Zamknięty temat
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Piotr
    Model
    MK III kombi
    Silnik
    diesel 2.0 TDCI
    Od
    08 Feb 2010
    Mieszka w
    Radom

    [Zetec]Rozrząd - gdzie blokada wału

    Panowie, mam zamiar wymienić rozrząd w 1.8 zetec. Kiedyś widziałem na forum zdjęcie gdzie wkręca się blokadę wału, ale nie mogę namierzyć. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć? Najlepiej jakby był foto.
    Był Kadet, Ibiza I, Orion, Mondek MK I i obecnie Mondek MK III


  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Mistrz pobocza Awatar Rafal_K
    Imię
    Rafał
    Opis
    MKII 2.0 Kombi '99
    Od
    25 Jul 2008
    Mieszka w
    Kwidzyn (pomorskie)
    Na końcach wałków rozrządu (od strony 4 cylindra) na wałkach masz takie nacięcia, w które wkładasz kawałem płaskownika o grubości ok 5mm...



    Bynajmniej tak jest w MkII 1.8 ZETEC, ale raczej tak samo...

    Tak sie blokuje wałki rozrządu...

    A śruba do blokady wału jest (jak patrzysz na silnik od przodu) po prawej stronie kolektora wydechowego, na dole...
    Wystaje taka śrubka...
    Dużo gazu, sprzęgło od razu i pali laka ta padaka

  4. #3
    Mistrz pobocza Awatar Marcin-Klb
    Imię
    Marcin
    Opis
    Mondeo RS
    Od
    10 Jan 2011
    Mieszka w
    Kluczbork
    Dokładnie jak pisze kolega wyżej. W mk1 jest tak samo. Jeśli nie masz płaskownika o odpowiedniej grubości to noniusz z suwmiarki robi robotę

  5. #4
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Piotr
    Model
    MK III kombi
    Silnik
    diesel 2.0 TDCI
    Od
    08 Feb 2010
    Mieszka w
    Radom
    Blokady mam, tylko właśnie umknęło mi, gdzie wkręca się blokadę wału. Dzięki za pomoc
    Był Kadet, Ibiza I, Orion, Mondek MK I i obecnie Mondek MK III


  6. #5
    ŚP Awatar Mondekmk1
    Imię
    Krystian
    Opis
    Mk3,2.0 GHIA Lift HB
    Od
    14 Apr 2010
    Mieszka w
    Brzóza Królewska/ Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez Rafal__K
    Wystaje taka śrubka...
    Ta srubka jest w bloku obok czujnika polozenia walu.

  7. #6
    Mistrz pobocza Awatar Rafal_K
    Imię
    Rafał
    Opis
    MKII 2.0 Kombi '99
    Od
    25 Jul 2008
    Mieszka w
    Kwidzyn (pomorskie)
    A wogle po co chcesz blokować wał przy wymianie rozrządu??
    U mnie jak teraz zmienialiśmy uszczelke pod głowicą, to rozrząd złożyliśmy i ustawiliśmy bez blokowania wału...
    Wszystko działa aż miło...
    Dużo gazu, sprzęgło od razu i pali laka ta padaka

  8. #7
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Piotr
    Model
    MK III kombi
    Silnik
    diesel 2.0 TDCI
    Od
    08 Feb 2010
    Mieszka w
    Radom
    Dla pewności. Zawsze przy wymianie rozrządu mam sporo wątpliwości i robię to 2x dłużej niż inni, coby mieć jakąś pewność poprawności poskładania do kupy. Z tym, że w mondku będę robił to pierwszy raz, a nauka na błędach jest zbyt kosztowna.
    Był Kadet, Ibiza I, Orion, Mondek MK I i obecnie Mondek MK III


  9. #8
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Paweł
    Model
    MB GLC
    Silnik
    220d
    Opis
    9G-Tronic
    Od
    28 Mar 2007
    Mieszka w
    Zawodowo Warszawa, Czardasza 8
    Cytat Zamieszczone przez Rafal__K
    A wogle po co chcesz blokować wał przy wymianie rozrządu??
    Bo każdy porządny mechanik tak robi
    Dr. H diagnosta 791 744 660

  10. #9
    Mistrz pobocza Awatar Rafal_K
    Imię
    Rafał
    Opis
    MKII 2.0 Kombi '99
    Od
    25 Jul 2008
    Mieszka w
    Kwidzyn (pomorskie)
    Cytat Zamieszczone przez Paolo
    Bo każdy porządny mechanik tak robi
    Hehe to Czarek nie bedzie zadowolony jak to przeczyta
    Paolo sam nam podpowiedziałeś, a raczej Czarkowi przez telefon o tej blokadzie wału, ale Czarkowi udało sie ustawić rozrząd bez konieczności blokowania...
    Jak widać dobry fachowiec i bez tego da rade

    Optysio, ja też miałem obawy przed wymianą uszczelki pod głowicą, ale w czasie pracy okazało sie, że było więcej obaw jak to warte...
    Także powodzenia, powoli zrobisz co trzeba
    Dużo gazu, sprzęgło od razu i pali laka ta padaka

  11. #10
    Pogromca zakrętów Awatar Brudsien
    Imię
    Paweł
    Model
    MKII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    Mondeo MKII 1.8pb Kombi
    Od
    30 Sep 2007
    Mieszka w
    Katowice
    W mondeo praktycznie nie da sie na "mazak" ustawić rozrządu, idealnie nie zrobisz bez blokady
    MkII 1.8i 05/1998 Kombi SI

  12. #11
    Mistrz pobocza Awatar Rafal_K
    Imię
    Rafał
    Opis
    MKII 2.0 Kombi '99
    Od
    25 Jul 2008
    Mieszka w
    Kwidzyn (pomorskie)
    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    W mondeo praktycznie nie da sie na "mazak" ustawić rozrządu, idealnie nie zrobisz bez blokady
    No nie wiem, bo sie na mechanice aż tak dobrze nie znam, ale widocznie sie da, skoro u mnie tak zrobiliśmy i silnik chodzi jak przed naprawą...
    Dużo gazu, sprzęgło od razu i pali laka ta padaka

  13. #12
    ŚP Awatar Mondekmk1
    Imię
    Krystian
    Opis
    Mk3,2.0 GHIA Lift HB
    Od
    14 Apr 2010
    Mieszka w
    Brzóza Królewska/ Rzeszów
    W mondeo praktycznie nie da sie na "mazak" ustawić rozrządu, idealnie nie zrobisz bez blokady
    Da sie da idealnie...ale jak ktos sie nie czuje na silach to niech lepiej poswieci troche czasu i zablokuje walki i wal. Wiaze sie to z dodatkowym kosztem bo trzeba nowa uszczelke pod pokrywe. Ale ten kosz to nic w porownaniu do pomylki i kolizji silnika

  14. #13
    Pogromca zakrętów Awatar Brudsien
    Imię
    Paweł
    Model
    MKII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    Mondeo MKII 1.8pb Kombi
    Od
    30 Sep 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez Rafal__K
    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    W mondeo praktycznie nie da sie na "mazak" ustawić rozrządu, idealnie nie zrobisz bez blokady
    No nie wiem, bo sie na mechanice aż tak dobrze nie znam, ale widocznie sie da, skoro u mnie tak zrobiliśmy i silnik chodzi jak przed naprawą...
    To ze chodzi nie watpie ale podlaczajac pod kompa dowiesz sie czy faktycznie jest tak samo bo to wystarczy kilka mm roznicy i juz nie jest tak jak powinno, a roznicy mozesz nie zauważyć, a np spalanie moze byc inne, dynamika inna itp po prostu nie robi sie na mazak to nie fiat uno
    Robienie na mazak jest nie profesjonalne i tyle
    MkII 1.8i 05/1998 Kombi SI

  15. #14
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    Robienie na mazak jest nie profesjonalne i tyle
    A po co mazak???? - nic takiego nie używałem.......

    Cytat Zamieszczone przez Rafal__K
    Paolo napisał:
    Bo każdy porządny mechanik tak robi


    Hehe to Czarek nie bedzie zadowolony jak to przeczyta
    Eeee - tam......nie tak szybko dostaję focha.

    Zwłaszcza że racja w tym jest ale - specjalnie kupować blokadę gdy robi się coś takiego w danym aucie pierwszy raz i nie wiadomo czy będą następne???? - raczej nie......wolę beer :-) zwłaszcza że taka blokada nie jest niezbędna - przydatna - tak.

    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    W mondeo praktycznie nie da sie na "mazak" ustawić rozrządu, idealnie nie zrobisz bez blokady
    No to mamy ewenement - dało się.....i bez mazaka.
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  16. #15
    Pogromca zakrętów Awatar Brudsien
    Imię
    Paweł
    Model
    MKII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    Mondeo MKII 1.8pb Kombi
    Od
    30 Sep 2007
    Mieszka w
    Katowice
    No to powiedz mi jak zablokowales walki bo naprawde opowiadasz herezje nie ma opcji zeby ustawic dobrze rozrząd w tego typu silnikach bez blokady, a na oko to juz nie powiem co mozna
    Zapytaj profesjonalnego mechanika ktory sie zna a nie ktory twiedzi ze da rade bez ze trzeba blokade i ta dyskusja nie ma sensu bo zaczniesz mowic ze nie trzeba blokad to posypia sie tematy typu dlaczego auto nie ma mocy po wymianie rozrzadu albo pali jak glupie
    MkII 1.8i 05/1998 Kombi SI

  17. #16
    Znawca leśnych tras Awatar CzarekJ
    Imię
    W nicku
    Model
    MKIII
    Silnik
    2.0 TDDi 115 KM
    Opis
    MkIII 2001
    Od
    04 Sep 2006
    Mieszka w
    Kwidzyn
    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    No to powiedz mi jak zablokowales walki bo naprawde opowiadasz herezje nie ma opcji zeby ustawic dobrze rozrząd w tego typu silnikach bez blokady, a na oko to juz nie powiem co mozna
    Spokojnie kolego - spokojnie - żadne herezje.
    Wałków rozrządu się nie blokuje pokazaną na powyższej wklejce listwą a jedynie sprawdza się ich położenie.
    Natomiast przy dokręcaniu kół stosuje się specjalny przyrząd - chociaż ja z braku takowego użyłem to co było pod ręką.....klucz imbusowy.

    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    Zapytaj profesjonalnego mechanika ktory sie zna a nie ktory twiedzi ze da rade bez
    Czy mechanik (choć w tej chwili nieaktywny zawodowo) legitymujący się ukończeniem średniej szkoły w zawodzie "kierowca-mechanik pojazdów samochodowych" - 20 letnim stażem pracy w zawodzie - kiedyś posiadającym uprawnienia do rejestracji pojazdów w/g Ciebie będzie dobry?

    W jakichkolwiek rodzajach prac specjalistyczne narzędzia i przyrządy są przydatne ale nie zawsze niezbędne.
    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    ta dyskusja nie ma sensu bo zaczniesz mowic ze nie trzeba blokad to posypia sie tematy typu dlaczego auto nie ma mocy po wymianie rozrzadu albo pali jak glupie
    Napisałem co napisałem a jeżeli ktoś bierze się za naprawy samochodu nie mając o tym zielonego pojęcia i polegając jedynie na podpowiedziach na forach internetowych czy ksiażkach typu - "Sam Naprawiam.." ........

    Niech się dobrze zastanowi zanim podejmie decyzję........
    Pozdrawiam ,,mondeomaniaków"
    Czarek
    MKIII TDDI 2001r- 124,8 kucy i 314,6 momentu( z hamowni - fabryczne bez "kombinacji alpejskiej" - "chipa" -u (?)

  18. #17
    ŚP Awatar Mondekmk1
    Imię
    Krystian
    Opis
    Mk3,2.0 GHIA Lift HB
    Od
    14 Apr 2010
    Mieszka w
    Brzóza Królewska/ Rzeszów
    Cytat Zamieszczone przez Brudsien
    To ze chodzi nie watpie ale podlaczajac pod kompa dowiesz sie czy faktycznie jest tak samo bo to wystarczy kilka mm roznicy i juz nie jest tak jak powinno, a roznicy mozesz nie zauważyć, a np spalanie moze byc inne, dynamika inna itp po prostu nie robi sie na mazak to nie fiat uno
    Robienie na mazak jest nie profesjonalne i tyle
    O jakich kolego milimetrach mowisz?? Owszem jak ktos sie pomyli o jednego zeba to wtedy bedzie autko slabe itd, i pod kompem moze cos pokazac. Ale jak zalozysz tak samo nowy pasek to co sie niby zmieni?? Fazy sie nie zmienia i silnik bedzie chodzil tak samo jak przed wymiana. Jezeli ktos ma doswiadczenie to jest w stanie wymienic rozrzad bez blokad i bedzie tak samo ustawiony jak i przy uzyciu blokad.

  19. #18
    Zielony listek
    Opis
    Mondeo MK2
    Od
    27 Apr 2008
    Mieszka w
    Central City
    Cytat Zamieszczone przez Mondekmk1
    O jakich kolego milimetrach mowisz?? Owszem jak ktos sie pomyli o jednego zeba to wtedy bedzie autko slabe itd, i pod kompem moze cos pokazac. Ale jak zalozysz tak samo nowy pasek to co sie niby zmieni?? Fazy sie nie zmienia i silnik bedzie chodzil tak samo jak przed wymiana. Jezeli ktos ma doswiadczenie to jest w stanie wymienic rozrzad bez blokad i bedzie tak samo ustawiony jak i przy uzyciu blokad.
    I trochę mylnego pojęcia...
    Trzeba pamiętać że koła na wałkach rozrządu nie mają żadnych klinów i trzymają się tylko dzięki docisku śrubami. Przy wymianie koniecznie trzeba to zweryfikować czy jest wszystko ok.
    Dodatkowo wiem że paski pomimo iż są mocno zbrojone to i tak się rozciągają. Jak ktoś nie wierzy to niech sobie sprawdzi przy wymianie.

    Moim zdaniem można wymieniać bez blokad ale nie ma się pewności że wszystko będzie tak jak powinno być.

  20. #19
    Pogromca zakrętów Awatar Brudsien
    Imię
    Paweł
    Model
    MKII
    Silnik
    1.8 115 KM
    Opis
    Mondeo MKII 1.8pb Kombi
    Od
    30 Sep 2007
    Mieszka w
    Katowice
    No właśnie dasz sobie uciac reke ze bez blokady bedzie identycznie jak fabryka dala, podejrzewam ze nie, ja wiem polak potrafi kombinowac zwlaszcza jesli chodzi o kase ale bez przesady jak sie robi to porzadnie
    Poczytajcie forum ile osob mialo problemy z wymienianym rozrządem bez blokad, wiedza swoja droga ale tak jak pisalem profesjonalista nie musi kombinowac i uzywa narzedzi bo sa po to zeby ulatwic prace i dac pewnosc dobrze zrobionego zlecenia

    Napisałem co napisałem a jeżeli ktoś bierze się za naprawy samochodu nie mając o tym zielonego pojęcia i polegając jedynie na podpowiedziach na forach internetowych czy ksiażkach typu - "Sam Naprawiam.." ........

    Niech się dobrze zastanowi zanim podejmie decyzję........
    Kolego CzarekJ wiele osob wlasnie pyta o takie rzeczy zeby samemu robic przy swoich mondkach, przyklad to autor tego watku wiec kolego twoja wypowiedz jest po prostu nie na miejscu
    MkII 1.8i 05/1998 Kombi SI

  21. #20
    Pogromca zakrętów
    Imię
    Piotr
    Model
    MK III kombi
    Silnik
    diesel 2.0 TDCI
    Od
    08 Feb 2010
    Mieszka w
    Radom
    Mówcie co chcecie, ja tam wolę nie ryzykować. Uszczelkę pod pokrywą zaworów muszę wymienić i tak, bo już przepuszcza. Czyli jak dla mnie zero dodatkowych kosztów. Poza tym 36 zł mogę raz na kilka lat wydać dodatkowo. Blokady mam pożyczone, czyli zero dodatkowych kosztów. A pewność większa.

    Rafał_K
    Wiem, że dam radę. Tylko robię spokojnie i powoli. Jakbym musiał zmienić uszczelkę pod głowicą też dałbym radę. Ogólnie znam mechanikę i budowę samochodu, który posiadam i lubię się tym bawić (na co dzień inny zawód wykonuję). Doświadczenie mnie nauczyło, żeby najpierw poczytać, popytać bardziej doświadczonych ode mnie, a później zabierać się za grzebanie.

    Dodano po 7 min.:

    Czarek
    Przeczytałem wiele tematów i książkę "Sam naprawiam". W książce nawet nie wspominają o blokadzie wału. Te wiadomości uzyskałem dzięki forum. Naprawiłem wiele samochodów, ale to jest pierwszy z dwoma wałkami, a dodatkowo mój. Chcę to zrobić dobrze. Mogę wyrecytować co trza po kolei przy różnych czynnościach wykonać, ale wiedzy nigdy dość. Nawet doświadczeni fachowcy zawsze mogą się czegoś nowego nauczyć.
    Nie zarzucaj każdemu, który pyta na forum, że nie ma pojęcia o mechanice czy elektryce. Jest takie przysłowie: kto pyta nie błądzi. I to zamyka sprawę.

    Dodano po 6 min.:

    Dodam, że dzięki podpowiedziom z forum mój samochód ożył po kupnie bez wydawania niepotrzebnie kasy. Większość mechaników o wielu rzeczach w mondkach nie ma zielonego pojęcia i szukają na czuje, co wiąże się z kosztami dla właściciela.. A na koniec nikt z nas nie urodził się z wiedzą na temat takiego czy innego auta. W szkołach też wielu rzeczy nie uczą. A tej wiedzy, która jest zgromadzona na MKP od żadnego mechanika (nawet jak wie) nie wyciągniesz.

    Dodano po 1 min.:

    Poproszę o zamknięcie tematu (przynajmniej na jakiś czas) bo robi się pomału dym. Z niewinnego pytania zaczęła się kłótnia.
    Był Kadet, Ibiza I, Orion, Mondek MK I i obecnie Mondek MK III


Podobne wątki

  1. [MkI] Blokada wału korbowego ZETEC
    By Optysio in forum Pozostałe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-01-2015, 13:11
  2. [Zetec] Ustawienie rozrządu. Blokada wału , czy znaki na kole pasowym?
    By Sysaqq in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-09-2013, 11:12
  3. [Zetec]gdzie jet czujnik położenia wału w 1.8 benzyna
    By MSlublin in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-01-2011, 18:00
  4. [Zetec][MK2] Gdzie wkręcić blokadę wału korbowego?
    By kimura in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-05-2010, 22:29
  5. [Zetec]Gdzie czujnik pol. wału w mk2 2.0b?
    By MrocznySzewc in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-05-2010, 08:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów