+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1
    Zbanowany
    Imię
    Rafał
    Opis
    MK2 V6 GHIA
    Od
    05 Mar 2007
    Mieszka w
    Działoszyn

    AUX IN/OUT w radiach Fordowskich

    Temat kilka razy poruszany więc postanowiłem opisać co i jak.

    Na początek zacznę może od wejścia audio (AUX IN) poprzez które możemy podłączyć do radia np. odtwarzacz mp3


    modele 4000/5000/ i 6000CD wykorzystują ten sam procesor dźwięku, model 7000 (niewiem ) ale gdyby Ktoś spisał numer z procka to by było wiadomo.

    Posiadacze radia 4000/5000 chcąc posłuchać na nim mp3 zakupują badziewne kasety z wejściem AUX imitujące taśmę magnetofonową, niektórzy odłączają głowice i wpinają się bezpośrednio pod gniazdo głowicy, nie ingerując w radio można zakupić transmiter FM....niestety wszystkie te kombinacje pogarszają dodatkowo jakość dźwięku mp3jek.

    Ja posiadam model 6000CD i na tym modelu pokaże co i jak


    Ford niestety tak zakombinował z procesorem dźwięku że ciężko znaleźć na necie jego opis i specyfikacje, szukając wszelakich informacji na jego temat (m.in. na elektrodzie) trafiłem na jego zamiennik produkcji Philipsa i dzięki temu można było bez obaw zacząć zabawę

    Schemat procesora:


    Schemat wyprowadzeń procka:


    Na allegro i innych stronach dostępne są emulatory zmieniarek do których można podłączyć sygnał audio.........ale po co płacić ponad 100zł??

    więc tak: procesor posiada 3 wejścia stereo i jedno mono. Jedno dla zmieniarki, drugie dla kasety/CD, i trzecie dla tunera radiowego. Każde z nich jest uruchamiane poprzez procesor naciśnięciem przycisku na panelu radia. Wejście, które wykorzystuje zmieniarka możemy sobie odpuścić - nie da się go uaktywnić bez emulatora. Zostają nam dwa wejścia: TAPE/CD i Tunera radiowego z których mozemy skorzystać.

    Ja wykorzystałem wejście tunera radiowego, nie wpinałem się sygnałem bezpośrednio przy procesorze lecz tuż przy tunerze.

    Tutaj fotka podłączenia WEJŚCIA AUX:


    na fotce widać radio (płytkę) od spodu, dla łatwiejszego rozpoznania zaznaczyłem gniazdo anteny. Należy wlutować się w punkty oznaczone na czerwono (masa na obudowie). Jak widać na zdjęciu, pomiędzy punktami czerwonymi z prawej strony a dwoma kablami z lewej są przerwane ścieżki, szedł nimi wcześniej sygnał audio z tunera FM/AM, sygnał ten idzie teraz kabelkami czarnymi ze strony lewej (opis za moment).

    Należy przygotować sobie 2 lub 4 gniazda chinche (jeśli montujemy tylko AUX IN to wystarczą 2, jak dodatkowo jeszcze AUX OUT to 4) oraz miejsce ich montażu. Ja zamontowałem to na tylnej ściance radia:


    a podłączenie zrobiłem w ten sposób:


    z lewej strony na fotce to sygnał z tunera (to te dwa wlutowane czarne kable widoczne na zdjęciu powyżej, z prawej strony sygnał audio z mp3 (podłączamy pod gniazda chinch, u góry to wejście do procesora (to te dwa punkty oznaczone na czerwono na trzeciej fotce, na środku to przełącznik którym będziemy przełączać sygnał audio.

    I działać to będzie tak: Na radiu naciskamy przycisk AM/FM.....po tym zaczyna nam grać radio (np. zetka), przełącznikiem sygnału przełączamy na mp3 i wtedy w głośnikach gra nam mp3jka a na wyświetlaczu dalej nam miga RDS Przełącznik musi być podwójny z 6 Pinami. Ja użyję takiego:
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/484376/...any+bialy.html

    i zamontuje go w miejscu loga (compact disc) - dopiero zamówiłem

    Wszystko działa poprawnie, nie ma żadnych zakłóceń itd. Siła dźwięku jest poprawna (nie za cicho ani za głośno) - tak samo jak na CD


    Jeśli chodzi o gniazdo AUX OUT (np. pod dodatkowy wzmacniacz) to sygnał można wyprowadzić bezpośrednio z procka, podłączając się pod PINY 23 i 24 (masa z obudowy). Dzięki podłączeniu się właśnie pod te piny mamy możliwość regulacji wzmocnienia i barwy dźwięku dla tego wyjścia Natomiast jeśli chcemy aby to wyjście było bez żadnych regulacji tak jak praktycznie wszystkie radia posiadające oryginalnie te wyjście należy się wtedy podłączyć pod PINY 3 i 16. Ja wybrałem opcje pierwszą.


    To by było chyba wszystko

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Kursant Awatar Mateusz1109
    Imię
    Mateusz
    Opis
    MkII 98r. 1.8TD & ST200
    Od
    02 Apr 2010
    Mieszka w
    Wołów/Wrocław
    ciekawi mnie czy ten sposób będzie działał na ori kaseciaku z MkII... albo na 4000/5000/6000CD z MkII bo te radyjka z MkIII raczej nie będą pasować... chodzi mi o to czy będzie czytać MP3 chociaż same chinche też się przydadzą...


    Pozdro...

  4. #3
    Zbanowany
    Imię
    Rafał
    Opis
    MK2 V6 GHIA
    Od
    05 Mar 2007
    Mieszka w
    Działoszyn
    Kolego! - ten opis dotyczy się dokładnie radii z serii 4000/5000/6000CD montowanych w MK2 i w MK3......................w późniejszych modelach model 6000CD to było już całkiem inne radio......i nie znam dokładnego jego opisu....więc dajem se spokój

  5. #4
    rustin
    Gość
    kurde zrobił bym tak sobie czyli trzeba mieć dwa chinche i wlutować się w te te ścieżki na pierwszym foto?a na środku ścieżki przerwać?

  6. #5
    Zbanowany
    Imię
    Rafał
    Opis
    MK2 V6 GHIA
    Od
    05 Mar 2007
    Mieszka w
    Działoszyn
    Cytat Zamieszczone przez rustin
    czyli trzeba mieć dwa chinche
    Jeśli chcesz mieć tylko wejście (AUX IN) to wystarczą Ci dwa.

    Cytat Zamieszczone przez rustin
    i wlutować się w te te ścieżki na pierwszym foto?
    tak, wejście audio to te punkty oznaczone na fotce na czerwono. czyli tam właśnie podłącza się sygnał z zewnętrznego odtwarzacza np. mp3

    Cytat Zamieszczone przez rustin
    a na środku ścieżki przerwać?
    tak - trzeba je przerwać bo inaczej miał byś zakłócenia z tunera radiowego. a te dwa czarne kable to sygnał audio z tunera właśnie........wsio pod przełącznik jak na schemacie.

    opiszę dokładnie schemat coby było bardziej czytelne:

    tam gdzie pisze:

    1. tuner am/fm - tu podłączamy kebelki idące od tunera czyli te dwa czarne po lewej (na fotce)
    2. procesor - to te dwa punkty oznaczone na fotce na czerwono
    3. mp3 - to jest gniazdo chinche


  7. #6
    rustin
    Gość
    Ja tego nie rozumiem kupuję dwa chiche ( chcę tylko aux in) z jednego chincha ile wychodzi kabli?

  8. #7
    Zbanowany
    Imię
    Rafał
    Opis
    MK2 V6 GHIA
    Od
    05 Mar 2007
    Mieszka w
    Działoszyn
    Cytat Zamieszczone przez rustin
    z jednego chincha ile wychodzi kabli?

    masz kupić gniazdo chinch.

    np. takie:

    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/41404/g...e+pionowe.html

    i jak widać...od dołu ma 3 piny......dwa są sygnałowe i jeden to masa

  9. #8
    rustin
    Gość
    może ktoś to jeszcze raz zrobi i pokaże dokładnie co zrobić,co kupić komus kto nie bardzo się orientuje bo ja nie bardzo rozumiem

  10. #9
    Zbanowany
    Imię
    Rafał
    Opis
    MK2 V6 GHIA
    Od
    05 Mar 2007
    Mieszka w
    Działoszyn
    rustin

    łatwiej się nie da.......jak dla mnie opis jest dziecinny. ale jeśli nie czaisz to może lepiej samemu nie tykaj bo tylko sobie zepsujesz radio

  11. #10
    rustin
    Gość
    ja myślałem że przylutuje dwa kabelki do zaznaczonych miejsc na pierwszym foto i gotowe

  12. #11
    Zbanowany
    Imię
    Rafał
    Opis
    MK2 V6 GHIA
    Od
    05 Mar 2007
    Mieszka w
    Działoszyn
    Cytat Zamieszczone przez rustin
    ja myślałem że przylutuje dwa kabelki do zaznaczonych miejsc na pierwszym foto i gotowe
    a czytałeś opis od początku?? czy tylko oglądłeś fote??

  13. #12
    rustin
    Gość
    czytałem ale ja nie wiem i tak jak niestety

  14. #13
    IGI
    Gość
    To co tu podałeś, to chyba jest to co chciałbym sam zrobić, ale sądzę, że mógłbym narobić niezłego szaszoru.
    Lepiej jakbym zlecił to komuś pewniejszemu.

    Twoim sposobem można zrobić sobie taki adapter małym kosztem. A pozostając już przy adapterach skorzystam z okazji i zapytam, czy TEN albo TENnie pasowałyby do naszego Mk2 (6000cd eon)? Mają kostkę na 6 pinów i jack'a, ale nie posiadają modułu do oszukania starszych modeli radia, tak?

  15. #14
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Cezary
    Opis
    czeka na lakierowanie
    Od
    18 May 2009
    Mieszka w
    Skierniewice/Warszawa
    Do Rafaello:
    ładny opis. Chciałbym go nieco poprawić tylko potrzebna mi zgoda na edycję zdjęcia i chęć współpracy.
    Zastrzeżenia/uwagi:
    1. masa z obudowy to nie jest najszczęśliwszy pomysł jeżeli chodzi o audio. Nie jest zły ale powinna być "wyciągnięta" z masy na płytce w pobliżu procesora + izolowane złącza RCA.
    2. strzeżcie się AVT! Ja przez wzgląd na swój zawód kupuję kilogramy części a sklep AVT to porażka. Lepsze jest TME (drogo) lub Piekarz.
    3. wyjście audio powinno być wyprowadzone przez bufor albo przynajmniej przez rezystor. Bez niego jedno lub kilka zwarć na wyjściu i obwody wyjściowe procesora uszkodzone -> uszkodzony procesor -> uszkodzone radio.

    Gratuluję cierpliwości i chęci.

    do rustin:
    Złącza RCA posiadają 2 piny/wyprowadzenia. 1sze środkowe to wyprowadzenie sygnału (środek złącza RCA). 2gie to masa (metal "otaczający" złącze). Masa jest wspólna dla całego układu ale to nie znaczy że wszędzie jest taka sama.. ale to już wyższa szkoła jazdy.
    Napiszę i opiszę więcej jak Rafaello się zgodzi. Więc już wiesz kogo męczyć..
    Pozdrawiam!
    Ford Mondeo Kombi '99, Zetec 1.8 + BLOS

  16. #15
    Pogromca zakrętów Awatar insider
    Model
    MKIII
    Silnik
    3.0 ST220 226 KM
    Opis
    BMW G31 530
    Od
    26 Oct 2005
    Mieszka w
    Gdańsk
    Rafał - piwo sie nalezy... ja za swojego dziada nie bralem sie jeszcze, nie bylo kiedy... ale moze jeszcze troche.... tylko mi chodzi jeszcze maly inny pomysl... podpiecie gniazda USB i odtwarzanie mp3 bezposrednio z pena...

  17. #16
    Kursant
    Imię
    Michał
    Opis
    MK3 TDCI
    Od
    25 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa/Puławy/Tarnobrzeg
    Koledzy, jak rozumiem to do AUX IN podpinam sobie MP3playera i steruję muzą z odtwarzacza, radio służy w zasadzie jako wzmacniacz?


    Qran - widzę, że jesteś z Wawy i masz pojęcie. Nie zrobiłbyś mi takiego upgrade do mojego radyjka? Oczywiście za rozsądną opłatą...
    I was born to be.... a Ford driver ;-)

  18. #17
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Cezary
    Opis
    czeka na lakierowanie
    Od
    18 May 2009
    Mieszka w
    Skierniewice/Warszawa
    1. Jakie dokładnie masz radio?
    2. Chcesz wersje prostą czy z przedwzmacniaczem etc.?

    Teraz kwestia opłaty. Z jednej strony ingerencja nie jest wielka i pracy nie jest znowu jakoś dużo, ale co z odpowiedzialnością za radio?

    Korci mnie żeby zrobić partię gotowych modułów do takich przeróbek. Coś w stylu małej płytki z polutowanymi elementami i wyprowadzonymi przewodami do złącz i modułu radia.
    Pozdrawiam!
    Ford Mondeo Kombi '99, Zetec 1.8 + BLOS

  19. #18
    Kursant
    Imię
    Michał
    Opis
    MK3 TDCI
    Od
    25 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa/Puławy/Tarnobrzeg
    Cytat Zamieszczone przez qran
    1. Jakie dokładnie masz radio?
    2. Chcesz wersje prostą czy z przedwzmacniaczem etc.?

    Teraz kwestia opłaty. Z jednej strony ingerencja nie jest wielka i pracy nie jest znowu jakoś dużo, ale co z odpowiedzialnością za radio?

    Korci mnie żeby zrobić partię gotowych modułów do takich przeróbek. Coś w stylu małej płytki z polutowanymi elementami i wyprowadzonymi przewodami do złącz i modułu radia.
    Mam kaseciaka 5000. Sporo jeżdżę i już mi brakuje płyt w zmieniarce ;-)
    Wersja chyba podstawowa, poziom wejściowy mogę przecież regulować głośnością MP3...
    Jak Cię mocno skorci, to chętnie taki moduł wrzucę.

  20. #19
    Kursant
    Opis
    mondeo tddi 01
    Od
    02 Jul 2008
    Mieszka w
    Gliwice
    Do Rafaello:
    czy model radia 6006E ma ten sam procesor? bo chciałbym wyprowadzić wyjście na wzmacniacz

  21. #20
    Zielony listek Awatar evil44
    Imię
    Maciek
    Opis
    Mondeo MKIV 1.8 TDCI
    Od
    02 Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa/Targówek
    Szukałem od jakiegoś czasu możliwości podpięcia mojego ipoda pod radyjko 6000CD.

    Wielkie dzięki chłopaki!

    Dzięki wam.... dowiedziałem się, że nie muszę niczego kupować i dorabiać. Po głębszej analizie tematu - okazało się, że mam fabryczne AUX-IN w schowku. Co prawda - po wyglądzie - nigdy bym nie powiedział, że to wejście audio. Wygląda jak zaślepka z dziurką.

    Myślę, że sporo osób nawet o tym nie wie, że ma coś takiego. I tak jak ja - głowią się jak słuchać mp3 na tym sprzęcie.
    Teraz MKIV.... DIESEL

Podobne wątki

  1. Nakrętki do alufelg -oryginalnych fordowskich
    By andrzej1963 in forum Podwozie, zawieszenie, napęd i wydech
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-07-2013, 23:59
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-10-2009, 18:37
  3. [Audio] w radiach mkIII przed liftingiem
    By koper in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-11-2007, 00:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów