+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Zielony listek Awatar pink25
    Imię
    Rafał
    Model
    MK4 2010 kombi Titanium Convers
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    31 May 2005
    Mieszka w
    Wa-wa

    Mondeo MK4 nie zapala Brak wysterowania przekaźnika rozrusznika

    Witam
    Mam taki problem.
    pacjent Mondeo MK 4 kombi , 2.0 tdci, 2010 rok, 240 tys przebiegu, nie bity.
    Silnik przeprogramowany 4 lata temu z 140 na 170 KM.
    Mam system odpalania z przycisku. Convers +.

    Jak dotad wszytko było OK. Żadnych bledów.

    3 dni temu normalnie po jedzie zostawiłem w garazu.
    3 godziny później wsiadam, wciskam sprzęgło, przycisk rozruchu i wszystko się normalnie na panaleu rozswietla ale żadnej reakcji rozrusznika. Nie zapala.

    Z kolega sprawdziliśmy i jak dotad ustaliliśmy:
    a) rozrusznik jest sprawny. Mozna wysterować rozrusznik z przekaźnika w komorze silnika na lewym nadkolu i samochód zapala normalnie wtedy.

    Dalej...
    Ustaliliśmy, ze cewka przekaźnika rozrusznika w czasie naciśnięcia przycisku "start" sterowana jest przez 2 sygnały : zarówno sygnał podawany na cewkę (-) jak i plus na tą cewkę przekaźnika. Normalnie gdy nie uruchamiamy procedury odpalania to zarówno na plusie i minusie cewki przekażnika nie ma żadnego sygnału.

    a) Minus na cewce pojawia się gdy wciśniemy przycisk sprzęgła. Automatycznie ten sygnał ginie gdy silnik już odpali (nawet gdy ponownie wciśniemy sprzęło juz nie pojawi się gdy silnik pracuje).

    Ten sygnał u mnie działa całkowicie prawidłowo czyli w czasie zapalania pojawia się minus na cewce i ginie gdy już silnik zapali.

    b) Plus na cewce przekażnika powinien pojawić sie gdy wciśniemy przycisk "start" czyli sygnał (+) jakos pochodzi z komputera/elektroniki po naciśnięciu "start"

    Niestety ten sygnał plus (+) na cewce u mnie nie pojawia się !!! .

    Aby móc zapalić samochód to teraz na stale podalem sygnał plus (z akumulatora) na ten styk cewki i samochod zapala po wcisnieciu sprzegła ! (wczesniej oczywiscie klawiszem start uruchamiam cały zaplon i kontrolki wyświetlacza tez "uruchamiam").

    Czyli nie mam sterowania przekażnika plusem po wciśnieciu klawisza "start"

    Skrzynki bezpieczników nie rozbieralem aby obejrzeć pod spodem jak wyglada styk cewki przekażnika (plus). Bezpieczniki w komorze silnika jak i kabinie wyglądają na OK.

    Sprawa jest jeszcze bardziej dziwna bo jednocześnie z brakiem zapalania pojawiły się inne pomniejsze usterki:

    - nie mogę włączyć świateł długich. W żaden sposób nie reagują . Czy próbuje na stale włączyć zwignią czy tez tylko mignąć.
    - Przestała działać dmuchawa kabiny/wentylator. Mogę sterowac elektroniką wentylatora i widac na wyświetlaczu jak przybywa kreseczek od szybkości ale wiania wogóle nie ma.

    - Dzwinie zachowuja sie tez swiatła krótkie.
    Od razu zapalają sie po wciśnięciu zapłonu niezależnie czy pokretło awiateł jest na OFF, postojowe, czy ktotkie. Nie mam mozliwości ich zgasic. Swieca się cały czas.
    Jedyny moment gdy gasna to moment zapalania , gdy wcisne klawisz start a następnie sprzegło.
    Wtedy wydaje mi sie że samochód/komputer wykonuje procedure zapalania bo przez jakieś 15 sekund (cały czas wcisniety klawisz sprzegła) sa zgaszone a potem po 15 sekundach się zapalają automatycznie a silnik nie zapala.

    Dodatkowo właśnie zauważyłem, że żadna funkcja nie działa z panelu z lewej strony kierownicy- dokładnie NIC. Żadem halogen, regulacja świateł poziomu, pokrętło wyboru świateł. NIC. Kompletnie samochód na to nie reaguje.


    Nie mam teraz żadnych problem z kluczykiem - 0 bledu. Mam 2 komplety kluczyków i sprawdzałem na dwóch i to samo. Kluczyk tez wkładałem w gniazdo przy kierownicy. Nie pomaga.
    Akumulator 100 % sprawny, doładowywany był.
    Żadnych błędów z obd2 jeszcze nie czytałem.

    Wszystkie przekaźniki przetasowałem w pudelku bezpieczników komory silnika aby mieć pewniośc że aby to może nie jakiś inny przkaźnik , ktory jest jakos może jest powiązany ze sterowanie przekaźnika rozrusznika.


    Macie jakieś pomysły co może być uszkodzone, rozłączone, rozregulowane ?. Co sprawdzać ?

    Pozdrawiam
    Rafał
    Ostatnio edytowane przez pink25 ; 08-04-2018 o 19:59
    Pozdrawiam
    Pink25

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Tu masz opis identycznej usterki-niestety rozwiązania brak.
    Ostatnio edytowane przez Stasio1948 ; 09-04-2018 o 06:58



  4. #3
    Zielony listek Awatar pink25
    Imię
    Rafał
    Model
    MK4 2010 kombi Titanium Convers
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    31 May 2005
    Mieszka w
    Wa-wa
    Cytat Zamieszczone przez Stasio1948 Zobacz posta
    Tu masz opis identycznej usterki-niestety rozwiązania brak.
    sorki, ale nie widze wklejonego linku
    Pozdrawiam
    Pink25

  5. #4
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Cytat Zamieszczone przez pink25 Zobacz posta
    sorki, ale nie widze wklejonego linku
    Tu



  6. #5
    Niedzielny kierowca Awatar Daniel_82
    Imię
    Daniel
    Model
    MKIV
    Silnik
    1.6 EcoBoost 160 KM
    Opis
    Mondeo MKIV 1,6 Ecoboost
    Od
    02 Aug 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Kolego do przejrzenia instalacja jak w linku. W szczególności okolice lewych drzwi.
    https://ford.7zap.com/pl/car/39/code...6/15851/69334/
    Tanio - Szybko - Dobrze. Wybierz dwa z trzech. Było MDO II 1,6 16V Gołas;MDO II 1,8 16V GHIA. Jest MK IV 1,6 EcoBoost


  7. #6
    Zielony listek Awatar pink25
    Imię
    Rafał
    Model
    MK4 2010 kombi Titanium Convers
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    31 May 2005
    Mieszka w
    Wa-wa
    dziękuję Panowie za tropy.

    Terz wydaje mi się że musze odszukać i zbadać tor od początku do konieca sygnału (+) , który podaje komputer (chyba) po naciśnęciu klawisza Start do punktu styku w przekaźniku rozrusznika (plus na cewce przekażnika).
    Za chilerę nie wiem gdzie dotykać lapką, kontrolką, miernikiem...
    Na początek chyba najlepiej zbadać punkt startowy sygnału czy wogóle komputer wogóle wystawua sygnał i czy jest prawidłowy.

    Byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowudzi gdzie szukać, na jakich kostkach, pinach sprawdzać... Instrukcje obrazkowe zdęciowe mile widziane

    ---------- Post added at 11:33 ---------- Previous post was at 11:10 ----------

    znalazłem identyczny problem bo problem "główny" i poboczne (brak dmuchawy, świateł długich) są identyczne !!!
    Odpowiedz w temacie to : "Wszystkiemu winne było kilka luźnych styków w kostce wiązki przechodzącej pod maskę, przy prawej nodze pasażera"

    Ciekawe o co dokładnie chodzi , o jakie kabelki- niekontakt...

    Idąc tym tropem mało prawdopodobne aby kilka kabelkóew na raz sie odłczyło/zgniło/wysunęło.
    Biorąc pod uwage że jakis niekontakt kabelka powoduje niedziałanie doklanie plusa przekażnika rozrusznika, niedziałanie dmuchawy, świateł drogowych (a właściwie całego panelu świateł) to mądra głowa znająca forda powinna chyba już teoretycznie odpowiedzieć jaki to kabelek/linia....

    Powiem dalej na przykłądzie mojego mondeo. Zdjąłem pół roku tą tapicerkową osłonę skrzynki bezpieczników z przodu fotela pasażera. Powód > Mam bardzo ruchomego nastolatka, który ciagle pakował tam kopytka i mi to zrzucał . To zdjąłem i do bagażnika . Czyli teraz mamy taką gołą plastikową deską od góry pokrytą masą przyłącz, elektroniki, bezpieczników. Chyba od dołu deski nic nie ma, aby teraz mógł to buciorami poszarpać, zewrzeć, ale cholera wie. Musze obejrzeć teraz to pod tym kątem.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2654161.html#16064650







    ---------- Post added at 13:03 ---------- Previous post was at 11:33 ----------

    HURRRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!
    Problem rozwiązałem !!! ))

    Jednak warto czasami podedukować zamiast z młotkiem lecieć

    Zepsuł to jednak mój ruchliwy syn lat 14 ! .
    W feralny dzień awari jechał ze mną i był na siedzeniu pasażera gdy ostatni raz zapalił samochód i gdy nie chciał zapalić 4 godziny póżniej.

    Przy prawej nodze pasażera na wysokości deski bezpieczników na ściance samochodu jest duże niebieskie złącze kabli. Zapięcie złącza dziala w ten sposób iż umiejętnie kompniecie nogą od siebie w kierunku przodu samochodu powoduje rozpięcie tego złącza (rozpina się lekko a nie rozuwa także jest to mało widoczne). Złącze spiąłem i samochód się naprawił .

    Dziękuję wszytskim za tropy bo każdy jakoś się przyczynił w moim myśleniu i dedukcji. Jesteście GIT ludzie !.

    Pozdrawiam
    Rafał

    ---------- Post added at 14:59 ---------- Previous post was at 13:03 ----------

    idac za ciosem to mam jeszcze jedno pytanie.
    Rozpinajac tak instalację w bezpeicznikach, przzekażnikach (często na włączonym zapłonie) włączyłem niestety kontrolke poduszek, która cały czas się teraz świeci.
    Czy sam dam radę skasowac błąd ?. Gdzieś mam dwa proste interfejsy obd2 na kablu USB i jeden po blutooth.
    Dam tym rade skasować błąd i jakim programem/programami ?
    Ostatnio edytowane przez pink25 ; 09-04-2018 o 12:12
    Pozdrawiam
    Pink25

  8. #7
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez pink25 Zobacz posta
    jakim programem/programami ?
    forscan spróbuj
    http://www.forscan.org/

    Tylko że z poduchami jest podobnie jak z ABS-em, jeśli wszystko wróciło no normy,nie ma przerwy obwodu no i tym bardziej uszkodzonego elementu danego układu, to błąd sam powinien zgasnąć.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  9. #8
    Zielony listek Awatar pink25
    Imię
    Rafał
    Model
    MK4 2010 kombi Titanium Convers
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    31 May 2005
    Mieszka w
    Wa-wa
    Faktycznie po wpięciu złącza przewodów poprawnie kontrolka poduszek zgasła sama. Dziekuję.
    Pozdrawiam
    Pink25

Podobne wątki

  1. [MkII] Brak reakcji rozrusznika
    By zdzichu558 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-12-2014, 13:02
  2. [MkII] Brak reakcji rozrusznika po przekręceniu kluczyka.
    By cookie24pol in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-01-2013, 15:57
  3. [TD MkI] co się stało?? stuki rozrusznika i stuki przekaźnika
    By Jarek92 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-10-2012, 20:29
  4. [TDDi MKIII] drganie podciśnienia wysterowania turbo
    By tabaluga in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26-05-2012, 11:30
  5. [MkI] brak przekaźnika od klaksona i od długich ?
    By GrekuPL in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-07-2009, 22:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów