+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    Pieszy
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    06 Feb 2016
    Mieszka w
    Warszawa

    Question Wykresy obu sond lambda, a stan katalizatora, spadki mocy

    Cześć,
    Dla formalności (gdybym kiedyś zmienił auto i w profilu byłyby inne informacje) mój samochód to ford mondeo mk4 z silnikiem 2.0 145KM, założona jest instalacja gazowa brc sequent 24.
    Moim problemem są spadki mocy. Czasami mam wrażenie, że mam sporo mocy i auto jest żwawe (szczególnie na niskich obrotach widzę różnicę), a czasami zwyczajnie czuję jakbym prowadził czołg. Są to różnice dla mnie bardzo wyraźne, ale jak ktoś nie zna tego samochodu to stwierdzi, że jedzie przyzwoicie, bo nie jest to przecież rajdówka. Kilka razy spod samochodu na jałowych obrotach słyszałem jakby coś brzęczało, taki metaliczny dźwięk, ale czasami jakby to się ułożyło i nic nie słychać. Wręcz jakiś czas w ogóle tego nie słyszałem. Podejrzewam katalizator (trochę poznałem temat, bo już miałem taki przypadek w poprzednim samochodzie, tylko wtedy katalizator tak zapchał wydech, że samochód wkręcał się tylko na wysokie obroty).
    Generalnie pojawiają mi się 2 błędy, jeden oznaczony jako uboga mieszanka, drugi związany z przepływem EGR. EGR mam zaślepiony, więc prawdopodobnie to to powoduje błędy (w weekend usunę zaślepkę, ponieważ jest ona wsadzona na próbę, a sam zawór wygląda na sprawny). Dopóki jej nie usunę to niestety błędy nie mogą być żadnym wyznacznikiem.

    Sprawdziłem wykresy sond lambda i martwią mnie wskazania tej drugiej, za katalizatorem. Podczas jazdy, zarówno na benzynie jak i lpg występują oscylacje, nawet przy jeździe ze stałą prędkością i stałym obciążeniu. Na biegu jałowym jest stosunkowo spokojnie (na lpg wartość jest dużo za niska, lecz dosyć stała, ale to kwestia regulacji).
    Gaz mógł być ustawiany podczas gdy samochód miał mniej/więcej mocy, nie doszedłem od paru miesięcy od czego to zależy. Stawiam, że od stopnia zatkania wydechu rozpadającym się katalizatorem. Odbija się to też na spalaniu, czasami potrafi przy spokojnej jeździe spalić ledwo powyżej 8l, a czasami nie da się zejść poniżej 11l (mówię tu o spokojnej trasie).
    Cewki były sprawdzane, map sensor też, świece wymienione, podmieniana przepustnica i kilka innych elementów - wszystko jest ok.

    Moje pytanie jest przede wszystkim takie - jak interpretować wykresy sond? Jest to ponad 10 minut jazdy i postoju, razem z wykresem obrotów, więc widać, gdzie samochód stał, a gdzie jechał ze stałą prędkością.
    Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez filipwil ; 07-03-2017 o 13:27

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

Podobne wątki

  1. [Duratec] Podgrzewacze sond lambda
    By badger in forum Silnik - Duratec V6
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 10:51
  2. [MkIII] Sonda lambda - wykresy
    By maniek_ in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19-11-2009, 22:10
  3. [MkII] Ile mam sond lambda?
    By gruberek11 in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-06-2008, 08:46
  4. Ile sond Lambda?
    By jaspa in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 09-02-2006, 20:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów