+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    [All] Rada dla instalujących Blaupunkt TravelPilot DX

    [b]Jeżeli zapragnęliście w swoim Mondeo (MkI, MkII lub MKIII przed liftem) radia z nawigacją Blaupunkt TravelPilot DX 170 a macie z nim problemy to może niniejszy tekst rozwiąże choć jeden z nich.

    Pomijając już samą przydatność powyższego modelu w dzisiejszych czasach, może ktoś z was zapragnie mieć jednak w swoim aucie takie cudo i chciałby wykorzystać jego możliwości.

    Dla przypomnienia napiszę tylko , że urządzenie ma (tylko) czarno-biały wyświetlacz, a mapy Polski choć istnieją to nie są zbyt dokładne (dostawca map – Teleatlas).

    Poniższy artykuł powstał po tym jak owo urządzenie trafiło do mojego auta. Niestety okazało się, że pomimo tego, iż posiadam najbardziej aktualną z możliwych wersji map – nawigacja nie „nawiguje”.
    Owszem, można wyszukać interesujący nas adres do którego zamierzamy się udać, ale po ruszeniu nawigacja straszy nas ekranem z tekstem OFF ROAD (POZA TRASĄ) i pokazuje jedynie coś przypominającego kompas. /W przypadku kiedy znajdziemy się w miejscu którego rzeczywiście mapa nie obejmuje taki komunikat jest czymś normalnym/




    Jeżeli w miejscu gdzie jesteście pewni, że mapa powinna go obejmować, a ekran jest taki jak powyżej to pierwsze co powinniście sprawdzić, to czy macie podłączony czujnik prędkości do radia. Można to zrobić np. wchodząc do MENU radia.

    MENU -> INSTALL -> SYSTEM TEST -> SENSOR TEST









    Objaśnienia ekranu:
    GYRO -> Jeżeli jest podłączona antena GPS do radia powinna być tu wskazywana liczba różna od „0”
    TACHO - > ta informacja jest dla nas istotna, podczas postoju samochodu może wskazywać „0”, ale już przy lekkim ruszeniu musi być różna od „0”. Jeżeli po ruszeniu autem nadal wskazuje „0”, oznacza to brak podłączenia czujnika prędkości.
    km/h -> tu pojawia się informacja o prędkości auta. Na postoju może wskazywać „0” lub „1”. Podczas jazdy powinna pokazywać prędkość samochodu. Brak informacji wskazuje jak powyżej – brak podłączenia czujnika prędkości.
    DIRECTION -> oznacza kierunek jazdy. Powinna być podświetlona strzałka „do góry” podczas jazdy do przodu i „w dół” podczas jazdy do tyłu. Teoretycznie do radia powinien być podłączony czujnik włączonego biegu wstecznego, jednak nie jest to niezbędne do prawidłowego działania systemu. (O ile oczywiście nie zamierzamy pokonywać dłuższych dystansów tyłem podczas nawigowania  )
    GPS-ANT.OK - > tu odpowiednio podświetlone litery wskazują nam stan anteny GPS. Litera „I” oznacza że antena jest zainstalowana. Litera „O” oznaczałaby OFF czyli odłączona.

    Nas interesują w tym przypadku wskazania TACHO i km/h. Jeżeli wyświetla wam „0” (po ruszeniu samochodem) to znaczy, że nie macie podłączonego czujnika prędkości i trzeba coś z tym zrobić.

    Po pierwsze przyjmujemy, że macie kompletny zestaw do podłączenia w/w radioodbiorników do naszych Mondeo, czyli w tym przypadku -> przejściówkę z radia FORD do ISO



    Z tyłu radia znajduje się złącze ISO z którego PIN1 (zaznaczony na zdjęciu) odpowiedzialny jest za przekazywanie informacji z czujnika prędkości



    Na poniższym zdjęciu widzimy kostkę ISO, którą wpinamy do radia. Na zdjęciu zaznaczono miejsce do którego należy wpiąć dodatkowy kabelek (np. ze starej kostki ISO)



    Drugi jego koniec podłączamy do biało-zielonego kabelka znajdującego się w żółtej kostce, która w momencie używania oryginalnego radia FORD jest podłączana. Jak można się więc przekonać nawet zwykłe, seryjne radia mają podłączony czujnik prędkości. Służy on do automatycznej regulacji głośności radia w zależności od prędkości samochodu.



    Jeżeli wszystko dobrze podłączyliśmy to naszym oczom powinien ukazać się taki oto obraz w MENU radia.



    A sama nawigacja powinna działać już bez zarzutu. U mnie zadziałało



    Gdyby coś było nie jasne, albo mielibyście jakieś zastrzeżenia - piszcie

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza Awatar bluebob
    Imię
    Robert
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Oyster Silver Sahara
    Od
    05 Jul 2009
    Mieszka w
    Przedbórz
    Super opis tylko nie wszystkie obrazki mi się wyświetlają
    Dlaczego u mnie w pozycji GYRO w menu, mimo niepodłączonej anteny pokazuje wartość ok. 512? Jak nie ma podpiętej anteny to powiniem pokazywać 0, tak? A jest inaczej.
    Mam jeszcze dwa pytania.
    1. Mianowicie za każdym razem jak włącze radio to rząda podania kodu. Z tego co się dowiedziałem to należy zamienić plusy na kabelkach, ale pytanie które to kabelki w tej przelotce ISO (mam taką samą jak na zdjęciu)?
    2. Które piny odpowiadają za podłączenie do radia pilota przy kierownicy?

    Mam Mondeo III. Do tej pory miałem radio 4000RDS.
    Ford Mondeo III '02r., wersja: liftback. Silnik: 1.8Pb (125KM), kolor: Oyster Silver Sahara. Wystrój wnętrza: Mars. Midland Alan 78 Multi Plus B + Sirio AS-100 MAG. Ford jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz!!!

  4. #3
    Zielony listek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Opis
    Mondeo MKIII 2.0 TDCI 2005r. Ghia X Indyvidual
    Od
    18 Sep 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Chciałbym odgrzać wątek

    1. Po podłączeniu sygnału Gala - radio niestety przerywa dźwięk co chwili przełączając się pomiędzy radiem a menu gala ( sos, info, 112 itd ) a po przekroczeniu 80 km/h zawiesza się do chwili wyłączenia i włączenia ponownego silnika.

    2. Po podpięciu kabla AUX in mam niestety kłódkę cały czas na CDC i nie mogę nic z tym zrobić

    3. Kłódeczka wisi też na menu Install - jak się tam dostać, nie mogę odczytać parametów np gyro

    Może ktoś pomoże??
    Mondeo MK III 2.0 TDCI Ghia

  5. #4
    Zielony listek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Opis
    Mondeo MKIII 2.0 TDCI 2005r. Ghia X Indyvidual
    Od
    18 Sep 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    czy ktoś miał doświadczenia z tym radiem ?
    Mondeo MK III 2.0 TDCI Ghia

  6. #5
    Klubowicz Awatar Misiek_WR
    Imię
    Krzysztof
    Model
    S-Max & Golf VII
    Silnik
    2.0TDCi180km-2.0TDI150km
    Opis
    S-Max & Golf VII
    Od
    06 Jul 2008
    Mieszka w
    Radom/Warszawa
    Fotki coś nie działają a chciałem zrobić artykuł na głównej stronie.
    Ford S-Max 2.0TDCi 180km Titanium, Golf VIII 2.0 TDI 150km
    Ford Mondeo MKIV 2.0 TDCi 140km Titaium Było
    Ford Mondeo MKIII Duratec HE 2.0+LPG BRC Było
    Ford Mondeo MKII Zetec 2.0 Było
    Ford Mondeo MKI Zetec 1.8 Bylo
    Krzysiek 502754321

  7. #6
    Zielony listek
    Imię
    Krzysztof
    Opis
    mondeo Mk2 V6
    Od
    11 May 2010
    Mieszka w
    Poznań
    Z doświadczeń serwisowych powiem że wszystkie radiaCD BLAU mają problemy z laserami już po roku- dwu od uruchomienia. Pozbyłem się tej marki z oferty bo non stop były z tym kłopoty .. a co powiedzieć klientowi któremu w radiu padł laser zaraz po gwarancji (ok tygodnia) a koszt nowego lasera z wymianą równa sie cenie radyjka na półce w sklepie?

  8. #7
    Kursant
    Opis
    mondeo MKIII
    Od
    23 Jul 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Cytat Zamieszczone przez utopia
    Z doświadczeń serwisowych powiem że wszystkie radiaCD BLAU mają problemy z laserami już po roku- dwu od uruchomienia.
    No cóż - mam auto z 2002 z fabrycznym DX'em i na razie czyta wszystko co mu się zapoda (oprócz MP3 oczywiście). Także chyba nie jest tak źle.
    Faktem jest, że przymierzam się już do zmiany radia bo denerwuje mnie ciągłe nagrywanie płyt - mimo, iż mam zmieniarkę ale również tylko na cd.

  9. #8
    Zielony listek
    Imię
    Krzysztof
    Opis
    mondeo Mk2 V6
    Od
    11 May 2010
    Mieszka w
    Poznań
    Wyjątek potwierdza regułę - jakoś tak to szło .
    Ciekawe że Blau daje roczną gwarancję na swoje radyjka podczas gdy np JVC 3 lata ...

  10. #9
    Zielony listek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Opis
    Mondeo MKIII 2.0 TDCI 2005r. Ghia X Indyvidual
    Od
    18 Sep 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    ale to dalej nic nie wyjaśnia czemu świruje na galu i kłódki na install i CDC
    Mondeo MK III 2.0 TDCI Ghia

  11. #10
    Zielony listek
    Imię
    Krzysztof
    Opis
    mondeo Mk2 V6
    Od
    11 May 2010
    Mieszka w
    Poznań
    pomoże tylko serwis.......... nie bierz tego do siebie - ten typ tak ma i nie jestem teraz złośliwy

  12. #11
    Zielony listek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Opis
    Mondeo MKIII 2.0 TDCI 2005r. Ghia X Indyvidual
    Od
    18 Sep 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    a wiecie gdzie we Wrocławiu można się z tym zgłosić?

    Podłączyłem dzisiaj instalkę do wzmacniacza, aby suba podpiąć, ciekaw jestem czy AUX-out chociaż działa:P czekam na kostkę balupunkta mini iso c1 - zobaczymy jak dojdzie. Powinno wystarczyć 1 kanał( sygnał i GND ) + zasilanie z akku, + wzbudzenie wzmacniacza ( +12V z radia ) a wzmacniacz zmasuje w bagażniku
    Mondeo MK III 2.0 TDCI Ghia

  13. #12
    Kursant
    Imię
    Kamil
    Opis
    było MK2 1.8,było mk3 2.0 tdci jest mk4 2.0 duratec.będzie mk5 :)
    Od
    28 Mar 2010
    Mieszka w
    Piaseczno
    ja mam u siebie blaupunkt travel pilot ex i jeśli czyta płyty cd i mp3 to tak samo powinien czytać cd z mapą. A co do awaryjności to w ostatnim moim aucie tj. Lexus is 200 też była wieża tylko bez navi częściej siadały lasery a nawet gorzej całe radio. I to już był defekt tych wież - kłopot w tym że kosztował 12 tys zł ( w aso). takie sprzęty się psują. Mi też siadła nawigacja od ex ,nie widzi satelit. Taka przypadłość tych sprzętów chyba

  14. #13
    Zielony listek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Opis
    Mondeo MKIII 2.0 TDCI 2005r. Ghia X Indyvidual
    Od
    18 Sep 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    już uporałem się z kłódkami ale dalej jest problem z sygnałem GALA

    Po podłączeniu sygnału Gala - radio niestety przerywa dźwięk co chwili przełączając się pomiędzy radiem a menu gala ( sos, info, 112 itd ) a po przekroczeniu 80 km/h zawiesza się do chwili wyłączenia i włączenia ponownego silnika.

    Nawigacja odczytuje już wszystkie płyty, porządne czyszczenie jej bardzo pomogło
    Mondeo MK III 2.0 TDCI Ghia

  15. #14
    Mistrz pobocza Awatar bluebob
    Imię
    Robert
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Oyster Silver Sahara
    Od
    05 Jul 2009
    Mieszka w
    Przedbórz
    Cytat Zamieszczone przez kowalius Zobacz posta
    No cóż - mam auto z 2002 z fabrycznym DX'em i na razie czyta wszystko co mu się zapoda (oprócz MP3 oczywiście). Także chyba nie jest tak źle.
    Faktem jest, że przymierzam się już do zmiany radia bo denerwuje mnie ciągłe nagrywanie płyt - mimo, iż mam zmieniarkę ale również tylko na cd.
    Sprzedałeś swojego DX'd? Ja potrzebuje kabli do podłączenia swojego DX'a pod zmieniarkę. Gdybyś miał możliwość to odkupiłbym od Ciebie kabelki. Ewentualnie prosiłbym Cię o rozpiskę wtyczki C2 i C3 z radia do zmieniarki, tzn. na zasadzie wtyczka C2 pin 7 -> wtyczka zmieniarki pin ?, itd.
    Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Ford Mondeo III '02r., wersja: liftback. Silnik: 1.8Pb (125KM), kolor: Oyster Silver Sahara. Wystrój wnętrza: Mars. Midland Alan 78 Multi Plus B + Sirio AS-100 MAG. Ford jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz!!!

  16. #15
    Mistrz pobocza Awatar Bryckas
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.2 TDCi 175 KM
    Opis
    Titanium X
    Od
    21 Nov 2008
    Mieszka w
    Rushden-UK / Wałbrzych
    Cytat Zamieszczone przez bluebob Zobacz posta
    prosiłbym Cię o rozpiskę wtyczki C2 i C3
    http://studio24.prv.pl/

    proszę, jest tam Blaupunkt TravelPilot w dziale kablomania--radia--ISO

  17. #16
    Niedzielny kierowca Awatar DziQ
    Imię
    Mateusz
    Model
    Lancia Zeta
    Silnik
    2.0 16V 136KM
    Opis
    Zeta 2.0 16V +LPG, Lanos żony 1.6 16V +LPG
    Od
    11 Jun 2010
    Mieszka w
    Gliwice
    Odgrzebie mega kotleta, ale troszkę zainteresowałem się bardziej (przy okazji czyszczenia lasera) radyjkiem które kupiłem jakiś czas temu i jeździ w moim MK II
    w necie krąży kupe opisów kostek do Blaupunkt'a TravelPilot'a DX (http://www.dateien.org/bilder/ford/rns4-belegung.png) i tu lipa sprawdzałem kostkę C1 z wyjściami na wzmacha - NIC. No i w sumie miało być nic, wychodzi na to że nasz Fordowski TravelPilot ma inną pinologię, najprawdopodobniej najbardziej pasującym schematem pinów jest ten: http://data.motor-talk.de/data/galle...3162301024.jpg sugeruje mi to przeczytanie kilkunastu tematów o tym radiu i piny do fordowskiego pilota przy kierownicy znajdujace sie w naszy TP w kostce C1 jak na tym schemacie, tutaj nasunęło mi sie kilka pytań bo dużo więcej do tej fotki nie dorwałem. Wiem jeszcze tyle żeby zegar sie nie zerował to należy podpiąć wsteczny w pin 3 kostki A (lub zwyczjanie podać tam na stałe masę) możliwe że problem z każdorazowym wpisywaniem pinu zniknie po podpięciu sygnału (no własnie jakiego 12V czy GND) do pinu 5 w C1 (bądź 4 w C1 - autoalarm) Czy ktos może rozkminić resztę spisu? (CDC - zmieniarka? pewnie tak tylko jaka podejdzie )
    Były:
    - Polski Fiat 126p '94 FL
    - Ford Mondeo kombi 1.8 TD '99

    Jest:
    - Daewoo Lanos 98-'99, 1.6 16V + LPG STAG QBOX
    - Lancia Zeta '01-02, 2.0 16V + LPG STAG 4

    PS w Golfach się chodzi, nie jeździ...

  18. #17
    Mistrz pobocza Awatar bluebob
    Imię
    Robert
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Oyster Silver Sahara
    Od
    05 Jul 2009
    Mieszka w
    Przedbórz
    Cytat Zamieszczone przez DziQ Zobacz posta
    Odgrzebie mega kotleta, ale troszkę zainteresowałem się bardziej (przy okazji czyszczenia lasera) radyjkiem które kupiłem jakiś czas temu i jeździ w moim MK II
    w necie krąży kupe opisów kostek do Blaupunkt'a TravelPilot'a DX (http://www.dateien.org/bilder/ford/rns4-belegung.png) i tu lipa sprawdzałem kostkę C1 z wyjściami na wzmacha - NIC. No i w sumie miało być nic, wychodzi na to że nasz Fordowski TravelPilot ma inną pinologię, najprawdopodobniej najbardziej pasującym schematem pinów jest ten: http://data.motor-talk.de/data/galle...3162301024.jpg sugeruje mi to przeczytanie kilkunastu tematów o tym radiu i piny do fordowskiego pilota przy kierownicy znajdujace sie w naszy TP w kostce C1 jak na tym schemacie, tutaj nasunęło mi sie kilka pytań bo dużo więcej do tej fotki nie dorwałem. Wiem jeszcze tyle żeby zegar sie nie zerował to należy podpiąć wsteczny w pin 3 kostki A (lub zwyczjanie podać tam na stałe masę) możliwe że problem z każdorazowym wpisywaniem pinu zniknie po podpięciu sygnału (no własnie jakiego 12V czy GND) do pinu 5 w C1 (bądź 4 w C1 - autoalarm) Czy ktos może rozkminić resztę spisu? (CDC - zmieniarka? pewnie tak tylko jaka podejdzie )
    TU masz wyjaśnienie odnośnie sygnału biegu wstecznego, czyli kasowania się zegarka (mój ostatni post).
    CDC to podłączenie zmieniarki i TU masz opis pinologi jak zrobić sobie kabelek (post nr 6).
    Oryginalna zmieniarka, którą ja miałem to cd Clarion (3S4T-18C830-AA). Teoretycznie inne fordowskie też powinny pasować, ale tego nie sprawdzałem.
    A TU masz odnośnie pilota i nie tylko.

    Jeśli chodzi o podłączenie wzmacniacza do tego radia to ja Ci niestety nie pomogę, bo ten temat mnie akurat nie kręci.
    Ostatnio edytowane przez bluebob ; 31-03-2013 o 21:22
    Ford Mondeo III '02r., wersja: liftback. Silnik: 1.8Pb (125KM), kolor: Oyster Silver Sahara. Wystrój wnętrza: Mars. Midland Alan 78 Multi Plus B + Sirio AS-100 MAG. Ford jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz!!!

  19. #18
    Niedzielny kierowca Awatar DziQ
    Imię
    Mateusz
    Model
    Lancia Zeta
    Silnik
    2.0 16V 136KM
    Opis
    Zeta 2.0 16V +LPG, Lanos żony 1.6 16V +LPG
    Od
    11 Jun 2010
    Mieszka w
    Gliwice
    Kolego wsteczny 12v jak wbijsz bieg jak nie wbijasz to jest masa. Pilot wiem kostka C1. Wzmacniacza rqczej nie podlacze jakby to były normalne kostki i piny mini iso to tak ale w tym fordowskim to nie da rady raczej. Głównie chodzi o piny te antithieft i autoalarm co tam podłączyć.
    Były:
    - Polski Fiat 126p '94 FL
    - Ford Mondeo kombi 1.8 TD '99

    Jest:
    - Daewoo Lanos 98-'99, 1.6 16V + LPG STAG QBOX
    - Lancia Zeta '01-02, 2.0 16V + LPG STAG 4

    PS w Golfach się chodzi, nie jeździ...

  20. #19
    Mistrz pobocza Awatar bluebob
    Imię
    Robert
    Model
    MKIII
    Silnik
    1.8 125 KM
    Opis
    Oyster Silver Sahara
    Od
    05 Jul 2009
    Mieszka w
    Przedbórz
    Racja pomyliłem z czymś innym.

    Cytat Zamieszczone przez DziQ
    Kolego wsteczny 12v jak wbijsz bieg jak nie wbijasz to jest masa. Pilot wiem kostka C1. Wzmacniacza rqczej nie podlacze jakby to były normalne kostki i piny mini iso to tak ale w tym fordowskim to nie da rady raczej. Głównie chodzi o piny te antithieft i autoalarm co tam podłączyć.
    Nic. A co Ty tam chcesz podłączać? Alarm? Po co? Akurat te piny nie są do szczęścia potrzebne. Radio gra beż nich doskonale.
    Ford Mondeo III '02r., wersja: liftback. Silnik: 1.8Pb (125KM), kolor: Oyster Silver Sahara. Wystrój wnętrza: Mars. Midland Alan 78 Multi Plus B + Sirio AS-100 MAG. Ford jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz!!!

  21. #20
    Kursant Awatar Kamyk_Kamil
    Imię
    Kamil
    Model
    MK4 TITANIUM X
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    30 Nov 2014
    Mieszka w
    Wejherowo
    Witam Wszystkich,

    Aktualnie posiadam radio CD6000 w mondeo mk3 przedliftowym. Chciałbym w nim zainstalować Blaupunkt Travelpoint DX, może mi ktoś podpowiedzieć jak podłączyć do niego pilota ? Wystarczy docięcie kabelków i dopasowanie do kostki mini iso, tyle udało mi się wywnioskować... może już ktoś to przerabiał i będzie w stanie podpowiedzieć jak to zrobić ?

    Tu znalazłem schemat, lecz nie wiem czy dobry ?


    Dodatkowo z wątku wyczytałem coś o biegu wstecznym, a mianowicie o masie, jaką należy podłączyć w celu podtrzymania zegara ? Gdzie tego szukać i na jakie piny według powyższego schematu to podłączyć?

    I na koniec pytanie odnośnie anteny GPS, pod co podłączyć oraz czy mogę wykorzystać dodatkową antenę od CD 6000 jako antene GPS ?

    Na zdjęciu poniżej na czerwono zaznaczone złącze gdzie mam wpięte drugą antene:
    Ostatnio edytowane przez Kamyk_Kamil ; 02-09-2015 o 13:44 Powód: Znaleziono nowe wiadomości

Podobne wątki

  1. [MkIII] Blaupunkt TravelPilot problem z mp3
    By Kozborn in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-08-2013, 16:08
  2. [MkIII] Blaupunkt TravelPilot EX i piski
    By Ciko in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 13:55
  3. [MkIII] Blaupunkt Travelpilot EX
    By MatusMK3 in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-08-2012, 21:16
  4. BLAUPUNKT TravelPilot DX-V
    By kris11 in forum Nawigacja
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-05-2011, 11:41
  5. [Radio]blaupunkt Travelpilot dx a mp3
    By tulfan in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-02-2010, 18:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów