+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 62 123451151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1237
  1. #1
    Kursant
    Imię
    Piotr
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Mondeo MK3 1,8 2004
    Od
    07 Oct 2007
    Mieszka w
    Poznań

    [TDCi] Wymiana termostatów MK III TDCi [foto]

    ZABRAŁEM SIĘ WIĘC ZA WYMIANĘ TERMOSTATÓW ZROBIŁEM KRÓTKĄ FOTO RELACJE BYĆ MOŻE KOMUŚ SIĘ PRZYDA!

    Zaczynamy od spuszczenia starego płynu, korek spustowy jest zamontowany w lewym dolnym narożniku chłodnicy (patrząc na silnik od przodu)



    Zabieramy się za wymianę małego termostatu. Termostat ten znajduje się zaraz pod kolektorem dolotowym patrząc na silnik z prawej strony. Żeby mieć lepszy dostęp proponuje ściągnąć kolektor dolotowy (opis jak to się robi znajdziecie w tym poście http://www.mondeoklubpolska.pl/modul...%BFyje+relacja

    Odkręcamy śrubkę kluczem "8" trzymająca termostat, jest ona pod spodem termostatu (zaznaczona strzałką) . Odczepiamy wąż od termostatu - ja robiłem to kombinerkami wystarczy ścisnąć i zsunąć.



    Bez termostatu.



    Co do złożenia to robimy to w odwrotnej kolejności, nowy oryginalny termostat ma już uszczelkę więc nie trzeba nic kupować.

    Teraz zabieramy się za duży termostat.
    Odkręcamy trzy śrubki kluczem "8"
    1 - odkręcimy bez problemu
    2 - odkręcimy ale trzeba trochę się nagimnastykować polecam klucz nasadowy
    3 - tutaj trzeba mieć ginekologiczne paluszki... :))
    Śrubokrętem płaskim odkręcamy obejmę trzymającą wąż (zaznaczone w kółeczku)



    Bez termostatu



    Co do skręcania to również robimy to w odwrotnej kolejności. Oryginalny termostat również posiada uszczelkę wiec nie trzeba się przejmować.

    Teraz pamiętajmy żeby zakręcić korek spustowy na chłodnicy i możemy zabierać się za wlewanie nowego płynu chłodniczego

    PAMIĘTAJ TAK ZALECA FORD
    Przy wymianie płynu należy stary płyn zastąpić fioletowym płynem chłodzącym SUPER PREMIUM PLUS, w proporcji 50/50 z wodą.
    Ps. ja takiego właśnie użyłem

    W celu odpowietrzenia układu odkręcamy odpowietrznik na pompie wodnej (dużyyyy klucz płaski) i nalewamy do zbiorniczka wyrównawczego płynu kiedy przez odpowietrznik zacznie się sączyć płyn chłodniczy należy ów odpowietrznik zakręcić i nalać płynu do zbiorniczka wyrównawczego ok 2-5mm ponad kreskę MAX



    AHA TYLKO NIE ZAPOMNIJCIE ZAŁOŻYĆ Z POWROTEM KOLEKTORA DOLOTOWEGO JA JUŻ NIE BĘDĘ SIĘ ROZPISYWAŁ NA TEN TEMAT!!!

    Zakręcamy korek od zbiornika wyrównawczego. Uruchamiamy auto i utrzymujemy przez 10sek prędkość obrotową 1500. Wyłączamy samochód i sprawdzamy poziom płynu, w przypadku braku uzupełniamy do kreski MAX. Włączamy samochód i rozgrzewamy go do normalnej temp. pracy cały czas kontrolując stan płynu w układzie.

    Co do termostatów to zalecam kupowanie tylko oryginalnych, dużo czytałem na ten temat na forum i zazwyczaj każdy kto kupił podróbkę po kilku miesiącach musiał wymieniać na oryginał. Ja kupiłem obydwa termostaty w sklepie http://ford.sklep.pl całkiem dobre ceny w porównaniu z innymi sklepami w Poznaniu.

    Po wymianie 2 termostatów doszedłem do wniosku że z temperatura w mondeo jest faktycznie bardzo kiepsko, wszystko ze względu na to że czujnik temperatury umieszczony jest w bloku silnika oraz układ chodzenia ma bardzo duża sprawność, dlatego temperatura tak długo roście zanim uzyska środek na wskaźniku deski rozdzielczej.

    Na zakończenie jako ciekawostkę chciałem pokazać jak wyglądał stary płyn oraz nowy, pozostawię to bez komentarza....






    ORYGINALNY TEKST WIADOMOŚCI!!

    Witam
    Jestem posiadaczem Mondeo TDCi 115KM 2002 rok, od około 2 tygodni.
    Auto naprawdę super komfort jazdy wyposażenie itp.
    Dobra do sedna sprawy, mam pytanie w sprawie temperatury silnika. Zauważyłem że wskazówka od temperatury rusza się dopiero po przejechaniu ok 9km!! Po przejechaniu kolejnych 2-3km wskazówka temperatury zatrzymuje się na 11:55 (nie na samym środku tj 12). Nie wiem czy to jest normalne... z tego co czytałem na forum to powinna zatrzymać się na 12, czy czas nagrzewania się silnika jest tak długi w tych autach?? W poprzednim MK II 1,8 TD przejechałem 1-2km i wskazówka ruszała do góry!!
    Kolejna sprawą jest to że po postoju ok 15-30 min i ponownym odpaleniu auta wskazówka od temperatury zatrzymuje się 1/4 wskaźnika i tutaj tez moje zdziwienie że tak szybko się wychładza??!!
    Nie wiem czy to jest jakiś problem z termostatami?? Płyn w układzie chłodzenia OK nic nie ubywa poziom OK.


    edit by Oktan - poprawiłem ortografy tylko i przyklejam temat dla potomnych
    MONDEO MK3 KOMBI 1.8 DURATEC 125KM

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    marctwain
    Gość
    U mnie zaczyna iśc do góry rano ( ok 4C) po jakichś 1,5 km. Ale po 9... Może by otwarty któryś z termostatów. Że po 30 min się wychładza do 1/4 to normalne. Czujnik do sprawdzenia. A po jakim czasie daje ciepłym z nawiewu?

  4. #3
    Pochłaniacz prostych Awatar N2O
    Opis
    MkI 1,8TD
    Od
    05 Jun 2005
    Mieszka w
    Truskaw
    Uroki bezpośredniego wtrysku, w zimie na wolnych obrotach bez obciążenia silnik dąży ku zamarznięciu - zbyt duża sprawność silnika.
    MkI 1995 1.8TD Combi
    RANGE ROVER 1998 2.5 DSE
    NISSAN PATROL K160 3,3TD 1982

  5. #4
    marctwain
    Gość
    No właśnie.

  6. #5
    Kursant
    Imię
    Piotr
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Mondeo MK3 1,8 2004
    Od
    07 Oct 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez marctwain
    A po jakim czasie daje ciepłym z nawiewu? ;)
    Ciepłe powietrze idzie z nawiewu dość szybko - po przejechaniu jakiś 2-3km.
    Cytat Zamieszczone przez marctwain
    Może by otwarty któryś z termostatów
    właśnie się nad tym zastanawiam ale nie chce niepotrzebnie inwestować pieniędzy w termostaty jeżeli to nie jest przyczyną.
    MONDEO MK3 KOMBI 1.8 DURATEC 125KM

  7. #6
    marctwain
    Gość
    Dla pocieszenia: ostatnie dni jak rano ok 0-2C też sie długo nagrzewa, a ciepłe dosyc szybko ale jak już dojdzie to trzyma pion. Jak postoi to też szybko się wychładza. Poobserwuj jeszcze czy jak dojdzie do tej twojej 11.55 to trzyma podczas jazdy w tym samym miejscu.

  8. #7
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Mam tak samo. W zimie dłużej wskazówka wędruje do góry, ale powietrze jest ciepłe dużo wcześniej. Pamiętajcie, że czujnik jest w głowicy a nie płynu.
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

  9. #8
    Kursant
    Opis
    MKIII
    Od
    22 Sep 2007
    Mieszka w
    Złotów/Nieuw-Vennep
    Też tak mam, wymieniałem termostat i bez zmian, więc proponuję nie kombinować bo szkoda kasy. Na moje to Ten Typ Tak Ma!!!

  10. #9
    Pochłaniacz prostych
    Opis
    TDCi 115 '04
    Od
    24 Oct 2007
    Mieszka w
    Pabianice
    nie typ a umiejscowienie czujnika temperatury ma na to wpływ, wystarczy otworzyć zimą maskę i temp spada na głowę.

  11. #10
    Mistrz pobocza
    Opis
    Ford Mondeo MKIII sedan
    Od
    18 Feb 2006
    Mieszka w
    Zabrze-Śląskie
    Mały termostat do wymiany w większości przypadków.
    Przypadłość w MKIII dość częsta.
    Po wymianie wskazówka w pionie i żadnych problemów z wychładzaniem.
    tak to wygląda w TDDI
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...1127b0ff0.html
    "Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Na cuda trzeba trochę poczekać"

  12. #11
    Kursant
    Opis
    MONDEO MKIII
    Od
    19 Mar 2009
    Mieszka w
    Radomsko
    miałem ten sam problem wymieniłem mały termostat i wskazówka w pionie.

  13. #12
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Wymieniłem mały termostat, bo też wydało mi się, że jest jego problem. Wcale nie. Auto wolno nabiera temp, jak się jedzie szybko to rośnie (przy otwartym by malało, bo pęd powietrza wychładzałby chłodnicę), a jak stoi na biegu jałowym, a na zewnątrz jest zimno to oddaje temp i spada. Łatwo to sprawdzić. Nagrzać auto - np kilka razy jadąc ostrzej. I odstawić na 10-15 min - jak na zewnątrz jest 0. Wskazówka delikatnie drgnie w dół. I tak jest, wynika to ze sprawności cieplnej, oraz umiejscowienia czujnika.
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

  14. #13
    marctwain
    Gość
    Założyłem osłony dolne: tą dużą i tą mniejszą od przodu. Trochę osłania i nie wystudza się się tak szybko.

  15. #14
    Kursant
    Imię
    Piotr
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Mondeo MK3 1,8 2004
    Od
    07 Oct 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez marctwain
    Założyłem osłony dolne: tą dużą i tą mniejszą od przodu. Trochę osłania i nie wystudza się się tak szybko. ;)
    też założyłem ale za duzo to nie dało cały czas mam to samo.
    Po przeczytaniu wszystkich postów widze ze faktycznie szykuje mi się wymiana małego termostatu wiąże się to ze spuszczeniem płynu chłodzącego także nachodzi pytanie czy nie warto przy tym zabiegu odrazu wymienić drugi termostat....
    Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.
    MONDEO MK3 KOMBI 1.8 DURATEC 125KM

  16. #15
    Pochłaniacz prostych Awatar daniellomasa
    Imię
    DANIEL
    Opis
    FORD MONDEO TDCI 130KM 2001 grudzień
    Od
    04 Mar 2009
    Mieszka w
    LEGNICA
    Cytat Zamieszczone przez picio_18
    wymiana małego termostatu wiąże się to ze spuszczeniem płynu chłodzącego także nachodzi pytanie czy nie warto przy tym zabiegu odrazu wymienić drugi termostat....
    wymieniłem u siebie oba koszt małego 78 zł
    niezwykle prosta i szybka wymianka
    Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.<br><br>

  17. #16
    marctwain
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez picio_18
    Cytat Zamieszczone przez marctwain
    Założyłem osłony dolne: tą dużą i tą mniejszą od przodu. Trochę osłania i nie wystudza się się tak szybko.
    też założyłem ale za duzo to nie dało cały czas mam to samo.

    .
    Tu kupiłem wczoraj http://ford-esklep.pl/index.php?cat_id=631

  18. #17
    Podobną rozkimnkę z temperaturą miałem w swoim mondziaku. Wolno nabierał temperaturę, a podczas mrozu i postoju na biegu jałowym temp. zaczynała spdać do 1/4 skali. Ciepło w kabinie pojawia się w sumie za każdym razem dość szybko ale wskażówka zawsze była leniwa. Na podstawie forum i doświadczenia z poprzenich aut stwierdziłem ze padł termostat(y) wymieniłem co prawda tylko ten mały ale nic sie nie zmieniło. Jedyna uwaga kiedy jadę szybko to temp. rośnie błyskawicznie.
    Podobnie jak poprzednicy obstawiam na wysoka sprawność silnika

  19. #18
    Kursant
    Imię
    Piotr
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Mondeo MK3 1,8 2004
    Od
    07 Oct 2007
    Mieszka w
    Poznań
    jestem po wymianie termostatów zrobiłem małą foto relacje. opis u góry...!
    MONDEO MK3 KOMBI 1.8 DURATEC 125KM

  20. #19
    Pochłaniacz prostych
    Opis
    TDCi 115 '04
    Od
    24 Oct 2007
    Mieszka w
    Pabianice
    Ponieważ jestem z natury leniwy, to powiem wam w tajemnicy iż płynu nie trzeba spuszczać z układu do wymiany termostatu .
    Mój sposób był taki:
    1) wyssanie wszystkiego ze zbiorniczka wyrównawczego
    2) rozpięcie powrotu do zbiorniczka i wsadzenie plastikowego trónika do butelki
    3) dmuchanie w gumowy wężyk powrotu do zbiorniczka i czekanie
    4) jak nie leci to zaciskamy jeden wężyk kombinerkami i dmuchamy dalej, jak nie leci już nic to zaciskamy drugi.
    Tym sposobem zejdzie nam ok 4 góra 4,5l płynu, z dużego nic nie poleci a jak odkręcimy mały to trochę z bloku i wszystko

  21. #20
    Zielony listek
    Imię
    Bogdan
    Opis
    Ford Mondeo
    Od
    08 Apr 2007
    Mieszka w
    Śląsk
    Ja przy wymianie małego termostatu nie rozbierałem całego silnika. Odkręciłem jedynie rurę biegnącą wzdłuż silnika od zaworu EGR, taką owiniętą jakąś plecionką. Raptem kilka(o ile pamiętam 4) śrub na klucz chyba 10. Wprawdzie dojście do małego termostatu nie było rewelacyjne, ale stosunkowo swobodnie doszedłem do niego i nawet nie ulałem zbyt dużo płynu.
    Mondeo XI.2003 r, 2.0 TDCI, 115 PS, kombi (po liftingu), 174 tys. km

Podobne wątki

  1. [TDCi MKIII] Wymiana świec w podgrzewaczu PTC MKIII TDCi [foto]
    By picio_18 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 10-04-2020, 13:36
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 05:37
  3. [TDCi MKIII] brak mocy po wymianie termostatów
    By chicken24 in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30-12-2010, 08:22
  4. [TDCi MKIII] Co mogło paść oprócz termostatów?
    By E-tnic in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-12-2009, 14:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów