+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 13 z 17 PierwszyPierwszy ... 391011121314151617 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 321
  1. #241
    Mistrz pobocza
    Imię
    Zbyszek
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    + LPG II gen.
    Od
    06 Jul 2009
    Mieszka w
    ETM - Tomaszów Maz. / Łódź
    montując antenę od CB w miejscu FM, tracisz sporo zasięgu... W montażu anteny CB nie chodzi o to, żeby była w centrum obrysu nadwozia, ale żeby z każdej strony miała możliwie jednakową przeciwwagę. A tą tworzy dach, a nie obrys nadwozia. W obecnym układzie, będziesz sporo słyszał (oraz będziesz lepiej słyszalny) do tyłu, gdyż w tę stronę jest duża powierzchnia dachu, tworząca przeciwwagę dla anteny... Do użytku drogowego lepiej byś zrobił, zamieniając miejscami anteny - FM wraca na swoje miejsce, a CB montujesz w otworze po FM w tylnej części dachu - wówczas większa przeciwwaga będzie "do przodu" i to tam będzie się bardziej fala rozchodzić...

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #242
    Nie jestem zwolennikiem "bicia piany" na forum ale w tym przypadku podejmę polemikę z Tobą.

    Na początek przypomnę, że rozmawiamy o łączności w pasmie CB czyli 27 MHz gdzie długość fali wynosi 11 m. W przypadku gdzie 1/4 lambda to ok. 2,74 m wszystko (łącznie z przeciwwagą w jakiej formie by ona nie była) co jest krótsze nie ma istotnego znaczenia dla charakterystyki promieniowania anteny.

    Tak więc ograniczanie się tylko do płaszczyzny dachu jako przeciwwagi dla zamontowanej na nim anteny jest raczej nieuzasadnione. Czym wobec tego co powyżej, jest różnica w wysokości rzędu kilkudziesięciu centymetrów pomiędzy płaszczyzną dachu a maski. Mając na względzie, że cała karoseria tworzy galwanicznie połączoną ze sobą całość tak też "widzi" ją zamontowana na niej antena. Jako przeciwwaga "pracuje" cała karoseria a nie tylko płaszczyzna dachu.

    Wspomniana wcześniej różnica w wysokości płaszczyzn dachu i maski może spowodować nieznaczne rozproszenie promieniowania w tym kierunku którego skutki (ew. niższe natężenie pola) są niemierzalne.

    Sugerowana przez Ciebie zamiana miejsc montażu anten przyniosłaby skutek w postaci charakterystyki promieniowania o kształcie wydłużonego owalu w płaszczyźnie poziomej gdzie antena znajduje się w 1/6 długości dłuższej cięciwy a więc praktycznie z minimalnym promieniowaniem "do tyłu".

    Ani to praktyczne ani zgodne z zasadami radiokomunikacji mobilnej.

  4. #243
    Mistrz pobocza
    Imię
    Zbyszek
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    + LPG II gen.
    Od
    06 Jul 2009
    Mieszka w
    ETM - Tomaszów Maz. / Łódź
    nikt tu nie zamierza "bić piany"

    co do usytuowania anteny... skoro uważasz, że nic poniżej 2,74m nie ma zasadniczego wpływu na promieniowanie anteny, to w związku z tym, ustawienie jej na boku, rogu czy gdziekolwiek na aucie również nie powinno mieć znaczenia
    Osobiście uważam, że antena mobilna ma dosyć trudne warunki pracy i tą "podstawową" przeciwwagę zapewnia jej właśnie powierzchnia dachu...
    Z resztą, każdy ma swoje poglądy... Jedynie mogę powiedzieć, że z ciekawości pobawiłem się anteną magnesową na dachu auta i zasadniczo swr optymalny był na środku dachu. Na przodzie i tyle antenkę należałoby skrócić. Nie wiem jak wyglądała kwestia rezonansu anteny, gdyż nie posiadam analizatora, pomiary wykonywałem miernikiem krzyżowym oraz robiłem to z ciekawości, a nie żeby cokolwiek udowadniać... Po prostu wygląda na to, że jednak bliskość przeciwwagi do cewki robi jednak różnicę...

    Swoją drogą, nawet w instrukcjach trx'ów Presidenta jest info o sposobie montażu anteny (również polecają środek dachu, obrazując sposób promieniowania anten).

  5. #244
    Pochłaniacz prostych Awatar jerzu
    Imię
    Dariusz
    Model
    Ford Focus MK3 `17
    Silnik
    1.5 TDCi 95KM
    Od
    07 Mar 2012
    Mieszka w
    Warszawa - Ursynów
    Cytat Zamieszczone przez zajec Zobacz posta
    Z resztą, każdy ma swoje poglądy... Jedynie mogę powiedzieć, że z ciekawości pobawiłem się anteną magnesową na dachu auta i zasadniczo swr optymalny był na środku dachu.
    To już chyba wiele zależy od auta i anteny. Różnice w przypadku Mondeo HTB i Sirio ML145 są tak małe, że IMHO pomijalne. Mierzone dwoma miarkami SWR.
    Dariusz "jerzu" Niemczyński Ford Focus 1.5 TDCi 95KM `17

  6. #245
    Cytat Zamieszczone przez zajec Zobacz posta
    ustawienie jej na boku, rogu czy gdziekolwiek na aucie również nie powinno mieć znaczenia
    Tak tego bym nie przedstawiał...

    Antena zamontowana z tyłu w narożniku jest pozbawiona 3/4 związanej z nią (pod nią) płaszczyzny (karoserii) A to już poważne zaburzenie charakterystyki promieniowania.

    Cytat Zamieszczone przez zajec Zobacz posta
    Swoją drogą, nawet w instrukcjach trx'ów Presidenta jest info o sposobie montażu anteny (również polecają środek dachu, obrazując sposób promieniowania anten).
    Potwierdzam. Ale zwróć również uwagę, że rysunki przedstawiają głównie obrysy nadwozia typu sedan i umiejscowienie anteny na środku dachu istotnie jest najlepsze (geometryczny środek obrysu nadwozia). Mój to kombi tak wiec gdzie indziej wypada jego "środek". Stąd właśnie taka lokalizacja.

    Cytat Zamieszczone przez zajec Zobacz posta
    Osobiście uważam, że antena mobilna ma dosyć trudne warunki pracy i tą "podstawową" przeciwwagę zapewnia jej właśnie powierzchnia dachu...
    Może inaczej... Poziome powierzchnie nadwozia stanowiące galwanicznie połączoną całość.
    Ostatnio edytowane przez multiheniek ; 07-05-2013 o 09:21

  7. #246
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Cytat Zamieszczone przez jerzu Zobacz posta
    Różnice w przypadku Mondeo HTB i Sirio ML145 są tak małe, że IMHO pomijalne.
    Robiłem pomiary na sedanie mkI. Czy stoi na bagażniku, czy dachu, na środku, czy na boku nie ma widocznego wpływu na swr anteny. Dotyczy to zarówno sirio ML jak i midlanda ML którego obecnie wożę.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  8. #247
    rustin
    Gość
    uro2 jakiej miarki używałeś?

  9. #248
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Mam takie cudo. Kilka anten już zestroiłem i jak na razie nikt nie narzeka. Z anteną midlanda udało mi się zejść do 1,1
    http://obrazki.elektroda.net/80_1281816858.jpg
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  10. #249
    Cytat Zamieszczone przez uro2 Zobacz posta
    Mam takie cudo. Kilka anten już zestroiłem i jak na razie nikt nie narzeka. Z anteną midlanda udało mi się zejść do 1,1
    Wychodzi z tego, że osiągnąłeś to co do tej pory udawało się tylko teoretykom na papierze !

    Koledzy tak gwoli wyjaśnienia i by wszystko było jasne :

    Prawidłowo zmontowana i zamontowana antena powinna przed procesem strojenia posiadać współczynnik SWR na poziomie 1,5 - 2,2. Zdarzają się przypadki (szczególnie przy długich antenach ) ,że wynik jest nawet lepszy. Jeżeli współczynnik jest dużo wyższy istnieje prawdopodobieństwo , że zaistniała jakaś nieprawidłowość w montażu anteny (zwarcie na przewodzie antenowym , we wtyku lub złączu kątowym/płytkowym przy głowiczce anteny) lub zamontowaliśmy anteną w wyjątkowo niekorzystnym miejscu (bliskie "sąsiedztwo" blach nadwozia i cewki anteny , brak "masy" , konieczność znacznego pochylenia anteny itp.)

    Od wartości współczynnika SWR zależą straty jakie wnosi niezestrojona antena i tak :

    SWR 1 : 1,3 to 2 % strat
    SWR 1 : 1,5 to 3 % strat
    SWR 1 : 1,7 to 6 % strat
    SWR 1 : 2,0 to 11 % strat
    SWR 1 : 3,0 to 25 % strat

    Jak więc widać na podstawie powyższego zestawienia uzyskany współczynnik SWR na poziomie 1 - 1,5 do 2,0 jest jak najbardziej poprawny i nie grozi uszkodzeniem tranzystora mocy w nadajniku urządzenia.

    Dodam, że w praktyce serwisowej korzysta się ze "sztucznych anten" o współczynniku SWR na poziomie 3 by sprawdzić podatność nadajnika na ewentualne wzbudzenia czy inne nieprawidłowości. Uruchamia się nadajniki nawet na dłuższy czas i ...nic się nie dzieje. Nie ma żadnych spektakularnych wybuchów , odpaleń czy odlotów. Więc bez obaw !

    SWR na poziomie 1 - 1,3 do 1,5 to wynik bardzo dobry a wynik na poziomie poniżej tych wartości to prawie ideał.

    Powie ktoś ,że SWR 1,5 to 3% czy SWR 2 to ponad 10 % strat .Owszem ale jeżeli wziąć pod uwagę ,że dopiero czterokrotny wzrost mocy nadawania daje przyrost sygnału odbieranego o 1 S to kto i na czym "wyczuje różnicę rzędu 0,12 czy 0,4 W w mocy nadawania ?

    Nie popadajmy w absurd strojenia anteny za wszelką cenę i wszelkimi środkami by uzyskać 1,1 bo to w żaden sposób nie wpłynie na osiągi . Wykorzystując ten "strojeniowy" amok i brak znajomości zagadnienia serwisy potrafią pobierając za "strojenie" do 40-tu (!) zł i robią to najczęściej przyrządem za 35-45 zł. To jakiś absurd !

  11. #250
    Kursant
    Imię
    Marcin
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Opis
    Mondeo mk3
    Od
    21 Jul 2012
    Mieszka w
    Leżajsk
    Cytat Zamieszczone przez Arekwonski Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez przemek0113 Zobacz posta
    Zamieszczone przez DudekDH
    lubię swój schowek na okulary
    To tak jak ja Nigdy w poprzednich autach nie miałem takiego schowka i chyba dlatego taki zaciesz
    Mi też szkoda tego schowka dlatego wcisnąłem radyjko między drzwi a fotel
    ja tak samo
    Mondeo MK3 2.0 PB + LPG BRC
    Midland ALAN 200 + Wilson Little will

  12. #251
    rustin
    Gość
    Tak jak myślałem, taka miarka swr to najtańsza na rynku. Mierzyłem w zakładzie z radiami miarką profesjonalną, moją wychodziło ( podobna do twojej ) czy to na dachu, czy klapie , że jest tak samo. Ich już nie.

  13. #252
    Pochłaniacz prostych Awatar jerzu
    Imię
    Dariusz
    Model
    Ford Focus MK3 `17
    Silnik
    1.5 TDCi 95KM
    Od
    07 Mar 2012
    Mieszka w
    Warszawa - Ursynów
    Jakie różnice były na tej "ich" miarce?
    Dariusz "jerzu" Niemczyński Ford Focus 1.5 TDCi 95KM `17

  14. #253
    Pogromca zakrętów Awatar Tomasz
    Imię
    Tomek
    Model
    Volvo S60
    Silnik
    2.4 - 140KM
    Od
    21 Apr 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Stronno
    Cytat Zamieszczone przez rustin Zobacz posta
    Mierzyłem w zakładzie z radiami miarką profesjonalną, moją wychodziło ( podobna do twojej ) czy to na dachu, czy klapie , że jest tak samo. Ich już nie.
    Nie twierdzę, że nie. Ta ze zdjęcia może nie jest specjalnie droga, ale nie jest z tych najtańszych. Poza tym ma wbudowane sztuczne obciążenie anteny więc nie jest taka najgorsza. Uwierz że w większości warsztatów używają większego badziewia i jeszcze biorą za to pieniądze. Poza tym tak jak pisał muliheniek czy to będzie 1,1 na klapie, czy 1,2 na dachu nie robi to specjalnie różnicy w nadawaniu i odbiorze. Profesjonalne przyrządy są raczej wskazane do anten bazowych a nie mobilnych. I trzecia sprawa nie będę kupował miernika za 500 zł, żeby raz na trzy lata zestroić sobie nową antenę. Moje 1,1 na 1,5 metrowym bacie i zasięg 10km (w mieście) do 15 km (za miastem) w zupełności mi wystarczy.

    ---------- Post added at 08:16 ---------- Previous post was at 08:15 ----------

    Cytat Zamieszczone przez jerzu Zobacz posta
    Jakie różnice były na tej "ich" miarce?
    Stawiam, że różnica między klapą a dachem nie wyniosła więcej jak 0,1.
    Zgubiłeś się w drodze na spota, cb kanał: 29
    Jak już musisz to dzwoń: 664 974 051

  15. #254
    rustin
    Gość
    Ja nie byłem w warsztacie gdzie mierzą takim badziewiem jak my mamy Akurat mają Nissei 4000 bodajże i różnica była 0,4

  16. #255
    Pieszy
    Imię
    Rafał
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 130 KM
    Od
    20 May 2013
    Mieszka w
    Szczecin
    Radio Midland Alan 102 , Antena Sirio Omega 27 MAG .


  17. #256
    Kursant Awatar Góral
    Imię
    Tomek
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDCi 115 KM
    Opis
    Mondeo MK3 2.0TCDI
    Od
    27 Jan 2013
    Mieszka w
    KO02me
    Cytat Zamieszczone przez multiheniek Zobacz posta
    co jest krótsze nie ma istotnego znaczenia dla charakterystyki promieniowania anteny.
    Zasadniczo wszystko co znajduje się w strefie bliskiej, ma wpływ na charakterystykę promieniowania. Długość zaś przeciwwagi determinuje kat elewacji głównej wiązki.

  18. #257
    Kursant Awatar merlin91
    Imię
    Kamil
    Opis
    Ford Mondeo MK3 1.8 '03
    Od
    31 Jan 2013
    Mieszka w
    Pińczów
    Ja polecam zamontowanie CB pod kierownicą w tym schowku małym. Troche czasu zajmuje(najdłużej wycięcie kieszeni pod radio w plastiku) ale efekt jest elegancki,praktycznie ani jadengo kabla nie widać,a i mikrofon poręcznie leży w schowku w drzwiach. Kabel antenowy schowany w bocznych plastikach i wychodzi przed klapą na dach. Prezentowany zestaw to President Teddy + antena President Missouri. Pozdrawiam i polecam



    Ostatnio edytowane przez merlin91 ; 21-07-2013 o 16:09

  19. #258
    Mistrz pobocza
    Imię
    Zbyszek
    Model
    MKI
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    + LPG II gen.
    Od
    06 Jul 2009
    Mieszka w
    ETM - Tomaszów Maz. / Łódź
    Jak mi ktoś podpowie, gdzie w mk1 wcisnąć Jack'a albo Jacksona to będę po stopach całował
    Pod radio nie wejdzie, bo jest za wysoki i za szeroki. Na tunel od strony pasażera też lekko za duży i chyba za ciężki, żeby go plastiki utrzymały... Jedynie przychodzi mi do głowy przerobienie schowka przed pasażerem, ale wówczas tracę schowek, a do tego obsługa będzie dosyć kłopotliwa... No nijak takiego gabarytu nie idzie zmieścić...

  20. #259
    Niedzielny kierowca Awatar manio49
    Imię
    Marian
    Model
    Dełu Kabanos
    Silnik
    1.6 elpidżi
    Opis
    niegodny następca mundka
    Od
    13 Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawie - Ursus
    Cytat Zamieszczone przez merlin91 Zobacz posta
    (...)

    Super sprawa, mam tylko pytanie czy został jakiś luz po szerokości? Pytam bo mam Yosana 3031m i on jest 3,5 cm szerszy od Teddyego.

  21. #260
    Kursant Awatar merlin91
    Imię
    Kamil
    Opis
    Ford Mondeo MK3 1.8 '03
    Od
    31 Jan 2013
    Mieszka w
    Pińczów
    Powiem szczerze że ciężka sprawa z Yosanem będzie, moje ma gdzies z 1 cm luzu. Chyba ze tudzież uwdziesz podszlifujesz coś

Podobne wątki

  1. [Uchwyt] Jak zamontowaliście radio cb i antenę w swoich Mondeo
    By kilus89 in forum CB Radio
    Odpowiedzi: 84
    Ostatni post / autor: 09-01-2012, 17:00
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-06-2011, 11:42
  3. [MkI] Gdzie macie zamontowane wtryskiwacze gazu w V6
    By Waldi1973 in forum LPG
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-01-2010, 23:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów