+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław

    jaki olej 10w40 ?

    Witam.
    Jaki wybrać... tj. jakie są różnice
    1.FORD Formula Plus https://www.iparts.pl/czesc/olej-for...d-1044727.html
    2.FORD FORMULA XR PLUS http://auto-czesci.org/olej-silnikow...f6-p-9206.html
    3.Motorcraft 10W40 XR PLUS http://www.olejesamochodowe.com.pl/p...rmula-xr---5l/

    Szukałem wszędzie ale nie znalazłem opisu różnic. Cena podobna

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    cena identyczna jak formuła f 5w30 dedykowana do tego silnika... po co lać 10w40?

    odpowiadając na pytanie: lej którykolwiek, żadna różnica. byleby pewne źródło.
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  4. #3
    Kursant
    Imię
    Krzysiek
    Model
    Mondeo MKI 94r. ,Mondeo MKIII 06r.
    Silnik
    1.8 115KM, 2.0TDCI 115M
    Od
    19 Mar 2014
    Mieszka w
    Myślenice
    Do tego silnika tylko 5W. Dłużej Ci posłuży. Może być 5W40.

  5. #4
    Kursant
    Imię
    Krzysztof
    Model
    MKIII hatchback, 2006
    Silnik
    Duratec he 1,8 110KM
    Opis
    kolor G0, LPG
    Od
    07 Sep 2018
    Mieszka w
    KORONOWO
    Popieram LeePrew

  6. #5
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    a jaka wg Was (może jej nie ma) jest różnica między olejem Forda (np. Motorcraft XR+ 10W40) a np. Orlen 10W40 ?

  7. #6
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    FORD FORMULA F
    specyfikacja: WSS-M2C913-A/B/C;
    Jakość: API: SL
    ACEA: A5/B5 (A1/B1)
    Lepkość: SAE: 5W-30

    ORLEN PLATINUM CLASSIC SEMISYNTHETIC 10W-40
    Jakość: API: SL/SJ/CF
    ACEA: A3/B3
    Lepkość: SAE: 10W-40

    Motorcraft XR+ 10W40
    Jakość: API SL/CF
    ACEA: ACEA A3/B3, A3/B4;
    Lepkość: SAE: 10W-40


    z powyższego wynika że olej orlenu i motorcrafta jeśli chodzi o lepkość i jakość niczym się nie różni

    jak widać różnią się tylko ceną
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  8. #7
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKIII '07
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    05 Nov 2017
    Mieszka w
    Wwa
    Cytat Zamieszczone przez splitu Zobacz posta
    ...lepkość i jakość niczym się nie różni

    jak widać różnią się tylko ceną
    Różnią się dodatkami, zapewne HTHS, TBN i jeszcze wieloma innymi parametrami.

  9. #8
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez splitu Zobacz posta
    z powyższego wynika że olej orlenu i motorcrafta jeśli chodzi o lepkość i jakość niczym się nie różni

    jak widać różnią się tylko ceną
    Splitu - cenię Twoją wiedzę i pomoc, której udzielasz ale nie o to mi chodziło. Te podstawowe info można wyczytać z nalepek na olejach i je znałem. Bardziej mi chodziło o głębsze "ugryzienie" tematu... coś ala wypowiedż "hansa01" chociaż ta jest lekko mówiąc ogólna .
    Rozumiem, że są różne ceny tych samych olejów (jakościowo i llepkościowo) w zależności od powiedzmy "prestiżu" firmy ale nie sądzę, żeby przy tych samych podstawowych parametrach olejów były z tego powodu aż tak duże różnice w cenie np. Orlen 10w40 5l ok.50zł a Castrol Magnatec (jakiś tam półsyntetyk) ze 150zł - tak na oko. Myślę, że są różnice w jakiś dodatkach uszlachetniających czy "coś tam - jak zwał tak zwał".
    Zresztą tak generalnie chodzi mi o subiektywne odczucia osób, które używały gorszej i lepszej jakości oleji w tym samym aucie. Ja na chwilę obecną używam właśnie Orlena 10w ale myślę o przejściu na Motorcrafta XR+ 10w - tyle, że nie wiem czy to ma sens przy starym silniku

  10. #9
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    chodzi mi o subiektywne odczucia osób, które używały gorszej i lepszej jakości oleji w tym samym aucie. Ja na chwilę obecną używam właśnie Orlena 10w
    Dosyć dawno był temat o orlenowskim oleju 6? 8? lat temu, i opinie ludzie dawali nieciekawe, co prawda nikt wtedy nie badał składu oleju w laboratorium a jedynie "ocznie" i z tego co pamiętam to chodziło że diablo szybko czarny się robił, rzadkawy, i na palcach nie czuć było poślizgu.
    Konkluzja na wtedy była taka że orlenowski to zaraza. No ale to parę lat temu było.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Model
    MKIII '07
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    05 Nov 2017
    Mieszka w
    Wwa
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    Ja na chwilę obecną używam właśnie Orlena 10w ale myślę o przejściu na Motorcrafta XR+ 10w - tyle, że nie wiem czy to ma sens przy starym silniku
    Pewnie dla Twojego silnika Ford zaleca olej o określonej normie, pewnie masz to w instrukcji obsługi, i ja bym się tego trzymał. Jak zasugerowałem ogólnie oleje mają mnóstwo różnych parametrów i tylko kilka z nich jest publicznie dostępnych. Jeśli krótko jeździsz na Orlenie i robiłeś bardzo częste wymiany to niewiele zaszkodziłeś silnikowi.
    Jeśli silnik masz jeszcze w dobrym stanie i chcesz nim jeszcze długo jeździć to wlej odpowiedni dla niego olej.

  12. #11
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Od
    28 Jun 2015
    Mieszka w
    Wąwolnica
    No dobra,a różnica pomięszy Motorcraft XR SYNTH A5 5w-30 a Mobil super 3000 x1 5w40 czy też CASTROL EDGE 5W40 TURBO DIESEL?
    Aktualnie jeżdżę na mobilu,który nie ma specyfikacji forda.Czy też lepszy będzie castrol 5w40?

  13. #12
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    myślę o przejściu na Motorcrafta XR+ 10w - tyle, że nie wiem czy to ma sens przy starym silniku
    nie rozumiem Twoich obaw przed wlaniem pełnego syntetyku
    rzekome problemy z uszczelkami itp to mit.
    ja mam mondeo z 99r, kolega ma mondeo z 99r, siostra ma focusa z 98r, kazdy lata na pełnym syntetyku ford formula f, w żadnym nie ma problemów z braniem/cieknięciem oleju itp.
    silniki w mk2 czy to blacktopy czy silvertopy czy diesle są bardzo trwałe pod warunkiem lania odpowiedniego oleju oraz przestrzegania terminów wymiany.
    szczegolnie ze cenowo 10w40 jak i 5w30 wychodzą identycznie to w czym problem? po co kombinowac?
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    plitu - cenię Twoją wiedzę i pomoc, której udzielasz ale nie o to mi chodziło. Te podstawowe info można wyczytać z nalepek na olejach i je znałem. Bardziej mi chodziło o głębsze "ugryzienie" tematu... coś ala wypowiedż "hansa01" chociaż ta jest lekko mówiąc ogólna .
    w sieci jest pełno testów które sprawdzają jak poszczegolne oleje chronią przed tarciem.
    jedne są zrobione gorzej, drugie lepiej, poczytaj, pogoogluj, w większości 5w30 od forda jest jednym z najlepszych olejów, a olej orlenowski to najgorsza szmira...
    generalnie, na zime lepiej mieć indeks zimowy 5w bo zapewnia płynność i lepszą ochronę dużo wczesniej niz 10w
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  14. #13
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Dobra odpowiem ......
    tylko proszę nie torpedować od razu tylko chwilke przemyśleć moje wnioski...
    Nie chcę teraz lać syntetyka bo :
    1. autko kupiłem 4 lata temu (miało kilku właścicieli) i nie wiem jak o nie dbali (olej, silnik itd) a poza tym na liczniku miało 199 tyś. a licznik był zacięty - po rozebraniu i naprawianiu okazało się (było widać), że ktoś tam grzebał. Więc nie wiem ile naprawdę ma (może 250. może 300 a może i milion ) - więc nie wiem naprawdę na ile zużyty ... chociaż moc ma .... tak mi się wydaje aczkolwiek nie mam punktu odniesienia (czyli porównia do innego z tą mocą nominalną)
    2. Bierze trochę oleju (choć nie strasznie dużo) - wydaje mi się, że to uszczelniacze zaworowe ...bo.... po tym jak stoi kilkanaście godzin i po odpaleniu przez chwilę mam zasłonę dymną ale po ok 30s do 1 min. wypala się i już jej nie ma. Czyli jak wleję jeszcze rzadszy olej to zasłona dymna będzie dłuższa i generalnie gorzej z tą sytuację dla np. lambdy i tłoków (nagar)
    3. właśnie na jednym z tłoków mam trochę nagaru (widać przez otwór świecy) więc to może być to (tj.pkt2.)
    4.myślę, że mam do wymiany jakieś "szklanki" bo zbyt długo od uruchomienia "tłuką" tj zamiast kilku sekund trwa to kila minut.
    5. teraz za zimno ale na wiosnę (jak autko dożyje mam w planie zmienić rozrząd ,uszczelniacze i szklanki (może mi się uda namierzyć które żeby nie iść po całości w duże koszty).
    Reasumując na tą chwilę może zmieniłbym olej na Motorcrafta (z Orlena) - żeby ulżyć autku na okres zimowy a na wiosne się zobaczy.
    Pzdr

  15. #14
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    1. autko kupiłem 4 lata temu (miało kilku właścicieli) i nie wiem jak o nie dbali (olej, silnik itd) a poza tym na liczniku miało 199 tyś. a licznik był zacięty - po rozebraniu i naprawianiu okazało się (było widać), że ktoś tam grzebał. Więc nie wiem ile naprawdę ma (może 250. może 300 a może i milion ) - więc nie wiem naprawdę na ile zużyty ... chociaż moc ma .... tak mi się wydaje aczkolwiek nie mam punktu odniesienia (czyli porównia do innego z tą mocą nominalną)
    mam na blacie 400kkm i latam na syntetyku, a też mam podejrzenie że kręcony...
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    2. Bierze trochę oleju (choć nie strasznie dużo) - wydaje mi się, że to uszczelniacze zaworowe ...bo.... po tym jak stoi kilkanaście godzin i po odpaleniu przez chwilę mam zasłonę dymną ale po ok 30s do 1 min. wypala się i już jej nie ma. Czyli jak wleję jeszcze rzadszy olej to zasłona dymna będzie dłuższa i generalnie gorzej z tą sytuację dla np. lambdy i tłoków (nagar)
    masz rację że to prawdopodobnie uszczelniacze ale to nie zmienia faktu że lepiej lać syntetyk jeśli masz w planach go remontować
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    3. właśnie na jednym z tłoków mam trochę nagaru (widać przez otwór świecy) więc to może być to (tj.pkt2.)
    albo to faktycznie przez olej albo na tym cylindrze jest problem z dopalaniem mieszanki
    nagar na wierzchu tłoka to nie jest jakis tam wielki problem
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    mam w planie zmienić rozrząd ,uszczelniacze i szklanki
    jak wymieniasz uszczelniacze to i pierścienie tłokowe, żeby mieć już z głowy (komplet pierścieni ok 200zł a jak już zrzucisz głowicę to niewiele więcej roboty i pewność że po uszczelnieniu góry pierśnienie nie zaczną puszczac)
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    easumując na tą chwilę może zmieniłbym olej na Motorcrafta (z Orlena) - żeby ulżyć autku na okres zimowy a na wiosne się zobaczy.
    bardziej go teraz zakatujesz olejem z Orlenu niż próbujesz mu 'ulżyć'
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  16. #15
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez splitu Zobacz posta
    bardziej go teraz zakatujesz olejem z Orlenu niż próbujesz mu 'ulżyć'
    nie kumam ... albo się pomyliłeś albo chciałeś przekazać coś innego
    ... tera mam Orlena i myślę co by na dniach nie zmienić na Motorcrafta (10w)- co ty na to ?


    Cytat Zamieszczone przez splitu Zobacz posta
    jak wymieniasz uszczelniacze to i pierścienie tłokowe, żeby mieć już z głowy (komplet pierścieni ok 200zł a jak już zrzucisz głowicę to niewiele więcej roboty i pewność że po uszczelnieniu góry pierśnienie nie zaczną puszczac)
    taki ambitny nie jestem .... myślę (na razie ogólnie) o wymianie uszczelniaczy bez ściągania głowicy
    Ostatnio edytowane przez Marek44 ; 19-11-2018 o 19:48

  17. #16
    Pochłaniacz prostych Awatar splitu
    Imię
    Daniel
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    97r sedan
    Od
    05 Jun 2013
    Mieszka w
    Pionki k. Radomia
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    taki ambitny nie jestem .... myślę (na razie ogólnie) o wymianie uszczelniaczy bez ściągania głowicy
    to lepiej daj sobie spokój - serio
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    ... tera mam Orlena i myślę co by na dniach nie zmienić na Motorcrafta (10w)- co ty na to ?
    skoro 10w motorcrafta kosztuje tyle co 5w formula i lepiej chroni silnik to nie rozumiem w czym tu wybierac
    był: mondek mk1 1.6 Pb/LPG IIgen, sedan, 93r. służył wiernie
    był: mondek mk2 2.0 Pb/LPG STAG 200-4, habeta, 99r. służył wiernie
    jest: mondek mk2 1.8 Pb, sedan w cenie roweru + webasto
    jest: mondek mk2 1.8 Pb/LPG KME Diego G3, hb

  18. #17
    Kursant
    Imię
    Krzysiek
    Model
    Mondeo MKI 94r. ,Mondeo MKIII 06r.
    Silnik
    1.8 115KM, 2.0TDCI 115M
    Od
    19 Mar 2014
    Mieszka w
    Myślenice
    Olej 5w40 jak i 10w40 w temp. 'roboczej' będzie ogólnie mówiąc taki sam. Różnica jest podczas po ierwszych chwil po uruchomieniu zimnego silnika.To tak najogólniej mówiąc bez wnikania w lepkości itd.więc jak Ci bierze olej to dalej bedzie brał,a ochrona gorsza.Masz silvertop? Więc masz hydraulike na zaworach -olej ma duże znaczenie.Piszesz że myślisz coś robić przy silniku,więc nie pogarszaj jego stanu niewłaściwym olejem . Mi też 'fachowcy' mówili - ło panie,200tys,pewno kręcony lej 10w40,jak bedzie brol olej to 15w.. i dawniej bym tak zrobił ,tym bardziej ,że też chyba uszczelniacze mi nie trzymają do końca,ale to zetec,olej ma być 5w najlepiej 30,choć sam przyznam ze zalałem go w40. Ale zastanawiam się czy nie wlać 5w30.Na koniec jeszcze napiszę,z życia wzięte hehe- mój silnik zalewany odkąd go mam olejami 5W40 i znajome auto ten sam silnik zalewamy 10w40,również orlenowskim ,a przed końcem 15w40. Mój do dziś śmiga,od wymiany do wymiany bez dolewek,tamtego już nie ma,a brał olej coraz bardziej i zmia na gensciejszy tylko pogarszają sprawę w dłuższej perspektywie. Zetec tak ma i kropka.
    Ostatnio edytowane przez LeePrew ; 19-11-2018 o 22:58

Podobne wątki

  1. [TDDi MKIII] Kłótnia Ojciec-Syn . Jaki olej wlać 5w30-40, czy 10w40 ???
    By kubzonee in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 01-02-2016, 10:25
  2. [MkI] olej...zmiana z 10W40 na 5W30 formula E
    By GrekuPL in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 07-04-2009, 22:55
  3. [MkI] 20w50 olej a 10w40 różnice
    By Master_Ginio in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-03-2009, 15:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów