+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin

    [Zetec]Trzepanie silnikiem - Regulacja zaworów. Garażowo.

    Witajcie Koledzy. Tak jak obiecałem, zamieszczam fotoreportaż o tym, jak w garażowych warunkach, samemu, bez strachu przywrócić prawidłowy luz zaworowy. Do tej drastycznej metody zmusiła mnie ówczesna sytuacja, bowiem kontrolnie sprawdziłem luz u siebie i strach zajrzał mi w oczy.
    2 telefony do mechaników którym ufam i okazało się że i drogo i długo.
    Podjąłem się sam, gdyż auto do pracy potrzebne a jeździć prawie już nie szło.
    Tym gorzej też dla skrzyni automatycznej.
    Pierwsza czynność, to wyssanie wiedzy z naszego forum. Z wdzięczności zasobów rewanżuję się tym felietonem.
    Przystąpiłem do prac dopiero, jak już nic nowego wyczytać nie szło.
    Pierwsze podejście, zdjęcie pokrywy, wykręcenie świec i kontrola stanu aktualnego. Pomiar luzów, zanotowanie ich, potem ustalenie GMP 1 cylindra. To szło ustalić za pomocą suwmiarki i z dokładnością do 0,01mm. Istotnie w tym położeniu wkręciłem blokadę wału, kontrolnie chciałem wcisnąć płaskownik blokady wałków ale nie szło, na oko było widać ze rozrząd nieprecyzyjnie był złożony. Nie było sensu poprawiać bo i tak luzów by to nie zmieniło, zostawiłem to na montaż. Lekko wkręciłem świece z powrotem, coby tam nic nie wpadło i wziąłem się za demontaż.
    Reszta textu jest na zdjęciach, nie chce by niektóre wyrazy odnajdywały Goog-le. To nasze forum.
    Przypominam, że zabieg dotyczy silnika zetec z czarnym deklem i zbyt małych luzów zaworowych. Nie na odwrót.



















    I tak oto mozolnie 16 luzów zostało skorygowanych do zaleceń fabrycznych.
    Każdy z nich przymierzałem z wałkiem kilkakrotnie, wkładałem, mierzyłem wyjmowałem szlifowałem wkładałem i tak do celu .
    Gdy wszystko poskładałem, ustawiłem rozrząd jak należy, sprawdziłem ponownie luzy. Odniosłem wrażenie , że właściwe listki do właściwych zaworów jakby ciaśniej wchodziły. Odjąłem 0,05 z listków - nieco za luźno.
    Wniosek: Z zamierzanych docelowo 0,25 i 0,35 uzyskałem około 0,22-23 i 0,32-33.
    Po kilkukrotnym ręcznym obracaniu wału czas na rozruch. Zdjąłem kable ze świec i pokręciłem rozrusznikiem. No, pokręcił. Czas na odpalenie.
    Odpalił, ale jak to zaczęło klepać, dzwonić, straszne dźwięki, przerażające. Włosy mi się zjeżyły, ale dalej się kręcił. Szybko doszedłem do wniosku, że trzeba poczekać na olej. Był gęsty, było zimno. Jak olej dostał się w zakamarki szklanek, płytek silnik ucichł. nabrał nieco temperatury i stwierdziłem samopochlebnie: DOBRA ROBOTA!! Teraz mogę szklankę z wodą postawić i ta woda nie drgnie, wcześniej nawet puste wiadro by nie ustało.
    Dziś pierwsza jazda. Pełna kultura
    I to by było na tyle mojej opowieści.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza Awatar Lukasz
    Imię
    Łukasz
    Model
    Insignia
    Silnik
    2.0 CDTi 160KM
    Od
    10 Aug 2009
    Mieszka w
    Bydgoszczy
    wow, pozazdrościć umiejętności i samozaparcia

  4. #3
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    Ale jaka radość... Silnik nic więcej nie robi tylko się kręci. Szczególnie, bo automatowi strasznie to szkodziło.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  5. #4
    Zielony listek Awatar litearts
    Imię
    Artur
    Opis
    1.6 16v Pb
    Od
    03 Oct 2009
    Mieszka w
    Zagórz k. Sanoka RSA
    gratuluje wytrwałości
    Mam pytanko jakie są pierwsze oznaki że to trzeba wyregulować?

    Cytat Zamieszczone przez WojtekMK2
    2 telefony do mechaników którym ufam i okazało się że i drogo i długo.
    Jaki jest koszt regulacji u mechaników? Nie po znajomości

  6. #5
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    U mnie objawy były takie, że trzepało silnikiem, bo po podgrzaniu kompresja w kolektory uciekała. Szło jeździć , ale ta jazda była straszna.
    To w przypadku moim, jak luzów prawie nie było. Jeśli są nadmierne, mniej to szkodzi ale klepie pod pokrywą zaworów. Ceny różne, tu na forum podaja 200-400zł bo jak widać roboty troche jest i wiedza potrzebna.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  7. #6
    Zielony listek Awatar litearts
    Imię
    Artur
    Opis
    1.6 16v Pb
    Od
    03 Oct 2009
    Mieszka w
    Zagórz k. Sanoka RSA
    Właśnie czytałem i sam bym się tego nie podjął, szybciej do elektryki się zabiorę niż do mechaniki
    Jeszcze się spytam odnośnie tych szklanek bo nie zrozumiałem tego - luz był, zeszlifowałeś to powinien byc większy luz czy jak to jest??

  8. #7
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    Nie, właśnie u mnie luzów prawie nie było, po zeszlifowaniu ile trzeba dopasowałem sobie do wartości fabrycznych każdy z osobna.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  9. #8
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Przemek
    Opis
    Mondeo MK2 2.5 V6 STAG 300Plus
    Od
    21 Apr 2005
    Mieszka w
    Góra Kalwaria
    A nie prościej było wymienić płytki na te o wymaganej wartości? Bo chyba tak to powinno wyglądać. Ja na 16 płytek wymieniłem tylko 3 a resztę pozamieniałem miejscami, żadnego szlifowania szklanek zaworowych. Koszt płytki w serwisie to chyba 15pln. więc koszt nie wielki a jest tak jak powinno być oryginalnie i czasu mniej potrzeba na wykonanie tej operacji!
    MK II ST24 2.5 V6 '97 Gaz STAG 300 Plus.MK I 1.8 '95 Gaz BRC Sequent 24.

  10. #9
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    Ja nie szlifowałem szklanek, tylko ich trzonki wewnątrz. To nie jest nic złego. Zrobiłem fotoreportaż z tych czynności i nikt mnie nie okrzyczał że tak NIE WOLNO ROBIĆ
    To mechanicy komplikują sprawę po to by zarobić. Jasna sprawa. Ja za pieniądze których nie wydałem kupiłem szlifierkę (mam kolejne narzędzie), zalałem pełny zbiornik paliwa, trochę mi z tego zostało i nie czekałem na wolny termin. A silniczek kręci się pięknie.
    Ale przypominam ten zabieg dotyczy tylko zbyt małych luzów, należy o tym pamiętać.
    Pozdrawiam.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  11. #10
    sosnowicz
    Gość
    nie szlifowałem szklanek, tylko ich trzonki wewnątrz. To nie jest nic złego
    Przepraszam, ale nie boisz się, że zeszlifowałeś warstwę powierzchniowo utwardzoną i teraz zużycie będzie szybsze?? To tak można szlifować bez uszczerbku na trwałości? Ciekaw jestem czy w serwisach też to praktykują

  12. #11
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Przemek
    Opis
    Mondeo MK2 2.5 V6 STAG 300Plus
    Od
    21 Apr 2005
    Mieszka w
    Góra Kalwaria
    Właśnie dlatego pisałem że dużo prościej jest wymienić płytki i mniej przy tym roboty( nie trzeba wyjmować wałków ) niż szlifować szklanki, ale kolega wolął sobie kupić draumelka i bak paliwa niż wykonać to profesjonalnie.
    MK II ST24 2.5 V6 '97 Gaz STAG 300 Plus.MK I 1.8 '95 Gaz BRC Sequent 24.

  13. #12
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    Kol. sosnowicz Nie nie bałem się. Służyłem w armii zawodowo w tej branży. Technicy często stosowali takie metody w sprzęcie który pracował później całodobowo. Utwardzenie trzonków jest głębsze, 1do 2mm powierzchni a ja zebrałem tylko 0,2-0,3 mm.
    Kolego Malutki , napisz proszę jak się wymienia płytki bez zdejmowania wałków w Black Zetec'u? Robota jest zrobiona bardziej profesjonalnie niż Wam się Koledzy wydaje i nic na tym nie ucierpi.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  14. #13
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Przemek
    Opis
    Mondeo MK2 2.5 V6 STAG 300Plus
    Od
    21 Apr 2005
    Mieszka w
    Góra Kalwaria
    Bardzo prosto, trzeba zrobić sobie przyżąd do ugięcia (wciśnięcia) zaworu i wązkimi szczypcami wyciągamy płytkę następnie wkładamy nową tym samym sposobem. Wykonywałem tę operacje kilka lat temu w Fieście 1.25 16V za przyżąd posłuzył mi odpowiednio zmodyfikowany śrubokręt.
    MK II ST24 2.5 V6 '97 Gaz STAG 300 Plus.MK I 1.8 '95 Gaz BRC Sequent 24.

  15. #14
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    Tam myślałem że pomysł z VW zaczerpnięty. Niestety nie za bardzo prosto . W Zetecu 2,0 (nie wiem jak we Fieście) szklanki mają bardzo cieniutkie ścianki z zaokrąglonymi krawędziami. Musiałbym się bawić z wykonaniem precyzyjnego przyrządu.
    Ponadto, zanim rozebrałem wałki, stwierdziłem że rozrząd był źle poskładany.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  16. #15
    Kursant
    Imię
    Adam
    Opis
    MKIII DIESEL 2.O
    Od
    25 Feb 2009
    Mieszka w
    Gdynia
    ale i tak wszystko fajnie opisane pozdro
    Nie każda morda pasuje do Forda,ale moja tak hehehe

  17. #16
    Niedzielny kierowca
    Imię
    Sławek
    Model
    Fiat 500X
    Silnik
    1,4 170 KM
    Od
    04 Aug 2007
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Witam !
    Suwmiarka, bardzo dobra, mierzy z dokładnością do 0,03 mm. Typowe do 0,05. Grubość warstwy utwardzonej w tym przypadku to ok. 0,2 – 0,3 mm. max. Szlifowałeś w miejscu najbardziej obciążonym, mała powierzchnia styku trzonek – szklanka. W niedługim czasie luzy zaczną się gwałtownie zwiększać. Lepszym rozwiązaniem by było zeszlifowanie na magnesówce płytek. Co prawda też byś zdjął warstwę utwardzoną, ale jest większa powierzchnia styku i zużycie by postępowało wolniej. Teraz kwestia skasowania luzów. Niestety siadają ci albo zawory, albo gniazda w głowicy, lub jedno i drugie. Zawór „siada” głębiej i sprężyna go ciągnie do góry. Dlatego się luzy zmniejszają. Przy naprawie trzeba przefrezować gniazdo i przeszlifować zawór. Przy zużyciu powyżej 0,2 mm. zawór będzie za cienki i trzeba go będzie wymienić. Czyli przy tych szklankach i płytkach, i nowych zaworach luz się zwiększy. Dojdą koszty nowych szklanek i grubszych płytek. Jak byś zostawił szklanki bez szlifowania to potrzebne by były tylko płytki. Najszybciej robi to się w ten sposób, że mierzysz szczelinomierzem jakie masz luzy i notujesz je sobie. Wyciągasz wszystkie płytki (płaskoszczypy i wciskacz szklanek), na każdej jest grubość i dopasowujesz grubością do poszczególnych cylindrów. Zawsze ok. połowa płytek będzie pasować. Te płytki co ci nie podpasują do żadnego cylindra trzeba albo „szlifnąć” albo kupić nowe.
    pozdro
    PS. Co to jest licznik postów ?

  18. #17
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    O!!! I to jest post!!! Twój 224 właśnie
    Wszystko co napisałeś, zdaję sobie sprawę z tego co i jak tam się odbywa. Jeśli zacznie się coś dziać, to będę miał czas przygotować się do okresu chorobowego mojego auta (pracownika) i po prostu zregeneruję głowicę lub kupię gdzieś jakąś pewną i wymienię.
    Pozdrowienia.
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  19. #18
    Zielony listek Awatar anjko
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Mondeo MK3 2.0 TDDI 90KM
    Od
    13 Oct 2007
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Trudno nie zgodzić się z spth. I nie ma się co unosić po prostu robota którą wykonałeś dała efekt, ale niestety prawdopodobnie tylko na chwilę. I do tego się nieźle przy tym nakombinowałeś. Trochę bez sensu robić sobie tyle roboty.
    To co napisał spth może uchroni ewentualnych naśladowców przed popełnieniem podobnych błędów.
    A ode mnie. Napisałeś:
    Cytat Zamieszczone przez WojtekMK2
    Ponadto, zanim rozebrałem wałki, stwierdziłem że rozrząd był źle poskładany.
    Moim zdaniem to była główna przyczyna nierównej pracy Twojego silnika.
    Pozdrawiam.
    Model Mondeo 95' 1.8 16V Ghia
    Model Mondeo 97' 1.8 16V

  20. #19
    Niedzielny kierowca Awatar WojtekMK2
    Imię
    Wojtek
    Model
    MKII
    Silnik
    2.0 130 KM
    Opis
    MK2
    Od
    03 Sep 2010
    Mieszka w
    Gubin
    Cytat Zamieszczone przez anjko
    Moim zdaniem to była główna przyczyna nierównej pracy Twojego silnika.
    Pozdrawiam.
    Niestety, nie prawda. Silnik chodził bardzo równo tylko przez 15 sekund po odpaleniu na mrozie. Jak trzonki po chwili się ogrzały, to już się nie domykały. Ponadto przeczytaj dokładnie opis na 2 od góry foto oraz na tym foto: http://img703.imageshack.us/i/24464675.jpg/
    Mondeo MK2 kombi, automat. Kochany pracownik. Był.
    Mondeo MK3 kombi, automat. Miał być.

  21. #20
    Zielony listek Awatar anjko
    Imię
    Mariusz
    Opis
    Mondeo MK3 2.0 TDDI 90KM
    Od
    13 Oct 2007
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Chcesz powiedzieć że silnik czy tam zawory w 15 sek rozgrzewają się, a co za tym idzie rozszerzają się na tyle że się niedomykajoą ? Hmmmm mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe. Dalej będę się upierał że to wina źle ustawionego rozrządu. Typowy objaw. Jeśli będzie ktoś ciekawy mogę opisać to szczegółowo.
    Tak czy inaczej nie zmienia to faktu że wybrałeś strasznie żmudną drogę jeśli idzie o regulację, i do tego popełniłeś błąd szlifując utwardzoną część szklanek.
    Model Mondeo 95' 1.8 16V Ghia
    Model Mondeo 97' 1.8 16V

Podobne wątki

  1. [Zetec]Trzepanie silnikiem - Regulacja zaworów. Garażowo.
    By Redakcja in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-11-2011, 09:32
  2. [Zetec]Regulacja zaworów. Płytki, szklanki...
    By WojtekMK2 in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 13-04-2011, 18:49
  3. [Zetec]Regulacja zaworów mk2-Black Top
    By Paker in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-01-2010, 13:48
  4. [Zetec]Regulacja zaworów
    By BIPOWER in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-02-2009, 13:15
  5. regulacja zaworów w 1.8 16v zetec
    By Lonia in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 20-09-2005, 20:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów