+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 86
  1. #21
    Niedzielny kierowca Awatar darecki_
    Imię
    Dariusz
    Opis
    MK3 COMBI / GSR 600
    Od
    24 Mar 2010
    Mieszka w
    BIAŁYSTOK
    Jeśli stale jeździ sie na włączonej "klimie"(ja jeżdżę), wentylator na chłodnicy pracuje wraz z nią i jest to chyba jeden z najbardziej zużywających się elementów(jego szczotki).Wymiana szczotek "wentyla" dla wprawnego mechaniko-elektryka nie nastręcza większych trudności.Przy kłopotach z klimatyzacją(jeśli jesteśmy pewni,że przyczyna nie jest czynnik-jego brak)-to najczęstsza usterka tego układu.Czujnik jesli wykryje usterkę/brak pracy wentylatora, nie pozwoli załączyć klimy i druga opcja(która spotkała mnie)-wentylator wyłączył się w trakcie jazdy(przy załączonej klimie) - efekt -syk uchodzącego czynnika zaworem bezpieczeństwa(nagły wzrost cisnienia czynnika z. wzgl na brak jego schłodzenia).Wymiana szczotek wentylatora,ponowne nabicie czynnika-klima chłodzi aż miło.............Warto zacząć od wentylatora
    Ostatnio edytowane przez darecki_ ; 12-05-2011 o 11:14 Powód: "ortograf"
    MONDEOSTARDUSTSILVER
    JEST TIS - JEST IMPREZA!!!

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #22
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    a ja słyszałem że najczęstszą usterką tego układu jest uszkodzenie modułu sterującego wentylatorem. Podobno nie da się wymienić samego modułu ( ale mogę się mylić )

  4. #23
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Cytat Zamieszczone przez paki Zobacz posta
    a ja słyszałem że najczęstszą usterką tego układu jest uszkodzenie modułu sterującego wentylatorem. Podobno nie da się wymienić samego modułu ( ale mogę się mylić )
    Przerobiłem temat dość dokładnie.

    Starym rozwiązaniem był rezystor + dwa przekaźniki. Albo szło przez rezystor (spadek napięcia na nim) i wtedy wiatrak kręcił się wolniej, albo bezpośrednio na wiatrak kręcił się szybciej. Teraz jest jeden przekaźnik i moduł. Moduł PWMem steruje obrotami silnika (pomimo PWMa dalej są dwa biegi). Może paść moduł (5% przypadków) lub zużyć się szczotki (95%) przypadków. Jeżeli chcesz zrobić to taniej to musisz wyjąć zespół wentylatora i odkręcić silnik. Mogę dzisiaj porobić zdjęcia bo mam jeden w częściach.

    Patrzysz na silnik i:
    1. Demontujesz górną osłonę
    2. Wyjmujesz przekaźnik od wentylatora (żeby się czasem nie włączył i nie urwał paluchów)
    3. Odpinasz przewód do modułu
    4. Odkręcasz dwie śruby od plastikowej obudowy wentylatora
    5. Wyciągasz go do góry
    6. Odkręcasz elementy od siebie - moduł, silnik, łopatki, obudowa.

    Bierzesz silnik idziesz do mechanika/elektryka. On go otworzy i wymieni szczotki. Skasuje Cię nie więcej niż 100 zł. Możesz zrobić sam - trochę dłubania przy silniku + cena szczotek 20 zł.

    Ja z braku czasu na naprawę kupiłem cały zespół wiatraka silnik + moduł = 650 zł.
    Wiatrak + silnik + obudowa = 450 zł
    Moduł = 200 zł

    Więc można kupić
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

  5. #24
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    Dzięki !!

    Jeszcze jedno, czy tam jest jeden wentylator ? Zaglądałem i widzę tylko jeden. Oczywiście po włączeniu klimy nie włącza się, więc jest to pewnie problem o którym piszesz. Ciekawe tylko czy po rozgrzaniu silnika się włącza, pewnie również nie bo nie zauważyłem tego. A ostatnio było ciepło, więc bym zauważył.
    Muszę poszukać jakiegoś elektryka, który będzie chciał to zrobić. Poki co dzwoniłem do dwóch i żaden nie chciał

    ---------- Post dodany o 09:14 ---------- Poprzedni post dodany o 08:40 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Bajek Zobacz posta
    Przerobiłem temat dość dokładnie.

    Ja z braku czasu na naprawę kupiłem cały zespół wiatraka silnik + moduł = 650 zł.
    Wiatrak + silnik + obudowa = 450 zł
    Moduł = 200 zł

    Więc można kupić
    a gdzie to kupiłeś ?? Jeśli można zapytać ? Ja chyba nie mogę oddzielnie zakupić modułu. Podobno jest razem z wentylatorem. Koszt w ASO 1770 zł. !!! Wcześniej miałem VW i myślałem że tam są drogie częsci, ale Ford bije na głowę VW.
    Ostatnio edytowane przez paki ; 13-05-2011 o 09:12

  6. #25
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    dzisiaj dokładnie się przyżałem i zauważyłem że przy moim module jest miejsce na dwa odpinane kable idące do silnika wentylatora, a ja mam tylko jeden. Szukałem czy czasami nie odpiął się drugi jednak nigdzie tam go nie ma. Czy ktoś ma może coś podobnego ?



    i moduł:





    a sam wentylator wygląda mniej więcej tak


  7. #26
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Cytat Zamieszczone przez paki Zobacz posta
    Jeszcze jedno, czy tam jest jeden wentylator ?
    Tak jeden. Jeżeli padł Ci silnik to się nie włącza wcale, na żadnym biegu, ale nie martw się to nie benzyna, że trzeba często chłodzić, więc jak nie będziesz stał w dużych korkach to temperatura nie pójdzie Ci w górę.

    Cytat Zamieszczone przez paki Zobacz posta
    a gdzie to kupiłeś ?? Jeśli można zapytać ?
    W hurtowni w Krakowie, ale widziałem też na alledrogo (jak znajdę linka to dam znać).

    Cytat Zamieszczone przez paki Zobacz posta
    Czy ktoś ma może coś podobnego ?
    Ja mam tak samo, nic się nie przejmuj tym drugim wyjściem tam nic nie ma. Pierwsze zdjęcie to wyjście z modułu, wychodzą tam dwa kable które kręcą wiatrakiem (za pomocą PWMa). A wchodzą do moduły 3 (plus, minus i sygnał czy to 1 czy 2 bieg).
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

  8. #27
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    Cytat Zamieszczone przez Bajek Zobacz posta


    W hurtowni w Krakowie, ale widziałem też na alledrogo (jak znajdę linka to dam znać).

    z chęcią skorzystam

    Póki co próbuję znaleźć swoimi kanałami.

    Mam jeszcze jeden problem. Od czasu kiedy zauważyłem że nie działa wentylator samochód stracił moc. Do 60 jedzie normalnie, a później zamula i zaczął palić 9,5l /100km. Ciekawe czy czasami nie jest to błąd na komputerze, i auto chodzi w trybie awaryjnym.
    Jak wciskam gaz do tak jakby na tempomacie przycinał. Takie mam odczucie.

  9. #28
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

  10. #29
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    dzięki !!!!!!!

  11. #30
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    Cytat Zamieszczone przez Bajek Zobacz posta
    Przerobiłem temat dość dokładnie.

    Patrzysz na silnik i:
    1. Demontujesz górną osłonę
    o której osłonie piszesz ? Zakupiłem moduł, używany bo tylko takie znalazłem na allegro, zobaczymy czy to pomoże
    Ostatnio edytowane przez paki ; 23-05-2011 o 12:57

  12. #31
    Kursant
    Opis
    Mondeo MK3 1.8 125KM
    Od
    26 Jan 2010
    Mieszka w
    legionowo
    Ludzie sprawdzcie dokładnie zanim coś zaczniecie wymieniać, szczotki w wiatrakach w Mondeo niezmiernie rzadko się kończą!! (chyba że auto ma 300tyś przebiegu) Najczęściej się "zawieszają" po zimie. Wystarczy kij od szczotki i stuknąć w obudowe wentylatora. Mój przyjaciel prowadzi serwis klimy i mówi że ludzie masowo oddają dobre wentylatory do naprawy bo na forach powiedzieli im że szczotki się skończyły...

  13. #32
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez kiokio Zobacz posta
    Ludzie sprawdzcie dokładnie zanim coś zaczniecie wymieniać, szczotki w wiatrakach w Mondeo niezmiernie rzadko się kończą!! (chyba że auto ma 300tyś przebiegu) Najczęściej się "zawieszają"

    Z tym że coś musi powodować te zawieszanie, więc jak najbardziej jest wskazane zajrzeć do szczotek i ewentualnie oczyścić.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  14. #33
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    w moim przypadku jednak moduł. Zakupiłem na allegro używany, podmieniłem i wszystko hula jak się patrzy.

  15. #34
    Kursant
    Opis
    Mondeo MK3 1.8 125KM
    Od
    26 Jan 2010
    Mieszka w
    legionowo
    Cytat Zamieszczone przez Netoper Zobacz posta
    Z tym że coś musi powodować te zawieszanie, więc jak najbardziej jest wskazane zajrzeć do szczotek i ewentualnie oczyścić.

    Zimowa przerwa jest tego powodem,
    czasem też potrafi ośka przyłapać.

  16. #35
    Administrator Awatar Netoper
    Model
    Był MKII
    Silnik
    2.5 PB+LPG
    Od
    26 Apr 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez kiokio Zobacz posta
    Zimowa przerwa jest tego powodem,
    Czyli?
    Cytat Zamieszczone przez Netoper Zobacz posta
    więc jak najbardziej jest wskazane zajrzeć do szczotek i ewentualnie oczyścić.
    To nie rozrusznik w maluchu że jak nie zaskoczy to najwyżej z pychu odpali, jak szczotki w wentylu mają tendencje do zawieszania się, to żadnej gwarancji że się nie zawieszą jak będzie sucho i gorąco, a silnik będzie potrzebował schłodzić się wentylami, więc stukanie jest tylko doraźnym usunięciem objawu a nie usunięciem usterki.
    Koszt oczyszczenia szczotek i ich prowadnic jest znacznie mniejszy niż ewentualna wymiana uszczelki pod głowicą.
    Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

  17. #36
    Niedzielny kierowca Awatar darecki_
    Imię
    Dariusz
    Opis
    MK3 COMBI / GSR 600
    Od
    24 Mar 2010
    Mieszka w
    BIAŁYSTOK
    Cytat Zamieszczone przez kiokio Zobacz posta
    szczotki w wiatrakach w Mondeo niezmiernie rzadko się kończą!!
    jaaasne.....zwłaszcza w wiatrakch, które chłodzą swoja pracą i chłodnice klimy i silnika,a oprócz tego pracują zawsze przy włączonej klimie...tym kijem od szczotki to się można stuknąć...a jakby mi majster w serwisie klimatyzacji stukał w wentylator kijem od szczotki....bez komentarza
    MONDEOSTARDUSTSILVER
    JEST TIS - JEST IMPREZA!!!

  18. #37
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    Cytat Zamieszczone przez darecki_ Zobacz posta
    jaaasne.....zwłaszcza w wiatrakch, które chłodzą swoja pracą i chłodnice klimy i silnika,a oprócz tego pracują zawsze przy włączonej klimie...tym kijem od szczotki to się można stuknąć...a jakby mi majster w serwisie klimatyzacji stukał w wentylator kijem od szczotki....bez komentarza
    Zgadzam się, ale również wszystko zależy kto jak korzysta z klimy. W dieslu sam wentylator w trasie raczej się nie włącza. W korku często. No i jak ktoś używa klimy tylko podczas upałów powyżej 35 stopni, co w naszym kraju raczej często nie występuje, to i na 1 mln km szczotki wystarczą.

  19. #38
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Cytat Zamieszczone przez paki Zobacz posta
    Zgadzam się, ale również wszystko zależy kto jak korzysta z klimy. W dieslu sam wentylator w trasie raczej się nie włącza. W korku często. No i jak ktoś używa klimy tylko podczas upałów powyżej 35 stopni, co w naszym kraju raczej często nie występuje, to i na 1 mln km szczotki wystarczą.
    Większość moich znajomych jak ma klimatronik to ustawia temperaturę i zapomina. A wiatrak się kreci czy to jest 20 czy 35. U mnie 180 tyś i szczotki się skończyły.
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

  20. #39
    Kursant
    Opis
    Modeo 2.0 TDCI MK3
    Od
    02 Sep 2009
    Mieszka w
    Wawa
    Cytat Zamieszczone przez Bajek Zobacz posta
    Większość moich znajomych jak ma klimatronik to ustawia temperaturę i zapomina. A wiatrak się kreci czy to jest 20 czy 35. U mnie 180 tyś i szczotki się skończyły.
    no właśnie o tym piszę - zgadzam się w 100 % . Jak się cały czas używa klimy to i wiatrak ( szczotki ) się zużywają. Ale jednak w większości przypadków jednak pada moduł sterujący.

  21. #40
    Pochłaniacz prostych Awatar Bajek
    Imię
    Bartek
    Model
    Nissan Patrol
    Silnik
    2.8
    Opis
    Y61 3p
    Od
    14 Jul 2008
    Mieszka w
    Genewa
    Cytat Zamieszczone przez paki Zobacz posta
    Ale jednak w większości przypadków jednak pada moduł sterujący.
    Proszę nie powtarzaj obiegowych opinii. Dlaczego ma padać ten moduł? Znam N przypadków gdzie zużyły się szczotki, a modułów kilka. Tobie może chodzi o padający rezystor (który w TDCi już nie występuje).
    Ostatnio edytowane przez Bajek ; 26-05-2011 o 00:28
    Zła nuta zagrana z wahaniem jest zafałszowaniem.
    Zła nuta zagrana z przekonaniem jest interpretacją.

Podobne wątki

  1. [MkIV] Klimatyzacja - działa poprawnie?
    By Robertt in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-08-2013, 18:17
  2. [MkIII] Sprężarka działa tylko na postoju. Działa z popychu. TDDI
    By jakub_wr in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-07-2012, 00:38
  3. [MkII] Klimatyzacja. na postoju słychać załączanie i rozłącza
    By Wulkan in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 10-08-2010, 22:21
  4. [MkIII] Klimatyzacja raz się działa, raz nie.
    By milosz0010 in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-07-2009, 00:43
  5. [MkIII] klimatyzacja nie działa na postoju
    By czapek20 in forum Klimatyzacja i wentylacja
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-05-2008, 12:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów