+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    Pieszy
    Imię
    Daniel
    Model
    GHIA X
    Silnik
    SCi
    Od
    31 Mar 2017
    Mieszka w
    Polkowice

    Problem MK3 1.8 SCi 130km

    Witam, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Forda Mondeo MK3 1.8 SCi 130km 6 biegów. Auto ogólnie jest świetne a nawet genialne. Jednakże auto nie trzyma obrotów. Falują na biegu jałowym, jak wcisnę sprzęgło jest lepiej ale nadal lekko falują. Zostały dziś wymienione świece (40zł za sztuke), olej oraz wszystkie filtry (oprócz paliwa bo ciężko dostać a w ASO 440zł + 140 wymiana). Do tego podczas falowania obrotów słychać dziwne stuki z silnika, rozrząd raczej nie bo był wymieniony (łańcuszek + cała reszta). Nigdy nie jeździłem autem w benzynie a tym bardziej Fordem także proszę kolegów o pomoc. Auto nie przerywa, silnik jest dynamiczny a auto przyśpiesza nieziemsko. Spalanie w granicach 7-8 L/100km. Z góry dziękuję za pomoc
    Ostatnio edytowane przez Netoper ; 11-08-2017 o 10:02 Powód: prefix.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Pieszy
    Model
    kombi
    Silnik
    1.8 130 KM
    Od
    06 Mar 2015
    Mieszka w
    piła
    Tu masz link do filtra:
    http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Filtr...30PS-FORD/4183
    wymiana samemu 10 min roboty

  4. #3
    Pieszy
    Imię
    Daniel
    Model
    GHIA X
    Silnik
    SCi
    Od
    31 Mar 2017
    Mieszka w
    Polkowice
    Dzięki. Wygląda dokładnie tak jak tłumaczył mechanik. Szkoda tylko że do zwykłego 1.8 kosztuje 36zł a ten duuuuzo więcej :/

  5. #4
    Zielony listek
    Imię
    jarek
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 130 KM SCI
    Opis
    mondeo kombi mk3 1.8 sci
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Wejherowo
    Cytat Zamieszczone przez paramedic94 Zobacz posta
    Witam, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Forda Mondeo MK3 1.8 SCi 130km 6 biegów. Auto ogólnie jest świetne a nawet genialne. Jednakże auto nie trzyma obrotów. Falują na biegu jałowym, jak wcisnę sprzęgło jest lepiej ale nadal lekko falują. Zostały dziś wymienione świece (40zł za sztuke), olej oraz wszystkie filtry (oprócz paliwa bo ciężko dostać a w ASO 440zł + 140 wymiana). Do tego podczas falowania obrotów słychać dziwne stuki z silnika, rozrząd raczej nie bo był wymieniony (łańcuszek + cała reszta). Nigdy nie jeździłem autem w benzynie a tym bardziej Fordem także proszę kolegów o pomoc. Auto nie przerywa, silnik jest dynamiczny a auto przyśpiesza nieziemsko. Spalanie w granicach 7-8 L/100km. Z góry dziękuję za pomoc
    podpisnam sie troche tu - bo tez od kilkunastu dni jestem posiadaczem 1.8 sci z 2006 roku - pojawił sie niestety problem p0300 i p0301 - wypadajace zapłony - wymieniłem na razie świeczki - ta na 1 cyl była peknieta - jazda probna
    poszła bez problemów - ale dziś rano po przejechaniu 100 metrów znowu check engine i jakby nie palił na wszystkie gary.
    gdzie dalej szukać ? informacji o SCi dość mało a wiekszość - "nie polecamy tego silnika"

  6. #5
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez jerry1304 Zobacz posta
    znowu check engine i jakby nie palił na wszystkie gary.
    I teraz jaki jest kod błędu?
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  7. #6
    Zielony listek
    Imię
    jarek
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 130 KM SCI
    Opis
    mondeo kombi mk3 1.8 sci
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Wejherowo
    po południu sprawdzę

  8. #7
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Swieczki wszystkie 4 wymieniłeś?
    Sprawdź jeszcze czy dobrze są powkładane przewody, może któryś nie doszedł do końca.
    A same przewody mają duży przebieg?
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  9. #8
    Zielony listek
    Imię
    jarek
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 130 KM SCI
    Opis
    mondeo kombi mk3 1.8 sci
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Wejherowo
    to sci na kazdą swiece jest osobna cewka - nie ma klasycznych przewodów wysokiego napiecia

    swieczki wymienione wszystkie.

  10. #9
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Dobra, mózg nie odnotował że SCI

    ---------- Post added at 12:57 ---------- Previous post was at 12:55 ----------

    Jak Ci wyskoczą błędy wypadania, to zamień cewki miejscami i zobacz czy później błędy zmienią wskazania cylindrów.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  11. #10
    Niedzielny kierowca Awatar Gligi
    Imię
    Grzesiu
    Model
    MKIII kombi 2002r.
    Silnik
    3.0 ST220 226 KM
    Od
    26 Mar 2005
    Mieszka w
    Grudziądz, Kwidzyn
    Panowie, nie wniosę tu odnośnie wypadania zapłonów, ale chodzi mi o filtr paliwa. Kiedyś z nudy pare lat temu zacząłem szukać alternatyw do tego filtra, bo cena jest zaporowa, w porównaniu do innych i raczej cena jest nagonką niż faktycznym kosztem jego wykonania. i dokopałem się aż za ocean i znalazłem coś bardzo przypominający filtr do SCi.
    Jego symbol to Motorcraft FG-1039 od Forda Ranger, Explorer 3.0 V6, 4.0 V6, 5.0 V8, z lat 99-2003 jest jeszcze o symbolu Motorcraft FG-1036, ale raczej za duży.

    Mimo wszystko zostawiam dla Was i potomnych kierunek w którym szukać czegoś co może pasować o znacznie niższym koszcie.

  12. #11
    Zielony listek
    Imię
    jarek
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 130 KM SCI
    Opis
    mondeo kombi mk3 1.8 sci
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Wejherowo
    dzis rano znowu - zimny silnik - wolne obroty ok - dodanie gazy pod górkę - lekkie szarpniecie autem - potem kolejne dodanie gazu kolejne i zaczeła migac kontrolka i zapaliła się na stałe.
    nie udało mi sie zaczytac blędów to dopiero po południu.
    ale wygląda na to ze problemy są na zimnym silniku - albo wtedy kiedy temp otoczenia jest niska - aczkolwiek auto stoi w garazu i temperature pokazuje 11 ^C.
    zapewne po południu odpale go - spradze błedy - zagrzeje się na wolnym i bedzie mozna jeździć - tak było wczoraj po przełozeniu cewek. ot zagadka

  13. #12
    Zielony listek
    Imię
    jarek
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 130 KM SCI
    Opis
    mondeo kombi mk3 1.8 sci
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Wejherowo
    sprawa wyjasniona - po przełozeniu cewek z 1 na 2 wypadanie zaplonów pojawiło sie na 2 dylindrze błąd P0302 - zamowiłem nową cewkę.

  14. #13
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    SCi
    Opis
    1.8 SCi, GHIA Executive
    Od
    14 Jul 2017
    Mieszka w
    Wrocław

    wypadajace zaplnoy

    Cytat Zamieszczone przez jerry1304 Zobacz posta
    sprawa wyjasniona - po przełozeniu cewek z 1 na 2 wypadanie zaplonów pojawiło sie na 2 dylindrze błąd P0302 - zamowiłem nową cewkę.
    Witam was. Proszę o pomoc w tym samym problemie - mam dokładnie te same objawy, przy przyspieszaniu - nic sie nie dzieje, przy hamowaniu silnikiem - wsz. w normie, jak jade 1000-2500 obrotow - szarpie lekko. Po podlaczeniu pod ELM interfejs diagnostyczny pokazuje blad: p0300 MISFIRE RANDOM/MULTIPLE CYLINDER, ale czesciej pokazuje p0301 MISFIRE CYLINDER 1 + p0303 3 lub 2 + 4 lub tylko jeden z cylindrow. Pare dni temu odkrylem ze swiece Niemiec zalozyl od silnika 1.8 HE , a nie SCi, wywalilem je i dalem nowe od SCi , problemy nadal jednak nie ustapily. Pojawily sie z dnia na dzien po postoju auta w garazu. Na poczatku z tymi swiecami od HE chodzil u poprzedniego wlasciciela pozniej auto przejechalo 300km na tych swiecach az je zmienilem. Innych bledow nie ma na ELMie. Jak poszarpuje - to mozna dodac obrotow i przestaje. Ale jesli czekac i szarpie - to po 30 sekundach wywala blad p0300 lub p0301 do p0304 i szarpie silnikiem mocniej, telepie. Na postoju - wszystko ok jesli skasuje błędy i odpale auto ponownie, 750 obrotow, rowno utrzymuje. Jak jade to czasem tez czuje ze nie schodzi z obrotow samodzielnie auto, trzeba hamowac hamulcem, bo nie schodzi sam z obrotow przez pare sekund lub schodzi bardzo powoli, jakby mial tempomat , ktorego nie ma. Prosze o porade. EGR nie czyscilem i weży do niego. Przy przyspieszaniu i jezdzie powyzej 3-4tys obrotow wszystko w normie. Jak sie toczę pod swiatla bez gazu - silnik sam jedzie roniutko na kazdym biegu. Jakies pomysly ?
    Czy cewki moga byc wadliwe / uszkodzone jesli auto jedzie poprawnie na 4tys obrotow i na wolnych , np pod swiatlami jak sie toczy na 1000obrotow bez gazu (samo tzn jedzie, noga z gazu) ?
    Jak sprawdzic cewki , jesli wszystkie moga byc zepsute przez te swiecie co poprzednik zalozyl omylkowo ?

  15. #14
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Sprawność cewek to samodzielnie praktycznie nie do sprawdzenia, trza by uderzyć do zakładu od układów zapłonowych żeby je sprawdzili na maszynce.
    Drugim powodem wypadania zapłonu może być kończąca się pompka paliwa, czy zakitowany filtr, tutaj trza by pomierzyć ciśnienie na listwie paliwowej
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  16. #15
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    SCi
    Opis
    1.8 SCi, GHIA Executive
    Od
    14 Jul 2017
    Mieszka w
    Wrocław

    uzupelnienie

    Cytat Zamieszczone przez eedww Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez jerry1304 Zobacz posta
    sprawa wyjasniona - po przełozeniu cewek z 1 na 2 wypadanie zaplonów pojawiło sie na 2 dylindrze błąd P0302 - zamowiłem nową cewkę.
    Witam was. Proszę o pomoc w tym samym problemie - mam dokładnie te same objawy, przy przyspieszaniu - nic sie nie dzieje, przy hamowaniu silnikiem - wsz. w normie, jak jade 1000-2500 obrotow - szarpie lekko. Po podlaczeniu pod ELM interfejs diagnostyczny pokazuje blad: p0300 MISFIRE RANDOM/MULTIPLE CYLINDER, ale czesciej pokazuje p0301 MISFIRE CYLINDER 1 + p0303 3 lub 2 + 4 lub tylko jeden z cylindrow. Pare dni temu odkrylem ze swiece Niemiec zalozyl od silnika 1.8 HE , a nie SCi, wywalilem je i dalem nowe od SCi , problemy nadal jednak nie ustapily. Pojawily sie z dnia na dzien po postoju auta w garazu. Na poczatku z tymi swiecami od HE chodzil u poprzedniego wlasciciela pozniej auto przejechalo 300km na tych swiecach az je zmienilem. Innych bledow nie ma na ELMie. Jak poszarpuje - to mozna dodac obrotow i przestaje. Ale jesli czekac i szarpie - to po 30 sekundach wywala blad p0300 lub p0301 do p0304 i szarpie silnikiem mocniej, telepie. Na postoju - wszystko ok jesli skasuje błędy i odpale auto ponownie, 750 obrotow, rowno utrzymuje. Jak jade to czasem tez czuje ze nie schodzi z obrotow samodzielnie auto, trzeba hamowac hamulcem, bo nie schodzi sam z obrotow przez pare sekund lub schodzi bardzo powoli, jakby mial tempomat , ktorego nie ma. Prosze o porade. EGR nie czyscilem i weży do niego. Przy przyspieszaniu i jezdzie powyzej 3-4tys obrotow wszystko w normie. Jak sie toczę pod swiatla bez gazu - silnik sam jedzie roniutko na kazdym biegu. Jakies pomysly ?
    Czy cewki moga byc wadliwe / uszkodzone jesli auto jedzie poprawnie na 4tys obrotow i na wolnych , np pod swiatlami jak sie toczy na 1000obrotow bez gazu (samo tzn jedzie, noga z gazu) ?
    Jak sprawdzic cewki , jesli wszystkie moga byc zepsute przez te swiecie co poprzednik zalozyl omylkowo ?
    Dzis zauwazylem ze :
    - alternator przy max obciazeniu (swiatla + klima + ogrzewanie szyby przod i tyl + swiatelka w kabinie) daje napiecie ladowania akumulatora tylko 12,1 V , a po wylaczeniu wszystkich w/w urzadzen i pozostawieniu tylko swiatel jest 13.7V. Po odpaleniu rano jest 14.3 V ale spada wraz z uplywem czasu w ciagu dnia i rozgrzaniu sie auta. Nie wiem czy moze wplywac na wypadanie zaplonow w Mondeo MK3 ale tak wynika wg info z innego forum o Hondach Civic.
    - na postoju jesli utrzymuje noge na gazie ale na bardzo niskich obrotach 1tys. - 1200 tys to tez autem szarpie i po mocnieszych szarpnieciach po 3 minutach srednio wywala blad wypadania zaplonow p0300 + p0301 + p0302 lub p0303 lub RANDOM (wszystkie). Dziwne bo p0304 na razie sie nie pojawia na liscie a cewke 3go cylindra zamienilem juz wczesniej z 4tym, przed tym bylo odwrotnie i takie same bledy byly, 4ty cylinder nie pojawial sie na liscie, stad wnioskuje ze to nie cewki sa przyczyna problemow (przypomne ze swiece mam nowe).
    - jesli z poziomu programu autoscan 2.21 (jest na chomikuj.pl) za pomoca ELMa , w ktory sie zaopatrzylem za 125pln na allegro, skasuje bledy w czasie trzymania nogi na gazie i 1.2 tys obrotow rowno, to nagle po skasowaniu bledow auto przestaje wibrowac i przez ok 10 sekund pracuje normalnie, poprawnie i po tym znow szarpie, przerywa itp. nierowno utrzymuje obroty, ciezko noga utrzymac rowne 1200 np. tylko skacza 1100- 1250 itp w gore w dol w tym przedziale. Pewnie znow zaczytuja sie bledy z uszkodzonej sondy i dlatego tak sie dzieje..
    - w innej zakladceprogramu scanmaster jest jednak dodatkowy blad p0030 (OBWOD GRZALKI SONDY LAMBDA - nieprawidlowe dzialanie, blok cylindrow nr.1, sonda LAMBDA nr.1)
    - na postoju auto utrzymuje 750 obrotow stabilnie, ale po rozgrzaniu sie co pare minut pojawia sie falowanie obrotow o 100 obrotow w gore w dol w gore w dol i znika po 3-5 sekundach, czasem po 10, lub 30 sek. , roznie.
    - zaplnoy nie wypadaja jesli nogi nie trzymam na gazie, i nie przerywa silnik nic.. wszystko jest ok. Mozna nawet tak jezdzic , unikajac stalych obrotow z noga na gazie. Co ciekawe jesli noge z gazu zdejme i auto samo sobie wyrowna obroty - to jest wsz ok , pracuje poprawnie, nie szarpie itp.. samo rowno jedzie.
    - oprocz calosci problemow z obrotami po rozgrzani sie auta po trasie jakiejs slysze jakies dziwne krotkie nieregularne dzwieki po ok. 2 na sekunde, lub jedno na 2 sek. lub raz na 3-4sek., takie krotkie charczenie , jakby jakis zawor nie mogl sie zdecydowac, lub cos sie wlaczylo wylaczylo, trwa jedno takie charczenie ok 0.3 sek., robi cos w rodzaju : chlup , chlup.... chlup.........chlup chlup chlup...chlup..........chlup......... , slychac to z pod przedniego lewego kola , dzwiek z okolic zaworu EGR lub obok niego, nie z pod pokrywy zaworow, tam wszystko rowno pracuje i cicho bez stukow itp. To chlupanie / charczenie pojawia sie zwykle po jezdzie, tylko na rozgrzanym silniku. Po czasie 3-5 minut zwykle znika na postoju lub po odpaleniu auta ponownie (zgaszeniu odpaleniu) znika tez. Brzmi jak jakas klapka plastikowa zapadala, uderzala (ale dzwiek nie jest metaliczny i nie jest to typowy stuk, uderzenie itp.
    Co to moze byc ? Czy ma zwiazek z sanda lambda czy czyms innym ?

    Jakies pomysly ? Zamierzam wymienic alternator + wymienic sonde nr.1 a wczesniej zobaczyc co z jej grzalka sie dzieje, na 2 bialych przewodach przy niej podobno ma byc 12V napiecie stabilne (info z innego forum).
    Oprocz tego widze ze warto poczyscic wszystkie masy w aucie, szczegolnie przy alternatorze, jesli beda jakies i przy akumulatorze (styki kabli z karoseria wyczyscic). Mysle ze dalej poczyscimy EGR, rurki od niego i do kolektora. Na koniec sie zajme cisnieniem paliwa i pompa paliwa + filtrem (nie byly wymieniane ale nie ma bledow z nimi zwiazanych)

  17. #16
    Pogromca zakrętów Awatar RadkoR
    Imię
    Radek
    Model
    Volvo V40 T3
    Silnik
    1.6 EcoBoost 150KM
    Od
    08 Sep 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Alternator zostaw. Tak ma być. W MkIII i nowszych jest tzw. inteligentne ładowanie ("smart charge"). W przypadku maksymalnego obciążenia więcej prądu idzie do odbiorników prądu a nie do ładowania akumulatora:
    https://drive.google.com/open?id=0B7...XhQeWZTZmtZdGs
    http://www.valeoservice.com/data/mas...E6E8714173.pdf
    O alternatorze pomyśl dopiero jak przy pełnym obciążeniu spadnie Ci napięcie do 10V... Ja tak miałem przed wymianą alternatora. Po wymianie mam tak jak piszesz.
    Po odpaleniu jest większy prąd ładowania, a później w miarę naładowania akumulatora napięcie spada poniżej 14V. Tak to ma działać. Tu nie ma sztywnego 14,7V cały czas.
    Ostatnio edytowane przez RadkoR ; 16-07-2017 o 02:04

  18. #17
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    SCi
    Opis
    1.8 SCi, GHIA Executive
    Od
    14 Jul 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Jesli tak ma byc to alternator zostawiam. Na razie zajme sie ta sonda lambda lub inaczej czujnikiem HEGO temperatury spalin i jego grzalka, bo to on mysle powoduje problemy. Wrzuce uzywke z rozbitka i zobacze co sie zmieni bo nowy kosztuje >1tys pln , paranoja. Oprocz tego na youtube podobne chlupanie / chrupanie z pod lewego kola znalazlem i czech napisal ze to kolo dwumasowe zaczyna umierac... ide testowac kolo dwumasowe, bo wibracji na razie nie czulem w samochodzie , jak gasnie i odpala wydaje mi sie ze bez stukow i telepania, ruszam plynnie bez problemu, biegi - 100% dobrze wchodza, tylko slysze metaliczny dzwiek kiedy podlacza sie skrzynia do sprzegla przy jego puszczeniu z okolic skrzyni , tak tez kiedys mialem w Mazdzie 6 swojej 2.3 turbo MPS i 4 lata z tym jezdzilem bez problemow innych z dwumasa i to tyle objawow. Wibracji na pedale sprzegla tez nie czuje. W czasie jazdy nic nie wibruje.. Tylko to chlupanie / charczenie i tyle.
    ----
    Dziekuje Radek za pomoc przy alternatorze - bylbym stratny gdyby nie Twoja opinia. Altek zostaje w takim razie. Wartosc forum rosnie kiedys kto inny poczyta.

  19. #18
    Pogromca zakrętów Awatar Jendrekmak
    Model
    2x Citroen C5 X7
    Silnik
    2.0Hdi
    Od
    03 Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez eedww Zobacz posta
    alternator przy max obciazeniu (swiatla + klima + ogrzewanie szyby przod i tyl + swiatelka w kabinie) daje napiecie ladowania akumulatora tylko 12,1 V
    Cytat Zamieszczone przez RadkoR Zobacz posta
    Alternator zostaw. Tak ma być.
    sorry panowie ale 12,1 przy obciążeniu to porażka i oznacza szybką utratę energii podczas pracy silnika bo dobry akumulator ma napięcie 12,6-12,8 w stanie spoczynku, średni 12,4-12,5 a 12,1 oznacza koniec aku. u mnie pod obciążeniem latem (klima, etc) czy zimą (szyba, PDC, grzane stołki) w mk3 było min 13,5-13,7V. zaczął bym od sprawdzenia akumulatora bo może słabo "przyjmuje" prąd i dlatego alternator wariuje

    Cytat Zamieszczone przez RadkoR Zobacz posta
    W przypadku maksymalnego obciążenia więcej prądu idzie do odbiorników prądu a nie do ładowania akumulatora:
    zawsze alternator jest połączony z instalacją przez akumulator więc kolejność jest taka: alternator>akumulator>odbiorniki - w przeciwnym wypadku był by tylko akumulator rozruchowy odcinany po rozruchu gdyby alternator mógł zasilić "inteligentnie" wszystko sam.
    Ostatnio edytowane przez Jendrekmak ; 17-07-2017 o 11:43

  20. #19
    Zielony listek
    Imię
    jarek
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 130 KM SCI
    Opis
    mondeo kombi mk3 1.8 sci
    Od
    21 Nov 2006
    Mieszka w
    Wejherowo
    kurcze ja na te objawy nic nie podpowiem - u mnie problemy z cewkami sie skonczyły - przełozenie jednoznacznie wskazywało na uszkodzenie cewki a to skutkowało czeck enginem i trybem awaryjnym silnika.
    aktualnie blędów nie mam.
    no moze poza tym ze elm nie moze zrobic diagnostyki sondy lambdy.

    ale ostatnio po przejechaniu A1 230 km - pojawił sie ciekawy efekt - jak jade na np na 4 biegu po miescie mając bardzo delikatnie wcisniety gaz to potrafi czasem szarpnąć na ulamek sekundy jakby mial zgasnąć - jak wcisnę gaz mocniej tak ze obroty są wyzsze to nic takiego sie nie dzieje. efekt pojawia sie na kazdym biegu od 3 do 6 ale tylko jak są niskie obroty.
    na wolnych obroty nie skaczą ale silnik czasem sie zatrzęsie jakby miał zgasnąć -delikatnie na ułamek sekundy ale da sie to odczuć - spalanie w normie przyspeiszenie OK - brak błedów na komputerze - ot zagadka.
    filtra paliwa nie wymieniałem jeszcze i chyba od tego zacznę.

    ---------- Post added at 21:58 ---------- Previous post was at 21:55 ----------

    a tak btw mozna by na forum dodać dział silnik 1.8 SCI ?

  21. #20
    Pieszy
    Model
    MKIII
    Silnik
    SCi
    Opis
    1.8 SCi, GHIA Executive
    Od
    14 Jul 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    W koncu rozwiazalem problem z wypadaniem zaplonow:
    1) u elektryka stwierdzilismy ze odlaczenie sondy lambda lub przeplywomierza lub zaworu EGR eliminuje problem wypadania zaplonow ale pojawiaja sie inne zle objawy , ale to akurat normalne bo przeciez odlacza sie wazny element silnika... nie mniej jednak - po odlaczeniu EGR samochod jedzie rowno , nie przerywa, nie ma bledow wypadania zaplonow, po odlaczeniu przeplywomierza - znika moc, po odlaczeniu sondy lambda (bank 1 sonda nr 1, tuz przy kolektorze wydechowym) tez nie zmienia sie prawie nic a samochod jedzie rowno nie szarpiac, nie przerywa.
    2) uznalismy ze winny jest EGR , przeczyscilem, rowniez rurke (to ta metalowa) ktora wchodzi do kolektora - w niej byl syf, taki czopek olejny brudny, wypadl, rurke wyczyscilem, bo akurat ta przy 160tys km u wszystkich jest zatkana jak widze. Ale efektu - nie ma. Dalej przerywa jesli wszystko jest podlaczone, wiec to nie EGR jak stwierdzilismy.
    3) pomierzylismy sonde lambda - na ELMie podlaczonym do auta widac ze pracuje poprawnie , co 2 sekundy zmienia wartosc 0,2V do 0,8V i tak skacze, tak podobno ma byc.. grzalka ma opor ok 15 Om do 20 Om wiec jest podobno sprawna
    4) przepustnica - wyczyszczona sie okazala, przeplywomierz - rowniez. Czyscil widocznie poprzedni wlasciciel.
    5) jak mowilem wczesniej - siwece byly zalozone nie od tego silnika 1.8 SCI tylko od 1.8 HE (MPI) - zmienione , polepszylo sie znacznie ale wciaz wypadaly zaplony, nie telepalo za to tak bardzo autem.
    6) po nagrzaniu sie auto tez mialo falowanie obrotow , a po odpaleniu - wskakiwal na 1.5 tys obrotow, roslo szybko do 2-2.5 tys i dopiero po 2-3 sekundach spadalo do 1100 a pozniej do 750.. tez dziwne to bylo.
    7) sonde zostawilismy w spokoju
    8) dalem do elektryka co ma porzadnego kompa do diagnostyki i stwierdzil rozjechane zupelnie mapy (czas wtrysku np. byl strasznie wydluzony) - uznalismy ze do wymiany jednak komputer czyli sterownik silnika... ale poprosilem aby dal mi do rozkrecenia zanim kupie nowy / inny (kupa kasy). Rozkrecilem , rozkleilem obudowe, piekny w srodku sie okazal, jak nowiutki zero wilgoci , zasniedzialych stykow itp.. wiec uznalem ze sterownik bedzie dobry i nie ma co wymieniac tylko poprosilem aby diagnosta wgral od nowa soft do niego
    9) po wgraniu softa jak reka zdjelo szarpanie i zaplony nie wypadaja ! Wiem tez chyba dlaczego - poprzednia sonda lambda miala przeciete kabelki 3 lub nawet 4 az do miedzi (uszkodzona izolacja) pewnie przy zdejmowaniu obudowy metalowej kolektora wydechowego , aby sie dostac do sondy, jakis debil pseudo mechanior przecial ta obudowa kable na sondzie, bo ja ciezko sie sciaga i trzeba sie nameczyc.. poszlo zwarcie na sterownik , a jak auto bylo odpalone to pewnie cos w sterowniku sie mierzylo w tym czasie i zwarcie jeszcze doszlo.. komp dostal po dupie niezle i dobrze ze wogole dziala ale soft mu sie tam pewnie przywiesil. Jednym slowem pomoglo ponowne programowanie (wgranie softu / czystych map)
    10) po tym jednak sie okazalo ze juz CHECK ENGINE nie wyskakuje, czyli nie ma wypadajacych zaplonow (missfire cylinder) ale auto po dlugim postoju zaczyna dostawac falowania obrotow od 750 do 1000 do 750 do 1000 co sekunde/dwie. Pofaluje przez 10-30 sekund i przestanie, znow pofaluje po 2 minutach i tak w kolko ale tylko kiedy wlaczy sie termostat i wentylator silnika go chlodzi.
    11) pomyslalem ze pomieszam przy przeplywomierzu i przepustnicy jeszcze raz tym razem sam.. ale po drodze odkrylem przyczyne chyba - obudowa plastikowa filtra powietrza zle byla wlozona przez "mechanika" debila , nie zauwazyle iz nie trafil rura w rure i powietrze z wlotow powietrza auta z przodu w polowie tylko trafialo do obudowy filtra powietrza i dalej do kolektora... reszta szla do komory pod pokrywa silnika , czyli na postoju silnik zasysal tez powietrze z komory silnika, pod maska a nie z przodu auta gdzie pewnie sa czujki temp. powietrza. W ten sposob (tak mysle) silnik mial powietrze owszem ,ale czujnik twierdzil ze to powietrze ma temp. inna niz silnik dostawal w rzeczywistosci (bo dostawal rozgrzane powietrze z komory silnikowej pod maska auta).. temp. sie nie zgadzala, stad sterownik glupial i wpadal w falowanie obrotow. Dzis to wszystko poprawilem - i dziala ! nie faluja obroty.
    Jutro przetestuje czy przy odpalaniu auta wskocza obroty podwyzszone czy normalnie odpali na 1500 obrotow i powoli zejdzie do 1100 a po tym do 750-800.
    Jesli nie napisze jutro tzn ze wszytko juz dziala.
    Podsumowujac :
    1) debil mechanik poprzedniego wlasciciela auta zalozyl zle swiece
    2) przecial kable od sondy lambda (izolacje)
    3) tym samym spowodowal blad ECU sterownika (nawet ELM moj teraz lepiej zczytuje dane z ECU, wiecej funkcji zaczela dzialac)
    4) oprocz tego nie zalozyl opaski zaciskowej na rurce gumowej co sie laczy z inna, a wychodzi z grubej rury harmonijki (ta jest miedzy przeplywomierzem a przepustnica najgrubsza , wychodzi z obudowy filtra powietrza), byly slady na rurce ze byla tam kiedys zaciskowa opaska a opaski - brak. Zalozylem. Moze w ten sposob jakies lewe powietrze ograniczylem tez.. nie wiem, wydaje sie ze bylo w miare szczelnie tam i bez tej opaski, ale nigdy nie wiadomo, rurki sie laczyly ze soba takim plastikowym lacznikiem, wchodzacym do kazdej z rurek zlaconych i na nim miala byc opaska wlasnie uszczelniajaca.

    Po tym wszystkim - na razie koniec problemow, odetchnalem. Ale jutro zrobie wydruk z diagnostyki i sie upewnie czy to juz koniec.

    Co ciekawe przestalo postukiwac kolo dwumasowe po tych naprawach.. czuc ze juz sie konczy dwumasowe kolo, czyli ma za duze luzy, bo przy zmianie biegow slysze takie cykanie obluzowane cos w skrzyni / sprzegle / kole dwumasowym , dzwiek jest jak puszczam sprzeglo i styka sie sprzeglo ze skrzynia ale tylko jak dynamicznie to zrobie.. jak delikatnie i powoli to jest cicho , na razie. Przez tym na postoju na rozgrzanym aucie slyszlane byly takie nieragularne cykania z okolic skrzyni, jak wcisne sprzeglo - znikalo, jak puszcze pojawialo sie. Teraz - nie ma wogole , nie pojawia sie. Wiec dwumase odpuszczam na jakis czas poki nie pogorszy sie.

    Finalnie nic nie wymienialem - poprostu naprawilem po debilu mechanikowi to co napsul probujac zrobic co innego.

    Polecam najpierw przejrzec calosc bardzo uwaznie, pozakladac gdzie trzeba opaski, sprawdzic lewe powietrze, popekane elementy gumowe, sparciale rurki itp nadlamania, uszkodzenia (w tym silniku 1.8 SCI lubi sparciec , popekac od tempertury i starosci jakis kruciec przy kolektorze dolotowym , krotki taki , widoczny dopiero jak sie zdemontuje kolektor , podobno - to czesto jest przyczyna falowania obrotow u innych). Sprawdzic te rure od EGRa co wchodzi do kolektora dolotowego (latwy dostep dosyc, tylko ciezko wyjac i czyscic ale da sie z gory to zrobic bez podnosnika). Jesli telepie - ja sprawdzilbym inne cewki (pozamieniac je miejscami i zobaczyc na ELMie czy blad sie nie pojawia na innym cylindrze jesli sie pojawia wogole) i swiece. Telepanie moze oznaczac ze nie dziala jeden cylinder (wypadanie zaplonu). Byc moze inna cewka padla. Jesli padaja cewki jedna po drugiej - koniecznie sprawdzic napiecia ladowania akumulatora przy odpalonym aucie. jesli >14.5 lub 15V to bedzie alternator (a wlasciwie jego regulator napiecia) , on moze uwalic pol auta w tym mondeo.

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] mk3 tdci 130km dziwny problem
    By konradek-mma in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 23-05-2016, 21:15
  2. [TDCi MKIII] Problem po wymianie silnika 2,0 tdci 130KM
    By WlodekP in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-05-2014, 09:38
  3. [TDCi MKIII] Duży problem z TDCI, 130kM, 2004r.
    By kamakamilion in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 17-02-2014, 23:51
  4. [TDDi MKIII] Problem z przyśpieszeniem mk3 130km
    By marlej in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-10-2013, 12:10
  5. [TDCi MKIII] Mondeo mk3 bardzo nie typowy problem z uruchomieniem silnika 2002r 130km
    By wojtek1104 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 02-04-2012, 21:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów