+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    Niedzielny kierowca Awatar jawa196
    Imię
    Marcin
    Model
    MKII & MKIV
    Silnik
    Endura DE i Duratec 2.0
    Opis
    White Kombi 97'& Silver Kombi 07
    Od
    06 Feb 2013
    Mieszka w
    Poddębice

    Wymiana wahaczy/tulei wahaczy tylnych kombi

    Przymierzam się do wymiany wahaczy, ew. tulei wahaczy z tyłu.
    Najbardziej stresuje się wahaczem wzdłużnym, zauważyłem że żeby go wyciągnąć trzeba odkręcić mocowanie wahacza do podwozia.
    Jak wygląda sprawa z tymi śrubami? jest to mocowane tak jak np. wózek przedniego zawieszenia? czyli nakrętki wspawane od "wewnątrz"? czy może inaczej tam pomyśleli.
    Mam trochę stracha żeby to ruszać, prawdopodobnie nie ruszane od nowości, a na pewno nikt nie ruszał tego przez ostatnie 11 lat auta jak jest w rodzinie.
    "Nie każda morda pasuje do Forda"
    Fordzisław Mondeusz TeDeusz Kombi '97 (dziadek)
    Srebrna Strzała Duratec Kombi '07 (wnuczek)

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Cytat Zamieszczone przez jawa196 Zobacz posta
    Jak wygląda sprawa z tymi śrubami? jest to mocowane tak jak np. wózek przedniego zawieszenia? czyli nakrętki wspawane od "wewnątrz"?
    Tak właśnie jest.W dodatku samo przednie mocowanie jest wytłoczone z niezbyt grubej blachy i na skutek upływu lat z pewnością rdza je mocno zeżarła.Wykręcałem to w swoim byłym kombi ale to już było ze 7 lat temu.I udało się bez szkód.



  4. #3
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    ja mam rocznik 97 (96 z Vinu) i nie miałem jakiś strasznych problemów z odkręceniem tych kielichów trzymających wahacz do nadwozia. Robiłem to w zeszłym roku - bo wymieniałem tuleje (a po stanie tulei widać było, że dawno nikt tego nie ruszał). Sam kielich może trochę skorodowany ale bez tragedii - no i wcale nie jest z jakieś ceinkiej blachy - powiedziałbym, że raczej dosyć masywny. Ty się lepiej martw odkręceniem torxów trzymających wahacz do obsady piasty (a są tam 3). Czytałem ,że ludziska łamały koncówki torxów jak zapałki . Ja robiłem ze 3 podejścia i nie udało mi się żadnego ruszyć nawet na milimetr. Kupiłem nawet lutlampę, żeby podgrzać i spróbować odkręcić (taki miałem jeden z planów) ale trochę bałem się, że mógłbym tam coś przypalić (bo miejsca przy torxach jest bardzo mało). Koniec końców wymyśliłem,że zrobię to trochę na około i to był strzał w dziesiątkę. A mianowicie nie ruszłem torxów (które i tak były nie do ruszenia) a wymontowałem całą obsadę piasty razem z wahaczem. Do tego zabiegu trzeba odkręcić dodatkowo 2 śruby (tj od wachaczy poprzecznych - no ale te śruby są grube i łatwo dostępne) i zdjąć i przewlec linkę ręcznego oraz zacisk hamulca . Oczywiście trzeba odkręcić amora (ale to i tak trzeba byłoby zrobić). Jak już to zrobiłem to zataskałem do chaty całą obsadę piasty razem z wahaczem i spokojnie wymieniłem tuleje.
    Ostatnio edytowane przez Marek44 ; 06-03-2019 o 06:09

  5. #4
    Klubowicz
    Dziadulek
    Awatar Stasio1948
    Imię
    Stanisław
    Model
    Mondeo Mk V
    Silnik
    1,5TDCi 120 KM
    Opis
    Hatchback Ambiente 2016
    Od
    05 Apr 2009
    Mieszka w
    Jastrzębie Zdrój
    Cytat Zamieszczone przez Marek44 Zobacz posta
    Ty się lepiej martw odkręceniem torxów trzymających wahacz do obsady piasty (a są tam 3).
    Tak było do 97 r włącznie,od 98 były miecze zespolone z obudową piasty i tam już nie było wyjścia-trzeba było odkręcać zwrotnicę.
    Odkręcałem te torxy również u siebie (kombi z kwietnia 97) i z sześciu poszły 3,w pozostałych 3 obrobiły się gniazda w łbach śrub,odkręciłem je spawając do łba śruby nakrętkę na klucz 19 i dalej kluczem nasadowym.Dwie takie śruby udało mi się pozyskać,zamiast szóstej wkręciłem normalną śrubę z łbem sześciokątnym.



  6. #5
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Stasio1948 Zobacz posta
    Odkręcałem te torxy również u siebie (kombi z kwietnia 97) i z sześciu poszły 3,w pozostałych 3 obrobiły się gniazda w łbach śrub,odkręciłem je spawając do łba śruby nakrętkę na klucz 19 i dalej kluczem nasadowym.Dwie takie śruby udało mi się pozyskać,zamiast szóstej wkręciłem normalną śrubę z łbem sześciokątnym.
    i właśnie dlatego chcąc uniknąć tych niespodzianek lepiej wyjąć całość czyli obsadę z wahaczem - zwłaszcza, że kolega może nie mieć kanału i spawarki

  7. #6
    Niedzielny kierowca Awatar jawa196
    Imię
    Marcin
    Model
    MKII & MKIV
    Silnik
    Endura DE i Duratec 2.0
    Opis
    White Kombi 97'& Silver Kombi 07
    Od
    06 Feb 2013
    Mieszka w
    Poddębice
    Całe zaplecze mechaniczne mam także spokojnie
    Raczej będę wyciągał całość, wymienię od razu tuleje w zwrotnicach bo zapiekły się w nich śruby i nie mogłem wahacza odkrecic jak pourywane mocowania odbojow chciałem naprawiać.
    Ogólnie chciałem cała tylna zawieszke zregenerować bo wg. Mnie to siedzi tam jeszcze fabryka
    "Nie każda morda pasuje do Forda"
    Fordzisław Mondeusz TeDeusz Kombi '97 (dziadek)
    Srebrna Strzała Duratec Kombi '07 (wnuczek)

  8. #7
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Silnik
    D5
    Opis
    Volvo V70 D5 2005r
    Od
    26 Nov 2012
    Mieszka w
    Słupsk
    Ja wymieniałem bez odkręcania piasty, tylko kielichy, bez jakiś kłopotów, pierwszy raz od wyprodukowania, 2 lata temu, tuleje wyciskałem śrubą z tuleją.

  9. #8
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez GSL.AM Zobacz posta
    Ja wymieniałem bez odkręcania piasty, tylko kielichy, bez jakiś kłopotów, pierwszy raz od wyprodukowania, 2 lata temu, tuleje wyciskałem śrubą z tuleją.
    sorry kolego ale nie ściemniaj - tutaj na forum pomagamy opierając się na wiedzy najlepiej praktycznej.... a najbardziej irytuje mnie jak ktoś gdzieś coś słyszał, gdzieś coś podpatrzył itp. a się wypowiada jak jakiś fachman. Jeżeli zresztą by tak było to należy napisać "gdzieś zasłyszałem lub gdzieś przeczytałem".
    A co do Twoich podpowiedzi .... i dla pytającego to :
    1. Próbowałem na wszystkie sposoby świata i wahacz po odkręceniu samego kielicha nie zejdzie na tyle poza obrys podwozia żeby było można dostać się tam jakimiś kluczami (żeby odkręcić tuleję) i przede wszystkim żeby można byłoby założyć tam jakiś przyżąd do wtłoczenia tulei
    2. śruby samych tulei ciełęm gumówką bo przypominały kalafiory od rdzy (łby wyglądały jak bulwy) - a Ty napisałeś, że od wyprodukowania nikt nie ruszał -
    Ostatnio edytowane przez Marek44 ; 24-03-2019 o 00:36

  10. #9
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Silnik
    D5
    Opis
    Volvo V70 D5 2005r
    Od
    26 Nov 2012
    Mieszka w
    Słupsk
    W moim to wygląda tak jak na zdjęciach. Pierwsze - po wymianie tulei, drugie, trzecie - po odkręceniu kielicha, czwarte, piąte -widok zawieszenia, szóste -taka tuleję wymontowałem i śruby kielicha, takich nie wyrzucam, siódme - prawa strona oryginalna, nie ruszana wygląda kiepsko ale lewa odkręciła się łatwo, ósme - tą gdybym wymieniał trzeba obciąć, nie dała się wybić.
    https://imgur.com/a/b3wI64s
    Ostatnio edytowane przez GSL.AM ; 28-03-2019 o 00:11

  11. #10
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Model
    Mondeo Mk2
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    kombi 10.96r, LPG
    Od
    18 Jun 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez GSL.AM Zobacz posta
    Pierwsze - po wymianie tulei,
    gratuluję - widzę, że założyłeś starą skorodowaną śrubę i nakrętkę .... zaoszczędziłeś jakieś 2.- na nowych

    Cytat Zamieszczone przez GSL.AM Zobacz posta
    drugie, trzecie - po odkręceniu kielicha
    kielich dosyć łatwo odkręcić - nie ma to związku z wydłubaniem tulei ... tam chodzi o śrubę przelotową i z nią jest problem

    Cytat Zamieszczone przez GSL.AM Zobacz posta
    szóste -taka tuleję wymontowałem
    musiała być od nowości wymieniana - u mnie guma była wyryta przez wewn. tuleję aż do płaszcza zewnętrznego

    Cytat Zamieszczone przez GSL.AM Zobacz posta
    śruby kielicha, takich nie wyrzucam
    bez znaczenia - nie o tej śrubie mówimy ... jeszcze raz - chodzi o śrubę przelotową kielicha

    Cytat Zamieszczone przez GSL.AM Zobacz posta
    siódme - prawa strona oryginalna, nie ruszana
    właśnie tą śrubę mam na myśli - kalafior i tylko cięcie ... i teraz powiedz mi jak się tam dostać z gumówką bez wytaskania całego wahacza ?
    Tutaj też gratuluję .... wymiana jednej tulei to jak wymiana jednego amora, sprężyny czy tarczy hamulcowej

    A tutaj to o czym mówiłem ... czyli brak miejsca żeby włożyć klucz nasadowy (oraz brak miejsca na cięcie gumówką i włożenie jakiegokolwiek przyżądu do wtłoczenia tulei) na i tak zaspawaną od rdzy śrubę
    wahacz.JPG
    Ostatnio edytowane przez Marek44 ; 28-03-2019 o 23:27

  12. #11
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Marek
    Silnik
    D5
    Opis
    Volvo V70 D5 2005r
    Od
    26 Nov 2012
    Mieszka w
    Słupsk
    Na 3 zdjęciu jest założona nasadka na śrubę, i da się wyjąć śrubę. Rdza na nakrętkach jest tylko powierzchowna, wystarczy usunąć, oryginalne śruby są znacznie lepszej jakości i są zardzewiałe tyko na zewnątrz, wszystkie z wyjątkiem tej na ostatnim zdjęciu. Tuleje oryginalne są znacznie lepsze a dziury w jezdni rzadko są symetryczne poza tym nie ma gwarancji że jednakowo się zużyją. Nie przecinałem śruby więc nie wiem.

Podobne wątki

  1. [MkIII] Wymiana tulei wahaczy, tył - mk3 kombi
    By Ar2rB in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 16-05-2015, 21:48
  2. [MkII] Wymiana tulei wahaczy przednich.
    By MiG in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-04-2013, 05:21
  3. Wymiana tulei metalowo gumowych wahaczy przednich w MkI.
    By Redakcja in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-05-2011, 12:54
  4. [MkII] Wymiana tulei wahaczy
    By matrix27 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-09-2008, 22:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów