+ Odpowiedz w tym w±tku
Poka¿ wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    28 Oct 2017
    Mieszka w
    Sosnowiec

    T³usty p³yn na sprzêgle i dwumasie

    ¦wie¿o po wymianie sprzêg³a i dwumasy u polecanego tutaj na forum u¿ytkownika Klebera, zaczê³o mi co¶ chrobotaæ przy niskich obrotach (1000-1200) przy ruszaniu lub przy wolnym poruszaniu siê, po d³u¿szej je¼dzie chrobotanie by³o mniej s³yszalne i rzadziej wystêpowa³o. Mia³em z tym je¼dziæ, a jak siê pogorszy to wtedy szukaæ przyczyny. Je¶li by³oby to wadliwe sprzêg³o to reklamacji producenci podobno nie uznaj±, no trudno. Mechanik kaza³ czekaæ, to czeka³em, no i pogorszy³o siê, chrobot by³ czêstszy, zdarza³o siê, ¿e te¿ na luzie. W miêdzyczasie podjecha³em do Klebera przy okazji innej reklamacji, jeden z mechaników u niego w warsztacie spojrza³ mi pod auto i mówi³, ¿eby wymieniæ olej w skrzyni biegów, mia³em wra¿enie, ¿e co¶ jest nie tak. Tutaj na forum jak pyta³em o chrobot to te¿ dosta³em odpowiedzi, ¿e po wymianie ¿adnego chrobotu byæ nie powinno, przed wymian± sprzêg³a nie by³o, to po wymianie te¿ powinna byæ cisza.
    Odda³em auto do mechanika (innego, bo bli¿ej), podejrzewa³ wysprzêglik jak us³ysza³ chrobot. Dzisiaj rozebra³ auto i okaza³o siê, ¿e jest wiêcej problemów.
    Na powierzchni ko³a dwumasowego, tarczy sprzêg³a i docisku jest co¶ mokrego, t³ustego. Skrzynia sprawdzona i jest nierozszczelniona. Jest zapocona, ale tak ju¿ jest od kilku miesiêcy odk±d mam auto i nic z³ego mechanik nie widzia³. Na tarczy sprzêg³owej s± ¶lady podtarcia, na dwumasie i docisku ¶lady przegrzania zwi±zane z po¶lizgiem. Pracowa³o na t³usto i dochodzi³o do u¶lizgu. Dwumas wytwarza takie ró¿ne d¼wiêki teraz.
    Mechanik poda³ dwie mo¿liwe przyczyny:

    1. Przy monta¿u wa³a sprzêg³owego, mechanicy smaruj± wa³, ¿eby skrzynia wesz³a do sprzêg³a. Zbyt du¿e nasmarowanie skutkuje, ¿e smar zostanie bezw³adno¶ciowo rozrzucony po sprzêgle. Mówi³, ¿e sam smaruje, ale u¿ywa bardzo minimalnie, ¿eby nie by³o takiej sytuacji jak ja mam. Wiêc pierwsza opcja to mechanik przesmarowa³ i st±d do wymiany jest wszystko za prawie 3 tys. z³

    2. Na wysprzêgliku jest dziwny luz. Mo¿e pu¶ci³ p³yn hydrauliczny z wysprzêglika i da³ podobny efekt.

    Mechanik nie widzia³, ¿eby gdzie¶ ciek³o, ¿eby gdzie¶ co¶ by³o nie tak. Nie jest w stanie dok³adnie mi powiedzieæ czy to np. smar z przesmarowania czy p³yn z wysprzêglika. Poda³ dwie mo¿liwe przyczyny.

    Jak to ustaliæ? Bo bior±c pod uwagê awariê jednak czê¶ci a nie winê mechanika, to jakby by³o wiadomo, ¿e to np. wadliwy wysprzêglik to bym próbowa³ odzyskaæ pieni±dze od producenta wysprzêglika, bo wszystko mam nowe, wymienia³em mo¿e 2 lub 3 miesi±ce temu ca³e sprzêg³o z dwumas±, teraz muszê p³aciæ kolejne kilka tysiêcy tylko dlatego, ¿e co¶ t³ustego dosta³o siê do sprzêg³a. Stare czê¶ci zabiorê do domu. Jakby wys³aæ producentowi wysprzêglik do sprawdzenia i oka¿e siê, ¿e jest dobry, to wina mechanika to jedyna mo¿liwo¶æ? Czy co¶ mokrego mog³o siê wzi±æ jeszcze z jakiej¶ innej czê¶ci?
    Ostatnio edytowane przez Hehe89 ; 24-04-2018 o 16:41

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Poch³aniacz prostych
    Model
    mk3 hatchback 2005
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    10 Jul 2011
    Mieszka w
    Be³chatów
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    jest co¶ mokrego, t³ustego
    nie mo¿na ustaliæ co to jest olej,p³yn,smar?

  4. #3
    Poch³aniacz prostych Awatar splitu
    Imiê
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    2. Na wysprzêgliku jest dziwny luz. Mo¿e pu¶ci³ p³yn hydrauliczny z wysprzêglika i da³ podobny efekt.
    sprawdza³e¶ stan p³ynu hamulcowego po wymianie i w chwili obecnej?
    jak uby³o to masz odpowied¼.
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    jakby by³o wiadomo, ¿e to np. wadliwy wysprzêglik to bym próbowa³ odzyskaæ pieni±dze od producenta wysprzêglika
    producent czê¶ci nie odda pieniêdzy za skutki awarii, odda jedynie za uszkodzon± czê¶æ.
    mozesz próbowaæ uzyskaæ odszkodowanie od producenta na drodze cywilno/prawnej ale zbyt ma³o jest do ugrania ¿eby siê w to bawiæ - chyba ¿e jeste¶ prawnikiem i lubisz wyzwania.
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Mechanik kaza³ czekaæ, to czeka³em, no i pogorszy³o siê, chrobot by³ czêstszy, zdarza³o siê, ¿e te¿ na luzie.
    bardzo niedobra rada.
    nie powinno ignorowaæ siê chrobotu z uk³adu przeniesienia napêdu - tam ma byæ cisza jak makiem zasia³.
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Czy co¶ mokrego mog³o siê wzi±æ jeszcze z jakiej¶ innej czê¶ci?
    moze jeszcze np. uszczelniacz wa³u korbowego pu¶ci³ i la³ olej na tarcze i sta³o siê co siê sta³o.
    mo¿liwo¶ci s± trzy, ale jedynie dwie s± prawdopodobne:
    -rozszczelniony/nieprawid³owo zamontowany wysprzêglik/przewód hamulcowy i uciek³ p³yn - w uk³adzie jest go tak ma³o, ¿e musia³by¶ zauwa¿yæ wyciek je¶li regularnie sprawdzasz p³yny
    -nie wymieniony/¼le wymieniony/uszkodzony uszczelniacz wa³u korbowego, co wi±¿e sie z wyciekiem oleju silnikowego i laniem po tarczy sprzêg³a - trochê ³atwiej przeoczyæ, oleju w silniku jest ok. 6 razy wiêcej ni¿ p³ynu hamulcowego w uk³adzie hamulcowym.
    -praktycznie nieprawdopodobne (a przynajmniej ja siê z tym nie spotka³em) wyciek z skrzyni biegów
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    pierwsza opcja to mechanik przesmarowa³
    wydaje siê najbardziej prawdopodobne s±dz±c po opisie.
    by³: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. s³u¿y³ wiernie
    by³: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. s³u¿y³ wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  5. #4
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    By³ MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Na wysprzêgliku jest dziwny luz. Mo¿e pu¶ci³ p³yn hydrauliczny z wysprzêglika i da³ podobny efekt.
    I to by by³o chyba problemem, bo nie jest rzadko¶ci± ¿e wysprzêgliki trafiaj± siê fabrycznie wadliwe, i faktycznie potrafi± zniszczyæ sprzêg³o. No chyba ¿e przepuszcza uszczelniacz wa³u silnika, no bo nieszczelno¶æ skrzyni na uszczelniaczu z tego co piszesz wykluczona.

    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    mechanicy smaruj± wa³, ¿eby skrzynia wesz³a do sprzêg³a.
    Tylko ile by trza nakitowaæ tego smaru ¿eby go x czasu rozrzuca³o, najczê¶ciej wystarczy przeci±gniêcie po wa³ku zat³uszczon± rêkawic± robocz±.

    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Na powierzchni ko³a dwumasowego, tarczy sprzêg³a i docisku jest co¶ mokrego, t³ustego.
    Nawet zak³adaj±c nadmiar smaru to by go raz rozrzuci³o po jednym dniu, i fakt tarczê mog³oby przypaliæ, ale ten smar by siê wypali³, i po nim nie by³oby mokro, wiêc to raczej nie jest smar.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolno¶æ wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolno¶ci po wypowiedzi.

  6. #5
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    28 Oct 2017
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Ok, zobaczê co mechanik na ¿ywo powie mi o wysprzêgliku. Heh, wysprzêglik grosze kosztuje w porównaniu do ca³ej reszty i przez to co¶ kilka tys mi pójdzie Wysprzêglik szybko siê popsu³ to mo¿liwe, ¿e to on jest windowajc±.
    Uszczelniacz wa³u korbowego - tego jeszcze mi nie sprawdzi³, jedynie wspomnia³em, ¿eby mo¿e przy okazji wymieni³ na wszelki wypadek.
    P³ynu hamulcowego dawno nie sprawdza³em. Olej w silniku - trochê mi go ubywa i te¿ zaczyna mnie to niepokoiæ, bo jestem ¶wie¿o po remoncie silnika. Mo¿e niewiele, bo przejecha³em oko³o 8 tys. km i po³owê bagnetu mam, ale nie wiem czy to nie jest du¿o ¶wie¿o po remoncie, valvoline 5w40) - dlatego wspomnia³em o uszczelniaczu wa³u mechanikowi, tak jako¶ powi±za³o mi siê jedno z drugim, jutro bêdê wiedzia³ czy tam jest wszystko ok.
    Ogólnie nic nigdzie intensywnie nie la³o siê tak, ¿eby by³o widaæ. Zbyt du¿o kilometrów te¿ przejecha³em na tym sprzêgle, mechanik trochê siê zdziwi³. Bo chyba ze 3-5 tys.km zrobi³em.

    Zapytam jutro mechanika czy jest w stanie oceniæ czy wszystko by³o dobrze zamontowane.
    Po ostatniej wymianie sprzêg³a czu³em wibracje w pedale. Jakbym teraz po drugiej wymianie wibracje ust±pi³y to mo¿e to oznaczaæ, ¿e co¶ by³o ¼le zamontowane?

    Gdzie jest uszczelniacz wa³u? Wyciek z tego miejsca da siê zauwa¿yæ? Bo bym sobie to kontrolowa³ na przysz³o¶æ, bo nie chcê trzeci raz wymieniaæ sprzêg³a :/

    Gdzie mogê sprawdziæ czy na sprzêgle mam p³yn czy np. olej silnikowy? Bo jak mój nowy mechanik czego¶ nie zauwa¿y i bêdzie gdzie¶ co¶ ciek³o znowu, to sobie popsujê drugie sprzêg³o. Wola³bym siê upewniæ.
    Ostatnio edytowane przez Hehe89 ; 24-04-2018 o 19:10

  7. #6
    Poch³aniacz prostych Awatar splitu
    Imiê
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Gdzie jest uszczelniacz wa³u?
    jest tam sk±d wychodzi napêd z wa³u korbowego do sprzêg³a
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Wyciek z tego miejsca da siê zauwa¿yæ? Bo bym sobie to kontrolowa³ na przysz³o¶æ, bo nie chcê trzeci raz wymieniaæ sprzêg³a :/
    jak sie ostro leje, to przy pa³owaniu olej leci na naciêciu pomiêdzy skrzyni± a blokiem silnika.
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Gdzie mogê sprawdziæ czy na sprzêgle mam p³yn czy np. olej silnikowy?
    jak nie zrzucisz skrzyni to nie zauwa¿ysz.
    po prostu sprawdzaj wszystkie p³yny eksploatacyjne na czas i bêdziesz wiedzia³ czy co¶ cieknie.
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Olej w silniku - trochê mi go ubywa i te¿ zaczyna mnie to niepokoiæ, bo jestem ¶wie¿o po remoncie silnika. Mo¿e niewiele, bo przejecha³em oko³o 8 tys. km i po³owê bagnetu mam, ale nie wiem czy to nie jest du¿o ¶wie¿o po remoncie, valvoline 5w40)
    pó³ bagnetu to jakie¶ 200-300ml czyli praktycznie nic i raczej nie wp³ynê³o w ¿aden sposób na tarczê sprzêg³a.
    by³: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. s³u¿y³ wiernie
    by³: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. s³u¿y³ wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  8. #7
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    By³ MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Wysprzêglik szybko siê popsu³
    W wawie koledze BS-owi z dnia na dzieñ wysprzêglik psikusa wywin±³, jednego dnia wymiana kompletu: tarcza, docisk, wysprzêglik, a na drugi dzieñ wysprzêglik pu¶ci³. Na szczê¶cie ch³opakom w warsztacie uda³o siê wyczy¶ciæ tarczê sprzêg³a, wiêc nie by³o podwójnego wydatku. Wysprzêglik by³ Luc-a, to by³o kilka lat temu, ale od tego czasu na forum by³o/jest trochê tematów ¿e wysprzêgliki puszczaj±.

    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Jakbym teraz po drugiej wymianie wibracje ust±pi³y to mo¿e to oznaczaæ, ¿e co¶ by³o ¼le zamontowane?
    Wibracji nie powinno byæ, ale trafiaj± siê wadliwe podzespo³y (mo¿e tarcza zwichrowana, docisk niewywa¿ony, czy dwumasa skopsana, tego siê nie da okiem oceniæ), bo za bardzo nie wyobra¿am sobie jak mo¿na ¼le co¶ w sprzêgle z³o¿yæ tak ¿eby wszystko by³o na swoim miejscu, wszystkie ¶ruby skrêcone, i by³y wibracje. Jakby co¶ by³e ¼le za³o¿one (tylko co? ) to by siê nie z³o¿y³o z powrotem skrzyni.
    A nawet jak co¶ cudem ¼le z³o¿one i skrzynia jednak siê da³a skrêciæ, no to sk±d ta mokra ciecz?
    Nawet jakby zasilanie wysprzêglika by³o niedokrêcone to z tego co pamiêtam ono jest po za skrzyni±.

    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Gdzie jest uszczelniacz wa³u?
    Za ko³em zamachowym, bez zdjêcia ko³a nie wypatrzy siê czy nie przepuszcza. Chyba ¿e têgo puszcza ale wtedy i syf jest bardzo mocny i ubytek oleju.
    Nie pamiêtam ile tam miejsca jest miêdzy ko³em zamachowym a obudow±, bo mo¿e da radê jaki¶ wziernik USB wsun±æ i lukn±æ na uszczelniacz bez zrzucania ko³a.

    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Gdzie mogê sprawdziæ czy na sprzêgle mam p³yn czy np. olej silnikowy?
    Jak nie idzie okiem oceniæ co to za p³yn to trza jêzora u¿yæ Olej ma inny smak, p³yn ma inny smak, kto raz spróbowa³ nie pomyli.


    Najbardziej do tego pasuje skopsany wysprzêglik, piszesz ¿e mia³ luz st±d te wibracje, i mo¿e jak go trz±cha³o to uszczelniacz popuszcza³ p³yn.


    To wszystko takie przemy¶lenia na "g³owê" bo nie widz±c co faktycznie tam siê dzieje, jaki jest stan wysprzêglika, uszczelniacza, nie widz±c jak ten mokry wyciek wygl±da, no to nikt Ci nie powie w czym konkretnie by³ problem ¿e Ciê taka sytuacja dopad³a.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolno¶æ wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolno¶ci po wypowiedzi.

  9. #8
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    28 Oct 2017
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Prawdopodobnie winê ponosi wysprzêglik. Takie co¶ metalowe na nim ca³e lata, du¿a gumowa uszczelka by³a nie tam gdzie trzeba, byæ mo¿e to nawet smar ze zwyk³ego ³o¿yska z wysprzêglika, mechanik nie by³ w stanie powiedzieæ. Nie wiem czy odzyskam pieni±dze, ale przynajmniej spróbujê reklamowaæ czê¶ci. Mechanik mówi³, ¿e wszystko by³o prawid³owo zamontowane, sprzêg³o nie by³o jakim¶ chinolem, wiêc winy mechanika prawdopodobnie tu nie by³o. Jedynie ta uszczelka na wysprzêgliku by³a dziwna, bo mechanik mówi³, ¿e nawet na jakim¶ pier¶cieniu nie by³a (dok³adnie nie potrafiê teraz przytoczyæ jego s³ów, tak mniej wiêcej napisa³em) no i to ¿e kawa³ek tego wysprzêglika by³ ca³kowicie lu¼ny i sobie lata³.
    Spróbujê reklamowaæ czê¶ci, byæ mo¿e producent uzna reklamacje, bo 2800 z³ mi posz³o. Musia³em zrezygnowaæ z wymiany amortyzatorów, bo mi brak³o kasy, bo trochê jakiego¶ oleju siê dosta³o na sprzêg³o
    Wadliwy (prawdopodobnie) wysprzêglik by³ z firmy valeo.
    Wysprzêglik da siê popsuæ? Jego awaria mo¿e zale¿eæ od kierowcy?
    Ostatnio edytowane przez Hehe89 ; 25-04-2018 o 20:06

  10. #9
    Poch³aniacz prostych Awatar rajman
    Model
    MkIV
    Silnik
    DW10C+
    Od
    29 Mar 2010
    Mieszka w
    Lublin
    Raczej nie. To zwyk³y element hydrauliczny. Albo wadliwie wykonany albo gumy sparcialy bo by³ stary... ale to by pewnie musia³ mieæ z 10+ lat

  11. #10
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    28 Oct 2017
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Albo wadliwie wykonany albo cos przy monta¿u posz³o nie tak, bo peda³ sprzêg³a mi wibrowa³ przy wciskaniu i podobno moze sie tak zdarzyæ, a naprawde to nie wiem czy na pewno czy nic nie ma prawa drgac. No ale teraz mam ³adne nowe sprzêg³o, gdzie nic nie drga, g³adko chodzi. Ustale dok³adnie co sie stalo, bo to nie s± ma³e pieni±dze w tym przypadku. A plyn na sprzegle jest tlusty i mozliwe ze to zwykly smar z wysprzeglika
    Ostatnio edytowane przez Hehe89 ; 29-04-2018 o 10:48

  12. #11
    Poch³aniacz prostych Awatar rajman
    Model
    MkIV
    Silnik
    DW10C+
    Od
    29 Mar 2010
    Mieszka w
    Lublin
    Jak telepalo to ewidentnie od sprzegla/dwumasy a to mog³o uszkodziæ wysprzeglik.

  13. #12
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    By³ MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    Wysprzêglik da siê popsuæ? Jego awaria mo¿e zale¿eæ od kierowcy?
    Nie, to jest ³o¿ysko i t³oczek z uszczelniaczem, je¶li nie ma fabrycznej wady ¿e np ³o¿ysko ¼le z³o¿one bo za lu¼no czy za ciasno, je¶li uszczelniacz t³oczka nie by³ przyk³adowo podwiniêty albo nadpêkniety to czy przy monta¿u czy przy je¼dzie nie ma tego jak zepsuæ.
    Cytat Zamieszczone przez Hehe89 Zobacz posta
    a naprawde to nie wiem czy na pewno czy nic nie ma prawa drgac.
    Jak wszystko sprawne to nie ma prawa nic drgaæ, mo¿e siê trafiæ to co wcze¶niej pisa³em ¿e docisk niewywa¿ony czy tarcza sprzêg³a (tego siê nie da zweryfikowaæ okiem) i wibracje bêd±.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolno¶æ wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolno¶ci po wypowiedzi.

Podobne w±tki

  1. [Mk3] p³yn ch³odz±cy,p³yn wspomagania,p³yn hamulcowy
    By szaqall111 in forum Eksploatacja bie¿±ca i FAQ
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 09-09-2008, 19:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów