+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Od
    25 Jun 2014
    Mieszka w
    Poznań

    Imrc nie odpuszcza napięcia/prądu na silniczku

    Witam,
    podłączyłem do silniczka imrc voltomierz, ale niestety między przewodami przyrządu było zwarcie (nie sprawdziłem rezystancji ). Chwilę tak polatałem, wkręcając auto na wysokie obroty, żeby wymusić jego zadziałanie. Zdziwiony, że nie pojawia się wysterowane napięcie na silniczku, po chwili zjechałem do domu. Usunąłem zwarcie i ponownie ruszyłem na przejażdżkę. Ucieszony, że teraz wszystko jest już w porządku
    (najpierw 11V na podciągnięcie linki, a potem 5V na podtrzymanie), szybko zmieniłem zdanie, jak po którymś z kolei wkręceniu na obroty i odpuszczeniu, na silniczku zostało na stałe 5V, a dodatkowo na zegarach
    zapaliła się kontrolka silnika. Po wyłączeniu zapłonu i ponownym uruchomieniu silnika przez chwilę jest OK (niestety błąd pali się już cały czas - od razu po starcie motoru), a następnie powtórka z rozrywki. W sumie, to sam doprowadziłem do tego uszkodzenia, nie mniej proszę o jakieś porady i podpowiedzi, co dokładnie mogło paść.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Cytat Zamieszczone przez Bartas72 Zobacz posta
    Po wyłączeniu zapłonu i ponownym uruchomieniu silnika przez chwilę jest OK, a następnie powtórka z rozrywki.
    Co znaczy "przez chwilę"? Uruchamiasz silnik i po paru(nastu) sekundach IMRC sam, spontanicznie i bez przyczyny (przegazówki) ciągnie linkę?
    To by wskazywało na problem z sygnałem zwrotnym - komputer widzi doloty otwarte i "na wszelki wypadek" ciągnie linkę. Sprawdź stan linki (czy w spoczynku nie ma luzu przy dźwigni dolotów), sprawdź czy doloty się domykają.

    Co do samej sytuacji, to takie zwarcie na silniczku nie powinno wpłynąć negatywnie na układ - od tego jest bezpiecznik a jak on nie strzelił, to widać nic szczególnie niezwykłego się nie stało Tranzystor trochę dostał popalić, ale należy mieć nadzieję, że nic strasznego mu się nie stało...
    Dobra, zmiana!

  4. #3
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Od
    25 Jun 2014
    Mieszka w
    Poznań
    Po wymianie tranzystora na BDW93C, wszystko wróciło do normy. Wykonałem ponownie pomiary napięcia na silniczku i wszystko lata tak, jak się należy. Z tym "przez chwilę" chodziło mi o to, że po kilku próbach wymuszenia zadziałania imrc, przy którymś podejściu, kiedy układ przechodził w stan podtrzymania dolotów, już "nie zdejmował" 5V z silnika, tylko cały czas podawał napięcie. Nie ważne czy obroty były ><= 3500, jaka prędkość, bieg, położenie przepustnicy. Po zgaszeniu i ponownym odpale, auto (imrc) znowu przez moment zachowywało się poprawnie, po czym bez ostrzeżenia, układ znowu zostawał z 5V na silniczku.

  5. #4
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Witam. U mnie pewnego dnia okazało się, że IMRC się nie zamyka. Wyskoczył również błąd IMRC stuck open. Wyjąłem IMRC okazało się, że linka się urwała. Dorobiłem nową linkę wymieniłem i po podłączeniu IMRC i przekręceniu zapłonu mechanizm od razu otwiera doloty. Kiedyś przy takiej sytuacji miałem uszkodzony tranzystor więc dałem go do elektryka do wymiany i po ponownym wsadzeniu go i przekręceniu zapłonu nadal to samo. Nie jest to zwarcie tranzystora z obudową gdyż to samo dzieje po wyjęciu układu z silniczkiem z obudowy czyli po przekręceniu zapłonu od razu imrc się załącza. Po odpaleniu nadal jest to samo i przygazówka nic nie zmienia. Co waszym zdaniem może być tego przyczyną? Macie może jakieś przydatne linki albo wskazówki i co jeszcze sprawdzić? Prawie wszystkie materiały pomocowe dotyczą samego tranzystorka...
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 07-02-2016 o 17:38

  6. #5
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Być może schemacik już widziałeś? Jeśli nie, to zgrubny masz tutaj: http://lyssy.dkonto.pl/img/imrc.jpg

    W normalnej pracy silnik ciągnie linkę gdy LM1494 jest zasilony przez tranzystorek, który z kolei jest sterowany z PCMa. Tranzystorek na płytce jest zlokalizowany następująco (kropeczki):



    Zielona kropeczka - emiter, na nim powinno być ok. 12V.
    Czerwona kropeczka - baza, tam bez podawania sygnału sterującego powinno być tyle co na emiterze (podciągana jest przez rezystor 330 omów, 331 na płytce). PCM steruje moduł podając masę, co ciągnie bazę w okolice 0V.
    Niebieska kropeczka - kolektor, tutaj 12V powinno pojawiać się tylko gdy styk sterujący modułu jest ściągnięty do masy (i gdy na bazie jest 0V), natomiast gdy sterowania brak, na kolektorze nie powinno być napięcia. Z kolektora napięcie idzie na pin 7 LM-a (żółte kółeczko).

    Sprawdź czy jest jak wyżej tj. czy tranzystorek działa - jeśli jest uszkodzony (zwarty) albo z jakichś przyczyn ciągle wysterowany, silniczek będzie cały czas pracował. Jeśli tranzystorek jest trafiony, możesz zasadzić tam np. BC857 albo jakiś w TO-92 (BC557?).
    Ostatnio edytowane przez lyssy ; 08-02-2016 o 18:53
    Dobra, zmiana!

  7. #6
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Jestem zielony w tym temacie. Czy moglbys napisac gdzie + a gdzie - podpiac multimetrem, aby to odczytac i czy przy włączonym zapłonie kiedy imrc sie od razu włącza?
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 07-02-2016 o 21:52

  8. #7
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Minus miernika do masy układu (różowe kółeczko na powyższym zdjęciu).
    Plus na początek do zasilania LM-a (żółte kółeczko) - tutaj w spoczynku nie powinno być napięcia.
    Jeśli nie ma napięcia ale silnik pracuje, musi być zwarcie w okolicach tranzystora wykonawczego (tego dużego, co się go wymienia).
    Jeśli napięcie jest, zmierzyć napięcie od masy do nóżki oznaczonej czerwoną kropką - jeśli napięcie tam jest równe zasilaniu (12V), mamy uszkodzony tranzystor zasilający LM-a (ten między kropeczkami), jeśli napięcie nie ma - szukasz zwarcia sterowania do masy.
    Ostatnio edytowane przez lyssy ; 08-02-2016 o 18:58
    Dobra, zmiana!

  9. #8
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Dzięki za łopatologiczną instrukcję.
    Jutro zajmę się tym tematem.
    Dodam, że mierzyłem ostatnio kostkę i wyszło że mierząc miernikiem piny 1-2 oraz 2-3 mam tu i tu około 12v po przekręceniu zapłonu, więc chyba wiązka jest uszkodzona
    Czy fakt urwanej linki był skutkiem czy przyczyną uszkodzenia instalacji? Gdzie jest najbardziej prawdopodobne miejsce uszkodzenia wiązki? Która z 3 kostek przy silniku zawiera przewody od kostki IMRC? Czy kolor jest przewodów jest taki sam czy też po drodze łączą się w niewidocznym miejscu pod metalowym dolotem z przewodami od wtryskiwaczy?
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 12-02-2016 o 12:17

  10. #9
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Bez IMRC mierzone w samej kostce.
    Aku"+" + pin42 we wtyczce imrc + przekręcony zapłon= 12v
    Aku"+" + pin42 we wtyczce imrc - przekręcony zapłon= 0v

    Czyli mam walnięty sterownik silnika?
    Czy da się jakoś naprawić czy nie warto?
    Czy mogę kupić jakikolwiek komputer np. od Mondeo mk2?
    Coś ma konkretne znaczenie? Rocznik? Dokładna pojemność?


    Tutaj widać jak powinno pojawiać się napięcie po przekroczeniu magicznej bariery 3500 obr/min kiedy to komputer daje 12v na pin 42, co objawia się świeceniem diody.
    https://www.youtube.com/watch?v=tlgQEhsJGWA
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 14-02-2016 o 21:06

  11. #10
    Klubowicz Awatar plusek
    Imię
    Tomasz
    Model
    Ford C max
    Silnik
    diesel
    Od
    17 Nov 2010
    Mieszka w
    Międzylesie, Kotlina Kłodzka (DKL)
    Czy mk3 V6 poliftowym również pojawiają się problemy z IMRC, czy coś tam już poprawiono?

  12. #11
    Pochłaniacz prostych Awatar polciuxxx
    Imię
    Paweł
    Model
    MKII
    Silnik
    St200 & st220
    Opis
    Fan passaretti TDI
    Od
    31 May 2012
    Mieszka w
    Szczytna
    Cytat Zamieszczone przez plusqex Zobacz posta
    Czy mk3 V6 poliftowym również pojawiają się problemy z IMRC, czy coś tam już poprawiono?
    Tomuś w razie '"W" wiesz ;-) numer masz.
    Członek elitarnego klubu posiadaczy starych uszczelek pod głowicą

  13. #12
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Cytat Zamieszczone przez aqaz Zobacz posta
    Tutaj widać jak powinno pojawiać się napięcie po przekroczeniu magicznej bariery 3500 obr/min kiedy to komputer daje 12v na pin 42, co objawia się świeceniem diody.
    Nie nie kolego - nie tak. Zauważ (co jest dość trudne ), że żaróweczka jest włączona między styk 2 i 3 wtyczki, czyli między plus zasilania a sygnał sterujący - więc żeby zaświeciła, komputer musi podać masę, co też czyni.

    Dodatkowo komputer musi też potrafić ocenić samo czy podłączenie jest prawidłowe, zatem w stanie spoczynku "podaje" na styk 3 "słabą" masę (zapewne przez dość duży rezystor) - to wystarczy, żeby miernik pokazał napięcie między plusem zasilania a tą "słabą masą", ba! nawet dioda LED wetknięta w styki też się pewnie zaświeci - ale już żaróweczka, wymagająca tych kilkudziesięciu mA, nie zaświeci dopóki podana przez komputer "masa" nie będzie odpowiednio "silna". Dlatego do w/w testu została użyta żaróweczka...

    I Ty też możesz spróbować z żaróweczką, możliwie jak najmniejszą (1W to już raczej za dużo!), będziesz miał odpowiedź co do stanu wiązki.

    Cytat Zamieszczone przez plusqex Zobacz posta
    Czy mk3 V6 poliftowym również pojawiają się problemy z IMRC, czy coś tam już poprawiono?
    Poprawiono tyle, że tranzystor jest cały zalany w plastiku, więc nie ma problemów z jego izolacją od obudowy. Przynajmniej elektryczną. Bo termicznie niestety wychodzi to raczej gorzej - taka całoplastikowa obudowa o połowę gorzej przekazuje ciepło na zewnątrz... Z drugiej strony może być przyłożona bezpośrednio do obudowy modułu (tylko posmarowana pastą), co na pewno jest lepsze niż wcześniej stosowana podkładka silikonowa (plus dwie warstwy pasty). No i śrubka może być metalowa i dokręcona do oporu. Więc czy to była zmiana na gorsze, czy na lepsze, trudno jednoznacznie ocenić. Na pewno to zmiana na łatwiejsze

    ---------- Post added at 19:05 ---------- Previous post was at 19:04 ----------

    Jeszcze schemacik poglądowy:

    Dobra, zmiana!

  14. #13
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Led podpięty jest między pin42 oraz pin 71 czyli 1-2 na twoim schemacie i jak dla mnie to jest czerwony LED.

    Nie mniej podłączę IMRC i dokładnie sprawdzę miernikiem zgodnie z twoją radą. Dzięki
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 15-02-2016 o 20:55

  15. #14
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Cytat Zamieszczone przez aqaz Zobacz posta
    Led podpięty jest między pin42 oraz pin 71 czyli 1-2 na twoim schemacie i jak dla mnie to jest czerwony LED.
    Czekaj - mówimy o tym samym filmie? Tym, do którego link Ty wstawiłeś cztery posty wyżej a ja własnoręcznie nakręciłem pod maską mego byłego Mk2?
    Dobra, zmiana!

  16. #15
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Cytat Zamieszczone przez lyssy Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez aqaz Zobacz posta
    Led podpięty jest między pin42 oraz pin 71 czyli 1-2 na twoim schemacie i jak dla mnie to jest czerwony LED.
    Czekaj - mówimy o tym samym filmie? Tym, do którego link Ty wstawiłeś cztery posty wyżej a ja własnoręcznie nakręciłem pod maską mego byłego Mk2?
    No to nie mam więcej pytań BTW mógłbyś odpowiedzieć na komentarz i podać pod które piny podpiąłeś ŻARÓWKĘ .

    Dziś kupiłem na szrocie drugie imrc, podłączyłem jedynie kostkę (linkę dłonią naciągałem) i nie ciągnęło po przekręceniu zapłonu od razu linki, jednak po kilku przygazowaniach naciągało linkę i trzymało do odłączeniu zapłonu. Raz linkę złapało od razu. Odłączyłem zapłon i ruszyłem kostką włączyłem zapłon i już nie naciągało linki
    Czy mam rozumieć, że któryś kabel gdzieś łapie zwarcie czy drugie IMRC też jest uszkodzone ?
    Jeżeli przewód/przewody, to czy można je (1 i 3 pin ew. które jeszcze) puścić górą silnika od kostki na prawym boku silnika do kostki IMRC? Dodam, że puszka u mnie przeniesiona została i przytwierdzona jest przy akumulatorze.
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 16-02-2016 o 19:52

  17. #16
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Żaróweczka tak jak pisałem, między styki 2 i 3 wtyczki.

    Co do testów "nowego" IMRC - na pewno cofałeś linkę ręcznie i do oporu (i trzymałeś w takiej pozycji) po tym jak moduł puszczał? To jest istotne, bo jeżeli styk kontrolny nie będzie rozwarty przy braku sterowania, komp pociągnie linkę na stałe, do wyłączenia zapłonu. Taka sytuacja może się zdarzyć tylko po odpaleniu silnika, więc jeżeli moduł ciągnie linkę jeszcze przed odpaleniem, to jest jakiś problem.

    Przewody - wszystkie 5 - możesz oczywiście pociągnąć w dowolny sposób.
    Dobra, zmiana!

  18. #17
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Mogłem nie dociągnąć do końca. Czy odpaliłem też nie jestem pewien zamontuję je w weekend i zobaczymy
    Co do starego IMRC czy zajmujesz się regeneracją ? Wolałbym mieć drugie na zapas.
    Zmierzyłem (poza autem) w starym IMRC tranzystor wymienny tranzystor ustawiając na mierniku pomiar diód i wyszło:
    piny 1-2 : 616
    piny 1-3 : 714
    Nie wiem w jakich to jednostkach ale zgodnie z instrukcją przyjmując, że są to wartości 0,XXX to mieszczą się w zakresie podanym w instrukcji naprawy.

    Co do przewodów to pin 1 i 3 idą z kostki przy silniku. Nie wiem skąd idą 2, 5 i 6. Czy któryś z tych 5 przewodów gdzieś po drodze się z czymś łączy? Jeżeli tak to gdzie?
    Ostatnio edytowane przez aqaz ; 17-02-2016 o 13:52

  19. #18
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Nowe IMRC zainstalowane. Działa prawidłowo.

  20. #19
    Mistrz pobocza
    Opis
    Cougar v6
    Od
    07 May 2012
    Mieszka w
    ÓĆ
    Stare okazało się padnięte.
    Kolega z forum cougara sprawdził moje stare i stwierdził uszkodzenie tranzystora pnp (mały 1x1mm) i nie da się go tak po prostu przelutować.

  21. #20
    Administrator Awatar lyssy
    Imię
    Marcin
    Model
    MkIV + MkIII
    Silnik
    2.0 dyzelinas + 2.5 V6
    Od
    14 Oct 2005
    Mieszka w
    Warszawa (WT...)
    Nie da się bo?
    Znajdź sposób żeby podrzucić mi trupka (cały moduł) to go wskrzeszę
    Dobra, zmiana!

Podobne wątki

  1. [Duratec] Czy ktoś przenosił imrc? Problemy z imrc po rozgrzaniu silnika
    By WojtasS in forum Silnik - Duratec V6
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 15-02-2013, 21:52
  2. [MkIII] Hamulec nie odpuszcza do końca?
    By nepcior in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 11-08-2012, 18:39
  3. [MkIII] Hamulec ręczny nie odpuszcza do końca
    By Bierut in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-12-2010, 19:15
  4. paski w moim silniczku...
    By radeq in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-08-2006, 22:23

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów