+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    Zielony listek Awatar zippy
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    Ford Mondeo 2.0 TDCi 115km FL 2003
    Od
    23 May 2012
    Mieszka w
    Dêbica

    Uk³ad zasilaj±cy rejestrator jazdy po³±czony z czujnikiem wstrz±sowym.

    Uk³ad zasilaj±cy rejestrator jazdy po³±czony z czujnikiem wstrz±sowym.
    Inspiracj± do skonstruowania tego uk³adu by³y moje ostatnie perypetie ze st³uczk± na parkingu pod centrum handlowym. Pod moj± nieobecno¶æ, kto¶ podczas parkowania zdewastowa³ mój przedni zderzak. Na szczê¶cie moje auto by³o w zasiêgu kamery z monitoringu. Aby siê zabezpieczyæ przed takimi sytuacjami w miejscach gdzie nie ma monitoringu, postanowi³em doposa¿yæ mój rejestrator w czujnik wstrz±sowy, który za³±czy nagrywanie w momencie kolizji (a nawet zwyk³ego otarcia).

    Wracaj±c do tematu, poni¿ej lista potrzebnych rzeczy:
    - rejestrator z ³adowark± (rzecz oczywista)
    - czujnik wstrz±sowy – np. który¶ z tych https://allegro.pl/kategoria/zabezpi...p-aut-1-4-0328
    - modu³ przeka¼nika czasowego programowalnego np. ten http://allegro.pl/przekaznik-czasowy...hiwum_allegro&
    - opcjonalnie przeka¼nik za³±czaj±cy zasilanie z zw³ok± czasow± np. taki http://allegro.pl/modul-czasowy-ne55...076917886.html
    - dioda prostownicza (ja gdzie¶ znalaz³em o mocy 3W, mo¿e byæ mniejsza)
    - gniazdo zapalniczki (do kupienia w sklepach moto za 10z³)
    - kilkadziesi±t centymetrów przewodów o ró¿nych kolorach
    Ca³o¶æ montujemy zgodnie z poni¿szym schematem. Zasilanie rejestratora podpinamy do zakupionego gniazda zapalniczki, tak aby nie rozbieraæ oryginalnej ³adowarki.

    zasilanie_rejestratora.png

    Na schemacie jest pod³±czony przeka¼nik z zw³ok± czasow±. Jest to zabezpieczenie w³±czenia rejestratora przed odpaleniem samochodu. Mam silnik TDCI i podczas ujemnych temperatur jest du¿y spadek napiêcia na kablu zasilaj±cym rejestrator (ten od stacyjki) co powoduje w³±czenie rejestratora, jego wy³±czenie podczas rozruchu po czym ponownie siê w³±cza. Przeka¼nik mam ustawiony na 5s i rejestrator daje czas na odpalenie samochodu. Je¶li kto¶ tego nie potrzebuje to mo¿na to usun±æ a kabel z stacyjki bezpo¶rednio pod diodê zenera.
    Modu³ przeka¼nika czasowego programujemy na Tryb P1.2. Instrukcja programowania jest zawarta w instrukcji do modu³u. Mo¿na o zaprogramowaæ do praktycznie dowolny czas nagrywania (ja ustawi³em 5min).
    Dzia³anie uk³adu.
    Czu³o¶æ czujnika wstrz±sowego mo¿na dowolnie regulowaæ. Mo¿e reagowaæ na ka¿de mu¶niêcie ale te¿ dopiero na mocniejsze uderzenie. Ustawienie wg. uznania. Po otrzymaniu sygna³u z czujnika jest za³±czany uk³ad przeka¼nika czasowego, który podtrzymuje zasilanie rejestratora przed okre¶lony podczas programowania czas. Za³±czenie zasilania rejestratora odbywa siê równie¿ tradycyjnie poprzez przekrêcenie kluczyka w stacyjce.
    W trakcie testów wynik³y jeszcze dwa tematy, które dla mnie osobi¶cie s± na plus. Przy czu³o¶ci dobranej tak aby rejestrator w³±cza³ siê nawet na lekkie uderzenia, w³±czy siê on równie¿ przy zamykaniu drzwi. Czyli wsiadam do auta i jeszcze zanim w³o¿ê klucz do stacyjki to rejestrator ju¿ nagrywa. To samo jest po zgaszeniu silnika. Z racji tego, ¿e podczas jazdy ci±gle wystêpuj± drgania, to uk³ad czasowy równie¿ pracuje, czego efektem jest jeszcze 5 minutowy zapis po opuszczeniu samochodu.
    Je¶li co¶ jest niejasne to proszê pytaæ w temacie b±d¼ na PW.
    Ostatnio edytowane przez zippy ; 29-04-2018 o 13:15

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

Podobne w±tki

  1. [MkIII] Uk³ad ¶wiate³ do jazdy dziennej DRL
    By scarylukas in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 259
    Ostatni post / autor: 20-08-2017, 23:56
  2. [MkIII] Przewód zasilaj±cy uk³ad wspomagania
    By Alien in forum Podwozie, zawieszenie, napêd i wydech
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-09-2012, 20:50
  3. [MkIII] uk³ad stabilizacji toru jazdy (ESP)
    By joanna.s in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-10-2011, 19:42
  4. [MkIII] Ma kto¶ telefon po³±czony z tym
    By rc23 in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-11-2009, 22:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów