+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 85
  1. #1
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    ...
    Od
    24 Jul 2009
    Mieszka w
    Kolbuszowa

    [MkIII]Wymiana oleju i filtrów - instrukcja obrazkowa :)

    Nie znalazłem wcześniej takiego tematu, a myślę, że niektórym może się przydać.
    Nie wiem też czy dział i tytuł są odpowiednie, więc w razie czego proszę moderatora o wyedytowanie. Moje auto to TDDI o mocy 115KM, ale w innych dieslach zapewne będzie podobnie. Benzyna może się różnić w procedurze.

    Na początek powinniśmy zgromadzić potrzebne nam części, czyli:
    - odpowiedni olej
    - filtr oleju
    - korek spustowy oleju wraz z podkładką
    - filtr powietrza
    - filtr paliwa
    - płyn do płukania silnika (nie jest to konieczne, aczkolwiek warto zalać np. co drugą wymianę oleju)


    1. Wymiana oleju wraz z filtrem.

    Potrzebne narzędzia:

    - torx 27
    - płaski lub nasadowy klucz 36 (nasadowy jest wygodniejszy)
    - płaski lub nasadowy 13

    Najpierw powinniśmy pozbyć się osłony silnika, znajdującej się pod autem. Pomoże nam w tym klucz torx w rozmiarze 27. Musimy odkręcić wszystkie śrubki trzymające płytę, a jest ich 11 (lub 12 - nie pamiętam już ). Po odkręceniu wystarczy pociągnąć płytę w kierunku tyłu auta i powinna bez problemu wyskoczyć z zaczepów.


    Jeśli płyta jest już ściągnięta, możemy zabierać się do dalszej pracy. Powinniśmy rozgrzać silnik, by temperatura cieczy osiągnęła na wskaźniku 90 stopni. Następnie gasimy auto, odkręcamy korek wlewu oleju i wlewamy do środka płyn do czyszczenia silnika.

    Należy przeczytać zalecenia producenta tego płynu, gdyż mogą być różne procedury. Liqui Moly zaleca, by po wlaniu płynu silnik pracował przez 5-10 minut na wolnych obrotach. Zatem odpalamy auto i wypijamy jedno piwo.

    Po upływie wymaganego czasu gasimy silnik, odkręcamy korek wlewu oleju, wyciągamy bagnet i wchodzimy pod auto.
    Na zdjęciu widzimy korek spustowy oleju (czerwona strzałka) oraz filtr oleju (niebieska).

    Podstawiamy jakieś naczynie pod korek spustowy i odkręcamy go powoli (jeśli dobrze pamiętam to klucz 13). Olej będzie sobie powoli spływał do naczynia. Jeśli jest ono odpowiednio szerokie, to możemy jednocześnie odkręcić filtr oleju (kluczem 36). Ja odkręcałem kluczem płaskim, ale wygodniej byłoby chyba nasadowym.

    Gdy wykręcimy filtr oleju, kładziemy go na jakąś szmatkę i idziemy na piwo. Tym razem na 2, bo trochę czasu minie zanim olej spłynie.

    Po piwie bierzemy się za wymianę filtra. Wyciągamy stary filtr z odkręconej obudowy oraz ściągamy starą uszczelkę. Czyścimy dokładnie obudowę filtra oraz miejsce przy silniku, z którego ją wykręcaliśmy.


    Następnie zakładamy nową uszczelkę na obudowę filtra (powinna być w komplecie z nowym filtrem) i smarujemy uszczelkę olejem. Wkładamy nowy wkład filtra, zwracając uwagę gdzie jest góra, a gdzie dół (choć inaczej chyba nie wejdzie).

    Strzałka pokazuje miejsce, gdzie jest uszczelka.
    Ja smaruję olejem jeszcze uszczelkę od nowego korka spustowego.
    Jeśli to wszystko mamy już zrobione i cały olej jest spuszczony, to możemy zabrać się za wkręcenie filtra oleju oraz korka spustowego. Jeśli je wkręcimy, czyścimy szmatką te miejsca, by łatwo było zauważyć ewentualne wycieki.
    Następnie wlewamy olej przez otwór, do którego na początku wlewaliśmy płyn do płukania silnika.
    Dobrze jest wlać na początek jakieś 0,5l oleju mniej niż zaleca producent.
    Idziemy na jedno piwo, a po powrocie sprawdzamy czy olej nie wycieka przez obudowę filtra lub korek spustowy. Jeśli nie to możemy montować płytę pod silnikiem. Najpierw wsuwamy ją w zaczepy (z przodu auta) i dokręcamy śrubki na drugim końcu. Wtedy spokojnie możemy sobie wkręcić pozostałe.

    Opuszczamy auto (jeśli było na podnośniku), odpalamy i czekamy aż zgaśnie kontrolka ciśnienia oleju.
    Następnie sprawdzamy poziom oleju i uzupełniamy według potrzeb. Odpalamy silnik jeszcze raz, czekamy kilka minut, gasimy i po kolejnych minutach sprawdzamy poziom jeszcze raz.
    Generalnie poziom oleju warto często sprawdzać.

    No to mamy wymieniony olej i filtr, czujemy satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy i zaoszczędzonych pieniędzy, które to możemy wydać na piwo.

    Zaraz dam opis wymiany filtrów powietrza i paliwa.

    Pozdrawiam.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Mariusz
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.5T 220 KM
    Opis
    Mk IV 2.5T Titanium
    Od
    28 May 2006
    Mieszka w
    BZA Zambrów / Łódź
    Kolego zrób proszę z tego artykuł
    http://www.mondeoklubpolska.pl/modul...me=Submit_News

    Mariusz , tel - 694-765-650

  4. #3
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    ...
    Od
    24 Jul 2009
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Nie ma sprawy, tylko nie ogarniam jak dodać zdjęcia do artykułu. :/

    Pozdrawiam.

  5. #4
    Pochłaniacz prostych Awatar daniellomasa
    Imię
    DANIEL
    Opis
    FORD MONDEO TDCI 130KM 2001 grudzień
    Od
    04 Mar 2009
    Mieszka w
    LEGNICA
    Cytat Zamieszczone przez mazbasi
    Zaraz dam opis wymiany filtrów powietrza i paliwa.
    artykuł super na pewno bardzo się przyda
    ale ja będę egoistą i dla siebie będę uważnie śledzić wymiane filtra paliwa
    dlaczego ???a dlatego że jak widziałem jak to robi mechanik
    to wolałem na chwilkę wyjść i tego nie oglądać
    Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.<br><br>

  6. #5
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    ...
    Od
    24 Jul 2009
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Jak tylko dowiem się jak dodawać zdjęcia to zrobię artykuł. Póki co pozwolę sobie kontynuować tutaj.

    2. Wymiana filtru powietrza.

    Filtr powietrza znajduje się w miejscu zaznaczonym na obrazku:

    Stojąc przed otwartą maską jest po prawej stronie. Odkręcamy 3 śrubki i podnosimy obudowę filtra. Wyciągamy stary filtr. Po wyciągnięciu puszka wygląda tak:

    Porównanie starego i nowego filtra powietrza:

    Przed włożeniem nowego filtra dobrze jest pozbyć się całego syfu, który zapewne będzie na dole puszki. Najlepiej użyć odkurzacza i wszystko wyssać.

    Jeśli już mamy posprzątane, to nie pozostaje nam nic innego jak włożyć nowy filtr.

    Następnie zakładamy górną obudowę i przykręcamy trzy śrubki.

    Cała operacja zajmuje pewnie niecałe 10 minut i jest naprawdę banalna. Nawet ciężko się wybrudzić.

    Jutro opiszę wymianę filtru paliwa, bo muszę zrobić dokładniejsze zdjęcia, żeby wszystko było bardziej klarowne.

    Pozdrawiam.

  7. #6
    Kursant
    Opis
    MK3
    Od
    01 Aug 2009
    Mieszka w
    Poznań
    super artykół, czekamy na instrukcje wymiany filtra paliwa!

  8. #7
    Pochłaniacz prostych Awatar KLUSEK
    Imię
    Krzysiek
    Model
    MKI
    Silnik
    1.6 88 KM
    Opis
    BMW E46 Coupe FL
    Od
    04 Jul 2007
    Mieszka w
    Piaseczno
    Fajnie opisane

    Tylko powiedzcie, co zrobić ze starym olejem spuszczonym z silnika ? Gdzie to można oddać ?
    Jest:
    Black BMW E46 Coupe FL 320CD M-Pakiet


    Było:
    Baza: MK2 V6 Light Green Nordic - GHIA
    Dolot: SVT Lite (ST200 UIM, ST200 LIM, 60mm TB thin-blade, ST200 Airbox, Pipercross panel)
    Body: Pakiet ST24
    Wnętrze: Półskóra RECARO (ST200)

  9. #8
    Pochłaniacz prostych Awatar Grzesio
    Imię
    Grzegorz
    Model
    Mondeo
    Silnik
    Duratec
    Opis
    Mondeo II Dwatysiącepięćsetcmsześciennych
    Od
    01 Jul 2008
    Mieszka w
    Lwówek Śląski łac. Leopolis
    Stary olej powinni ci przyjąć na jakimś warsztacie. A jak nie to zlej go do bańki i oddaj komuś na woske. Zawsze sie przyda przepalony olej
    Jednostki wysokoprężne sprawdzają się jedynie w pojazdach ciężarowych,
    dużych maszynach rolniczych, traktorach, generatorach prądu i lokomotywach!!!

    http://imageshack.us/a/img96/6343/jijz.jpg

  10. #9
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    ...
    Od
    24 Jul 2009
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Przepraszam, ze tak późno, ale nie dałem rady wcześniej.
    Co do oleju, to ja zlewam do beczki i później znajomym się przydaje, np. do konserwacji drewnianego ogrodzenia.

    3. Wymiana filtru paliwa.

    Filtr paliwa znajduje się w lewym górnym rogu komory silnika, stojąc przodem do maski. Jest zaznaczony na zdjęciu czerwoną strzałką.


    Na początek ściągamy osłonę kielicha. W tym celu najpierw podważamy zaślepkę oznaczoną niebieską strzałką i odkręcamy znajdujące się pod nią 3 śruby. Następnie odkręcamy 4 śruby oznaczone zielonymi strzałkami.
    Ściągamy osłonę i mamy dobry dostęp do filtra paliwa.

    Teraz odciągamy metalową blokadę (zielona strzałka na następnym zdjęciu) i podnosimy filtr do góry. Wyciągamy zawleczkę (czerwona) i ściągamy plastik (niebieska).


    Tak wygląda filtr po wyciągnięciu zawleczki:


    A tak gdy ściągniemy jeszcze plastik:


    Teraz możemy wyciągną wąż, którym paliwo wraca do baku. Jest on oznaczony czerwoną strzałką na poprzednim zdjęciu.

    Teraz chyba najtrudniejsza część - ściągnięcie pozostałych dwóch przewodów paliwowych. Każdy z nich jest zablokowany plastikową, żółtą zawleczką. Potrzebujemy jakiegoś cienkiego śrubokrętu i przy jego pomocy musimy wcisnąć do środka oba końce zawleczki. Wtedy będzie można ją odciągnąć. Są one oznaczone czerwonymi strzałkami.


    Gdy już uda nam się to zrobić, możemy ściągnąć węże i wyciągnąć filtr. Nowy filtr paliwa zalewamy do pełna ropą, a następnie wkładamy w miejsce starego. Zakładamy 2 przewody, które przed chwilą ściągnęliśmy i blokujemy je zawleczkami.
    Następnie wciskamy wąż powrotu paliwa.

    Trzeba się upewnić, czy na pewno wcisnęliśmy go do końca, bo jeśli nie, to w trakcie jazdy możemy mieć paliwowy prysznic pod maską.
    Jeśli dobrze go wcisnęliśmy, to zakładamy plastik wraz z metalową zawleczką.

    Odpalamy auto, żeby silnik popracował przez kilka minut, a w międzyczasie montujemy osłonę kielicha.

    Po kilku kilometrach warto sprawdzić czy wszystko gra pod maską, czy wszystkie przewody siedzą na swoich miejscach, a ropa nie wycieka z okolic filtra.

    Jeśli prawidłowo wykonaliśmy wszystkie czynności, to nie powinno być żadnych problemów.

    Pozdrawiam.
    ?|?|

  11. #10
    Kursant
    Opis
    MK3
    Od
    01 Aug 2009
    Mieszka w
    Poznań
    klasa, piekny opis, dziekuje
    Prosta droga jest dla szybkich aut, zakręty dla szybkich kierowców.

  12. #11
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    ...
    Od
    24 Jul 2009
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Nie ma sprawy - mam nadzieję, że się przyda.
    ?|?|

  13. #12
    Klubowicz Awatar basil
    Model
    Fiesta w kopłakach
    Silnik
    Diesel
    Od
    05 Oct 2006
    Mieszka w
    Jelcz-Laskowice

    Rewelacja opis - jak koledzy pisali rób z tego artykuł , w razie problemów PW
    Należę do elitarnego klubu posiadaczy nowych uszczelek w V6
    MOC zaś jest wszystkim, powoduje że ludzie którzy nigdy nie widzieli tego co ja, widzą nawet to czego ja nie widziałem

  14. #13
    Kursant
    Imię
    MARCIN
    Opis
    INNE
    Od
    20 Feb 2009
    Mieszka w
    TYCHY/SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
    Czołem
    mam tylko pytanko. Czy układ może się jakoś zapowietrzyć bo wiem że to żadna filozofia (tak mi się wydaje) wymienić filtr, ale co w razie zapowietrzenia układu?? Chyba że nie ma takiej możliwości.
    Pozdrawiam

  15. #14
    Kursant
    Imię
    Filip
    Opis
    Mondeo MK3 2,0 TDDI 2001
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Gniezno
    Cytat Zamieszczone przez MROZOL
    Czołem
    mam tylko pytanko. Czy układ może się jakoś zapowietrzyć bo wiem że to żadna filozofia (tak mi się wydaje) wymienić filtr, ale co w razie zapowietrzenia układu?? Chyba że nie ma takiej możliwości.
    Pozdrawiam
    Cześć, co do zapowietrzania układu:
    dzisiaj jadąc moim mondziakiem 2,0 TDDI zauważyłem, ze silnik chodzi troszkę inaczej niż zwykle. Zatrzymałem się, otworzyłem maskę, a tam basen. Wyskoczył wężyk - ten po prawej na filtrze paliwa ze zdjęcia wrzuconego wyżej: http://img24.imageshack.us/i/dscf0650l.jpg/. Miałem akurat blisko do mechanika więc dopchnąłem go i podjechałem - autko padło pod jego bramą. Uszczelnił wężyk, zalaliśmy ropy - uciekła przez nieszczelność, odpalamy i..cisza, nie chce gadać, zapowietrzył się. Już szukałem pociągu pod który mógłbym się rzucić, a mechanik wziął spray do czyszczenia kokpitów PLAK, odkręcił przewód doprowadzający powietrze do silnika (ten szeroki po prawej stronie, ściągnął go, kazał mi spróbować odpalić i w tym czasie psikał sprayem tak, że powietrze które leciało przez odkręcony przewód do powietrza najpierw zabierało ze sobą ten spray, a dopiero potem wpadało do komory - auto zapaliło po 2 sekundach, pochodziło minutę, zgasił je, dokręcił przewód, zapalił na nowo i działa.

    BTW, co jaki czas wymieniacie filtry oleju, paliwa, powietrza?

  16. #15
    Mistrz pobocza Awatar Thazek
    Imię
    Łukasz
    Opis
    BMW E39 530d
    Od
    03 Sep 2009
    Mieszka w
    Kozy/ Bielsko-Biała
    Cytat Zamieszczone przez motopompa

    BTW, co jaki czas wymieniacie filtry oleju, paliwa, powietrza?
    ja wymieniam co roku razem z olejem
    "Przedni napęd dla dziewczynek"
    "Na gazie to się obiad gotuje... nawet dobre zapalniczki są na benzynę..."
    "Tylko to brzmienie daje Ci ropa, motor pod maską jak dziki bocian"

  17. #16
    Kursant
    Imię
    Filip
    Opis
    Mondeo MK3 2,0 TDDI 2001
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Gniezno
    Cytat Zamieszczone przez Thazek
    ja wymieniam co roku razem z olejem
    Po jakim przebiegu? Ja zrobiłem przez pół roku około 20.000km, podejrzewam że przez rok eksploatacji przejadę około 30.000km, a czytałem w innych tematach, że wymieniacie wszystko co 10.000km ?! Czy Wy śpicie na kasie ?

  18. #17
    Kursant
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    ...
    Od
    24 Jul 2009
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Cytat Zamieszczone przez motopompa
    mechanik wziął spray do czyszczenia kokpitów PLAK, odkręcił przewód doprowadzający powietrze do silnika (ten szeroki po prawej stronie, ściągnął go, kazał mi spróbować odpalić i w tym czasie psikał sprayem tak, że powietrze które leciało przez odkręcony przewód do powietrza najpierw zabierało ze sobą ten spray, a dopiero potem wpadało do komory - auto zapaliło po 2 sekundach, pochodziło minutę, zgasił je, dokręcił przewód, zapalił na nowo i działa.
    Nie powinno się tak robić. Znam przypadek uszkodzenia silnika w focusie 1,8 TDDI właśnie przez takie psikanie.

    Olej z filtrami wymieniam co 10 000 km w każdym aucie. Myślę, że jak wymienisz co 15 to tragedii nie będzie. Co do kasy, to nie przesadzaj, bo koszty nie są kosmiczne.
    ?|?|

  19. #18
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Citroen C5
    Od
    19 Aug 2008
    Mieszka w
    Toruń
    Ja osobiście wymieniam olej, filtr oleju oraz powietrza co 10 000 km. Filtr paliwa co 20 000 km, tj co drugą wymianę oleju
    A przeciwpyłkowy jak robię serwis klimy, ale nie rzadziej niż raz na rok.

  20. #19
    Kursant Awatar czarny92
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 90 KM
    Opis
    mondeo mk-3
    Od
    07 May 2009
    Mieszka w
    solec wlkp

    mk3 wymiana filtra paliwa

    Witam ja własnie miałem problem z odpaleniem mk3 po wymianie filtra paliwa,Tak jak kolega napisał powyżej NALEŻY ZALAĆ filtr bo w przeciwnym razie kłopoty murowane.Zapowietrzył mi sie cały układ,wydoiłem akumulator i auto nie pali,W tym wypadku potrzebna jest jeszcze jedna para rąk a mianowicie ,naładować akumulator lub pożyczyc prąd z innego auta,zalać filtr ropką,i do dzieła jeden kręci rozrusznikiem cały czas tak długo aż druga osoba popusci nakrętke mocującoą rurke do wtrysku zacznie wyciekać ropa czekamy aż zacznie tryskać wtedy zakręcamy rurkę i dopiero przestajemy kręcic rozrusznikiem chwila odpoczynku dla rozrusznika i powtarzamy całośc na kolejnych wtryskach.Jesli auto nadal nie pali powtarzamy całośc jeszcze raz,moj mondziu odpalił po 3 kolejkach odpowietrzania.

  21. #20
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Cytat Zamieszczone przez motopompa
    Po jakim przebiegu? Ja zrobiłem przez pół roku około 20.000km, podejrzewam że przez rok eksploatacji przejadę około 30.000km, a czytałem w innych tematach, że wymieniacie wszystko co 10.000km ?! Czy Wy śpicie na kasie ?
    Dużo jeździsz, droższa eksploatacja. Jak chcesz szybciej zużyć silnik to nie dbaj o niego
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] dziwny problem po wymianie filtrów i oleju
    By michalmm in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-03-2011, 12:35
  2. [ST220]Wymiana oleju i filtrów
    By Juzek in forum Silnik - Duratec V6
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-09-2010, 15:41
  3. [MkI] Wymiana rozrzadu,oleju,swiec,filtrów itp
    By Buli in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-05-2008, 20:15
  4. [MkI] Wymiana filtrów w sekwencji.
    By robertoz in forum LPG
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-11-2007, 23:27
  5. [MkII] Wymiana filtrów
    By .darekm in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-10-2007, 19:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów