+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 23 z 36 PierwszyPierwszy ... 1319202122232425262733 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 705
  1. #441
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Teraz przejdę do olejów 913-b i podobnych. Zastanawiałem się jaki jest sens stosowania podłego oleju, bo nie oszukujmy się, oleje -30 są kiepskie. A tu mamy jeszcze dodatkowo skiepszczony z obniżonym HTHS. Wszytko wskazuje na duży brak logiki, bo lepkość w 100ºC dla różnych -30tek jest taka sama, opisana przez klasyfikację lepkości wysokotemperaturowej odpowiadającej klasie 30. Tu nie będzie większych różnic pomiędzy inną 30ką w oporach przepływu przez układ smarowania. W końcu przecież ta liczba 30 o tym mówi, określa lepkość, czyli tracie wewnętrzne. Straszyć rozruchem na zimno, jak to często wspomina rustin nie ma sensu. Owszem ciśnienie pompowania jest istotne, ale o tym za chwilę. Na panewce po wyłączeniu zawsze zostaje olej. Gdyby tak nie było silniki nie dorwały by do 10kkm bez remontu. Ciśnienie pompowania - nie wiem co taki strach o zawór bypas? Przecież ten olej omija filtr oleju i jest tłoczony w układ smarowania. Ten olej nie wraca z pompy do miski. To samo dotyczy bardziej lepkich olei -40, -50. Zastosowanie bardziej lepkiego, czyli ciężej pompującego się oleju ma wpływ na sprawność ogólną sprawność silnika, a konkretnie na sprawność mechaniczną. Kiedy będzie zimno, silnik będzie słabszy na niedogrzanym oleju, ale póki olej płynny nie ma mowy o braku smarowania. To są oczywiste oczywistości wynikające z budowy silnika.
    Tak jak patrzę to różnice w olejach 5w30 są znaczne przykładowo stary Gulf formula FE ma temp. płynięcia -42C, a Liqui Moly -33C. Olej o niższej temp. płynięci będzie o wiele szybciej docierał do wszystkich ważnych miejsc w silniku wymagających smarowania. Jaki wpływ dany olej będzie miał na zużycie silnika przy rozruchu np. w temp. -30C to nie wiemy, bo tu by trzeba było przeprowadzić jakiś testy laboratoryjne. Wiadomo po wyłączeniu silnika warstwa oleju zostaje na wszystkich elementach, jakieś smarowanie jest, bo tak jak piszesz silnik by się zatarł, ale nie jest na tyle wystarczające by pracował tak dłuższą chwilę, temu ważne jest jak najszybsze doprowadzeniu (tu czym niższa temp. płynięcia i CCS tym szybciej się przemieszcza w silniku) większej ilości oleju do jego smarowania.

    Moim zdaniem olej 5w30 ma swoje zalety w niskich temperaturach i wady w postaci niższej lepkości w wysokich w porównaniu do 5w40, ale przy zwykłym użytkowaniu auta zapewnia odpowiednie smarowanie, więc nie mogę się z tobą zgodzić że są one kiepskie. Jeżeli miał bym w planach śmiganie po autostradach z maksymalną prędkością to zalałbym 5w40, czy jakieś ekstremalne katowanie auta, to jakiś 5w50, 5w60.
    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Na trwałość ważny jest rozruch, aby nie kręcić silnikiem zaraz po rozruchu. Niech on się trochę pobuja, tak aby pompa olejowa przepompowała olej we wszystkie istotne miejsca. Do tego momentu silnik smarowany jest przez olej, który nie spłynął. On sobie doskonale radzi z obciążeniem rozruchowym, ale tylko z nim. Ja obecnie "odmrażanie" włączam dopiero po kilkunastu sekundach, aby nie zwiększać obciążenia rozruchowego.
    Też tak uważam, po rozruchu w zimie zawsze daję silnikowi trochę popracować plus pierwsze parę kilometrów staram się nie kręcić silnika powyżej 3500tys obrotów, oczywiście czym zimniej tym ten dystans się wydłuża.
    Ostatnio edytowane przez Mortal_Kombat ; 16-03-2013 o 13:52

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #442
    Kursant
    Opis
    Focus I
    Od
    13 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznań
    Jeżeli miał bym w planach śmiganie po autostradach z maksymalną prędkością to zalałbym 5w40, czy jakieś ekstremalne katowanie auta, to jakiś 5w50, 5w60.
    Ja bym się nie przejmował i zostawił ten sam. Autostrada, to może być duże obciążenie, ale to również duża prędkość i lepsze chłodzenie. Silnik będzie maksymalnie osiągał wartości nominalne, i pod obciążenia przy tych wartościach były dobierane powierzchnie panewek. Ze względu na pracę z lekkimi olejami, aby to skompensować zapewne fordowskie silniki mają powiększone powierzchnie trące, aby zmniejszyć jednostkowe naciski. Dlatego fordowski olej może być zabójczy dla innych silników. Jeśli podejść do sprawy ekstremalnie, i np wlać taki olej do motocykla, to przypuszczam że do remontu kapitalnego silnika (panewki + skrzynia biegów) nie przejechało by się nawet 1000km. I to nie trzeba by pałować, ot skrzynia biegów w ekspresowym tempie zmieliła by taki olej do klasy SAE 20 a nawet niżej.
    I stosując kryterium bezwzględne, oleje fordowskie są słabe. Co silnikom nie przeszkadza, bo są do nich przystosowane. Wszytko po to aby zyskać na jednym parametrze, aby obniżyć ilość mocy pochłanianej na pompowanie oleju i podnieść przez to sprawność mechaniczną silnika. Straty od tarcia rosną liniowo, ale na pompie oleju rosną z kwadratem prędkości obrotowej.

  4. #443
    Mistrz pobocza Awatar Wilhelm
    Imię
    Marcin
    Opis
    Foka ST
    Od
    17 Jan 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Z tym chlodzeniem przy duzych predkosciach bym sie tak nie zapedzal. Olej w foce przy normalnej jezdzie nie przekracza 80 stopni, przy 200 jest 100 stopni, a jak troche pocisniesz 220+ to nie ma problemu z dojsciem do 110...

    wyslane z notatnika
    Wolnossąca to może być kobieta...

    WWW.FORDTUNING.PL

  5. #444
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    I stosując kryterium bezwzględne, oleje fordowskie są słabe. Co silnikom nie przeszkadza, bo są do nich przystosowane. Wszytko po to aby zyskać na jednym parametrze, aby obniżyć ilość mocy pochłanianej na pompowanie oleju i podnieść przez to sprawność mechaniczną silnika. Straty od tarcia rosną liniowo, ale na pompie oleju rosną z kwadratem prędkości obrotowej.
    Jakie parametry oleju fordowskiego powodują, że uważasz go za słaby? Wiadomo że obniżony HTHS ma zapewnić lepszą sprawność silnika i mniejsze zużycie paliwa, ale pozostałe jego parametry uważam za wystarczające do normalnej eksploatacji auta.


    Cytat Zamieszczone przez Wilhelm Zobacz posta
    Z tym chlodzeniem przy duzych predkosciach bym sie tak nie zapedzal. Olej w foce przy normalnej jezdzie nie przekracza 80 stopni, przy 200 jest 100 stopni, a jak troche pocisniesz 220+ to nie ma problemu z dojsciem do 110...
    Było tutaj pisane, że olej fordowski ma niskie HTHS przy 150C, co nie zapewnia odpowiedniej ochrony silnika przy wysokich temperaturach z powodu niskiej lepkości, a tu jak piszesz przy normalnej jeździe temp. oleju dochodzi do 80C, a o przekroczenie 100C trzeba się już postarać, więc należy się zastanowić jak będzie użytkowane auto i dobrać odpowiedni olej.

    Jeszcze coś dorzucę na temat olejów z niską lepkością, co daje do myślenia przy wyborze oleju do naszych fordów ze strony http://zmienolej.pl/forum/jak-wybrac...ju-silnikowego :

    "Im większe opory ma silnik tym wiecej pali a olej wolniej jest pompowany a co za tym idzie nie odbiera w tak efektywny ciepła oraz nie cyrkuluje z należytą prędkością a to sprzyja procesom degradacji oleju, odkładaniu sie osadów, utleniania oleju.

    Przykładowy olej 5W40 ma w temp. 0st.C lepkośc podobną do miodu w temp. 25st.C
    Więc wyobraź sobie nastepującą sytuację.

    Masz słoik takiego miodu i musisz za pomocą słomki która może być odpowiednikiem kanałów smarnych przepompować ten miód za pomocą owej słomki.
    Ale jakże proste to bedzie jak taki miód podgrzejesz do temp. 50st.C, można go wtedy pić :-)

    Silnik cały czas pracuje ale głowica i newralgiczne miejsca podczas rozruchu sie notorycznie niedosmarowane aż do momentu kiedy olej nie zacznie przybierać bardziej płynnej formy, bedzie lepiej pompowalny.

    Dlatego olej np. A5/B5 o obniżej lepkości bedzie mial mniejszą lepkość w niskich temparaturach od oleju A3/B4 po prostu bedzie szybciej docierał do newralgicznych węzłów smarnych.

    Olej o mniejszej lepkosci szybciej odbierze ciepło tym samym olej nie utleni się tak szybko a jego parametry nie zdegradują w nadmiernym czasie.
    Silnik będzie mniej palił a to jest jeden z bardziej istotnych elementów."
    Ostatnio edytowane przez Mortal_Kombat ; 16-03-2013 o 18:00

  6. #445
    rustin
    Gość
    Jak Wilhelm pisze i ja pisałem o tym, że temp oleju aby poszła w górę naprawdę trzeba się postarać i jest praktycznie bez różnicy 5w30 a 5w40 , sprawdzałem sam więc wiem a nie z opowieści jakie tutaj podaje nam Puszek_2 od pewnego czasu,piszesz też jakieś baśnie ? Dlatego nie chcę mi się nawet dyskutować bo nie ma sensu i Tobie Mortal_Kombat też radzę.

  7. #446
    Kursant
    Opis
    Focus I
    Od
    13 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznań
    Z tym chlodzeniem przy duzych predkosciach bym sie tak nie zapedzal. Olej w foce przy normalnej jezdzie nie przekracza 80 stopni, przy 200 jest 100 stopni, a jak troche pocisniesz 220+ to nie ma problemu z dojsciem do 110...
    Tylko przy obrotach max mocy jest taka wydajność pompy olejowej, że do smarowania wystarczyło by coś o lepkości wody. A co do chłodzenia, to hmmm jak masz ~100kW na kołach, to ~300kW oddajesz w postaci ciepła. A że ci trochę temperatura wzrośnie... Jadąc o 100% wolniej potrzebujesz tylko 12% mocy, jadąc o 33% wolniej 42%. I o tyle również zmienia się obciążenie cieplne.



    Im większe opory ma silnik tym wiecej pali
    prawda
    a olej wolniej jest pompowany a co za tym idzie nie odbiera w tak efektywny ciepła
    w 90% nieprawda. Silnik pompowanie oleju kosztuje więcej mocy, ale tłoczy go praktycznie tyle samo. Te 10% to rozruch w temperaturach bliskich krzepnięcia/zestalania się. Ale jeśli tylko pompa potrafi wytworzyć odpowiednio dużą próżnię, to przez smoka zassie nawet smalec. Oczywiście pompowanie smalcu kosztuje sporo mocy.
    A co do ciepła, to o co się martwić kiedy wszytko zimne. Najpierw muszą się nagrzewać części, aby od nich mógł się nagrzać olej.
    a to sprzyja procesom degradacji oleju, odkładaniu sie osadów, utleniania oleju.
    A zakończone standardowym frazesem nr 101, a może 102 .
    Najpierw należy zdać sobie sprawę co degraduje olej, a później można pisać o jego degradacji. Ponieważ nie wspominają o degradacji poprzez "zmielenie" oleju, tylko utlenianiu, to hmmm, ale najbardziej degradujące są przedmuchy na pierścieniach tłokowych. I na to olej nie ma już wpływu. Jak spaliny dostają się do oleju to naturalnym jest, ze olej produkty spalania neutralizuje. To jest jedno z jego zadań. Dlatego ma zasadowy odczyn, aby tworzące się kwasy neutralizować i unosić ze sobą. A filtr oleju jest po to aby je z oleju usuwać.

    Przykładowy olej 5W40 ma w temp. 0st.C lepkośc podobną do miodu w temp. 25st.C
    Heh, ale dali sobie antyreklamę , jeśli piszą o lepkości miodu w 25 stopniach to hmmm, ale chyba tylko chrzczonego. Normalny, nieoszukiwany się krystalizuje w tej temperaturze. Oby olei nie mieli tak samo oszukanych, jak oszukane miody konsumują .

    Silnik cały czas pracuje ale głowica i newralgiczne miejsca podczas rozruchu sie notorycznie niedosmarowane aż do momentu kiedy olej nie zacznie przybierać bardziej płynnej formy, bedzie lepiej pompowalny.
    Taaa, jak straszyć to na całego. Smalec owszem wyjdzie przez panewki, rzeczywiście jest problem z wałkiem rozrządu. Tylko czy problem jest wielki? Wałek jest tłusty, a siły nacisku pochodzą od sprężyn. Na wolnych obrotach, zanim głowica nie nagrzeje się, będzie problem z dostarczaniem świeżego oleju, ale jak tylko podniesie się na tyle, że zacznie radośnie chlupać, to zagrożenie zniknie. No i im niższe obroty tym mniejsze naciski będą.

    Jakie parametry oleju fordowskiego powodują, że uważasz go za słaby?
    A nie jest? Najprościej im olej jest bardziej olejem, a mniej wodą tym lepszy. Zalejesz bardziej lepki do Forda, silnikowi nic się nie stanie, zalejesz fordowski gdzie indziej, może być nie dobrze. To że silniki fordowskie są przystosowane do pracy z takim olejem nie oznacza że olej jest dobry. Jest wystarczający i tyle, ale są lepsze.

    Jak Wilhelm pisze i ja pisałem o tym, że temp oleju aby poszła w górę naprawdę trzeba się postarać i jest praktycznie bez różnicy 5w30 a 5w40 , sprawdzałem sam więc wiem a nie z opowieści jakie tutaj podaje nam Puszek_2 od pewnego czasu,piszesz też jakieś baśnie ? Dlatego nie chcę mi się nawet dyskutować bo nie ma sensu i Tobie Mortal_Kombat też radzę.
    Jak wcześniej pisałeś, jesteś chemikiem, to powinieneś zdawać sobie sprawę, że temperatura jest najmniej dokładnie mierzoną wielkością. Ile % ciepła emitowanego przez silnik pochodzi od zwiększonych oporów ruchu oleju SAE 40 w porównaniu do całkowitej emisji na poziomie 300kW? Oszacuj ile z tych 300kW pochodzi od oleju o większej lepkości. To że nie widziałeś różnicy, to chyba oczywista oczywistość. Większy wpływ na finalną temperaturę będzie miała wilgotność powietrza niż większa lepkość oleju.
    Ostatnio edytowane przez Puszek_2 ; 16-03-2013 o 22:02

  8. #447
    rustin
    Gość
    Prawie jak

  9. #448
    Niedzielny kierowca Awatar Patriarcha
    Imię
    Piotr
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Od
    16 Jan 2012
    Mieszka w
    Zabrze
    Wpisów
    6
    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    ale są lepsze.
    Jakie?
    Cytat Zamieszczone przez rustin Zobacz posta
    Prawie jak
    A jakiś argument potrafisz podać czy tylko tak sobie powracasz do czasów dziecięcych? Powiedz czemu się nie zgadzasz z opinią kolegi, a jak się nie zgadzasz bo po prostu nie, to nie pisz nic, ponieważ to nie wnosi do wątku niczego nowego.
    Portfolio Grupy Śląskiej MKP's 2014 Calendar in - done.
    No matter how many people may be watching, you do the right thing.


  10. #449
    rustin
    Gość
    Dlaczego to już bardzo dobrze opisane ,przezemnie i innych wcześniej. Więc tyle samo wnosi co i twój wpis ten i każdy inny w tym temacie. Ale jak piszesz, nic już nie piszę.

  11. #450
    Niedzielny kierowca Awatar marcn24
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Od
    07 Apr 2011
    Mieszka w
    Greater Manchester
    Prosze bardzo

    własciwosci oleju Motorcraft 5W20
    po przebiegu 5k mil
    fordowski 3.0V6


  12. #451
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Cytat Zamieszczone przez rustin Zobacz posta
    Jak Wilhelm pisze i ja pisałem o tym, że temp oleju aby poszła w górę naprawdę trzeba się postarać i jest praktycznie bez różnicy 5w30 a 5w40 , sprawdzałem sam więc wiem a nie z opowieści jakie tutaj podaje nam Puszek_2 od pewnego czasu,piszesz też jakieś baśnie ? Dlatego nie chcę mi się nawet dyskutować bo nie ma sensu i Tobie Mortal_Kombat też radzę.
    Jeżeli uważasz, że pisana jest nieprawda to dobrze by było jakbyś to wyjaśnił, temu służy ten wątek by rozwikłać wszystkie niejasności związane z olejami, temu też się udzielam.


    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Z tym chlodzeniem przy duzych predkosciach bym sie tak nie zapedzal. Olej w foce przy normalnej jezdzie nie przekracza 80 stopni, przy 200 jest 100 stopni, a jak troche pocisniesz 220+ to nie ma problemu z dojsciem do 110...
    Tylko przy obrotach max mocy jest taka wydajność pompy olejowej, że do smarowania wystarczyło by coś o lepkości wody. A co do chłodzenia, to hmmm jak masz ~100kW na kołach, to ~300kW oddajesz w postaci ciepła. A że ci trochę temperatura wzrośnie... Jadąc o 100% wolniej potrzebujesz tylko 12% mocy, jadąc o 33% wolniej 42%. I o tyle również zmienia się obciążenie cieplne.
    Tu widać, żeby dobić do 100C to trzeba autem nieźle cisnąć i dla mnie wniosek, że nie trzeba olej o wysokiej lepkości przy 100C do normalnej jazdy.

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    a olej wolniej jest pompowany a co za tym idzie nie odbiera w tak efektywny ciepła
    w 90% nieprawda. Silnik pompowanie oleju kosztuje więcej mocy, ale tłoczy go praktycznie tyle samo. Te 10% to rozruch w temperaturach bliskich krzepnięcia/zestalania się. Ale jeśli tylko pompa potrafi wytworzyć odpowiednio dużą próżnię, to przez smoka zassie nawet smalec. Oczywiście pompowanie smalcu kosztuje sporo mocy.
    A co do ciepła, to o co się martwić kiedy wszytko zimne. Najpierw muszą się nagrzewać części, aby od nich mógł się nagrzać olej.
    Większość producentów podaje, że czym mniej lepki olej tym szybciej jest pompowany i masz szybszy obieg. Ja nie robiłem żadnych testów ile oleju mniej lepkiego i bardziej lepkiego jest w stanie przepompować pompa, a tu już trzeba by było zrobić jakieś testy.

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    a to sprzyja procesom degradacji oleju, odkładaniu sie osadów, utleniania oleju.
    A zakończone standardowym frazesem nr 101, a może 102 .
    Najpierw należy zdać sobie sprawę co degraduje olej, a później można pisać o jego degradacji. Ponieważ nie wspominają o degradacji poprzez "zmielenie" oleju, tylko utlenianiu, to hmmm, ale najbardziej degradujące są przedmuchy na pierścieniach tłokowych. I na to olej nie ma już wpływu. Jak spaliny dostają się do oleju to naturalnym jest, ze olej produkty spalania neutralizuje. To jest jedno z jego zadań. Dlatego ma zasadowy odczyn, aby tworzące się kwasy neutralizować i unosić ze sobą. A filtr oleju jest po to aby je z oleju usuwać.
    "Jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości oleju w czasie eksploatacji jest jego utlenianie. Oleje utleniają się wskutek działania tlenu zawartego w
    powietrzu. Tlen łatwo reaguje z pewnymi składnikami oleju, dając w pierwszej fazie utleniania nadtlenki, które są związkami nietrwałymi i szybko się rozkładają. W
    dalszych fazach procesu utleniania powstaje wiele innych związków, jak: kwasy, żywice, asfalteny, karbeny, karboidy itp.

    Charakter tworzących się produktów i intensywność reakcji utleniania zależą od składu chemicznego oleju, od czasu stykania się jego z powietrzem oraz od
    temperatury. Duży wpływ na przebieg procesu utleniania wywiera też ciśnienie i katalityczne oddziaływanie metali. Zasadniczym jednak czynnikiem decydującym o zapoczątkowaniu procesu utleniania jest temperatura. W miarę podwyższania się temperatury szybkość reakcji utleniania znacznie się zwiększa." Opracował: dr inż. Paweł ROMANOWSKI http://www.mech.pg.gda.pl/katedra/km...wej_olejow.pdf

    W takim razie nie do końca tak jest jak piszesz. Jak kogoś interesuje to są tam opisane też inne powody pogarszania się jakości olejów.

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Silnik cały czas pracuje ale głowica i newralgiczne miejsca podczas rozruchu sie notorycznie niedosmarowane aż do momentu kiedy olej nie zacznie przybierać bardziej płynnej formy, bedzie lepiej pompowalny.
    Taaa, jak straszyć to na całego. Smalec owszem wyjdzie przez panewki, rzeczywiście jest problem z wałkiem rozrządu. Tylko czy problem jest wielki? Wałek jest tłusty, a siły nacisku pochodzą od sprężyn. Na wolnych obrotach, zanim głowica nie nagrzeje się, będzie problem z dostarczaniem świeżego oleju, ale jak tylko podniesie się na tyle, że zacznie radośnie chlupać, to zagrożenie zniknie. No i im niższe obroty tym mniejsze naciski będą.
    Dla mnie na chłopski rozum biorąc, przy zimnym rozruchu rzadszy olej szybciej dotrze do miejsc w silniku wymagających smarowania i zapewni lepsze ochronę, zresztą tak też pisze wielu producentów olejów i innych serwisów olejowych. Z tym tłoczeniem oleju w konsystencji smalcu bym się nie zgodził, ponieważ do końca nie wiem czy taki smalce pompa da radę dobrze tłoczyć. Już tu opisywałem, że przy rozruchu przy minus 30C przy oleju formula F zapaliła mi się kontrolka oleju, wiec jakieś tam problemy pompa miała i chyba nie potrafiła efektywnie tłoczyć oleju, oczywiście silnik wyłączyłem i dalej nie testowałem czy to wytrzyma .

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Jakie parametry oleju fordowskiego powodują, że uważasz go za słaby?
    A nie jest? Najprościej im olej jest bardziej olejem, a mniej wodą tym lepszy. Zalejesz bardziej lepki do Forda, silnikowi nic się nie stanie, zalejesz fordowski gdzie indziej, może być nie dobrze. To że silniki fordowskie są przystosowane do pracy z takim olejem nie oznacza że olej jest dobry. Jest wystarczający i tyle, ale są lepsze.
    Rozmawiamy tu o silnikach fordowskich i olejach do niego. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie o parametry i jaki olej w takiej sytuacji proponujesz.

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Przykładowy olej 5W40 ma w temp. 0st.C lepkośc podobną do miodu w temp. 25st.C
    Heh, ale dali sobie antyreklamę , jeśli piszą o lepkości miodu w 25 stopniach to hmmm, ale chyba tylko chrzczonego. Normalny, nieoszukiwany się krystalizuje w tej temperaturze. Oby olei nie mieli tak samo oszukanych, jak oszukane miody konsumują .
    Mam pszczelarza w rodzinie i taki olej prosto z ula tak od razu się nie nie krystalizuje, a pewnie im chodziło o taki miód sklepowy
    Ostatnio edytowane przez Mortal_Kombat ; 17-03-2013 o 15:36

  13. #452
    rustin
    Gość
    Mortal_Kombat już pisałem , to samo co Wilhelm , że ciężko doprowadzić aby poszła temp oleju w górę a sprawdzałem i praktycznie nie ma różnicy na 5w30 a 5w40 . Co jeszcze pisać?

  14. #453
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Jakie temperatury miałeś podczas normalnego użytkowania i jaką maksymalnie osiągnąłeś? A tak z ciekawości czym tego pomiaru dokonywałeś ? Co pisać? to ja ci nie powiem , ale jak piszesz już że ktoś odpowiada bajki, to wypadało by uzasadnić, ja tak do tego podchodzę.

  15. #454
    rustin
    Gość
    U kumpla w audi sprawdzaliśmy gdzie mu pokazuje temp oleju itd , sprawdzane też laptopem. nie pamiętam dokładnie , ale temp podczas normalnej jazdy było coś ok 90' a przy ostrzejszej jeździe niecałe 100' . Potem był zlany olej 5w30 na którym był zrobione z 8 tys i zalany tej samej klasy 5w40 , temperatura nie przekroczyła też 100'. Kto nie wierzy , nie musi. Lepszy taki test niż domniemanie i cytowanie bez sensu czyichś wypowiedzi czy innych tematów. I ja ci więcej już nie powiem, bo dla mnie temat zakończony.

  16. #455
    Kursant
    Opis
    Focus I
    Od
    13 Mar 2013
    Mieszka w
    Poznań
    Większość producentów podaje, że czym mniej lepki olej tym szybciej jest pompowany i masz szybszy obieg. Ja nie robiłem żadnych testów ile oleju mniej lepkiego i bardziej lepkiego jest w stanie przepompować pompa, a tu już trzeba by było zrobić jakieś testy.
    Pompa oleju jest na sztywno, poprzez przekładnie związana z obrotami wału korbowego. To są pompy wyporowe. Za pompą ilość pompowanego oleju w praktyce zależy tylko od prędkości obrotowej. Jedynym ograniczeniem jest przepływ przez smoka do pompy. Jeśli smok zapewnia przepływ przy różnicy ciśnień atmosferyczne - podciśnienie ssącej pompy większy niż pompa, to ograniczeniem pompowanego oleju są obroty silnika i moc potrzebna do pompowania. To są tylko straty na mocy, ale różnic w szybkości pompowania nie ma praktycznie żadnych. Aby były, to ciecze musiały by być ściśliwe jak gazy. O szybkości pompowania musiał pisać dział marketingu i czasem należy się zastanowić co jest faktem, a co wynikło z zaistnienia potrzeby na "lidera opinii", któremu klient ma zaufać.

    Jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości oleju...
    Ale należy przeczytać co jest na następnej stronie. I wróćmy do pierwotnego kontekstu, z którym wspólne jest słowo "degradacja". Najpierw następępuje projekcja, jak to źle, kiedy jest zimny, smalcowaty i gęsty, nasŧpnie miodowa dygresja i szybkie straszenie degradacją. Można śmiało założyć, że przy normalnych temperaturach pracy pompa dostarczy taką samą ilość oleju, czy to będzie SAE 30, czy SAE 60. A własności fizyczne, takie jak gęstość i ciepło właściwe oba oleje maja bardzo podobne, czyli praktycznie tak samo będą chłodzić.

    Napisałem
    I stosując kryterium bezwzględne, oleje fordowskie są słabe.
    Czyli szersze niż tylko fordowskie
    Rozmawiamy tu o silnikach fordowskich i olejach do niego.
    A jeśli ograniczyć tylko do fordowskich, to wszystkie są mineralne, wszystkie mają podobne właściwości i prawie zza każdej butelki wygląda księgowy. Jeśli najważniejszym kryterium będzie cena, to ten najtańszy, jeśli uważasz, że -30 stopni to temperatury z jakimi ma się stale do czynienia, to ten z jak najmniejszą ilością puazów w niskich temperaturach.
    A jeśli szuka się czegoś więcej, to już niestety nie ze specyfikacją forda, bo one wszystkie podobne do siebie.

    Rustin
    a sprawdzałem i praktycznie nie ma różnicy na 5w30 a 5w40
    A jaki sens był szukać różnicy w temperaturach? Zamiast braci Grimm polecam Andersena. A dla niektórych osób, jako odtrutkę od marketingu zalecił bym codzienne czytanie "Nowych szat cesarza".

  17. #456
    Wyłączony
    Imię
    Piotr
    Model
    Mazda 5 Sport 05'
    Silnik
    2.0 MZR LF 147KM
    Opis
    Gazprom Edition
    Od
    02 Jan 2010
    Mieszka w
    Toruń
    Puszek_2 dla Twojej informacji dla Forda rozlewa Castrol

  18. #457
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo III 2,2 TDCi kombi 2005
    Od
    07 Jul 2010
    Mieszka w
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez Mortal_Kombat Zobacz posta
    tu czym niższa temp. płynięcia i CCS tym szybciej się przemieszcza w silniku
    Czytałem,że temp.płynięcia nie jest znormalizowana (np Castrol EDGE 0W/40 podaje temp opłynięcia -60C) i firmy troche mogą naciągać. Ale i przy znormalizowanym (czyli dla temp. -30C) CCSie trzeba zwracać uwagę bo czasami firmy podają dla -35C a czasem dla -25C.

    ---------- Post added at 10:02 ---------- Previous post was at 10:00 ----------

    Cytat Zamieszczone przez marcn24 Zobacz posta
    własciwosci oleju Motorcraft 5W20
    po przebiegu 5k mil
    fordowski 3.0V6
    Tylko jak te wyniki odczytać?
    Ostatnio edytowane przez AKuba ; 25-03-2013 o 09:38
    AKuba
    Mondeo III kombi 2005 2,2 TDCi

  19. #458
    Niedzielny kierowca Awatar marcn24
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Od
    07 Apr 2011
    Mieszka w
    Greater Manchester
    Cytat Zamieszczone przez AKuba Zobacz posta
    Tylko jak te wyniki odczytać?
    po przejechaniu dystansu 8200 km olej Motorcraft 5W20 zachował takie własciwosci:
    TBN - liczba zasadowa 2.3
    temp. zaplonu oleju 196st. C
    lepkośc oleju w 100 st. C 7.48
    zawartosc pierwiastkow metali w oleju na normalnym poziomie i powyzej normy

  20. #459
    Niedzielny kierowca
    Opis
    Mondeo III 2,2 TDCi kombi 2005
    Od
    07 Jul 2010
    Mieszka w
    Poznań
    Pewnie te wyniki są typowe.
    AKuba
    Mondeo III kombi 2005 2,2 TDCi

  21. #460
    Mistrz pobocza Awatar Mortal_Kombat
    Opis
    Mondeo 1.8 125KM + eLPeGie
    Od
    18 Dec 2009
    Mieszka w
    B-stok
    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Większość producentów podaje, że czym mniej lepki olej tym szybciej jest pompowany i masz szybszy obieg. Ja nie robiłem żadnych testów ile oleju mniej lepkiego i bardziej lepkiego jest w stanie przepompować pompa, a tu już trzeba by było zrobić jakieś testy.
    Pompa oleju jest na sztywno, poprzez przekładnie związana z obrotami wału korbowego. To są pompy wyporowe. Za pompą ilość pompowanego oleju w praktyce zależy tylko od prędkości obrotowej. Jedynym ograniczeniem jest przepływ przez smoka do pompy. Jeśli smok zapewnia przepływ przy różnicy ciśnień atmosferyczne - podciśnienie ssącej pompy większy niż pompa, to ograniczeniem pompowanego oleju są obroty silnika i moc potrzebna do pompowania. To są tylko straty na mocy, ale różnic w szybkości pompowania nie ma praktycznie żadnych. Aby były, to ciecze musiały by być ściśliwe jak gazy. O szybkości pompowania musiał pisać dział marketingu i czasem należy się zastanowić co jest faktem, a co wynikło z zaistnienia potrzeby na "lidera opinii", któremu klient ma zaufać.
    Rozumiem jak działa pompa, ale skąd twoja pewność że pompa przetłoczy taką samą ilość gęstego i rzadkiego oleju?

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości oleju...
    Ale należy przeczytać co jest na następnej stronie. I wróćmy do pierwotnego kontekstu, z którym wspólne jest słowo "degradacja". Najpierw następępuje projekcja, jak to źle, kiedy jest zimny, smalcowaty i gęsty, nasŧpnie miodowa dygresja i szybkie straszenie degradacją. Można śmiało założyć, że przy normalnych temperaturach pracy pompa dostarczy taką samą ilość oleju, czy to będzie SAE 30, czy SAE 60. A własności fizyczne, takie jak gęstość i ciepło właściwe oba oleje maja bardzo podobne, czyli praktycznie tak samo będą chłodzić.
    Czytałem i następną stronę , dlatego jest napisane, że "jedną z głównych przyczyn" pogarszania jakości oleju jest temperatura. Ja mogę opierać się głównie o informacje jakie znajdę w necie. Żeby powiedzieć jak naprawdę jest z tym chłodzeniem olejem, to trzeba by było wziąć dwa identyczne mondki zalać olejami i w identycznych warunkach z takimi samymi obciążeniami testować. A oleje mają różne właściwości, lepkość, temperatura płynięcia, ccs.

    Cytat Zamieszczone przez Puszek_2 Zobacz posta
    Rozmawiamy tu o silnikach fordowskich i olejach do niego.
    A jeśli ograniczyć tylko do fordowskich, to wszystkie są mineralne, wszystkie mają podobne właściwości i prawie zza każdej butelki wygląda księgowy. Jeśli najważniejszym kryterium będzie cena, to ten najtańszy, jeśli uważasz, że -30 stopni to temperatury z jakimi ma się stale do czynienia, to ten z jak najmniejszą ilością puazów w niskich temperaturach.
    A jeśli szuka się czegoś więcej, to już niestety nie ze specyfikacją forda, bo one wszystkie podobne do siebie.
    Przecież nie szukamy tu najtańszego oleju, a piszemy o olejach najlepszych dla naszych silników fordowskich. Ja uważam, że dobry olej powinien sobie radzić w niskich temperaturach, jak i w wysokich, zapewniać właściwą ochronę. Do normalnej jazdy, spokojnie starczą olej spełniające specyfikację forda i uważam że nie ma co szukać więcej.

    Cytat Zamieszczone przez AKuba Zobacz posta
    tu czym niższa temp. płynięcia i CCS tym szybciej się przemieszcza w silniku
    Czytałem,że temp.płynięcia nie jest znormalizowana (np Castrol EDGE 0W/30 podaje temp opłynięcia -60C) i firmy troche mogą naciągać. Ale i przy znormalizowanym (czyli dla temp. -30C) CCSie trzeba zwracać uwagę bo czasami firmy podają dla -35C a czasem dla -25C.
    Pewnie, że mogą naciągać dane, więc poza tym co podają w kartach, jedynie możemy jeszcze się oprzeć na opiniach forumowiczów, chyba że ktoś posiada jakieś laboratorium do badań . W tym CCS to kombinują, widziałem już podawane dla -20C, można przeoczyć ten szczegół.
    Ostatnio edytowane przez Mortal_Kombat ; 24-03-2013 o 14:49

Podobne wątki

  1. Piknik Forda (Spotkanie fanów Forda w Warszawie)
    By Administrator in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 10:23
  2. [All] Nowe oleje dla Forda od Castrola
    By MacieqZST in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 20-06-2009, 22:04
  3. [MkI] Kto robi oleje dla forda?
    By Golden in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-10-2006, 06:58
  4. [MkI] Oleje Forda w sklepie motoryzacyjnym
    By Gaduliks in forum Eksploatacja bieżąca i FAQ
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-09-2006, 15:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów