+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 30 PierwszyPierwszy 123456713 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 590
  1. #41
    Piotr_Korbicz
    Gość
    Moje (bolesne) doświadczenia na temat automatu w MKII
    Może słownictwo nie zawsze będzie fachowe, ale ...
    1. Olej zmieniać - choć nie wiem czemu ma to kosztować 400 zł (2,5 litra oleju, litr firmowego 35 zł, litr Orlenu 17 zł, roboty 10 minut)
    2. Usterki
    - jeśli w trakcie jazdy zaświeci się kontrolka nadbiegu (ta która świeci się po wciśnięciu przycisku na dźwigni) to jest problem - skrzynia pracuje w trybie awaryjnym
    - skrzynia to tak mądra sztuka, że nawet jak się w niej parę rzeczy rozpada to pracuje (w trybie awaryjnym) jakby nic się nie stało (czasem szarpnie, jakiś bieg pominie itp itd)
    - nie jeździć w trybie awaryjnym bo zajeździsz !!!! (chyba że Cię stać)
    - na zimno tryb awaryjny może się nie świecić ale jeśli się zapala po jeździe (ciepły olej) to usterka pewna
    - pierwszy odruch - odczyt błędów - raczej nie warto, objawem usterki mechanicznej jest spadek ciśnienia w skrzyni - komputer odczyta to jako usterkę zaworów elektro-jakiś-tam a zazwyczaj zawory są dobre (trwała część) tylko komputer tak to odczytuje
    - najprostsza diagnostyka - popatrzyć na olej w skrzyni - olej ma być zawsze jak nowy (klarowny, kolor jak nowego oleju), jeśli jest mętny, przepalony, czarny - spaliły się tarczki
    - no to czeka nas remoncik .....
    - dlaczego palą się tarczki - kosz sprzęgłowy ma tą wadę, że mocowanie tarczek pęka (oglądałem to, coś jak zatrzask, który trzyma tarczki w "kupie"), tarczki nie są do siebie dociśnięte, ślizgają się palą ....
    - jak kawałek metalu z kosza dostanie się do konwektora (opiłki na korku spustowym oleju !!!) to naprawa może być naprawdę droga ....

    To by było to czego dowiedziałem się na własnej skórze
    A propos to moim zdaniem serwisy automatycznych skrzyń biegów koszą kasę nieproporcjonalnie do włożonej w naprawę pracy.
    Podobne zjawisko występuje także np. w przypadku montażu klimatyzacji (w budunkach)
    Zmowa jakaś, czy co ... ??

  2. # ADS
    Reklama
     

  3. #42
    Niedzielny kierowca
    Od
    29 Nov 2006
    Mieszka w
    Chełm
    2,5 litra oleju
    Że niby ile ? Kolego zgubiłeś jakieś 5 litrów oleju.


    A propos to moim zdaniem serwisy automatycznych skrzyń biegów koszą kasę nieproporcjonalnie do włożonej w naprawę pracy.
    Podobne zjawisko występuje także np. w przypadku montażu klimatyzacji (w budunkach)
    Zmowa jakaś, czy co ... ??
    Za wiedzę i doświadczenie się płaci. Skoro to takie proste to dlaczego ludzie sami tego nie robią ?
    MkI 1.8 pb/lpg-stag300 kombi, była ASB teraz jest manual ;/


  4. #43
    Piotr_Korbicz
    Gość
    W praktyce tych litrów tyle nie wymienisz... co bierze się stąd, że poprzez zwykłe spuszczenie wymienisz około 50 % oleju
    Generalnie taka wymiana jest zalecana i nic złego się nie dzieje, powinno się tylko robić je częsciej...
    A z resztą skąd wiesz jak wynieniają w warsztacie gdzie odstawiasz samochód ??? (w celu zupełnej wymiany powinno się przepompować skrzynię nowym olejem - lać nowy a spuszczać stary w trakcie pracy)

    Nie mówię, że naprawa automatu jest banalna ale za kilka godzin roboty liczą w tysiącach zł !!! z czego szacuję robociznę na 60-70% tej kwoty.
    Jeden samochód kończą i robią następny, w pewnym sensie sztampa i standard ... profesorem do tego być nie trzeba, proste chłopaki to robią bez specjalnego sprzętu ...
    Inne naprawy samochodów też nie są proste ... ale jest to jakoś bardziej urealnione.

  5. #44
    Niedzielny kierowca
    Od
    29 Nov 2006
    Mieszka w
    Chełm
    Z tego co czytam wychodzi na to, że Ci mechanicy o których wspominasz to "garażowcy". Co do wymiany u mnie wchodzi w rachubę tylko wymiana dynamiczna a przy niej potrzeba około 8 litrów oleju. Spuszczenie 2 litrów starego i dolanie 2 litrów nowego mija się z celem, to tak jak by do starych butów włożyć nowe wkładki.

    Nie mówię, że naprawa automatu jest banalna ale za kilka godzin roboty liczą w tysiącach zł !!! z czego szacuję robociznę na 60-70% tej kwoty.
    Jeden samochód kończą i robią następny, w pewnym sensie sztampa i standard ... profesorem do tego być nie trzeba, proste chłopaki to robią bez specjalnego sprzętu ...
    Inne naprawy samochodów też nie są proste ... ale jest to jakoś bardziej urealnione.
    Nie bierzesz pod uwagę tego, że sprzęt też coś kosztuje (sprzęt do diagnostyki) a w to trzeba zainwestować i to musi się zwrócić i jeszcze zarobić. A większość napraw można zrobić przy pomocy kompletu narzędzi który można nabyć za około 2000 zł ( i to nie najtańsze badziewie) a w przypadku diagnostyki kwota ta zwiększa się kilkudziesięciokrotnie.
    MkI 1.8 pb/lpg-stag300 kombi, była ASB teraz jest manual ;/


  6. #45

    co z wymianą oleju?

    hejka , mam pytanie czy samodzielnie mozna pokusic sie o wymiane oleju w skrzyni i jesli tak to jak sie do tego zabrac. w mojej skrzyni olej jest mocno brazowy ale nie smierdzi spalenizna i jest klarowny. nie wiem niestety ile km ma na sumieniu . czy wymienia sie tylko olej czy tez jakis filtr wchodzi w gre tez, jesli tak to gdzie tego szukac. acha wczoraj znalazle na skrzyni biegow w okolicy akumulatora taki metalowy grzybek i na nim slady oleju,, co to jest? i jeszcze jedno gdzie czytalem o jakis zaworkach cisnieniowych czy cos podobnego, tez nie mam pojecia co to duzo pytan ale sorki mam swojego mondka od miesiaca i wole dmuchac na zimne pozdrawiam.

  7. #46
    Kursant
    Opis
    Ford Mondeo MkII 2.5 V6
    Od
    03 Oct 2006
    Mieszka w
    Wołomin / Warszawa
    Można się pokusić i wymienić samodzielnie. Nie jest to operacja bardzo skomplikowana.
    Cytując z innego forum (ale na temat tej samej skrzyni):


    Wymiana zwykła (50-70%stanu):
    1. Pojeździć w celu rozgrzania skrzyni (co najmniej 5km).
    2. Zatrzymać się i wyłączyć silnik.
    3. Odczekać kilkanaście minut (w specyfikacjach piszą, że skrzynia nie może być gorąca, a olej musi scieknąć);
    4. Podstawić naczynie na zużyty olej, odkręcić korek na spodzie skrzyni.
    5. Poczekać, aż przestanie wyciekać.
    5a. U Ciebie można odkręcić dolną miskę olejową i wymienić filtr oraz wyczyścić magnesy - ale nie podam szczegółów bo tego nie robiłem.
    6. Zakręcić korek.
    7. Pobiec do sklepu po olej, bo samochód nie jeździ, a zapomniałem napisać wyżej żeby kupić łoł
    8. Nalać tyle oleju (przez rurkę miarki) ile zostało wylane.
    9. Uruchomić silnik, odczekać chwilę, nacisnąć hamulec i przełożyć dźwignię we wszystkie położenia, powrócic na P.
    10. Sprawdzić ponownie poziom i ewentualnie uzupełnić.

    Wymiana dynamiczna (90-100% stanu):
    1-8 jak wyżej.
    9. Odłączyć przewód powrotny oleju z chłodnicy od skrzyni i włożyć jego koniec do butelki 5l.
    10. Pomocnik uruchamia silnik i powoli przełącza przełożenia, olej wycieka do butli a Ty uzupełniasz przez rurkę miarki (mozna gdzie niegdzie spotkac opis, że mają byc dwie butelki iże sam powinien zassać odpowiednią ilość ale to g.... prawda - jakoś nie działa) tyle ile się wylewa.
    11. Gdy do butelki wyleje się N-M+2 litrów oleju (gdzie N to stan nominalny oleju w skrzyni, M ilość oleju zlanego z miski) to wyłączyć silnik.
    12. Podłączyć przewód w poprzednie miejsce.
    13. Przejść do punktu 9 wymiany normalnej.


    Zaworki, o których czytałeś to zapewne elektrozawory sterujące pracą skrzyni. Tego się nie rusza (samemu). Chyba, że przy remoncie.

    Co do filtra oleju. W skrzyni CD4E jest filtr siatkowy stały. Można go wyjąć i wypłukać lub wymienić.
    Żeby wyjąć filtr i oczyścić magnesy zbierające opiłki z oleju trzeba zdjąć miskę olejową skrzyni. Jak się ją zdejmuje - konieczna jest wymiana uszczelki. Najlepiej sprawdza się mimo wszystko chyba tradycyjna korkowa lub ze specjalnej gumy. Niektórzy uszczelniają silikonem, ale odradzam - może się dostać do wnętrza skrzyni, a jak się jakaś grudka oderwie i coś zapcha, zrobi się mocno niemiło.

    Tyle mi przyszło do głowy na teraz, jakby co pytaj.
    Przy okazji - jaki przebieg ma Twoje MDO?

  8. #47
    dzięki seiffer troche to takie jakies... nooo, nie zeby skomplikowane ale... nie jestem do konca przekonany co do tego sciekania oleju przez rurke miarki ale sprobuje. co do wymiany dynamicznej to nie do konca rozumiem. punkty od 1 do 8 wykonac jak przy wymianie zwyklej? czyli ze juz czesc oleju zostanie zlana tak? co do odkrecania miski to na pewno sie do tego nie zabiore bo po pierwsze juz mam takie szczescie ze na pewno bym cos popsul niechcaco a po drugie nie mam szans kupic uszczelki. tak wiec ile tego oleju docelowo bede potrzebowal? pewnie okolo 10l? no i chyba ostatnia watpliwosc ktory przwod olejowy jest powrotny? moze to smieszne ze pytam ale ja jeszcze nawet nie widzialem tego ustrojstwa(czy. skrzyni biegow) w pelni swej krasy a co do przbiegu to na zegarach widnieje cyfra 158063km i chyba jest realna bo sprawdzalem zegary i wszyskie nalepki sa oki ale oczywiscie moge sie mylic. acha a co do oleju to musi byc jakis specjalny czy wystarczy typowy do automata bo ja mam dostep do oleju typu G (ford M2C33-F i G) cokolwiek to znaczy lub polsyntetyk DXIII.

  9. #48
    monky
    Gość
    Witam,
    w czasie jazdy zaczęła mi migać lampka O/D (overdrive) sygnalizująca problem ze skrzynią biegów (MIGAŁA OK 2 MINUT) - sprawdziłem poziom oleju w skrzyni - OK. Dwa dni później zaczęła migać ponownie, ale tym razem po ok. 30 sekundach stanąłem na drodze i ani rusz... Nie wybiera żadnego biegu w trybie "Drive". Pomóżcie - co robić? Czy zdarzyło się Wam coś takiego? Jaka jest ewentualna przyczyna?

  10. #49
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    w czasie jazdy zaczęła mi migać lampka O/D
    Skrzynia przeszła w tryb awaryjny.
    Pierwsze co zrób to wykonaj restet auta (odłączenie akumulatora na co najmniej 1/2 h),
    jak to nie pomoże to pozostaje niestety tylko warsztat.
    Nam 2 razy w odstępie tygodnia mrygało, ale u nas biegi wchodziły z tym że bardzo twardo, po resecie wszystko powracało do normy.
    Winowajcą okazało się polączenie TPS-a z centralką gazową.
    Netoper
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  11. #50
    monky
    Gość
    dzięki oktan. byłem w warsztacie - "fachowiec" sugeruje wymianę skrzyni biegów na inną używaną. czy jest to konieczne czy mu się nie chce tam pogrzebać? podpowiedzcie coś - z góry dziękuje

  12. #51
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Może i grzebać mu się nie chce, dziwi mnie to bo z naprawy ma więcej kasy.
    Opcje są dwie: naprawa i masz skrzynie prawie nówkę i powinna być na to gwarancja, wymiana ale nie wiadomo w jakim jest stanie będzie.
    Netoper
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  13. #52
    Zbanowany
    Opis
    MKI AUTOMAT
    Od
    23 Sep 2007
    Mieszka w
    Podkarpacie
    witam. mondeo18 94r.automat została mi tylko 1 i 2 pozostałych biegów nie załancza na neutralnym podczas postoju słychac metaliczny dzwiek w skrzyni od strony lewego koła, podczas jazdy wszystko normalnie poza tym że jest tylko 2 biegi stało sie to podczas jazdy ok 60km/h podczas zmiany 2-3 zerwał 2 razy zatrzymałem sie i tak zostało rok temu miałem podobny przypadek tylko, że wtedy nic w skrzyni nie dzwoniło nie załanczał mi biegów 3i4 wymieniłem czujnik predkości i pomogło, a teraz niewiem co sie stało olej jest czysty
    co tam sie mogło rozsypac???

  14. #53
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    co tam sie mogło rozsypac???
    Mechanizm w skrzyni biegów.
    Wybacz sarkazm ale bez rozebrania to nikt Ci nie powie co się wysypało.
    Od roku jeździsz na niesprawnej skrzyni to w końcu rozsypała się.
    Olej przez bibułę przepuszczałeś?
    Netoper
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  15. #54
    Zbanowany
    Opis
    MKI AUTOMAT
    Od
    23 Sep 2007
    Mieszka w
    Podkarpacie
    olej i filtr był zmieniany w tamtym roku przejechałem 11tys. stan oleju ok

  16. #55
    no zaraz zaraz a w serwisie mówiono ze olej jest dożywotni.posiadam skrzynie CD-4E(na 90%) i podobno olej tylko wymieniany przy serwisie skrzyni.można ewentualnie dolewać.jak to jest naprawde??????

  17. #56
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Jak chcesz przedłużyć żywot skrzyni to się wymienia.
    Netoper
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  18. #57
    olej jest dożywot
    to znaczy do kresu żywota skrzyni
    Ford nie cuda nie każdy się uda

  19. #58
    a czy te zalecenia, tzn dot wymiany oleju, etc, stosują się także do automata z mondeo mkIII ??

    w nadchodzącym tygodniu jadę obejrzeć dwie sztuki wyposażone w 6 biegowego automata. Strasznie mi sie spodobała tego typu jazda i już nie mam ochoty na zabawe ze sprzegłem.
    Tym bardziej, jeżeli ktoś z was użytkuje takową przekładnie, mógłbym prosić o spostrzeżenia, uwagi, które w użytkowaniu ASB mkIII są ważne ?? ew namiar na klubowiczów posiadających takie ustrojstwo.
    just drive with style

  20. #59
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Stan oleju w ASB sprawdzasz przy każdej wymianie oleju w silniku. Doświadczony "wymieniacz" po kolorze, konsystencji, zapachu rozpozna czy olej już kwalifikuje się do wymiany.
    Co by w książkach nie pisało o bezobsługowości, wymianę robić co 50tyś
    Netoper
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  21. #60
    Kursant
    Model
    Mondeo
    Silnik
    2.5 170 KM
    Od
    05 Jan 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Przyłącze się do tematu bo nie rozumiem dlaczego lampka O/D (overdrive) wskazuje na awarie skrzyni ?

    Przecież jest przełącznik na skrzyni do wyłączania tego nadbiegu......jeśli kierowca ma zamiar jeździć dłuższy czas po mieście z niskimi prędkościami to wyłącza nadbieg, bo po co przy prędkości 50 jeździć na 4 biegu.

    Chyba aż tak niskie obroty nie są za zdrowe dla skrzyni ??????? tymbardziej że co chwila automat bedzie schodził na niższe biegi przy takich prędkościach.
    MKI 2,5 V6 Duratec Automat +sporadycznie LPG

Podobne wątki

  1. [MkII] Automatyczna skrzynia biegów z anglii
    By kuba84 in forum Automatyczne skrzynie biegów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 12:08
  2. [MkIII] Automatyczna skrzynia biegów
    By spooner_gt in forum Automatyczne skrzynie biegów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-02-2012, 17:01
  3. [MkII] Automatyczna skrzynia biegów.
    By mad in forum Na własne oczy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2010, 09:49
  4. [MkII] [Mk III] Automatyczna skrzynia biegów
    By Jakub in forum Automatyczne skrzynie biegów
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 01-07-2007, 19:33
  5. [MkII] automatyczna skrzynia biegów
    By brolio in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-08-2006, 10:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów