na zwiêkszyæ do minuty, przydaje siê zim± jak chcê zagrzaæ ¶wiece. Przez przeka¼nik idzie napiêcie +12 bezpo¶rednio z akumulatora i dodatkowy bezpiecznik, kabel z napiêciem podprowadzony jest do lamp. W lampach mam po dodatkowym przeka¼niku "ROZWIERNYM" uruchamiane s± przez +12V z postojówek. Masa dla LED wziêta z lampy. W efekcie po przekrêceniu kluczyka ze zw³ok± 30 sekund zapalaj± siê automatycznie lampy LED, po w³±czeniu jakichkolwiek ¶wiate³, /postojowych, drogowych i mijania/ LED ga¶nie. Wy³±czenie ¶wiate³ LED siê zapalaj±, dzia³a to te¿ po prze³±czeniu w automat.

    Prymitywny schemat dla LED na zewn±trz lamp.
    Ostatnio edytowane przez steell ; 30-03-2015 o 12:19
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  9. #8
    Niedzielny kierowca Awatar werwer
    Model
    MKIII
    Silnik
    90ps TDDI
    Opis
    Lift 2003.12
    Od
    03 Aug 2013
    Mieszka w
    Mielec
    @Virus500
    Wikipedia pos³u¿y³a tylko za stronê na której jest opisane rozporz±dzenie w sprawie ¶wiate³ dziennych! nie wiem czy bez sensu ale takie jest prawo, napisa³em tak ¿e zrobi jak bêdzie uwa¿a³
    @steell
    bardzo dobre rozwi±zanie, bo widzia³em ju¿ niejednokrotnie upalone ledy, przez to ¿e ¶wiec± siê kiedy jest rozruch auta, a ledy nie lubi± skoków napiêæ.
    Ja te¿ pomy¶la³em o tym i rozwi±za³em go uk³adem elektronicznym ¶wiat³a zapalaj± siê po uzyskaniu ~13.4V w instalacji to znaczy kiedy altek zacznie ³adowaæ http://www.mondeoklubpolska.pl/showt...-i-czujnika%29
    Ostatnio edytowane przez werwer ; 30-03-2015 o 16:13

  10. #9
    Zielony listek Awatar mateusz_513
    Imiê
    Mateusz
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    Ford Mondeo mk3 2.0 TDDi 115KM, manual, kombii.
    Od
    07 Aug 2011
    Mieszka w
    ¦widnik
    Cytat Zamieszczone przez Virus500 Zobacz posta
    Natomiast Mateuszowi chodzi aby siê od³±cza³y po w³±czeniu mijania
    dok³adnie o to mi chodzi³o

    bardzo fajny patent napisa³ steell wstyd siê przyznaæ, Wy tutaj piszecie dok³adnie co i jak rozumiecie siebie nawzajem a ja ni chu chu :P muszê bardziej to rozpracowaæ puki co dora¼nie podci±gn±³em sobie kabelek od ledów do kabiny i wstawi³em zwyk³y pstryczek do manualnego w³/wy³.
    ...Szybsze bicie serca.

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Opis
    MK III 1.8
    Od
    16 Jul 2010
    Mieszka w
    Przemy¶l
    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    ... Ledy mam wmontowane w lampy...[/IMG]
    Wsadzi³e¶ lampy do jazdy dziennej do reflektora czy zapcha³e¶ tam same LED-y, które "robi±" za ¶wiat³a do jazdy dziennej?
    Po co Ci ten pierwszy przeka¼nik "zwierny", nie ³atwiej by³o podpi±æ siê w dowolny przewód, na którym pojawia siê "plus" po stacyjce?

    Ja kupi³em ¶wiat³a z "automatem" i po w³±czeniu ¶wiate³ mijania "dzienne" siê wy³±czaj±, podpi±³em je przez przeka¼nik sterowany czujnikiem ci¶nienia oleju, wdziêki temu ¶wiec± tylko w trakcie pracy silnika. W Sierrce przeka¼nik steruj±cy ¶wiat³ami dziennymi mia³em podpiêty pod kontrolkê ³adowania- zapala³y siê gdy kontrolka gas³a.
    Ostatnio edytowane przez acid666 ; 31-03-2015 o 22:58
    Boga nie ma, jest .....motór!

  12. #11
    Pogromca zakrêtów Awatar steell
    Imiê
    Andrzej
    Model
    Fusion USA
    Silnik
    1.5 EcoBoost 182KM
    Od
    02 May 2008
    Mieszka w
    Strzelce Opolskie
    To taki który po podaniu zasilania zwiera styki. Co do pod³±czenia to zrobilem tak by zasilanie by³o podawane bezpo¶rednio z akumulatora poprzez dodatkowy bezpiecznik oczywi¶cie.
    Ford Fusion /USA/ wersja SE zmodyfikowana. Rocznikowo model 2015.
    Fusion mk2

  13. #12
    Niedzielny kierowca
    Opis
    MK III 1.8
    Od
    16 Jul 2010
    Mieszka w
    Przemy¶l
    Cytat Zamieszczone przez steell Zobacz posta
    To taki który po podaniu zasilania zwiera styki...
    Wiem jak dzia³a taki przeka¼nik. Zastanawiam siê po co go montowa³e¶, dok³ada³e¶ dodatkowe przewody itp. skoro wystarczy³o podpi±æ siê w dowolny punkt, na którym pojawia siê "plus" po w³±czeniu zap³onu. Takie rozwi±zanie mia³oby sens w przypadku odbiorników du¿ej mocy, a pr±d potrzebny do zasilania LED-ów jest minimalny, im mniej elementów w uk³adzie tym lepiej.
    Boga nie ma, jest .....motór!

Podobne w±tki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-05-2014, 23:44
  2. [MkIV] Podswietlenie tablicy rejestracyjnej-duzo ledów
    By Dmcc in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-02-2013, 14:23
  3. [MkII] do¶wietlanie drogi do domu mk2 jak to zrobiæ z ledów ?
    By vistahp in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20-05-2012, 17:46
  4. [MkIII] Wy³±czanie alarmu.
    By andyrwoj in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-11-2006, 23:55

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów