+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin

    Jaki akumulator do Mondeo w wersji GHIA

    Witam wszystkich!


    Podejrzewam, że podobny temat już się pojawił, ale opcja "szukaj" jakoś nie pomogła mi go odkryć. Mianowicie - posiadam Mondeo MkIII z 2000r. (początki produkcji) z silnikiem 1.8 Duratec HE 125KM, co ważne - w wersji GHIA z akumulatorem o parametrach 44AH 420A.

    I tutaj moje pytanie - czy ten akumulator do wersji GHIA nie jest za mały? Zauważyłem, że przy odpaleniu wszystkiego co mam, tj. podgrzewanie przedniej i tylnej szyby, klimatyzacja, podgrzewanie foteli, światła przeciwmgłowe + do tego światłą drogowe, te ostatnie po prostu mocno przygasają i pozostają tak, aż do wyłączenia części "gadżetów". Wychodzi na to, że autko nie radzi sobie pod pełnym obciążeniem.

    Planuję zmianę akumulatora na najlepszy zalecany do mojej wersji, tj. 60AH 600A, jednak mam obawy, co do tego czy alternator podoła z ładowaniem takiego akumulatora.

    Jakie seryjnie akumulatory były wrzucanie do wersji GHIA?

    Co sądzicie, jakie macie akumulatory w swoich Mondeo?

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Cytat Zamieszczone przez Myonessos Zobacz posta
    - w wersji GHIA z akumulatorem o parametrach 44AH 420A.

    I tutaj moje pytanie - czy ten akumulator do wersji GHIA nie jest za mały?
    Skoro taki był fabrycznie to widocznie jest właściwej pojemności.Ale nie ma żadnych przeszkód aby wstawić do auta akumulator o większej (i to znacznie) pojemności.

    Cytat Zamieszczone przez Myonessos Zobacz posta
    Planuję zmianę akumulatora na najlepszy zalecany do mojej wersji, tj. 60AH 600A, jednak mam obawy, co do tego czy alternator podoła z ładowaniem takiego akumulatora.
    Spokojnie podoła.Wszystkie wersje silnikowe Mk3 za wyjątkiem V6 mają alternatory 14V 90 A.Problemem nie jest prąd pobierany do ładowania akumulatora gdyż wynosi on kilka do kilkunastu amperów (optymalny prąd ładowania wynosi od 5 do 10% pojemności tzn dla akumulatora 60 A wynosi 6 A co jest dla alternatora wartością pomijalną) a obciążenie prądożernymi odbiornikami (ogrzewane szyby,dmuchawa,wentylatory chłodnicy).
    Ładowanie akumulatora przez alternator jest kontrolowane przez regulator napięcia (metodą pomiaru różnicy napięć) i prąd jest tym większy im głębsze jest rozładowanie akumulatora i waha się w dość szerokich granicach ale w miarę doładowywania (uzyskiwania przez akumulator napięcia 13,5V) prąd jest zmniejszany aż do wartości prądu konserwującego (5% pojemności).

    Cytat Zamieszczone przez Myonessos Zobacz posta
    Co sądzicie, jakie macie akumulatory w swoich Mondeo?
    Ja mam 74 Ah a alternator też 14V 90A.



  4. #3
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Serdecznie dziękuję za odpowiedź Panie Stanisławie - sprawę mam jasną.

    Aktualnie w autku nie mam seryjnego akumulatora - założona jest bateria firmy Banner, o podanych wyżej parametrach. Niestety nie wiem o jakich parametrach był akumulator założony fabrycznie.

    Czyli zapewne zakupię właśnie 60Ah 600A (prawdopodobnie będzie to Varta Silver Dynamic, dokładnie 61Ah).

    I taka ciekawostka - podobno aktualnie właśnie Varta produkuje seryjne akumulatory do Forda.
    Ostatnio edytowane przez Myonessos ; 24-11-2016 o 22:13

  5. #4
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Stasio1948 Zobacz posta
    Ładowanie akumulatora przez alternator jest kontrolowane przez regulator napięcia (metodą pomiaru różnicy napięć) i prąd jest tym większy im głębsze jest rozładowanie akumulatora i waha się w dość szerokich granicach ale w miarę doładowywania (uzyskiwania przez akumulator napięcia 13,5V) prąd jest zmniejszany aż do wartości prądu konserwującego (5% pojemności).
    Warto dodać, że Mondeo MkIII posiada układ "Smart Charge" gdzie regulator napięcia w alternatorze sterowany jest przez PCM. PCM ustawia różne wartości napięcia i prądu ładowania akumulatora w zależności od zapotrzebowania na prąd przez urządzenia elektryczne, stopnia naładowania akumulatora a nawet jego temperatury wyliczanej przy pomocy temperatury silnika i temperatury powietrza zasysanego.

    Inteligentny układ ładowania ma następujące funkcje:
    • Określanie temperatury akumulatora i sterowanie napięciem ładowania
    • Przewidywanie obciążenia alternatora
    • Wyłączanie alternatora podczas rozruchu silnika
    • Zwiększenie prędkości obrotowej biegu jałowego w warunkach niskiego napięcia / dużego obciążenia elektrycznego (w celu zwiększenia mocy wyjściowej alternatora i zmniejszenia rozładowywania się akumulatora)
    • Wyłączanie odbiorników prądu w warunkach niskiego napięcia
    • Włączanie odbiorników prądu w warunkach zbyt wysokiego napięcia
    Więcej info:
    https://drive.google.com/open?id=0B7...XhQeWZTZmtZdGs
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 24-11-2016 o 22:44

  6. #5
    Kursant Awatar Myonessos
    Model
    Mondeo MKIII Liftback GHIA
    Silnik
    1.8 16V 125KM
    Od
    17 Nov 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Sprytne bestie z tych naszych Mondeo...

Podobne wątki

  1. [MkII] jaki akumulator orginalnie w mondeo mk 2 1.8 benzyna
    By rydzy8 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-10-2013, 23:32
  2. [MkIII] Jaki akumulator do mondeo MK3 1,8 125KM
    By BODZIULEK in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 00:28
  3. [MkI] Jaki akumulator do Mondeo 1,8TD
    By diquan in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-02-2011, 16:54
  4. [MkII] Wyposażenie wersji GHIA
    By paablooo in forum Nadwozie i wnętrze
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-03-2007, 22:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów