+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Kursant Awatar krismielec
    Imię
    Krzysiek
    Opis
    Mondeo 2.0 16v 4x4 1995r.
    Od
    26 Jan 2011
    Mieszka w
    Mielec

    Cool Montaż rozpórki Mondeo MK I - MK II

    Witajcie, na wstępie ostrzegam, że może być problem z obrazkami bo nie wychodzi mi wstawianie przez imageshack ;]

    Opiszę Wam jak tanim kosztem zamontować sobie rozpórkę do mondka MK1 oraz MK2.

    Jak pewnie każdy kto się przymierzał do rozpórki wie, że dedykowana kosztuje prawie 400 PLN a innych nie ma na rynku.
    Mam dobrą wiadomość, można kupić rozpórkę za 115 zł od forda Cougar-a. Ja taką właśnie kupiłem w sklepie m-tuning:
    http://mtuning.pl/index.php?category...k=1&Itemid=588

    A teraz jak się za to zabrać..

    Otóż. Przygotować należy:

    Wiertło 10 lub 10,5
    Wiertło 6 lub 4
    Śruby twarde pod otwory 10 i nakrętki samo kontrujące. Ja zastosowałem śruby o twardości 10.5 a długość to 40-50 mm.
    Przyda się też duże wiertło do ogradowania otworów i jakiś podkład żeby zabezpieczyć otwory po nawierceniu.

    Odkręcamy koła, następnie łączniki stabilizatora.
    UWAGA! Zaopatrzcie się w klucz pneumatyczny! Bez niego prace mogą potrwać o wiele dłużej..
    Przechodzimy pod maskę, tam odkręcamy nakrętki trzymające poduszkę amortyzatora. Wszystko ładnie opada na tyle że mamy możliwość dokonania pozostałych operacji..

    Do niektórych operacji potrzeba pomocnej ręki więc warto wziąć kogoś na warsztat

    Kielich w mondku od dołu wygląda tak:


    Uploaded with ImageShack.us

    Natomiast problem pojawia się kiedy chcemy wywiercić dziury w oryginalnych miejscach rozpórki.. Wychodzą one idealnie na tym pierścieniu w którym siada poduszka amortyzatora..

    Co należy zrobić? Ja dospawałem niewielkie uszy do rozpórki w miejscach gdzie były oryginalne otwory, wymierzyłem tak aby nowe otwory wychodziły na bocznych krawędziach kielicha i po wierciłem otwory 10 z groszem żeby śruby wchodziły elegancko.

    Najpierw oczywiście punktak, później mniejszym wiertełkiem no i na końcu otwór 10,5, gradowanie i zabezpieczenie podkładem



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us


    Tutaj macie widok na przerobioną już rozpórkę, obok leży śrubka do przykręcenia



    Uploaded with ImageShack.us

    Rozpórkę przykręcamy wkładając oczywiście śruby od dołu, tak żeby nakrętki były od góry. Ponieważ w kielichu od spodu nie ma za dużo miejsca. Dokręcamy pełną parą aż dospawane przez nas uszy się ułożą na kielichu.
    Ja nie stosowałem żadnych podkładek.

    UWAGA!! Przed przykręceniem regulujemy rozpórkę! Po przykręceniu kontrujemy ją i opuszczamy auto.
    Po dokręceniu rozpórki nie ma możliwości jej regulacji ponieważ blokuje możliwość obrotu puszka dolotu na przepustnicy!

    Zakręcamy mocowanie amortyzatora kluczem pneumatycznym, zakręcamy łączniki stabilizatorów oraz koła. Auto w dół i gotowe!!



    Uploaded with ImageShack.us

    Jak by ktoś miał jakieś pytania to piszcie bo może coś pominąłem

    Pozdrawiam!

  2. # ADS
    Reklama
    Od
    25/05/2012
    Mieszka w
    Forum
    Posty
    Many
     

  3. #2
    Pieszy
    Opis
    mondeo mk2 1,8TD
    Od
    09 Sep 2012
    Mieszka w
    Zabrze
    Świetna robota, sam długi czas rozgladam sie za rozpórką w sensownej cenie... Wiesz może czy do diesla mk2 podejdzie czy IC bd przeszkadzał ?

  4. #3
    Mistrz pobocza Awatar Fortis
    Imię
    Grzesiek
    Opis
    MKI 2.0
    Od
    03 Nov 2009
    Mieszka w
    sosnowiec
    W jakim celu odkręca się łączniki stabilizatorów?
    Ostatnio edytowane przez Fortis ; 25-12-2012 o 11:38

  5. #4
    Zbanowany
    Model
    Laguna, 406
    Silnik
    F4R, EW10J4
    Opis
    Initiale
    Od
    13 Oct 2011
    Mieszka w
    Würzburg
    Cytat Zamieszczone przez Fortis Zobacz posta
    W jakim celu odkręca się łączniki stabilizatorów?
    Aby opuscic wahacze nizej a stabilizator nie pozwala.

  6. #5
    Kursant Awatar krismielec
    Imię
    Krzysiek
    Opis
    Mondeo 2.0 16v 4x4 1995r.
    Od
    26 Jan 2011
    Mieszka w
    Mielec
    Cytat Zamieszczone przez czupi Zobacz posta
    Świetna robota, sam długi czas rozgladam sie za rozpórką w sensownej cenie... Wiesz może czy do diesla mk2 podejdzie czy IC bd przeszkadzał ?
    Cześć, obawiam się że w TD może być problem bo tam IC dochodzi do maski ponieważ w niej jest tunel powietrzny do chłodzenia IC..

Podobne wątki

  1. [MkII] Szukam zamiennika rozpórki kielichów.
    By jogo in forum Nadwozie i wnętrze
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2012, 14:49
  2. [MkI] montaż TSC mondeo MKI 96r
    By hubert12 in forum Elektryka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-07-2011, 22:36
  3. Montaż CB w Mondeo
    By Redakcja in forum Komentarze artykułów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-04-2011, 10:52
  4. [MkI] Rozpórki w Mondeo
    By arturek1965 in forum Pozostałe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-03-2007, 16:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów