+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 16 1234511 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 303
  1. #1
    Niedzielny kierowca Awatar MaroX
    Imię
    Marek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 175 KM / 380 Nm
    Opis
    mONdeo TITANIUM
    Od
    02 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa

    Diodowe oświetlenie wnętrza, lusterek i tablicy rej.

    Montaż diodowego oświetlenia - wnętrza, tablicy rejestracyjnej, świateł postojowych, nóg pasażerów drugiego rzędu, bagażnika i schowka.

    Instrukcja dotyczy MONDEO MK3 KOMBI z 2003 roku po face-liftingu wersja GHIA

    Zalety takiego rozwiązania to:
    - Bardzo estetyczny wizualny efekt oraz efektywniejsze podświetlenie, podświetlenie,
    - znacznie mniejsze zużycie prądu (średnio 1 W na diodę, a nie 5-10W jak standardowa żarówka),
    - biała lub xenonowa barwa światła (w zależności od zastosowanej diody) a nie żółta tak jak w przypadku zwykłej żarówki,
    - Na diodach także działa efekt „ściemniania”

    Wady:
    - wysoki koszt – dobra, mocna dioda to koszt ok. 10 PLN za jedną sztukę,
    - teoretycznie nie każdemu może spodobać bardziej biała wpadająca w błękit barwa światła, jednak stosując odpowiednie diody – co opisuję niżej – można uzyskać praktycznie idealne światło.

    Czas wykonania: Całość opisanych przeze mnie modyfikacji zajmuje ok. 3 godzin.

    Stopień trudności: W Skali od 1 do 10 – daję 2 (dosyć łatwe).

    Niezbędne narzędzia:
    - dwa wąski, cienki płaskie wkrętaki,
    - wkrętak gwiazdkowy (krzyżak),
    - nóż

    Niezbędne narzędzia do wykonania podświetlenia nóg pasażerów tylnego rzędu:
    - lutownica i dobra cyna z kalafonią (najtańsza lutownica wraz z grotami i cyną kosztuje ok. 30 PLN
    - pistolet na gorący klej [„klej na gorąco” przydaje się do izolowania połączeń lutowanych i usztywnia przylutowane do diód kabelki]
    - 4 metry cienkiego dwużyłowego kabelka
    - transformator (potocznie zwany zasilacz) na 12 Volt, aby sprawdzać prawidłowość połączenia ze sobą diód)

    KILKA DOBRYCH PORAD NA POCZĄTEK

    Należy pamiętać, że diody mają polaryzację + / - i należy je odpowiednio włożyć, aby świeciły. Jeżeli włożymy je odwrotnie nic się nie stanie, dioda po prostu nie będzie świecić.

    Polecam używanie tylko białych diód do wszystkich modyfikacji - szczególnie do postojówek i podświetlenia tablicy rejestracyjnej - dzięki czemu nie ma póniej problemu z przejściem przeglądadu

    Należy unikać tanich diod – takich za 2-3 złote – takie diody świecą zbyt słabo i szkoda na nie pieniędzy. Dobra dioda bezcokołowa dużej mocy 12V z wbudowanym rezystorem kosztuje ok. 8-10 PLN,
    Takie diody kosztują niewiele (ok. 2 złote) ale świecą bardzo słabo – należy ich unikać - :


    Te POLECAM. Są droższe (9-10 PLN) ale świeca bardzo mocnym białym światłem:


    Kupując diody bezcokołowe należy szukać tych, które w stopce mają po dwa druciki na każdą stronę, te z pojedynczymi druciaki na stronę nie zawsze łączą i nie chcą czasami świecić (sprawdzone empirycznie),
    Takich szukajcie:


    A takie omijajcie:


    Do podświetlenia potrzebne są następujące diody:
    - „postojówki”, podświetlenie schowka, podświetlenie nóg - diody W5W „bezcokołowe” wysokiej mocy świecące skupionym światłem – najlepiej coś takiego:



    Podświetleniu lusterek zewnętrznych, oświetlenie „do czytania” – diody W5W bezcokołowe świecące na 360 stopni, coś takiego:


    Główne oświetlenie wnętrza, bagażnika – diody C10W – 42 mm długości, Tablicy rejestracyjnej 2 sztuki C10W - 36 mm.
    Do Oświetlenia wnętrza polecam szerokie super mocne diody coś w tym stylu:


    Do podświetlenia tablicy rejestracyjnej odpowiednie będą takie rurkowe C10W 42 mm długości:


    UWAGA! Niektóre rurkowe żarówki diodowe C10 W 42 mm są o 3 mm dłuższe i nie mieszczą się w gniazdo podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Należy upewnić się u sprzedawcy czy na pewno mają długość równo 42 mm.

    Podświetlenie nóg pasażerów drugiego rzędu – 2 mocne diody bezcokołowe W5W,

    [WYKONANIE]

    [ŚWIATŁA POSTOJOWE]

    Standardowo, wyjmujemy atrapę z grilem, wyjmujemy lampy przednie, odkręcamy okrągło „zatyczkę” i wyjmujemy gniazdo żarówek postojowych. Mocowanie gniazda żarówek postojowych w lampie jest po prostu wsuwane – nie ma żagnych zatrzasków.
    Zamieniamy żarówki „bezcokołowe” żarówki W5W na diody LED,

    UWAGA! Przed włożeniem lamp należy sprawdzić, czy diody świecą – jeżeli nie – zamienić bieguny +/- (włożyć diodę odwrotnie).

    Efekt po wymianie:



    PODŚWIETLENIE TABLICY REJESTRACYJNEJ

    Wykręcamy 2 śrubki i wymieniamy żarówkę C10 W na rurkową diodę:


    Efekt po wymianie:


    [PODŚWIETLENIE ZEWNĘTRZEN W LUSTERKACH]

    Bardzo delikatnie podważamy śrubokrętem szybkę i dostajemy się do żarówki – bardzo ostrożnie, bo można wyłamać mocowanie. Wymienimy żarówkę bezcokołową W5W na diodę świecącą na 360 stopni.



    [PODŚWIETLENIE NÓG KIEROWCY, PODŚWIETLENIE SCHOWKA PRZED PASAŻEREM]

    Tutaj nie trzeba za wiele tłumaczyć – Po prostu wyjmujemy stare żarówki W5W i zamieniamy na mocne diody.

    Efekt po wymianie – podświetlenie nóg:



    [PODŚWIETLENIE SCHOWKA]


    [PODŚWIETLENIE WNĘTRZA]

    Delikatnie cienkim, płaskim wkrętakiem podważamy obudowę w miejscu – tak jak na zdjęciu:



    Zdejmujemy osłonkę i dostajemy się do żarówek. Wymieniamy Żarówkę C10W na szeroką diodę C10W o długości 42 mm. Po dokach mamy też dwie dodatkowe żarówki, ale mają one inną stopkę i ze względu na inną polaryzację mi ie chciały świecić, więc zostawiłem stare żarówki, wymieniem tylką środkową rurkową na diodę.



    Efekt po wymianie:



    [ŚRODKOWA LAMPA PODŚWIETLANIA WNĘTRZA]

    Nad tylna kanapą oraz podświetlenie bagażnika, delikatnie podważamy lampki i wyjmujemy lampki, następnie wymieniamy żaróki C10W na szerokie diody C10W - 42 mm.



    [OŚWIETLENIE NÓG PASAŻERÓW DRUGIEGO RZĘDU]

    Wykonanie podświetlenia nóg pasażerów tylnej kanapy jest trochę bardziej pracochłonne. Na początku pokaże efekt końcowy. W nocy bardzo ładnie to wygląda i jest bardzo funkcjonalne – moim zdanie zdecydowanie gra warta świeczki.







    Do wykonania tej instalacji potrzebujemy ok. 3-4 metrów dwużyłowego kabelka. Przylutowujemy kabelki do diód, luty dodatkowo zabezpieczamy klejem na gorąco. Diody łączymy równolegle.
    UWAGA! Używając 12 Voltowego zasilacza sprawdzamy, czy dobrze połączyliśmy ze sobą diody (+ do +, - do -). Poniżej zamieszczam bardzo uproszczony schemat przygotowania instalacji.




    Diody mocujemy w miejscu pokazanym na zdjęciu. Wchodzą ciasno i bez pomocy kleju pozostają na swoim miejscu.



    Ja zasilanie podłączyłem pod oświetlenie nóg pasażera z przodu. Kabel został ukryty w nadprożu. Wydaje mi się, że jest to optymalne rozwiązanie. W celu podpięcia się pod gniazdo diody oświetlanie nóg pasażera z przodu trzeba się trochę nagimnastykować, ale warto.

    [PODSUMOWANIE I UWAGI KOŃCOWE]

    U mnie powyższe modyfikacje działają już od prawie roku i wszystko działa bez problemu.
    Jednak słyszałem opinie, że (na wskutek wstrząsów przy zamykaniu klapy bagażnika i zaciekającej wody) czasami padają diody podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Mając to na uwadze, warto wozić ze sobą diodę/żarówkę C10W za zapas.
    Ostatnio edytowane przez MaroX ; 31-05-2013 o 02:14

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    adela
    Gość
    Proszę o przeniesienie do HOW TO

    BRAVO MAROX!

  4. #3
    Kursant Awatar rfilo
    Imię
    Rafalski
    Opis
    MK3 2.0 145KM
    Od
    23 May 2011
    Mieszka w
    SGL
    Jedno pytanie....czy do diód w postojówkach nie czepiają się podczas przeglądów?? Pomimo iż dioda biała to jednak poświata pozostaje niebieska :/

  5. #4
    Pochłaniacz prostych Awatar rednaxelA
    Opis
    Mk3 2001 TDDI
    Od
    14 May 2010
    Mieszka w
    Łódź
    Ja tez sie kiedys podjaralem diodkami w oswietleniu wewnetrznym- pojezdzilem z tym z tydzien i wrocilem do zarowek, daja cieplejsze swiatlo i jakos tak sympatyczniej jest z zarowkami a nie jak w szpitalu czy markecie :-)
    - diodki zostawilem tylko w lampkach do mapy czytania bo bardziej skupione swiatlo daja

    PS - popraw 1 post bo go zacytowales calego i wszystko jest 2x

  6. #5
    Pogromca zakrętów Awatar Krzychu32
    Imię
    Krzysiek
    Model
    Lancia Kappa
    Silnik
    2.0 VIS 155KM
    Opis
    PB+LPG
    Od
    19 Feb 2008
    Mieszka w
    Tarnobrzeg
    Cytat Zamieszczone przez rednaxelA Zobacz posta
    PS - popraw 1 post bo go zacytowales calego i wszystko jest 2x
    Poprawione już

  7. #6
    Kursant
    Imię
    Kamil
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 140 KM
    Od
    10 Jan 2010
    Mieszka w
    Łódź
    A czy nie masz problemu że diody jarzą się jeszcze przez jakiś czas ??
    Ja mam tak z oświetleniem kabiny i nóg, po zamknięciu drzwi diody żarzą się jeszcze długi czas, jest to chyba związane z pojemnościowym typem układu zasilania.
    Nie jest to mocne świecenie ale takie delikatne, po kilku godzinach zanika.
    Ewentualnie czy można sobie z tym w prosty sposób poradzić ??

    PS
    Ja do bagażnika zakupiłem w Castorama listwę na diodową na taśmie samoprzylepnej, łącznie 1,5m.
    Wystarczyło to na przygotowanie dwóch pasów do przyklejania na bokach i jeden pod półką.
    Efekt świetny w ciemnościach jak otworze bagażnik to mam równomierne oświetlanie, czasem zdarzało się że większa torba
    zasłaniała żaróweczkę a do tego te światełka nie rażą w oczy.
    A oto efekt, niestety w ciągu dnia:


    Ostatnio edytowane przez waperr ; 11-07-2011 o 00:03

  8. #7
    Niedzielny kierowca Awatar ZahMaster
    Model
    MKIV
    Silnik
    221 po chipsie :D
    Od
    10 Sep 2006
    Mieszka w
    KOL
    A jak wyszło oświetlenie tymi żarówkami (360') w lusterkach? Są wystarczające, żeby dobrze oświetlić bok auta?
    Postrach owadów
    -------------------
    ONLY DIESEL

  9. #8
    Kursant Awatar ad
    Imię
    adam
    Opis
    mondeo mk3 2.0 tddi 2001r kombi , yamaha warrior
    Od
    10 Jul 2011
    Mieszka w
    częstochowa
    fajnie i szczegółowo to opisałeś . zastosowałem w 100 % twoje rady i nie żałuję . jest super . dzięki
    Ostatnio edytowane przez DonBolano ; 06-08-2011 o 23:01

  10. #9
    Wyłączony
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    02 Dec 2007
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski
    Może zrobimy z tego artykuł?

  11. #10
    Niedzielny kierowca Awatar MrDarecki
    Imię
    Darek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 163 KM
    Opis
    Szaro bury dymi z rury
    Od
    28 Nov 2010
    Mieszka w
    Ząbki
    Dobra robota MaroX...

    Właśnie tak sobie jakiś czas temu rozkminiałem temat a ty mnie tylko utwierdziłeś w przekonaniu że warto...
    .:Mazowiecka Grupa Brzydali:.



  12. #11
    Niedzielny kierowca Awatar MaroX
    Imię
    Marek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 175 KM / 380 Nm
    Opis
    mONdeo TITANIUM
    Od
    02 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa

    Cool

    Cytat Zamieszczone przez ZahMaster Zobacz posta
    A jak wyszło oświetlenie tymi żarówkami (360') w lusterkach? Są wystarczające, żeby dobrze oświetlić bok auta?
    Bardzo dobrze dają radę, bardzo ładnie podświetlają, znacznie lepiej niż zwykłe żarówki.

    ---------- Post dodany o 14:15 ---------- Poprzedni post dodany o 14:13 ----------

    Cytat Zamieszczone przez rednaxelA Zobacz posta
    Ja tez sie kiedys podjaralem diodkami w oswietleniu wewnetrznym- pojezdzilem z tym z tydzien i wrocilem do zarowek, daja cieplejsze swiatlo i jakos tak sympatyczniej jest z zarowkami a nie jak w szpitalu czy markecie :-) - diodki zostawilem tylko w lampkach do mapy czytania bo bardziej skupione swiatlo daja

    Jak zastosujesz takie diody jak napisałem wyżej wszystko wygląda bardzo dobrze, światło jest jasne, dużo mocniejsze niż zwykłe żółte żarówkowe.

    ---------- Post dodany o 14:16 ---------- Poprzedni post dodany o 14:15 ----------

    Cytat Zamieszczone przez rfilo Zobacz posta
    Jedno pytanie....czy do diód w postojówkach nie czepiają się podczas przeglądów?? Pomimo iż dioda biała to jednak poświata pozostaje niebieska :/

    Nie ma żadnego problemu, diody świecą na biało, a nie na niebiesko. Pozostaje tylko delikatna błękitna poświada. Na prawdę zero problemów. Na zamieszczonych zdjęciach światło faktycznie jest niebieskie, ale to efekt celowy uzyskany przez odpowiednia ustawienia funkcji aparatu

    ---------- Post dodany o 14:22 ---------- Poprzedni post dodany o 14:16 ----------

    Cytat Zamieszczone przez DonBolano Zobacz posta
    Może zrobimy z tego artykuł?
    Gbyby coś to na potrzeby artykułu mogę jeszczę trochę poprawić opis. Dodatkowo zamontowałem podświetlenie nóg pasażerów z tyłu
    W planach mam też dołożenie dodatkowego panela oświetleniowego panel już kupiony, zamontuję go w weekend. W weekend postaram się uzupełnić o to opis


    Z perspektywy pół roku od modyfikacji - wszystko nadal działa idelanie! Nic się nie przepaliło, zero problemów POLECAM!
    Ostatnio edytowane przez MaroX ; 09-08-2011 o 15:28

  13. #12
    Wyłączony
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    02 Dec 2007
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski
    No to popraw Marku, co tam uważasz i daj znać, kiedy będzie gotowe, to zrobimy z tego piękny artykuł. :-)

  14. #13
    Rekrut Awatar Kromir
    Imię
    Kamil
    Model
    Seat Leon
    Silnik
    1,8 T
    Opis
    Jeździ, skręca, hamuje
    Od
    08 Apr 2011
    Mieszka w
    Wola
    MaroX piekna robota. Ja po kupnie swojego Mondka czyli w kwietniu twz wymienilem wszystko na Led.
    Postojowki wygladaly troche smiesznie bo ksenon a postoje swiecily na zolto.
    Od chwili wymiany na Led przepalila mi sie tylko zarowka w podswietlaniu rejestracji.
    Pozatym tez w oswietleniu wnetrza niechcialy mi swiecic Ledy w podswietlaniu kierunkowym-czyli te po bokach do czytania lub czegos tam-wiec zostaly standardowe zarowy.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kromir ; 11-08-2011 o 08:46
    Nie żyję zgodnie z regułami życia towarzyskiego,
    Bo nikt ich ze mną nie ustalał

  15. #14
    Kursant Awatar rfilo
    Imię
    Rafalski
    Opis
    MK3 2.0 145KM
    Od
    23 May 2011
    Mieszka w
    SGL
    MaroX a zamiast małej żaróweczki do podświetlenia zapalniczki też dawałeś leda? Jakie oznaczenie ma ta żarówka?

  16. #15
    Niedzielny kierowca Awatar MaroX
    Imię
    Marek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 175 KM / 380 Nm
    Opis
    mONdeo TITANIUM
    Od
    02 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa

    Cool

    Cytat Zamieszczone przez rfilo Zobacz posta
    MaroX a zamiast małej żaróweczki do podświetlenia zapalniczki też dawałeś leda? Jakie oznaczenie ma ta żarówka?

    Pracuję nad tymW zapalniczce siedzi bardzo mała żaróweczka - w tej chwili nie pamiętam oznaczeniaW weekend trochę się pobawię i prawdopodobnie ją tez zamienię na LED'a

  17. #16
    Kursant Awatar rfilo
    Imię
    Rafalski
    Opis
    MK3 2.0 145KM
    Od
    23 May 2011
    Mieszka w
    SGL
    no właśnie wiem że tam jest taka jak w5w tylko 3 razy mniejsza kiedyś przerabiałem leda r5/t5 http://www.led.nazwa.pl/netsun/R5_T5..._cokol_SMD.jpg, wyciągałem go z cokołu i izolowałem dwie blaszki, wchodziły idealnie...minusem jest to że jest to mało estetyczne i nie do końca świeci tak jak powinno :/

    No i u mnie zagościły ledy we wnętrzu auta Jeszcze nie było okazji zobaczyć wszystkiego wieczorem ale widać różnice gołym okiem Jedno pytanie przy okazji oświetlenia...nie działa mi lampka w przedziale pasażera gdy otwieram drzwi tylne( zarówno prawe jak i lewe), jak wymuszę przełącznikiem na ciągłe świecenie to świeci....jaki może być tego powód?
    Ostatnio edytowane przez rfilo ; 14-08-2011 o 09:00

  18. #17
    Niedzielny kierowca Awatar MaroX
    Imię
    Marek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 175 KM / 380 Nm
    Opis
    mONdeo TITANIUM
    Od
    02 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Poprawiłem - na tyle na ile pozwolił czas

  19. #18
    Wyłączony
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 145 KM
    Od
    02 Dec 2007
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski
    To robimy artykuł?

  20. #19
    Niedzielny kierowca Awatar MaroX
    Imię
    Marek
    Model
    MKIV
    Silnik
    2.0 TDCi 175 KM / 380 Nm
    Opis
    mONdeo TITANIUM
    Od
    02 May 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez DonBolano Zobacz posta
    To robimy artykuł?

    To róbmy Jestem za

  21. #20
    Gura
    Gość

    gdzie kupić

    podeślijcie jakiś sklep internetowy gdzie będą te wszystkie żarówki mieszkam w małej mieścinie i nigdzie nie ma takich żarówek a
    pojedynczo przez allegro to za przesyłkę krocie zapłacę.

Podobne wątki

  1. [MkIII]Diodowe oświetlenie wnętrza, lusterek i tablicy rej.
    By MaroX in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 31-05-2020, 15:13
  2. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 30-03-2013, 14:51
  3. [MkI] Diodowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej.
    By Kafar in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-07-2010, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów