+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław

    wymiana sprzęgła

    Witam szanownych forumowiczów i forumowiczki
    W najbliższych dniach będę wymieniał sprzęgło i chociaż zaopatrzyłem się już w pierdyljard potrzebnych części i urządzeń oraz przestudiowałem kilkanaście razy książkę "sam naprawiam" a także filmiki yotuba i opisy na forach to miałbym parę nurtujących pytań. A oto one :

    1. czy na wielowypust wałka sprzęgłowego trzeba nałożyć jakąś pastę lub aerozol ? (tak jest niby napisane w książce "sam naprawiam"
    2. czy wymieniać przy okazji uszczelniacze wału i wałka sprzęgłowego - bez względu na to czy cieknie czy nie ? (pytam bo wybebeszenie skrzyni w tym modelu to jak wiecie full roboty i jakby co to można by wymienić ale nie wiem czy jakby nie ciekły to czy po wymianie nie będzie gorzej). Jeżeli chodzi o uszczelniacz wału to kupiłem taki ze sprężynką bo ten z teflonem (montowany na sucho) kosztuje majątek. Jeżeli chodzi o ten uszczelniacz ze sprężynką to czy trzeba smarować "wargi" olejem przed założeniem ? ... no i czy po zdemontowaniu i ponownym zamontowaniu koła zamachowego trzeba coś ustawiać ? (gdzieś czytałem, że niby wyprzedzenie zapłonu - chyba .
    3. jaki jest moment dokręcenia (Nm) śrub koła zamachowego ? (nie mogę nigdzie znaleść tej wartości )
    4. uszczelniacz wybieraka - czy wymieniać bez względu na to czy cieknie ? ..... i czy do wymiany jego potrzebny jest demontaż skrzyni ? (bo jeżeli nie to mógłbym go wymienić kiedy indziej)
    5. czy do wyjęcia półosi trzeba odłączać końcówkę drążka kierowaniczego ?
    6.uszczelka miski olejowej (będę ją też wymieniał) - czy trzeba przed złożeniem smarować ją olejem ?
    7. wysprzęglik - czy trzeba go jakoś przed pierwszym naciśnięciem pedału sprzęgła zalać olejem ? .... mam przy nim małą instrukcję w której jest napisane żeby go nie ściskać na sucho bo się spie... y a tak sobie myślę, że jak poskładam wszystko , zaleje skrzynię nowym olejem to po naciśnięciu pedału (żeby odpowietrzyć) przez chwilę (za nim dojdzie do niego olej) będzie chodził na sucho.
    8. czy jest coś jeszcze co powinienem lub mógłbym wymienić jak już wybebeszę skrzynię ? ( chodzi o rzeczy których wymiana wiąże się z demontażem skrzyni)
    9. Czy są jakieś "pułapki" przy tej robocie (demontażu i montażu sprzęgła i skrzyni) o których powinienem wiedzieć ?

    Czy macie ogólnie jakieś sugestie i rady wynikające z własnego doświadczenia ? (o śrubach sanek już się naczytałem - na pewno będę przytrzymywał przy odkręcaniu za nakrętki przez otwory technologiczne w kabinie).

    Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Pzdr

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza
    Imię
    Łukasz
    Model
    MKII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Opis
    Mondeo II '99 V6
    Od
    03 Dec 2007
    Mieszka w
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Zabawy trochę będzie, ale nic czego się nie da zrobić.
    Skombinuj sobie książkę Haynesa do Mondeo - na amazonie są za grosze, a jest tam mnóstwo danych, w tym momenty śrub.
    Z mojego doświadczenia - jak grzebiesz w trudno dostępnym miejscu i robisz dla siebie, to wymień co tylko się da.
    Złośliwość rzeczy martwych jest taka, że tydzień po wymianie skrzyni może strzelić uszczelka wału.

    A tak po kolei:
    1) ja dawałem odrobinę smaru grafitowego żeby łatwo wskoczył, ale oszczędnie
    2) wedle uznania, ja bym wymienił na wszelki wypadek, zaznacz sobie farbą pozycję koła zamachowego zanim zdejmiesz i zamontuj je tak samo
    3) Haynes
    4) a to nie wiem bo nigdy tego nie dotykałem - z wybieraka nigdy mi nie pociekło
    5) raczej tak, i wypiąć sworzeń ze zwrotnicy - będzie wygodniej
    6) nigdy nie smarowałem olejem - zawsze oczyszczałem dokładnie płaszczyzny, odtłuszczałem i usuwałem wszelkie pozostałości starej uszczelki, nie ciekło
    7) rozumiem, że też wymieniasz - po prostu odkręcasz odpowietrznik i delikatnie wciskasz sprzęgło - nic mu nie będzie
    8) uważaj bardzo na śruby mocujące wysprzęglik - łatwo przekręcić gwint, skoro wyciągasz półośki to upewnij się, czy uszczelniacze nie wymagają wymiany - nie są drogie i łatwo się to robi, a skoro półośki to może łożysko podpory półosi? Często się o nim zapomina bo dojście średnie, a też się zużywa.
    9) w sumie nie ma tam nic strasznego, potrzebny będzie przyrząd do centrowania tarczy sprzęgła tylko, skrzynię zdejmiesz sam, do włożenia przyda się pomoc
    Ostatnio edytowane przez lukkison ; 04-10-2017 o 18:05

  4. #3
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    1. to chyba nie chodzi o to, żeby lepiej wskoczyło ale raczej żeby lżej i z mniejszym tarciem chodziło - tak mi się chyba wydaje
    2. myślałem o tym (na chłopski rozum to powinno załatwić sprawę bo będzie tak samo ale nie jestem na 100 % pewien) - czy to znaczyłoby, że nie trzeba później nic ustawiać ?
    3. mam tą książkę również i nic nie znalazłem na ten temat .... no chyba ,że przeoczyłem ale patrzyłem kilka razy
    8. kupiłem dodatkowy klucz dyn. 5-25 Nm . Co do uszczelniaczy półosi i łożyska podpory to ewentualnie mógłbym je wymienić później bo części te chyba nie wymagają demontażu skrzyni
    9. przyrząd do centry też zakupiony
    Dzięki za odpowiedzi.. i czekam na ewentualne następne
    Pzdr

  5. #4
    Mistrz pobocza
    Imię
    Łukasz
    Model
    MKII
    Silnik
    2.5 170 KM
    Opis
    Mondeo II '99 V6
    Od
    03 Dec 2007
    Mieszka w
    Nowy Dwór Mazowiecki
    1) Ale gdzie tam ma być tarcie? To się po prostu kręci, nie rusza się w płaszczyźnie
    2) Jak zamontujesz tak samo, to co tam ustawiać? Swoją drogą to nie jestem nawet pewien czy koło zamachowe współpracuje z jakimś czujnikiem...
    3) Bo to jest w dziwnym miejscu - nie przy opisie jak co zrobić, tylko na początku albo na końcu rozdziału - są momenty wszystkich śrub
    8) Nie wymagają, ale duuuużo łatwiej jak masz ją na stole

  6. #5
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    5. czy do wyjęcia półosi trzeba odłączać końcówkę drążka kierowaniczego ?
    nie trzeba, wyjmujesz sworzeń wahacza z zwrotnicy, przekrzywiasz tak ze oska prawie sama wyskoczy.

    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    2. czy wymieniać przy okazji uszczelniacze wału
    albo nie wymienisz i będzie sucho aż do złomowania
    albo nie wymienisz i zaraz zacznie cieknąć
    albo wymienisz i bedzie dobrze
    albo wymienisz i zacznie cieknac

    ja u siebie wymieniłem, ale u mnie ciekł, więc nie było gadania tylko trzeba było wymienić.
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    6.uszczelka miski olejowej (będę ją też wymieniał) - czy trzeba przed złożeniem smarować ją olejem ?
    uwazam nawet, że nie powinno się smarować olejem. możesz dodać pasty/silikonu do uszczelki albo złożyć na hermetyk (chyba najpewniejsza opcja).
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    był: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG Zenit, sedan

  7. #6
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    1. a czy po wielowpółście nie porusza się tarcza sprzęgła jak pracują sprężyny (słoneczko) docisku gdy naciskasz pedał sprzęgła ?
    2. gdzieś , kiedyś czytałem ale szczerze mówiąc "nie wiem w którym kościele biją dzwony" więc może to w tym modelu bajka - mam taką nadzieję bo wolałbym nic nie ustawiać
    3. momenty są na początkach każdego rozdziału - ale dobra spróbuję przestudiować kolejny raz
    .... to do "lukkison"

    ---------- Post added at 23:03 ---------- Previous post was at 22:58 ----------

    Cytat Zamieszczone przez splitu Zobacz posta
    nie trzeba, wyjmujesz sworzeń wahacza z zwrotnicy, przekrzywiasz tak ze oska prawie sama wyskoczy.
    dzięki

    Cytat Zamieszczone przez splitu Zobacz posta
    złożyć na hermetyk (chyba najpewniejsza opcja).
    może i głupie pytanie ale co to znaczy ?
    Ostatnio edytowane przez Marek44 ; 04-10-2017 o 23:00

  8. #7
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    może i głupie pytanie ale co to znaczy ?
    http://www.loctite.pl/wyszukaj-produ...=8802626535425
    składasz na takie coś
    żadne uszczelki nie są potrzebne.
    zasysa tak że nie ma mowy że kiedykolwiek zacznie przepuszczać.
    szybko trzyma - po godzinie śmiało można jechać.
    minusem jest cena, ale ja tak wolę składać niż na uszczelki/silikony.
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    był: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG Zenit, sedan

  9. #8
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    pkt. 3. znalazłem tj. 110-112 Nm
    pkt.1. pastę na wielowypust koniecznie - molibdenową.
    Czy na wałek (tam gdzie chodzi) wysprzęglik też dać trochę ?

    Czy macie jakiś pomysł na zablokowanie koła zamachowego (bez kupowania przyrządu) ?

  10. #9
    Pochłaniacz prostych
    Model
    Inny
    Silnik
    Inny
    Od
    11 Aug 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Gdzieś tam "wciskają" śrubokręt...
    Ale najlepsza/najwygodniejsza jest blokada - wstawiasz ją w miejsce wykręconego rozrusznika i wszystko masz do bólu stabilne, a nie kosztuje wiele.
    Andrzej

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    kosztuje , kosztuje ... ok.60.-
    .... pomyślałem, że włożę jakiś płaskownik miedzy dwa łby śrub (jest ich tam sześć) ... będę go trzymał .... a drugą ręką będę odkręcał (popuszczał) trzecią... potem analogicznie przekładając płaskownik na kolejne ... itd.
    Mogło by być ?

  12. #11
    Pochłaniacz prostych
    Model
    Inny
    Silnik
    Inny
    Od
    11 Aug 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Wiesz, są różne sposoby do przejścia danego problemu "na skróty".
    Może i to co opisujesz się sprawdzi, musisz spróbować.
    Inna sprawa, że ja podałem najlepsze rozwiązanie.
    Co do blokady ja swego czasu kupowałem komplet czyli blokadę na koło zamachowe, blokadę/y wkręcane w blok + płaskownik i nie kojarzę żeby ten cały kpl. kosztował więcej niż wspomniałeś.
    Wg. mnie cena adekwatna do urządzenia, no ale Tobie może nie odpowiadać....
    Andrzej

  13. #12
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    w ilu miejscach i mniej więcej gdzie (bo nie wiem czy wszystkie namierzyłem) jest mocowany przewód hydrauliczny wspomagania do sanek ?
    Pilne !!! ... proszę o pomoc

  14. #13
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    odkręciłem wszystkie
    Ostatnio edytowane przez Marek44 ; 13-10-2017 o 22:06

Podobne wątki

  1. [MkIII] Wymiana sprzęgła a może sprzęgła z dwumasą w benzynie
    By inteligent in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 13:06
  2. [MkII] Wymiana sprzęgła co i jak
    By karek in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-04-2012, 17:03
  3. Wymiana sprzęgła
    By waszka in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-04-2011, 14:06
  4. [MkII] Wymiana sprzęgła
    By kuciu007 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-02-2008, 13:02
  5. [MkII] Wymiana sprzęgła
    By robak in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 17-10-2007, 22:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów