Pokaż wyniki od 1 do 20 z 139

Widok wątkowy

  1. #1
    Kursant Awatar msrx
    Opis
    MONDEO MK3 TDCI 96KW
    Od
    06 Jan 2010
    Mieszka w
    Gdańsk

    [MkIII]Fabryczny pilot do sterowania Pioneer'em i Sony .free

    Jako że zmieniałem ostatnio swoje audio na radio Pioneer'a, postanowiłem wykorzystać pozostałego fabrycznego pilota. Rozwiązaniem było zakupienie dodatkowego modułu emulatora lub przerobienie istniejącego układu. Wybrałem tą druga opcję i kosztem około 1PLN oraz 1,5h pracy ożywiłem ponownie starego pilota

    Poniżej manual, który powstał przy dokonywaniu modyfikacji:


    Modyfikacja fabrycznego pilota FORD MONDEO MK3 – przystosowanie do sterowania radiem PIONEER lub SONY
    1. Modyfikacja ta pozwala na korzystanie z fabrycznego pilota (myszy) przy kierownicy, do sterowania radiami marki PIONEER lub SONY.
    Pilot powinien obsługiwać większość odbiorników tych marek, które mają gniazdo mini Jack W/R na tylnym panelu.
    2. Komponenty potrzebne do wykonania modyfikacji:
    a) wtyk mini Jack 3,5mm stereo – np. ze starych słuchawek
    b) 20 cm przewodu dwużyłowego, 2 piny szpilkowe (fi: ok. 1mm)
    c) rezystory SMD: 1.5kOhm lub 2.2kOhm, 2x 6.8kOhm, 3.3kOhm, 4.7kOhm (mogą być miniaturowe walcowe)
    d) lutownica z cienkim grotem, 2x mały śrubokręt, nóż introligatorski, piwo..
    3. Fabryczny pilot zbudowany jest na zasadzie tzw. drabinki rezystorów.
    Wciśnięcie odpowiedniego klawisza powoduje podanie na wyjściu odpowiedniej dla niego rezystancji. Poniższy schemat przedstawia tą konstrukcję:


    4. W większości modeli Pioneer’a i Sony zastosowana jest zbliżona zasada ale z innymi wartościami rezystancji.
    Dodatkowo oryginalne piloty tych producentów mają kilka innych funkcji – tu jesteśmy ograniczeni pięcioma fabrycznymi przyciskami.
    Aby pilot Forda obsługiwał te systemy musimy go delikatnie zmodyfikować. Przedstawia to poniższy schemat:


    5. Na wstępie musimy wyjąć pilota i rozebrać go na części. Samo wyjęcie jest banalne (na tylnej ściance jest otwór w który wkładamy mały śrubokręt).
    Rozebranie go nie jest już takie proste. Aby dostać się do płytki drukowanej trzeba w pierwszej kolejności zdjąć wszystkie przyciski.
    Wszystkie (poza Source) wciśnięte są na dwóch króciutkich ośkach. Należy je delikatnie podważać po obu stronach. Ja robiłem to przy pomocy dwóch miniaturowych śrubokrętów płaskich. Po tej zabawie powinniśmy mieć przed sobą taki widok:


    6. Interesuje nas sama płytka, która wygląda tak:



    7. Aby nasz pilot spełniał zadane parametry musimy wykonać następujące zmiany:
    a) zamiana – przelutowanie rezystorów, odpowiednio wstawiamy za R1 – 2.2kOhm dla SONY lub R1 – 1.5kOhm dla PIONEERA, R2 – 6.6kOhm (dałem tu 6.8k),
    R3 – 3.3kOhm, R4 – 4.7kOhm, R5 – 6,8kOhm
    b) usunięcie rezystora przekreślonego czerwonym kolorem
    c) przecięcie nożykiem ścieżki oznaczonej czerwonym kolorem
    d) dodanie połączenia z cienkiego drucika – oznaczone czarnym kolorem
    Lutowanie tak małych elementów nie jest łatwe.. Ścieżki są dość delikatne, więc polecam zachować ostrożność. Tak jak wspomniałem wcześniej, można zastosować miniaturowe rezystory walcowe – ich montaż będzie trochę łatwiejszy.
    Po dokonaniu tych zabiegów podpinamy na wyjściu pilota omomierz i sprawdzamy jak kolejno reagują klawisze. Odpowiednie wartości powinny w przybliżeniu wynosić*:

    Dla SONY:
    SOURCE: ok. 2.2 kOhm
    SEEK UP: ok. 8.9 kOhm
    SEEK DN: ok. 12.1 kOhm
    VOL +: ok. 16.8 kOhm
    VOL -: ok. 23.6 kOhm

    Dla Pioneer:
    SOURCE: ok. 1.5 kOhm
    SEEK UP: ok. 8.3 kOhm
    SEEK DN: ok. 11.6 kOhm
    VOL +: ok. 16.3 kOhm
    VOL -: ok. 23.1 kOhm
    *wartości mogą nieco odbiegać od podanych, możliwe też że zarówno Sony jak i Pioneer będą pracowały na drabince wg schematu dla Sony (znalazłem w sieci taką informację)
    Poniżej zdjęcia z opisem czynności modyfikacji oraz efekt końcowy:


    8. Kolejną czynnością jest zlutowanie ok. 20 cm kabelka z użyciem mini Jacka i dwóch małych pinów.
    Wykorzystałem tu wtyczkę ze słuchawek. Piny powinny mieć ok. 1,5 cm długości (MDO MK3 przedlift*)
    Poniżej fotka z kablem i mini schematem:


    9 . Na koniec pozostaje już tylko „instalacja” naszego kabelka.
    Piny z kabla wpinamy we wtyczkę widoczną na zdjęciu a mini Jacka do radia. Kabel z pinami warto dobrze przymocować i zabezpieczyć izolacją do wtyczki aby nie wypadał podczas jazdy (radio podaje tam +5V). Taka wtyczka występuje tylko w *MDO MK3 przedliftowym – w przypadku polifta trzeba wyszukać w kostce dwóch kabelków biegnących od pilota i wpiąć się w nie naszym kablem.


    Podpinamy „otwartego” pilota do złącza przy kierownicy i sprawdzamy jak funkcjonuje z radiem.
    Jeśli wciskanie klawiszy powoduje właściwe reakcje to możemy złożyć pilota „do kupy” Jeśli nie – sprawdzamy czy nie popełniliśmy błędu przy montażu.

    Następnie dopijamy browarka i cieszymy się naszym nowym starym pilotem


    Całość w pdf: http://speedy.sh/DfUMu/ford-pilot-pioneer-sony.pdf

    Pozdrawiam
    /msrx
    Ostatnio edytowane przez msrx ; 20-09-2014 o 20:21

Podobne wątki

  1. [MkIII] Fabryczny pilot do sterowania Pioneer'em i Sony
    By msrx in forum HOWTOs
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-09-2016, 20:03
  2. [MkII] VNR9000 i fabryczny pilot, jak podłączyć?
    By bartek-kg in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-10-2010, 17:48
  3. [MkII] Kenwood + pilot fabryczny - probowal ktos??
    By XanderXone in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-12-2008, 16:43
  4. [Audio]jakie radyjko ???? pioneer kontra sony
    By yankes1983 in forum CarAudio
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-05-2008, 17:37
  5. [MkI] fabryczny pilot do immo...
    By kobert in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 01-09-2006, 09:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów