+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    Gold X po flocie....
    Od
    20 May 2015
    Mieszka w
    Łódź

    Question Sony 6CD montaż + polerowanie palnelu + wyjście na suba

    Hej.

    Za dość rozsądną cenę stałem się posiadaczem SONY 6CD z kodem. Plastikowy panel przedni nosi 2 głębsze rysy, ale do tego ma jakiś delikatny zaciek i cała masę drobnych od czyszczenia, co daje efekt zmatowienia. Chciałbym ten plastik spolerować. Czy ktoś coś takiego robił?

    Kolejna sprawa to sterowanie subwooferem. Czy menu radia daje możliwość sterowania poziomem sygnału na SUBa? Widziałem w opisach do tej lub bardzo podobnej jednostki, że w złączach B i C jest sporo sygnałów, których nie znam. Czy możecie mi rozpisać co jest czym? W szczególności interesują mnie piny opisane boldem. Poza tym w klasycznym złączu ISO jest kabelek do sterowania anteną (wzbudzeniem wzmaka - u mnie nie było seryjnego).

    W przypadku braku wyjścia na SUB i jego sterowania z menu będę musiał wyciągnąć z płytki 2 wyjścia z przedwzmacniacza tylnych głośników i z nich puścić RCA na wzmak.



    Kod:
    Connector A (Speakers & Power)
    
    Pin 1 – Rear Right +
    Pin 2 – Front Right +
    Pin 3 – Front Left +
    Pin 4 – Rear Left +
    Pin 5 – Rear Right  –
    Pin 6 – Front Right –
    Pin 7 – Front Left –
    Pin 8 – Rear Left –
    Pin 9 – CAN Bus +
    Pin 10 – CAN Bus –
    Pin 11 – Keycode Ground
    Pin 12 – Ground
    Pin 13 – Alarm Sensor
    Pin 14 – Illumination
    Pin 15 – Battery 12v + (Permanent Live)
    Pin 16 – 12v Ignition Live
    
     Connector B (Aux 1)
    
    Pin 1 – Mono +
    Pin 2 – Sw A +
    Pin 3 – Aux In Left +
    Pin 4 – Aux In Right +
    Pin 5 – PTA
    Pin 6 – SWC (Steering Wheel Control)
    Pin 7 – Mono –
    Pin 8 – SWC Ground
    Pin 9 – Aux In Left –
    Pin 10 – Aux In Right –
    Pin 11 – Reverse Sensor Signal
    Pin 12 – AVC (Speed Control Volume)
    
    Connector C (Aux 1)
    
    Pin 1 – RSE Left +
    Pin 2 – RSE Right +
    Pin 3 – Mono 2 +
    Pin 4 – Sub Woofer +
    Pin 5 – Aux 2 Left
    Pin 6 – Audio Ground
    
    
    Pin 7 – RSE Left –
    Pin 8 – RSE Right –
    Pin 9 – Mono 2 –
    Pin 10 – Sub Woofer –
    Pin 11 – Aux 2 Right
    Pin 12 – Mic
    Z góry dzięki.
    Ostatnio edytowane przez xlar ; 15-12-2017 o 20:24

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    Gold X po flocie....
    Od
    20 May 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Widzę, że z tematu może zrobić się poradnik.
    To mamy kolejny krok na przód dla potomnych. Rozebrałem radio na pojedyncze duże elementy składowe. Nas interesują dwa scalaki przymocowane do radiatora. Teraz to co jest bardzo ważne. Są to układy:
    - NXP 70966FB
    - NXP 70072AB
    Pierwszy z nich stanowi zasilacz stabilizowany z wyjściami o różnym prądzie i napięciu, do zasilenia zmieniarki/napędu, radia, wzmacniacza czy szyny CAN. Dostępność jakichkolwiek datasheet dla niego jest znikoma, ale jego odpowiednikiem według rosyjskiego forum jest układ philipsa TDA3683J
    Odpowiednikiem drugiego jest również układ philipsa TDA8571J, czyli dedykowany do samochodów układ końcówki mocy 4x40W. W obu przypadkach dokumentacja techniczna jest dużo łatwiej dostępna.

    Jeśli chcemy wyprowadzić line out z naszego radia to są dwie możliwości lutowania. Pierwsza zakłada, że wlutujemy się przed 4 kondensatorami znajdującymi się przed naszym salakiem do pól montażu powierzchniowego. Druga to lutowanie 5 przewodów do 5 środkowych nóżek naszego scalaka od wzmacniacza. W każdy przypadku należy odizolować możliwość przepuszczania składowej stałej poprzez zastosowanie na każdej linii sygnałowej (4 kanały) kondensatora 470nF (tylko nie elektrolit). W moim odczuciu bezpieczniejszy wariant to lutowanie do nóżek uważając na możliwość przegrzania układu TDA. Co prawda sensowniej wydaje mi się jednak lutować przed kondensatorami, ale jest to sprawa trudniejsza. W moim clio lutowałem się do nóżek układu i wszystko działa. Co będzie w fordzie, zobaczę na dniach.
    Do lutowania proponuję zastosować taśmę z przewodami i wszystko wyprowadzić otworem albo pod radiatorem, albo dla ambitnych pod kostką przyłączeniową radia.
    Sam demontaż radia jest prosty, ale warto zrobić parę fotek, żeby wiedzieć które śrubki gdzie potem wkręcić i które taśmy jak wpinać.

    Co do sygnałów w kostkach. Dokumentacja forda twierdzi, że sygnały RSE, to sygnały przednich głośników centralnych. Złącza subwoofer niestety nie rozpracowałem, ale może być to oryginalny line out na fordowski wzmacniacz, czyli sygnał liniowy (wada, to najprawdopodobniej brak sterowania mocą subwoofera oddzielnie - nie sprawdzone).
    AUX 1 i AUX2 to najprawdopodobniej opcja do podpięcia zewnętrznej zmieniarki lub BT audio do transmisji muzyki, natomiast mono może być wykorzystywane do modułu BT do rozmów.

    Moje rozwiązanie ma jedną wadę. Moc suba w stosunku do głośników podpiętych do radia będzie sterowana balansem miedzy przodem, a tyłem auta. Z tyłu raczej nikt nie jeździ, więc akurat dla mnie to nie problem.

    Na razie tyle. Fotki zrobię przy okazji pracy z lutownicą.

  4. #3
    Zarząd Awatar sisio
    Imię
    Krzysiek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.5T 220 KM
    Opis
    kombi
    Od
    26 Feb 2010
    Mieszka w
    Dębe Wielkie
    Świetny opis czyekamy na fotki

    U siebie też mam wyprowadzone RCA na 4 kanały przez kondensator, ale zlecałem to elektronikowi. Przyznam, że niestaty nie sprawdzałem jeszcze czy to działa, bo projekt zablokował troche brak czasu na podpięcie wszystkich klocków.

    Odnośnie polerowania piano black, to jest niestety praca badzo niewdzięczna. Widać na tym każdą ryskę. Ja to zrobiłem tak:
    - rozebranie radia i wyjęcie panelu przedniego
    - jak już jest na wierzchy czymś grubym wyrówać powierzchnię, może być nawet papier wodny
    - potem coraz drobniejszym az do 2500
    na koniec uzylem pasty do polerowania wyświetlaczy telefonów.

    Nie jest idealnie, ale akceptowalnie dla mnie. Przynajmniej nie ma grubych rys, niestety koliste ślady po polerce są widoczne "pod słońce". Jak się Plaka lub lepiej wosku nałoży to jest zdecydowanie lepiej.
    "The faster you go, the shorter you are" A. Einstein
    Było MK3 2.0 kombi - jest MK4 2.5T'eż kombi

  5. #4
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    Gold X po flocie....
    Od
    20 May 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Mi chodzi o polerkę części przeźroczystej.... Dokładnie o ten wewnętrzny czarny panel z napisem SONY i 8mioma przyciskami.

    Samo lutowanie jest bardo proste.
    Zrobiłem pierwszą wersję płytki, ale teraz wykonałbym ją zupełnie inaczej. Zamiast płytki uniwersalnej użyłbym całej pokrytej miedzią. Nawiercił otwory i wyrysował ścieżki, a potem wytrawił. Ta wyszła kiepsko, bo rozwiercałem pola lutownicze.
    Lutowanie do pinów układu TDA jak już miałem rozpracowany wzmacniacz, to w ogóle łatwizna. Wystarczyło kupić sobie taśmę / złączki goldpin + szynę goldpin, płytkę uniwersalną bez połączeń (same pola) i 4 gniazda RCA do montażu na PCB.
    Dlaczego polerka?



    Efekt pasty do LCD + dremel z małym miękkim krążkiem + 25 minut:


    Interesuje nas układ wzmacniacza, czyli bliżej złącz radia:


    Lutowanie od spodu main PCB


    Odłączana płytka z wyprowadzeniami na wzmacniacz




    Złączki do goldpinów




    Na koniec dowód, że testowałem i nawet działa:



    Jak ktoś w Łodzi się boi to wykonać - mogę zrobić za ~100zł w wersji na kabelku, bo trawiona płytka to dodatkowe koszty.
    Ostatnio edytowane przez xlar ; 15-12-2017 o 22:12

  6. #5
    Zarząd Awatar sisio
    Imię
    Krzysiek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.5T 220 KM
    Opis
    kombi
    Od
    26 Feb 2010
    Mieszka w
    Dębe Wielkie
    Cytat Zamieszczone przez xlar Zobacz posta
    Mi chodzi o polerkę części przeźroczystej.... Dokładnie o ten wewnętrzny czarny panel z napisem SONY i 8mioma przyciskami.
    Dokładnie o tym pisałem, to się da rozebrać tak, że żadne przyciski nie przeszkadzają w polerce. Minus to, że te grafiki na dole też spolerujesz
    "The faster you go, the shorter you are" A. Einstein
    Było MK3 2.0 kombi - jest MK4 2.5T'eż kombi

  7. #6
    Kursant
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Opis
    Gold X po flocie....
    Od
    20 May 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Napis o zmieniarce troszke sie spolerował. Generalnie nawet panelu z przyciskami nie odkręcałem. Przycisków też nie wyjąłem. Przeszło mi przez chwilę przez głowę, żeby to rozebrać i wyczyścić, ale dałem spobie spokój. Po prostu przemyłem spirytusem.
    Teraz pozostaje rozwiązanie sygnału sterowaniem załączania wzmacniacza. Ford nie podaje sygnału sterowania anteną, jak ma to miejsce w klasycznej kostce ISO. Pomyślałem, że ze względu na nikły pobór prądu na pinie sterującym wzmacniacza można wykorzystać sygnał +12 po stacyjce, który włącza nam radio. Ja prawdopodobnie tak zrobię, przy czym w obwód dam szeregowo bezpiecznik 5A i dodatkowy włącznik, który pozwoli mi ręcznie decydować kiedy wzmacniacz ma zapiąć suba do pracy. Kable polecą lewym progiem, a dodatkowy przełącznik powędruje do schowka za lewym kolanem kierowcy (tam gdzie jest złacze diagnostyczne). Myślałem też o układzie na NE555, który będzie włączał wzmacniacz jakieś 30 - 45 sekund po zapłonie, tak aby dać akumulatorowi czas na podgrzanie świec zimą i odpalenie auta.

Podobne wątki

  1. [All] położenie suba
    By Linarr in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-08-2015, 14:44
  2. [MkIII] Pytanie o przeróbkę suba
    By kreml73 in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28-07-2011, 23:34
  3. [All] Jaki wzmacniacz pod suba?
    By lemar in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-06-2011, 12:13
  4. [MkIII] Czy Radio Sony z MP3 do Mondeo ma wyjście na wzmacni
    By KrisSz in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-03-2007, 23:52
  5. [MkI] montaż radyjka sony
    By 3kwojcik in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-05-2006, 06:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów